Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Geanta frigorifica - Intrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
techtonik112

techtonik112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2012
Vreau sa achizitionez o geanta frigorifica. Eu sunt din provincie si vreau sa transport din bucuresti o substanta ce trebuie pastrata la -15 ~ -20 grade C. Drumul mi-ar lua cam 2 ore jumatate... Am un buget de maxim 200 RON (2 mil)... Pot gasi asa ceva in banii acestia ???  Multumesc

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Doar daca astepti pina se fac -20 C afara.

Altfel nu ai cum, decit fie cu un frigider/congelator cu specificatiile respective fie cu ceva "buffer" care se topeste sub temperatura pe care o vrei, exemplu zapada carbonica.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu exista asa ceva pe piata. Esti constient ca SRI-ul este deja cu ochii pe tine ?

Edited by keta, 17 July 2012 - 19:11.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, teroristul cu 40 euro buget.

#5
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012

 f300, on 17th July 2012, 20:27, said:

Da, teroristul cu 40 euro buget.
Cine crezi ca se omoara daca are banet?

techtonik112 - Cauta mai jos:
http://www.dmail.ro/...isting_prodotti

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am facut o proba cu o inghetata intr-o lada frigorifica obisnuita de 100 lei
cu 5 acumulatori bine congelati, inghetata intre ei, lada pus in masina, pe podea, unde sufla si ac-ul, dupa 4 ore inghetata era complet dezghetata

dar daca iei o lada frigorifica electrica care se leaga la bricheta (am vazut prin carefour la 170 lei), o umpli cu acumulatori bine congelati (atentie, in congelator sunt de regula -15-18 grade, deci e cazul sa-l dai la maxim inainte de a pune acumulatorii) iar substanta e in cantitate mica, cred ca ai sanse de reusita
eventual lada o mai impachetezi in folie termoizolanta, dai ac la maxim in masina :) ...

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Lazile alea cu efect Peltier (adica toate lazile frigorifice de masina "cu fir" de la supermarket) pe linga faptul ca sint extraordinar de ineficiente nici macar teoretic nu pot tine mai mult de 15-20 grade sub mediu, deci in cazul asta probabil mai mult pierzi "frig" furat de "radiatorului de racire" din interiorul frigiderului (care nu o sa ajunga sub 0 grade daca nu e frig in masina).

Lectia de fizica aplicata.

Practic nu ai cum sa "produci frig din electricitate" la nivelul dorit decit cu un frigider cu compresor (fie unul portabil bun fie un congelator mic alimentat printr-un invertor preferabil sinus).

Si cum nu poti sa "produci frig" trebuie sa il conservi. Fie gasesti ceva cu punct de topire mai jos (dupa cum am spus, zapada carbonica e ideala, o sa trebuiasca sa izolezi ce ai de racit sa nu il ingheti prea tare) fie pui ceva la temperatura mai mica (gen -25 grade) pe care il izolezi f bine si caruia oricum incet-incet o sa creasca temperatura, pe masura ce schimba caldura cu mediul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate