Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Acoperire Cosmorom (Cosmote)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3073 replies to this topic

#2773
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Nu am verificat portiunea aceea, asa ca nu te contrazic, dar nu e cum spuneai tu  ca nu ai in localitatea aia aproape de Vidraru. Cand iesi din Bucuresti si te duci cu trenul spre mare este o padure unde doar cosmote are 2g.

Edited by gabybcr, 18 August 2014 - 10:45.


#2774
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 03.01.2009
Pe autostrada A1 Bucuresti - Pitesti sunt probleme cu semnalul de pe la km 37 incolo pana inspre km 41 iesire din padure. In unele portiuni nu exista acoperire 2G.

#2775
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
avand in vedere c-a fost vara si multi dintre voi ati mai calatorit prin zone mai izolate... a sesizat cinvea o imbunatatire a semnalului 2G, 3G, 4G?
ms

#2776
TheAdi

TheAdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 15.08.2014
Cum este semnalul 3G pe A2 ?. Are intreruperi ?.

#2777
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Pe la inceputul verii, mai mult nu era, decat era. Ii salveaza 2G-ul care pe partea de date, merge in 2 viteze... extrem de incet si deloc.

Edited by SebyD, 25 August 2014 - 19:49.


#2778
TheAdi

TheAdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 15.08.2014
Stiu ca 2G-ul e praf. Dar cum nu era, adica de la buc la cta cat era semnal in procente ?. 20 % din drum ?. 30 %. Jumatate ?.

#2779
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Eu plecasem din Constanta spre Bucuresti si dupa Ovidiu incepuse sa se piarda, pana disparuse. Iar mai revenea putin, iar disparea, pana a disparut de tot si de nervi, l-am trecut pe 2G. Singurul operator care acopera perfect tot A2-ul este Orange. Am ascultat de la Bucuresti la Constanta un radio online la 192 kbps fara o singura intrerupere tot drumul.

#2780
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Eu am testat Orange din apropierea Bucureștiului și până la Arad. Nu am găsit zone fără 3g sau unde să nu existe semnal. Recunosc faptul că nu m-am uitat în tunelul de pe autostrada Sibiu-Sebeș. O zonă mare unde nu am avut semnal este între Herculane și Baia de Aramă (rezervația Domogled), unde am înțeles că nu are nimeni. Pe drumurile naționale (europene) și nunumai, Orange stă destul de bine la acoperire 3g.
Cosmote mai are mult până să ajungă portocala din urmă. Hai să vă dau un exemplu: în zona mea, pe o rază de aprox. 60 km, Orange are vreo 8-9 antene cu 3g, iar Cosmote 2.
Scuze de off topic!

Edited by vio73, 25 August 2014 - 20:59.


#2781
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
4

View Postkhristian78, on 24 august 2014 - 12:17, said:

avand in vedere c-a fost vara si multi dintre voi ati mai calatorit prin zone mai izolate... a sesizat cinvea o imbunatatire a semnalului 2G, 3G, 4G?
ms
Pe unde am umblat eu, 4G-ul in Bucuresti(zona centru si nord), precum si in Mamaia(zona Aqua Magic) a mers de-a rupt. Din pacate rupe si bateria telefonul meuPosted Image
La Arieseni (in muntii Apuseni), unde a crescut reteaua de telefonie sub ochii mei, in continuare Cosmote rules. Am semnal 3G in cabana, restul operatorilor inca nu au ajuns in casaPosted Image . Singurul care si-a imbunatatit reteaua in acea zona este Orange.

#2782
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Orange a pus un sit nou aici: 46°28'22.93"N/22°46'15.38"E. Cam tarziu, Cosmote avea demult site pe pilonul Romtelecom (46°28'41.28"N/22°46'28.77"E) care acopera o zona mai intinsa.

Pe A2 Cosmote a instalat doua situri noi, colocari pe pilon Orange; nu ar trebui sa mai fie intreruperi pe 2G. 3G nu s-a instalat pentru ca nemtii nu considera prioritar 3G-ul pe drumuri iar eu personal sunt de acord.
Nu stiu cum vi se intampla voua dar mie intotdeauna Cosmote-ul mi-a mers excelent pe 2G (sau 3G, dar nu prea tin tel. pe 3G). In afara de dropurile de la metrou din tunel si de la unele intrari si iesiri nu am avut niciodata probleme de calitate. Si am mers destul, prin toata tara.
Nu stiu de ce unii trebuie sa manance kkt pe aici si sa o tina langa cu "vocea 2G se aude prost". Nu e asa, o pot spune nu numai din experienta personala dar si din testele comparative pe care le-am vazut, unele facute de P3, altele de Orange.

Sa va spun o povestioara care circula in industrie? Se pare ca la Vodafone baietii care calculeaza acoperirea au facut o simulare la cererea directorului tehnic folosind o baza de date cu situri Cosmote (prin 2007-2008) si a reiesit ca acopera mai bine cu mai putine situri decat Vodafone. In momentul ala s-a anuntat ca intreaga echipa RF e data afara si cateva luni au tinut-o numai in interviuri ca sa poata fi reangajati. Sigur, abordarea directorului e idioata pentru ca exista si notiunea de site de densificare, dar cred ca prindeti ideea...

Edited by hupogramos, 26 August 2014 - 22:44.


#2783
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Cosmote e singurul operator care a sarit peste etapa 3G (grecii nu au avut interes sa faca acoperire mare la penultima licitatie in banda de 2100 MHz, cand Digi le-a suflat licenta si a intrat pe piata de telefonie mobila) si se pare ca DT are fix aceeasi abordare. Noroc cu ce a construit Zapp pana in preluare, pentru ca ce au facut dupa e doar o spoiala. Da, 2G e acceptabil strict pe voce, dar pe date e dezastru. Personal, vreau sa beneficiez aproape oriunde de pachetul ala de date pe care dau aproape 9 euro. Nu, nu ma intereseaza 4G. Asa ca, nemtii primesc bila neagra de la mine si o reziliere la anul, cand expira contractul. Nu poti avea pretentii la prelungire, atunci cand iti bagi picioarele in asteptarile clientului.

#2784
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Gandeste-te ca daca ei castigau licenta 3g Zapp de la bun inceput poate ca acoperirea 3g era alta. Banii grecilor erau din ce in ce mai putini, iar ei ca sa faca rost de licenta 3g au fost nevoiti sa cumpere Zapp cu o groaza de datorii. Li s-au pus multe bete in roate la inceput, iar acum trebuia sa schimbe putin foaia, din nefericire. Vodafone este o retea mult mai "ruginita" si totusi, lumea n-o vede chiar atat de rea.

#2785
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View PostSebyD, on 26 august 2014 - 23:07, said:

Noroc cu ce a construit Zapp pana in preluare, pentru ca ce au facut dupa e doar o spoiala.

Asta e inca un cliseu de softpedia. As fi vrut sa va vad folosindu-va de reteaua 3G asa cum a lasat-o Zapp...Cu un site ici si colo, mai mult lipsa. Pentru cunoscatori, un exemplu elocvent: Rm. Sarat. Pe vremea Zapp-ului - un singur site in oras, pe DRTV, la 80m. Acum: inca 3 situri, toate pe care le are Cosmote acolo si inca ar mai trebui. Deci? Spoiala?

Sau Istrita DRTV, suna cunoscut? Zapp a fost suficient de idiot sa puna 3G acolo sa spoiasca toata campia pana la Urziceni cu semnal inutilizabil. Da bine pe harta, inverzeste mult...

Edited by hupogramos, 26 August 2014 - 23:55.


#2786
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Posthupogramos, on 26 august 2014 - 22:40, said:

Nu stiu de ce unii trebuie sa manance kkt pe aici si sa o tina langa cu "vocea 2G se aude prost". Nu e asa, o pot spune nu numai din experienta personala dar si din testele comparative pe care le-am vazut, unele facute de P3, altele de Orange.
Tot sustin ca vocea 2G e ok si tot nu ma crede nimeni. Treaba lor. Probabl ca or fi ceva probleme punctuale peste care au dat cei care scriu, dar in general serviciul de voce mi se pare ok, nu am intalnit probleme deosebite.

View Posthupogramos, on 26 august 2014 - 22:40, said:

Sa va spun o povestioara care circula in industrie? Se pare ca la Vodafone baietii care calculeaza acoperirea au facut o simulare la cererea directorului tehnic folosind o baza de date cu situri Cosmote (prin 2007-2008) si a reiesit ca acopera mai bine cu mai putine situri decat Vodafone. In momentul ala s-a anuntat ca intreaga echipa RF e data afara si cateva luni au tinut-o numai in interviuri ca sa poata fi reangajati. Sigur, abordarea directorului e idioata pentru ca exista si notiunea de site de densificare, dar cred ca prindeti ideea...
Am prins ideea, stiu ca sunt off topic, dar trebuie s-o spun: probabil respectivii intervievati aveau cunostinte modeste, sau mai degraba nu aveau deloc, de Codul Muncii, nu erau sindicalizati si nici nu au cautat asistenta juridica profesionala ca s-ar fi lamurit instant problema cu datul afara pe picior pentru ca asa vrea un sefuţ orgolios si probabil incompetent - sunt destui pasi de parcurs pana sa dai afara pe cineva, iar motivul invocat nu statea neam in picioare pentru o concediere din prima. Dupa o reclamatie la ITM sigur ar fi plecat ala.
On topic - e interesant ce spui, sunt curios cum e acum, daca de pe atunci erau diferentele respective, de s-a suparat sefuţul asa de tare. Se mai extinde acoperirea Cosmote?

Edited by biogood, 27 August 2014 - 07:59.


#2787
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010


View Posthupogramos, on 26 august 2014 - 23:54, said:


Pentru cunoscatori, un exemplu elocvent: Rm. Sarat. Pe vremea Zapp-ului - un singur site in oras, pe DRTV, la 80m. Acum: inca 3 situri, toate pe care le are Cosmote acolo si inca ar mai trebui.
Corect! Ai zis bine... si inca ar mai trebui. Ar mai... trebui... si? Ce se face? Nimic. Perfect! Las' sa puna 4G. Bine ca avem cu cine compara. De exemplu Orange. Aaa, poate e prea mult pentru ca au bani. Ok, atunci Vodafone. Aaaa, si aia au bani. Ok! Atunci Digi, ca astia sunt cei mai slabi in piata. Aia de ce pot si dezvolta 3G, iar Cosmote care poate mai mult, nu? Pentru ca nu vor, sau pentru ca aia de la conducere sunt idioti? Au licenta in 900 MHz. De ce nu implementeaza 3G pe banda aia asa cum a facut Vodafone? In rural ar fi excelent. Site-uri au destule cat sa bata Vodafone si Orange la funduletul gol. Deh... las' ca prostu' plateste si asa. Suntem in 2014, era internetului. Vocea nu mai e serviciul decisiv pe telefonia mobila.



#2788
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Poate că nu le convine treaba cu 3G-ul pe RO06. Cine știe dacă roaming-ul ăsta național implică probleme tehnice sau nu...

Încă nu știu de ce a câștigat ZAPP licența și nu ei. Eu am văzut compania aia moartă mereu... Aveau 3G data only, nu?

Edited by deiuma, 27 August 2014 - 11:08.


#2789
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Eu cred ca a fost un aranjament, asa cum e orice in Romanica...

#2790
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
În favoarea cui? RCS&RDS pentru 4Play sau ZAPP pentru supraviețuire? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate