Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Lipire mozaic

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cosmin-andrei29

cosmin-andrei29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2012
Buna ziua,
Cu ce adeziv pot sa lipesc piese de mozaic (din marmura) pe plasa de fibra de sticla?
Piesele au dimensiunea de 1x1 cm. si ma intereseaza sa la lipesc pe plasa pentru a le putea muta dupa ce am terminat de facut modelul.
Astept pareri.

Multumesc.

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 cosmin-andrei29, on 2nd July 2012, 11:26, said:

Buna ziua,
Cu ce adeziv pot sa lipesc piese de mozaic (din marmura) pe plasa de fibra de sticla?
Piesele au dimensiunea de 1x1 cm. si ma intereseaza sa la lipesc pe plasa pentru a le putea muta dupa ce am terminat de facut modelul. Astept pareri.    Multumesc.
Adezivul pentru marmura Ceresit CM 15 aditivat cu Ceresit CC 83 emulsie elastica.

#3
cosmin-andrei29

cosmin-andrei29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2012

 poadol, on 2nd July 2012, 11:42, said:

Adezivul pentru marmura Ceresit CM 15 aditivat cu Ceresit CC 83 emulsie elastica.

Pe mine ma intereseaza lipirea pieselor pe plasa de fibra de sticla adica pun fiecare piesa cu mana pe acea plasa si trebuie sa stea lipita pana cand desenul este terminat si vine prins pe perete. Nu cred ca pot face acest lucru cu Ceresit CM 15, am nevoie de un adeziv gen bison montage kit, dar as dori cava la galeata si eventual sa il pot intinde cu pensula.

Ms pt raspuns.

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 cosmin-andrei29, on 2nd July 2012, 12:03, said:

Pe mine ma intereseaza lipirea pieselor pe plasa de fibra de sticla adica pun fiecare piesa cu mana pe acea plasa si trebuie sa stea lipita pana cand desenul este terminat si vine prins pe perete. Nu cred ca pot face acest lucru cu Ceresit CM 15, am nevoie de un adeziv gen bison montage kit, dar as dori cava la galeata si eventual sa il pot intinde cu pensula.

Ms pt raspuns.
Data viitoare cand intelegi partial ceva reciteste: Adezivul pentru marmura Ceresit CM 15 aditivat cu Ceresit CC 83 emulsie elastica.
Foloseste ce aditiv vrei pentru mine este perfect egal. Ai cerut pareri, eu ti-am oferit-o pe a mea nimic mai mult.

Edited by poadol, 02 July 2012 - 16:16.


#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 poadol, on 2nd July 2012, 15:15, said:

Data viitoare cand intelegi partial ceva reciteste: Adezivul pentru marmura Ceresit CM 15 aditivat cu Ceresit CC 83 emulsie elastica.
Foloseste ce aditiv vrei pentru mine este perfect egal. Ai cerut pareri, eu ti-am oferit-o pe a mea nimic mai mult.
tu nu prea intelegi, omul nu vrea sa lipeasca mozaicul de perete, ci piesele de plasa, daca ai vazut vreodata asa ceva ai intelege despre ce-i vorba

 cosmin-andrei29, on 2nd July 2012, 10:03, said:

Pe mine ma intereseaza lipirea pieselor pe plasa de fibra de sticla adica pun fiecare piesa cu mana pe acea plasa si trebuie sa stea lipita pana cand desenul este terminat si vine prins pe perete. Nu cred ca pot face acest lucru cu Ceresit CM 15, am nevoie de un adeziv gen bison montage kit, dar as dori cava la galeata si eventual sa il pot intinde cu pensula.
este dificil  presupun sa gasesti adezivul propriu din cauza utilizarii relativ restranse, respectiv in fabricile de profil

incerca cu aracet, de asemenea la magazinele de brico este adeziv universal la cutie, acuma depinde si ce ai in zona

Edited by dan210, 03 July 2012 - 22:57.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In vremuri de demult aceste mozaicuri la gata aveau un suport de hartie care avea suficienta aderenta ca sa-l aplici pe perete sau altceva. Ai putea incerca combinatia cu plasa si hartie folosind ca adeziv aracet. La aplicare prin umezire hartia suport va deveni destul de aderenta. E doar o parere nu este un sfat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate