Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Lenovo A750

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006
Deschid subiectul acesta în continuarea celui de la http://forum.softped...;#entry11624292.

Telefonul este unul interesant din punctul meu de vedere, mai multe sunt scrise in review-ul de la adresa mai sus mentionată.

Am fost intrebat cum se comporta bateria in 3G. Bine, zic eu. Tine cel putin 2 zile in utilizare normală. Eu deabia l-am incarcat de doua ori ce cand l-am cumparat. Ar mai trebui o incarcare de 8 ore ca sa formatez bateria „ca la carte”. În a doua zi de utilizare am ajuns seara pe la ora 6 cu 42% baterie si am mai stat pe el cu instalari, configurari vreo patru ore ca sa anung la 15% sa il pun la incarcat. Cred că bateria va tine pana in 3 zile in momentul in care il voi utliza doar pentru convorbiri si ocazional alte task-uri.
O chestie ciudată cand e activat 3G - imi vede sim-ul ca si cand as fi in Rooming. Mai mult ca sigur ca am facut eu niste setari nașpa. Dacă știe cineva ce setări trebuie făcute il rog să imi spună. Sim-ul meu este și vechi, are ani de zile, cel putin 5, poate și de asta, nu este compatibil 3G?

#2
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Daca folosesti 3G de la Cosmote asa trebuie sa iti apara deoarece se foloseste de reteaua Zapp-ului.

#3
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcipj, on 21st June 2012, 22:29, said:

O chestie ciudată cand e activat 3G - imi vede sim-ul ca si cand as fi in Rooming. Mai mult ca sigur ca am facut eu niste setari nașpa. Dacă știe cineva ce setări trebuie făcute il rog să imi spună. Sim-ul meu este și vechi, are ani de zile, cel putin 5, poate și de asta, nu este compatibil 3G?

Mai precis, ce anume îţi afişează sau cum îţi dai seama că e în roaming? Ce cartele (de la ce operatori) foloseşti?

În mod normal ar trebui să ai undeva în setările de reţea o opţiune "change IMSI". Alegi de acolo "national".

#4
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006
De la Cosmote. Cred că are dreptate Alexa32.
In momentul în care sun pe cineva și aleg Cosmote (sim 1), mă intreabă dacă sigur vreau su sun pe cartela care este în rooming sau să folosesc cartela locală (Orange).

#5
big-sharky

big-sharky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 11.02.2010
Eu sunt curios cum se descurca telefonul in regim de vorbit 2-3 ore. Lenovo A 60 tine o zi. Daca vorbesc 3 ore, ceva jocuri si net, seara mai am cam 15-20 %.

Si eu am patit la inceput la fel cu mesaj ca folosesc roaming-ul, dar sincer nu mai stiu ce setari am facut si am si schimbat softul original. Sper sa reusesti sa scapi de acel mesaj, ca este sacaitor....

Te-ai interesat de alt firmware?

#6
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006
Nu m-am interesat de alt firmware, nu simt nevoia inca. Am reusit sa scap de mesajul ala cu roomingul - am schimbat cartelele intre ele, am pus Cosmote pe sim 2. Nu stiu cum e cu firmware-ul, ca vad ca sunt si A750 cu android 4. Cu toate că eu l-as lăsa cu 2.3, ICS cere minim 1 Gb de Ram sa se miste decent.

#7
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
cat a costat telefonul?

#8
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006

View Postpartyman, on 22nd June 2012, 18:52, said:

cat a costat telefonul?


880 lei. Gaseam mai ieftin, dar aici am garantie 2 ani la vanzator nu in China.

#9
X3n0m0RpH

X3n0m0RpH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.06.2008
Ceva noutati despre baterie?
Am fost foarte aproape sa cumpar modelul asta, dar m-au pus pe ganduri specificatiile bateriei..
Stand-by - Intre 120~150 ore (adica 5-6 zile)
Convorbire - Pana la 7-8 ore

Daca tine doar 2 zile bateria e destul de inutil.. pentru mine

Acum am un samsung b7722 care tine doar 2 zile in regim de vb normal (60 - 90 min/zi) desi in specificatii ar avea  - Up to 12 h 50 min (2G) / Up to 5 h 40 min (3G); Stand-by Up to 420 h (2G) / Up to 330 h (3G).

Ma gandeam chiar sa imi iau un telefon simplu - fara android, 3g, touch, etc... am gasit un philips tare rau la baterie :D
http://www.yesasia.c...-0-en/info.html

#10
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006

View PostX3n0m0RpH, on 23rd June 2012, 20:21, said:

Ceva noutati despre baterie?
Am fost foarte aproape sa cumpar modelul asta, dar m-au pus pe ganduri specificatiile bateriei..
Stand-by - Intre 120~150 ore (adica 5-6 zile)
Convorbire - Pana la 7-8 ore

Daca tine doar 2 zile bateria e destul de inutil.. pentru mine

Acum am un samsung b7722 care tine doar 2 zile in regim de vb normal (60 - 90 min/zi) desi in specificatii ar avea  - Up to 12 h 50 min (2G) / Up to 5 h 40 min (3G); Stand-by Up to 420 h (2G) / Up to 330 h (3G).

Ma gandeam chiar sa imi iau un telefon simplu - fara android, 3g, touch, etc... am gasit un philips tare rau la baterie :D
http://www.yesasia.c...-0-en/info.html

După doua zile de utilizare normală bateria e 45%. Cred că mă va ?ine ?i a treia zi, dacă nu mai mult. Două zile am spus in posturile anterioare, dar era la prima încarcare. Acum sunt la a treia. (Ca o comparatie: Iphonul tine o zi si jum.)

Edited by cipj, 23 June 2012 - 22:24.


#11
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
2 zile pt un smartphone e ok,nu sunt multe care tin atat.

#12
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006
Un forum unde se discuta intensiv despre Lenovo A750 gasiti aici> http://forum.xda-dev...d.php?t=1650014
Problema e ca este in engleza.

#13
X3n0m0RpH

X3n0m0RpH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.06.2008
forumul ala e pt altceva :)

#14
calin1210

calin1210

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.06.2012
salutare

de putina vreme am achizitionat un lenovo a750.

dar am o problema cu meniul lui partial in limba chineza......se poate face ceva in acest sens sa dispara scrisu in chineza total sau eventual un update la android.acum folosesc android 4.0.3.

#15
lenovoro

lenovoro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2011
@X3n0m0RpH: am cautat si eu o vreme sa imi achizitionez X513, dar fara succes. Daca mai sunt interesati.. poate facem un group buy. Ma coafeaza oricare din ele.
Daca nu... imi iau un lenovo de-asta si un BB.
Am avut un Samsung D780 de care am fost foarte multumit( exceptie facand memoria alocata sms-urilor) . Acum am un C5212.. dar..e alta serie si se simte.

#16
Brandoo

Brandoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 19.10.2005
Salut!

Am intrat si eu in posesia uni A750 azi.  Am pus Cosmote pe Sim1 si Vodafone pe Sim2.
Toate bune si frumoase in afara de faptul ca atunci cand sunt intr-un apel pe Sim1 si suna cineva pe Sim2, primeste "Abonatul...".

Peste tot pe unde am citit, legat de telefonul acesta, e specificat ca poate trimite ton de ocupat sau de indisponibil. Nu gasesc nicaieri de unde sa aleg intre cele doua.
Am cautat si pe net, legat de asta ... dar se pare ca toata lumea are din start ton de ocupat.

#17
Brandoo

Brandoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 19.10.2005

View PostBrandoo, on 30th June 2012, 13:39, said:

Salut!

Am intrat si eu in posesia uni A750 azi.  Am pus Cosmote pe Sim1 si Vodafone pe Sim2.
Toate bune si frumoase in afara de faptul ca atunci cand sunt intr-un apel pe Sim1 si suna cineva pe Sim2, primeste "Abonatul...".

Peste tot pe unde am citit, legat de telefonul acesta, e specificat ca poate trimite ton de ocupat sau de indisponibil. Nu gasesc nicaieri de unde sa aleg intre cele doua.
Am cautat si pe net, legat de asta ... dar se pare ca toata lumea are din start ton de ocupat.

Am gasit ... desi nu e ceea ce ma steptam... Scria in instructiunile de folosire, dar nu le citisem de prima data.
Se face manual o redirectionare a apelurilor de pe un sim pe celalt si atunci cand apelantul ar fi primit in mod normal "not available", primeste ton de ocupat. Sau daca e activat apel in asteptare pe fiecare dintre simuri .... telefonul o sa emuleze un dual sim activ, cu dezavantajul ca daca raspunzi, vei fi taxat pentru redirectionare.

De exemplu: daca sunt intr-o convorbire pe Cosmote, si in acelasi timp ma suna cineva pe Vodafone, (cartela find dezactivata datorita convorbirii de pe Sim1) apelul e redirectionat de pe Vodafone pe Cosmote. Daca pe Cosmote nu activat apel in asteptare, apelantul va primi ton de ocupat. In caz contrar, pe ecran va aparea noul apel. Daca raspund, apelantul va plati pentru un apel din reteaua lui catre Vodafone, iar eu voi fi taxat pentru un apel Vodafone - Cosmote.

Edited by Brandoo, 30 June 2012 - 17:40.


#18
big-sharky

big-sharky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 11.02.2010
Ma tenteaza sa iau si eu acest telefon. Insa mai am cateva lucruri de lamurit. Ce sistem recomandati? Androit 2.3.x sau ICS 4? Si de ce.
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate