Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Bec cu incandescenta "vintage"

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
manlif2_0

manlif2_0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.12.2009
Salut tuturor,

Unde as putea gasi becuri "vintage" precum cel de mai jos, sau similar (ma intereseaza sa aiba filamentul foarte foarte lung)?
Attached File  2012_04_30_21.55.40.jpg   1.15MB   94 downloads

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
mai sunt legale?

off: vezi la mufa

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ce vremuri... totul era frumos in tineretile noastre, acum au devenit ilegale, bine ca aveam dealea legale care transpira mercur. cea mai frumoasa lumina o au becurile clasice.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,692
  • Înscris: 13.06.2004
Becuri cu incadescență se mai găsesc (chiar și de 75 și 100 Wațți, ba am mai văzut și de 150).
Există un importator "Paulmann" care aduce becuri rustice. Au un depozit în zona Plumbuita din București (Capitală) - nu le mai știu nr. de telefon :( sau îi găsești tot în București sâmbătă și duminică la talciocul de la Valea Cascadelor din Drm. Taberei/Militari - intresecția Bd. Timișoara (fost Str. Bujoreni, Emil Bodnăraș) cu Str. Valea Cascadelor.

Eu caut becuri mai vechi de 60 de ani... dar așa ceva imposibil de găsit pe la noi. Îmi promisese cineva din Germania unul dar cred că a murit omul :(

Edited by djl, 09 May 2012 - 22:40.


#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
O reproducere dupa becul lui Edison :) cam scump ce-i drept dar pentru cineva cu adevarat interesat nu e chiar o avere... LINK

#6
manlif2_0

manlif2_0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.12.2009

View Postdjl, on 9th May 2012, 23:38, said:

Există un importator "Paulmann" care aduce becuri rustice. Au un depozit în zona Plumbuita din București (Capitală) - nu le mai știu nr. de telefon :( sau îi găsești tot în București sâmbătă și duminică la talciocul de la Valea Cascadelor din Drm. Taberei/Militari - intresecția Bd. Timișoara (fost Str. Bujoreni, Emil Bodnăraș) cu Str. Valea Cascadelor.
am "auzit" de ei pe net, le-am gasit pagina web, dar e deficitara - mereu cand dau clic pe un link ma duce pe site-ul original german, si acolo se rupe firul.... o sa incerc sa-i contactez maine cumva la telefon. Mersi de info.

@marianG: mersi de pont,
@lawrence38: mersi de link, e intr-adevar interesant. nu sunt lamurit daca e o reproducere "moderna" - in sensul de timp de functionare - sau chiar reproduce fidel originalul  :D

Edited by manlif2_0, 09 May 2012 - 23:08.


#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Gasesti si altele pe eBay sunt destul de multe, unele cu filament de carbon (vintage) altele cu materiale mai moderne. De wolfram nu cred ca are cum sa fie pentru ca ala are o rezistenta anume, n-ai cum sa pui fir foarte lung....Sunt si unele la voltaj mai mic din cate am vazut care au acel "glow" probabil ca poti incerca asta si cu un bec incandescent normal.

Intr-un apartament unde am stat acum cativa ani erau niste becuri interesante in baie(pe oglinda), mai exact erau patru la numar, 25W fiecare si aveau un glob destul de urias, cel putin dublu decat al unui bec clasic, filamentul era si el mai intortocheat, un fel de becuri pentru "dresser" (cum au astia prin filme la statia de machiaj). Lumina era si ea destul de slaba, adica nu te chiora daca te uitai la el....
Cat am stat acolo aproape 2 ani de zile, nu s-a ars niciunul si normal ca era umiditate in baie de la dus, etc. Era si bun pentru ca dupa dus, desi se facea abur, caldura de la becuri disipa umiditatea si partea de sus a oglinzii era uscata, nu stiu daca asta o fi fost scopul original. Pacat ca n-am facut o poza, stiu ca erau becuri Philips dar sincer nu am vazut niciodata asa becuri in magazin (adica asa de mari dar cu atat de putini Watti)  :huh:

Edited by lawrence38, 09 May 2012 - 23:14.


#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postrasistu, on 9th May 2012, 23:31, said:

ce vremuri... totul era frumos in tineretile noastre, acum au devenit ilegale, bine ca aveam dealea legale care transpira mercur. cea mai frumoasa lumina o au becurile clasice.

Ca și cu alte produse, ce intră în categoria "vintage" și nu se vinde în cantități ci ca obiect special, de artă, de colecție etc nu e ilegal.

In momentul de față (de cîțiva ani chiar) există becuri economice care dau o lumină cît se poate de plăcută, și de apropiată de cea a becurilor cu filament,  dar cu un randament de 5 ori mai mare.

Randamentul celor cu filament este înfiorător de prost, în jur de 4%  (deci 96% din energia consumată se rișipește !!!!!!!). E de-a dreptul sinistru ca o planetă întreagă să risipească 96% din energia folosita pt iluminat, ținînd seama ce înseamnă asta în W la scară mondială !!! nu ne putem bate joc de resurse în halul ăsta, mi se pare absolut normal că s-au luat măsuri în acest sens.

Chestia asta cu "tanspiră mercur" sînt pur și simplu exagerări și zvonuri răspîndite de unii și alții. Dacă nu le spargi, nu ai cum să te intoxici... simplu. Și singure nu se sparg.

#9
manlif2_0

manlif2_0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.12.2009
@lawrence: acum folosesc un halogen de 100W reali cu un variator (dimmer), si asa mi-a casunat pe becuri cu filament lung.... si halogenul arata ff interesant, dar are filamentul prea scurt. exact ceva precum becurile din baie de care spui caut si eu.

@xon-xoff: becurile "ecologice" sunt bune intr-un singur context: acolo unde este necesara o relaxare a instalatiei electrice. sau pe invertoare la pescuit (cu un bec de 21W luminezi o balta intreaga si faci club pentru tzantari). in rest, dezavantaje: amprenta de carbon mare; polueaza daca nu sunt aruncate la punctele de colectare; pretul unei bucati nu se amortizeaza, pe intreaga durata de viata, prin economia de energie realizata, comparativ cu un bec clasic; lumina genereaza umbre difuze si obositoare (cel putin pentru mine, comparativ cu lumina de la un bec halogen, care genereaza umbre, implicit contururi bine definite); spectrul de lumina nu este natural si altereaza puternic culorile; pana la urma radiatiile UV sunt inevitabile.
In prezent ma reorientez catre bulbii cu halogen.

dar pe acest thread ma intereseaza in principal unde gasesc becuri precum cel de mai sus, in scop decorativ.

Edited by manlif2_0, 09 May 2012 - 23:27.


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,692
  • Înscris: 13.06.2004
O să le cer eu nr. de telefon când mai ajung prin talcioc. :)

#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Uite ca am gasit si o poza, ca si dimensiuni, cam asa aratau becurile alea, dar filamentul era mai "normal" ca si aparenta decat ca nu lumina foarte puternic.

[ http://2.bp.blogspot.com/_dZyUJ7ZFs50/TC0tkrrA55I/AAAAAAAAGec/dF55r-ibC2M/s1600/CIMG4531.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite niste exemple si aici, posibil sa gasesti si prin magazinele romanesti:
http://www.buylighti...Bulbs-s/508.htm
Iar aici am gasit si unele de 25W, stiu sigur ca alea din baie erau de 25 pentru ca prima oara cand am vazut cat sunt de mari , prima idee care mi-a venit: "de ce dracu' au pus astia 4 becuri de 200W in baie" :huh: :lol:
http://www.serviceli...ent-Light-Bulbs

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,752
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrasistu, on 9th May 2012, 23:31, said:

cea mai frumoasa lumina o au becurile clasice.
Daca ignoram faptul ca le lipseste albastrul din spectru... sa zicem ca ar fi, pentru o situatie mai romantica asa mai pe rosu si portocaliu merge :P Dupa mine cea mai frumoasa lumina o dau becurile fluorescente de 3500K (alb balansat). (cod 835)

Edited by andreic, 10 May 2012 - 00:41.


#13
mihaipetre69

mihaipetre69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2015
Am observat ca sunt la moda aceste Becuri vintage decorative. Le-am vazut in multe Pub-uri din Centrul Vechi. Am vazut ca sunt sub diverse forme: clasice, tubulare, glob, avocado, flacara sau lumanare. Probabil ca sunt cu fasung E14 sau E27. Pe mine unul m-au impresionat si consider ca schimba atmosfera si ambianta acolo unde sunt prezente.
Dupa lungi cautari, le-am gasit cel mai ieftin in magazinul online www.magazinulmeudincartier.ro  la categoria de produse Becuri Vintage Edison. Le-am comandat si mi-au ajuns a 2-a zi.
Cu efectul lor am impresionat multi prieteni care mi-au calcat pragul. Nu in ultimul rand, tin sa precizez ca aceste bucuri sunt dimabile si se poate regla intensitatea luminoasa cu un variator de tensiune.

Edited by ggelu, 12 July 2015 - 08:49.


#14
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Iar un reclamangiu mascat...
Asta-i ca si tona de emailuri de genul "Ceau cristi, trebuie sa-ti zic si tie de...",
On: In ultimul timp au tot aparut astfel de becuri (cu led). Poate or fi "dragute" dar dau o lumina slaba si in general is mai scumpe decat cele "normale" la o putere echivalenta.

Edited by swtm, 12 July 2015 - 11:21.


#15
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

View Postandreic, on 10 mai 2012 - 00:40, said:

Daca ignoram faptul ca le lipseste albastrul din spectru... sa zicem ca ar fi, pentru o situatie mai romantica asa mai pe rosu si portocaliu merge Posted Image Dupa mine cea mai frumoasa lumina o dau becurile fluorescente de 3500K (alb balansat). (cod 835)
care becuri au spectrul cel mai bogat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate