Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

punte redresoare

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,284
  • Înscris: 25.01.2007
nu ne asumam raspundere pt tine, lasa balta ca dai foc la casa si mergi la un meserias, tot ce incerci tu acolo e gresit.

urmatoarea treaba care probabil incerci sa o faci v-a fi o operatie pe cord online prin forum  :lol:

Edited by c_anicai, 10 March 2012 - 12:11.


#56
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011

 c_anicai, on 10th March 2012, 12:09, said:

nu ne asumam raspundere pt tine, lasa balta ca dai foc la casa si mergi la un meserias, tot ce incerci tu acolo e gresit.

urmatoarea treaba care probabil incerci sa o faci v-a fi o operatie pe cord online prin forum  :lol:
vad ca nu vreti sa ma ajutati pana la final,va trebui sa fac singur
multumeec oricum pentru efortul depus

#57
booosty

booosty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.07.2011

 andu2008, on 5th March 2012, 17:10, said:

foloseste o punte redresoare de alternator de dacie veche pe care o transformi din trifazata in monofazata ( are diode tip pastila , montate pe radiatoare si se pot schimba f.usor)

imi poti arata te rog cum pot face aceasta transformare din trifazat in monofazat si sa imi arati care sunt intrarile si iesirile?
multumesc

#58
warchild23

warchild23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2009
Salut... am nevoie de o parere referitor la un redresor auto... Mi l-a facut un prieten dar eu l-am bagat in priza si am masurat cu multimetrul si imi scoate 18.16 V... Baiatul care l-a facut mi-a zis ca asa scoate in gol dar daca il pun pe baterie scade la 14.5 V dar mi-e cam frica sa nu stric bateria asa ca am zis sa mai intreb pe aici... Ce parere aveti? Va multumesc anticipat...

#59
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,284
  • Înscris: 25.01.2007
este  ok, tensiunea de iesire e direct proportionala cu a retelei, de ex la 180 volti o sa ai cca 15 volti daca la 220 ai tensiunea de 18.

Nu o sa lasi bateria nonstop la incarcat, sau daca o lasi atasezi un releu regulator

#60
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 c_anicai, on 26th March 2012, 18:01, said:

atasezi un releu regulator
Sau legi în serie cu bateria un bec de far de 45+55W cu filamentele în paralel.

Edited by Mircel, 26 March 2012 - 20:30.


#61
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Am si eu o problema in sensul ca vreau sa realizez un montaj de redresare a curentului. Trecand peste partea cu puntea, vreau sa fie si oleaca filtrat curentul. Filtrarea vreau sa o fac cu un condensator pus in paralel cu puntea. Ce capacitate ar trebui sa aiba? O sa am cam 18 V la 1-2A.

#62
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 Gady_paul, on 26th March 2012, 23:41, said:

Am si eu o problema in sensul ca vreau sa realizez un montaj de redresare a curentului. Trecand peste partea cu puntea, vreau sa fie si oleaca filtrat curentul. Filtrarea vreau sa o fac cu un condensator pus in paralel cu puntea. Ce capacitate ar trebui sa aiba? O sa am cam 18 V la 1-2A.
Daca te referi la 18V curent continuu (c.c.), pentru o filtrare rezonabila, empiric, regula este cam asa: cate 2000uF pentru fiecare amper. In cazul tau:
un condensator de 4700uF/25V sau 2 de 2200uf/25V puse in paralel (+ la+, - la-).
Daca tensiunea de 18V este in c.a., prin redresare&filtrare o sa obtii cam 24Vcc si condensatorii vor trebui sa fie la 35V.

#63
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru ca senzorul de imagine al night-vision-urilor sunt cel mai sensibie la lumina verde. Ceea ce vedem noi cu ochiul este o imagine procesata, nicidecum imagine directa.

#64
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
:lol: :w00t:  senzorul de imagine de noapte este sensibil la radiația infraroșie emisă sau reflectată de obiecte, procesorul de imagine este cel care o afișează pe verde, pe de o parte pt. că () conținutul este monocrom iar pe de altă parte pt. că ochiul uman e cel mai sensibil în acea zonă și astfel imaginea pare subiectiv mai luminoasă, pe lângă asta nici nu obosește vederea așa repede. La osciloscoape e același  principiu, spotul este verde din aceleași motive.

Edited by mihaicozac, 28 March 2012 - 12:39.


#65
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,284
  • Înscris: 25.01.2007
si ce legatura au senzorii cu puntea redresoare ?

#66
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Si daca depasesc capacitatea ( adica in loc de 100 microfarazi pun 1000 de exemplu) seintampla ceva?

#67
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,284
  • Înscris: 25.01.2007
unde ai citit tu 100 μF, s-a recomandat 2000 μF pentru fiecare amper pentru o filtrare satisfacatoare dar poti pune fara grija 10 mii μF sau 100mii μF (dar nu cred ca gasesti capacitati asa mari usor desi eu am prin colectie doua bucati de 240 mii μF)

cu cat capacitatea e mai mare filtrarea e mai buna dar atentie la tensiune (condensatorul sa aibe tensiunea cu 20% mai mare decat ce iti iese pe alternativ ori radical din 2)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate