Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Cateva prelungitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
DuRo

DuRo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 198
  • Înscris: 18.04.2012
Am nevoie de cateva prelungitoare de uz casnic. Neaparat cu intrerupator si cu protectie.

Destinatii dupa cum urmeaza:

1: TV LCD 22'. Lungime 4 m.

2: TV LCD 32" + DVD player + ceas

3: ocazional laptop 15,6" (undeva pe la 80w, estimez)

4: idem 3

5: PC + monitor LCD + Tv LCD 32" + incarcatoare telefon

6. TV LED 37"  +DVD player + combina audio + rama foto + telefon fix

Uitandu-ma prin magazine,am vazut unele pe la 100+ lei, cu protectie la supretensiune, la 100+

Aka 150-200 E pentru toate.

Totodata am vazut niste prelungitoare in care am incredere pentru ca am folosit asa ceva si nu m-a dezamagit: http://www.romstal.r...-4-prize-p10170

Astept recomandarile voastre....

#2
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Prelungitor cu protectie care sa aiba 4 metri lungime cablul de alimentare? Cam greu de gasit, cele mai lungi de obicei au 2,44 metri sau maxim 3. De obicei se folosesc maxim 2 metri de cablu, in functie de producator.
Ti-as recomanda ceva de la APC, insa nu are 4 metri lungime cablul sau Philips, cu 3 metri lungime.
Prelungitoare excelente gasesti si produse de Legrand, cu descarcator incorporat, inclusiv pentru descarcari electrice atmosferice, insa sunt mai greu de gasit pe la magazine.

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Nu stiu unde locuiesti, ai putea completa asta in profilul tau, dar dupa electronicele pe care le detii, cred ca esti din Bucuresti.

Mergi in Obor, in spatele magazinului Bucur Obor si iti poti lua de acolo cablu, stechere si triple. Nu mai ramane altceva decat sa-ti incropesti prelungitoarele necesare... si nu ajungi la 100 de lei.

#4
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
De mentionat ca in cazul Legrand, cablul are maxim 2 metri lungime.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sincer pentru niste prelungitoare alimentind o putere (totala) sensibil mai mica decit un fier de calcat nu merita prea mare teoria chibritului.
Ia ce-i mai ieftin si care se incadreaza in cerintele tale. Oricum protectia o sa fie un varistor de 5-50 de centi (plus cel mult o siguranta) in orice prelungitor cu protectie pe care il vei gasi in comertul romanesc (lucru pe care il poti folosi si tu daca vrei sa-ti confectionezi unul).

#6
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011

View Postliviu_np, on 4th May 2012, 22:10, said:

Nu stiu unde locuiesti, ai putea completa asta in profilul tau, dar dupa electronicele pe care le detii, cred ca esti din Bucuresti.

Cum ai dedus ca e din Bucuresti? Sa inteleg ca numai cei din Bucuresti au lcd-uri si pc-uri? Restul tarii au tv-uri pe lampi, asai?

#7
ardeleanulucian

ardeleanulucian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.01.2012
ii asa de greu sa gasesti pe undeva un capat de cablu de 4 m si o priza si un stecher?eu mi-am facut in casa toate prelungitoarele si nu am cumparat niciunul.parerea mea este sa pui mana pe izolersi pe cablu si sa faci legaturi bune si stranse.si nu te costa decat doar 5 minute din timp

#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Dom'le un prelungitor este un simplu element de conectică. Mi se pare de-a dreptul caraghios să pui problema "ce ți se recomandă" și să listezi cu mare detaliu ce aparate ai, de parcă dacă TV-ul e de 30" trebuie alt prelungitor decît cel de 40" sau PC sau DVD sau whatever

Decît să cumperi 10 prelungitoare cu protecție mai bine cumperi o protecție la supratensiune și o montezi în panoul electric pe circuitul/circuitele de prize.

#9
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
De ce cu protectie?

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006

View Postrhdghdhs, on 4th May 2012, 22:26, said:

Cum ai dedus ca e din Bucuresti? Sa inteleg ca numai cei din Bucuresti au lcd-uri si pc-uri? Restul tarii au tv-uri pe lampi, asai?

Asa concentrare de electronice nu gasesti decat in Bucuresti plus faptul ca intreaba despre prelungitoare denota faptul ca nu se pricepe, (vrei mai departe?) este un tanar care probabil a venit din provincie, s-a facut doxa de carte, are un salariu bun la vreo banca sau firma de renume, posibil sa stea cu chirie si sa fie tanar familist.

Gresesc?

#11
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Da. Poate a furat toate electronicele sau poate are grija de casa (pentru cativa ani).

#12
DuRo

DuRo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 198
  • Înscris: 18.04.2012

View Postardeleanulucian, on 4th May 2012, 22:43, said:

ii asa de greu sa gasesti pe undeva un capat de cablu de 4 m si o priza si un stecher?eu mi-am facut in casa toate prelungitoarele si nu am cumparat niciunul.parerea mea este sa pui mana pe izolersi pe cablu si sa faci legaturi bune si stranse.si nu te costa decat doar 5 minute din timp
Nu-ti doresc sa vezi la tine in casa ce am vazut eu azi.

View Postrumegus, on 4th May 2012, 22:48, said:

Nu cred ca dupa LCD-uri, ci dupa halul in care ai prezentat problema, o fi dedus ca esti ruda cu Vanghelie. :)
Ai descis topicul doar sa te lauzi ca ai "DVD player + ceas", de consum doar la lapop ai estimat, n-ai zis cate vrei sa le alimentezi din aceiasi priza etc, etc... Doar te-ai laudat cu ce ai prin casa si cauti prelungitoare cu cristale Jirinovski.
Sa fii sanatos.

View Postliviu_np, on 4th May 2012, 23:05, said:

Asa concentrare de electronice nu gasesti decat in Bucuresti plus faptul ca intreaba despre prelungitoare denota faptul ca nu se pricepe, (vrei mai departe?) este un tanar care probabil a venit din provincie, s-a facut doxa de carte, are un salariu bun la vreo banca sau firma de renume, posibil sa stea cu chirie si sa fie tanar familist.

Gresesc?

Da, gresesti. Te-ai intrebat cate persoane locuiesc in imobil, cate camere si etaje sunt?

E usor sa judeci. Spor.

E dreptul meu sa ma preocup de siguranta mea si a familiei.

Edited by DuRo, 04 May 2012 - 22:19.


#13
ghost88

ghost88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.05.2007
un model de prelungitor de care sunt foarte multumit si are si protectie la suprasarcina, dar cu cablu ceva mai scurt (2 m) si putin mai scump este de la belkin
http://accesorii-ups...e-2m-f9h402qy2m

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu ma indoiesc ca ai prelungitor cu "protectie la suprasarcina", poate daca ai versiunea cu priza "UK". In plus la cei 16A suportati de un prelungitor normal nu prea vad la ce-ai avea nevoie de protectie in prelungitoare (la suprasarcina), majoritatea circuitelor rezidentiale tot pe acolo declanseaza (daca nu a pus cineva fire in loc de sigurante in tablou).
Nu prea vad ce mare multumire ai putea avea de la un prelungitor... ca prelungeste bine? Ca nu ti-a dat foc la casa?

#15
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
cred ca e mai degraba cu protectie la supratensiune.

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009
Uite un prelungitor bun http://www.conexelec...s.php?id=122673.
rumegus si razyell 3x  lasati ironiile si raspundeti la obiect daca aveti ceva de zis,fara offtopic si flame.

Edited by anaki, 20 May 2012 - 10:22.


#17
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
ptr ca toate electrocasnicele au nevoie de protectie, eu mi-am pus un dispozitiv de protectie la supratentiune (atentie, la tensiune nu la curent, ca de curent se ocupa sigurantele) la intrarea in tabloul electric. cand tensiunea depaseste aprox 320 volti, imi taie siguranta generala si imi face liniste si pace in casa.

http://www.misiuneac...ll=1#post416745

Edited by xxl_cm, 20 May 2012 - 23:02.


#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Postxxl_cm, on 20th May 2012, 23:02, said:

ptr ca toate electrocasnicele au nevoie de protectie, eu mi-am pus un dispozitiv de protectie la supratentiune (atentie, la tensiune nu la curent, ca de curent se ocupa sigurantele) la intrarea in tabloul electric. cand tensiunea depaseste aprox 320 volti,
Este gresit,poate la 275V sa declanseze....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate