Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Solutii pt apartament 2 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
Saptamana viitoare sper sa ma pot apuca de amenajarea unui apartament cu 2 camere, exemplificat prin planul atasat.
Tin neaparat sa schimb toata instalatia electrica si mi-ar prinde bine niste sfaturi. Ce cred eu ca o sa fie consumator de electricitate in fiecare camera:

cam 1(hol intrare): nimic special, probabil 90% din timp vor fi nefolosite
cam 2(bucatarie): frigider, cuptor microunde, cuptor electric, plita electrica, masina spalat vase, diverse echipamente mici de bucatarie, eventual aer conditionat
cam 3(sufragerie): televizor, calculator, sistem audio, aer conditionat
cam 4(dormitor): televizor,  veioze, chestii mici, eventual aer conditionat
cam5-6(baie-hol mic): masina de spalat
balcon: eventual un espressor ce consuma in sarcina 3kw

Cam ce solutii ar exista pt datele de mai sus?
Evident ca o suma fixa e greu de estimat, dar in mare, la ce pret sa ma astept?
Ar trebui sa aleg o anume firma sau sa ma feresc de alta?

Multumesc!

Attached File  plan.jpg   83.11K   69 downloads

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
numai sa nu dai de o instalatie d-aia facuta cu cablu intenc, cu ipsos sau ciment date pe la colturi peste firele care ies din doza, asta daca e doza pusa. eu la mine in casa am refacut-o in hol, baie si dormitor cu mana mea si am gasit cateva surprize. ce-a fost la gura mea...noroc ca eram singur acasa. trasee de copex gatuite de nu intra nici
sarpele pe ele, sarma proasta de aluminiu de nu puteai sa "tragi" cu ea sarma noua de cupru, doze lipsa unde ar fi trebuit puse si dat in loc cu ipsos direct peste banda izolatoare, etc. distractie, ce sa zic.

singura parte buna e n-am gasit traseu sa nu fie in copex sau in teava, ca daca era intenc...p-ala nu-l mai scoti. singura cale la ala e sa tragi un nou traseu, se taie pereti cu freza si cu discul, faci praf de nu-l mai scoti din casa, curge apa pe pereti si pe jos de la disc...

cu pretul, nu stiu ce sa zic. oricum, o sa te coste ceva distractia asta. inainte sa ma apuc eu sa mi le fac cu mana mea, am intrebat pe cineva la ce sa ma astept sa gasesc prin pereti si din una-n alta, am inteles ceva de 3000 RON. acum ca include si materialele, trasee noi, ca e doar la nivel de baza sau ca e cu oricate brizbriz-uri vrei, asta nu mai stiu.


LE: cam mare consumul prin bucatarie, n-ai gaze in apartamentul ala?

Edited by dygey, 11 August 2012 - 00:05.


#3
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
F. important sa ai minim 6 mm de la contor la tablou, de preferat tot 6 mm pana la plita. Mare atentie si la cablul dintre trifazat si contor.
La inductia mea manualul recomanda siguranta de 40 A :)

Aer conditionat in bucatarie...nu este preabuna ideea. O sa vezi ca inductia este la ani lumina de plita cu gaz, o sa ai o bucatarie mult mai racoroasa.
La mine frigiderul este cel care face caldura si din cand in cand cuptorul(are o nenorocire de ventilator care scoate caldura afara).

#4
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
Am gaze in apartament, dar cum cuptoarele astea electrice sunt atat de laudate....o sa cumpar unu ca nu am ce face.
Probabil ca nu o sa mai montez aer in bucatarie, m-am uitat la restul locatarilor de pe aceeasi parte a blocului si foarte putini au aer in sufragerii, nimeni in bucatarie.
Inca nu am apucat sa mai intru in apartament sa sparg putin pe langa doze sa vad prin ce este tras cablul, revin cand aflu.

#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 apanoiu, on 11th August 2012, 07:21, said:

F. important sa ai minim 6 mm de la contor la tablou, de preferat tot 6 mm pana la plita. Mare atentie si la cablul dintre trifazat si contor.
La inductia mea manualul recomanda siguranta de 40 A :)

Aer conditionat in bucatarie...nu este preabuna ideea. O sa vezi ca inductia este la ani lumina de plita cu gaz, o sa ai o bucatarie mult mai racoroasa.
La mine frigiderul este cel care face caldura si din cand in cand cuptorul(are o nenorocire de ventilator care scoate caldura afara).
"F. important sa ai minim 6 mm de la contor la tablou, de preferat tot 6 mm pana la plita."
6mm ce?
Conductor FY 6mmp sau cablu CYY 3x6mmp ?
Daca folosesti FY 6mmp in tub, atunci siguranta de 40A o pui degeaba, pt ca FY 6 are curent maxim admisibil de 32A. Cand va declansa conductorul FY va fi deja compromis.
Cablul CYY 3x6mmp are curent maxim admisibil de 44A. Deja cand iti declansaza siguranta, cablul tau va fi incins la aproape 70 grade si nu e recomandat.
Ti-as propune sa folosesti sectiunea de 10mmp.

Edited by GeorgeTrisina, 13 August 2012 - 09:20.


#6
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
Adica toata lumea cu cuptoare electrice are 3 cabluri de 10 mm prin pereti, de la tablou pana la cuptor ?!?!

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu confunda trei conductoare cu trei cabluri.
Cand am spus trei inseamna 3 fire de 10mmp (faza, nul si impamantare)
Pe cand cablul 3x10mmp este unul singur care contine cele 3 fire.
Cred ca acum m-am facut inteles.
Din moment ce producatorul recomanda siguranta de 40A inseamna ca daca pui 3 fire de 6mmp care au curentul maxim admisibil de 32A, siguranta de 40A nu protejaza circuitul absolut deloc. Cand siguranta va declansa, te vei trezi cu circuitul distrus. (izolatie topita). Din cauza asta am recomandat sectiune de 10mmp. Acuma nu stiu daca toata lumea are plita la fel de puternica ca dumneata.
Ma rog, faci cum vrei daca afirmatia mea ti se pare o aberatie.

#8
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
multumesc pentru precizari si scuze pentru intarzierea raspunsului.
as mai avea o intrebare: am tot citit pe forum(uri) si cam peste tot se precizeaza ca valorile maxime sunt valabile la fire trase prin tuburi de plastic, ingropate in sapa/perete.
Daca eu as trage cablurile electrice pe tavan (pentru ca o sa cobor vreo 5-7 cm cu un tavan de rigips) ar fi gresit / cotraindicat / interzis?

#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Asa cum se duc traseele prin tub in pereti sau sapa, la fel de bine se pot duce si prin tavan mai ales daca e un tavan fals, cu conditia ca acele fire sa fie protejate din punct de vedere mecanic (tub IPEY sau copex).
Deci e corect.
O zi buna !

#10
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
pt un circuit al unei prize, prin care trec 3*2,5 ce diametru al tubului e recomandat?

#11
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Se recomanda tub IPEY 20mm

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate