Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22120 replies to this topic

#9019
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postluvio, on 27 mai 2015 - 22:07, said:

Ei acu chiar ca sunt curios cum o arata al meu dupa 3 ierni!!!!

Luvio, fara suparare. Curatarea unei sobe se face cel putin o data pe an, idem la cosul de fum.
Unele capacele de curatire nu asigura accesul total la toate galeriile interioare sau nu exista.

Edited by panoramic66, 27 May 2015 - 22:43.


#9020
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postpanoramic66, on 27 mai 2015 - 22:35, said:

La o conceptie personala, in amestec de carbune, tiraj necontrolat cu antrenare de cenusa, ardere prelungita, condens pe schimbator ... nu te puteai astepta la altceva.

Panoramic, intreb si eu ca prostul (ca nu ma pricep la sobe dinastea): Oare este corect sa arzi orice intr-o soba dinasta care se vrea "cu condensare", sau cu temperatura mica la cos ?

Eu unul fac comparatii cu ce se intimpla in cazanele pe lemne cu gazeificare si in cazanele pe gaz cu condensatie si mi se pare ca linia dintre functionare corecta sau incorecta este prea "fina" la "sobele" astea ca sa fie si ok (vorba lui Razvan) si de aici deduc ca un rol important il are si combustibilul.
(Pe topicul de centrale pe lemne am spus de multe ori ca nu-mi plac cazanele de fonta (gen Viadrus) pentru ca sunt greu de curatat si odata ce ai bagat un lemn prost in ele se pot arunca pentru ca indiferent citi bani as primi eu nu curat asa ceva. Dar asta este opinia omului de servis care munceste degeaba dupa ce clientul si-a batut joc de cazan. Ca in rest cazanele ar fi ok daca le dai ce trebuie.
La sobele astea cum o fi regula ? ).

Edited by florin71_skoda, 27 May 2015 - 23:10.


#9021
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

View Postandreilesan, on 27 mai 2015 - 20:45, said:

Eu, insa, ma uimesc ce citesc..
......  Eu voi continua sa promovez ideile la care tin, si in continuare voi posta aici rezultatele.


P.S. Pentru ca nu este prima data cand intalnesc astfel de situatii, de aici in colo ma retrag in a oferi calcule, metodologii, etc.. la ""liber"', care a apucat sa le stapaneasca - bine, care nu - sa lase doar profesionistii sa-si faca treaba. "'A înţercat bălaia'".. Aceasta este decizia mea finala si irevocabila.Posted Image



   in acest post scriptum este ceva care mie imi pica pe dos, adica, daca vreunul din cei care merg pe drumul propus de mine se ingroapa cu caruta in  noroi, ca nu a stiut sau inteles  bine traseul,   il voi lasa impotmolit pentru ca a fost prea entuziast?  se pare ca spiritul de indrumator isi pierde valoarea. Uneori ar trebui si sa ne gandim daca nu cumva chiar cei ce indruma nu s-au facut bine intelesi, tot la fel de bine cum pot si gresi, iar el ar trebui sa fie primul care se opinteste cu umarul in roata impotmolita, altfel ori traseul pare a fi gresit, dar trebuie continuat. Nu ma asteptam la o asemenea atitudine si tine cont ca si eu urmez drumul, sper sa nu ma impotmolesc si sa te privesc cum imi faci cu mana din mers.
Cu stima Christi.

Edited by christi40, 27 May 2015 - 23:08.


#9022
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
E si mai nasol cand se imbiba gudronul in caramida nu ai cum sa-l cureti chiar daca vrei, asa ca   dupa asemenea episod faci focul degeaba ...

Edited by ciobimar, 27 May 2015 - 22:57.


#9023
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postciobimar, on 27 mai 2015 - 22:41, said:

3) am tot cautat rezolvari  facand tot felul de experimente , de aici si concluziile , si convingerile ce le-am tot spus...

Cred ca am gresit si ca de fapt doar punctu asta era important de precizat. Restul se subinteleg.

Am vazut si eu pozele si intradevar nu arata bine. Mai departe nu pot comenta prea multe ca nu ma pricep. Dar asa ca sa ma aflu si eu in treaba (ca oricum sterg miine :D) eu zic ca undeva sa gresit la calcule. Dupa cum am spus si mai sus, eu stiu ce se petrece intr-o centrala pe gaz in condensatie si ce se petrece intr-o centrala pe lemne cu gazeificare. Ca sa le combini pe astea doua trebuie sa fi un adevarat "maestru". (sau pote ca trebuie sa ai noroc si intuitie)

View Postandreilesan, on 27 mai 2015 - 20:45, said:

P.S. Pentru ca nu este prima data cand intalnesc astfel de situatii, de aici in colo ma retrag in a oferi calcule, metodologii, etc.. la ""liber"', care a apucat sa le stapaneasca - bine, care nu - sa lase doar profesionistii sa-si faca treaba. "'A înţercat bălaia'".. Aceasta este decizia mea finala si irevocabila.Posted Image
Andrei, postul asta cind l-ai editat ca eu nu am apucat sa-l mai vad ?

Vad ca astazi toti ne batem pe editari, Ba eu, ba Gelu, ba voi ... si ne trezim cu informatie citita diferit :D

#9024
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postflorin71_skoda, on 27 mai 2015 - 22:58, said:

Cred ca am gresit si ca de fapt doar punctu asta era important de precizat. Restul se subinteleg.

Am vazut si eu pozele si intradevar nu arata bine. Mai departe nu pot comenta prea multe ca nu ma pricep. Dar asa ca sa ma aflu si eu in treaba (ca oricum sterg miine Posted Image) eu zic ca undeva sa gresit la calcule. Dupa cum am spus si mai sus, eu stiu ce se petrece intr-o centrala pe gaz in condensatie si ce se petrece intr-o centrala pe lemne cu gazeificare. Ca sa le combini pe astea doua trebuie sa fi un adevarat "maestru". (sau pote ca trebuie sa ai noroc si intuitie)
De gresit eu am gresit, sa aleg si sa  fac cazan de caramida cu schimbator, in rest tot ce am putut, am facut la el...

Edited by ciobimar, 27 May 2015 - 23:11.


#9025
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postflorin71_skoda, on 27 mai 2015 - 22:19, said:


Chimia de a lX a si putin de  a X a, erau in 1982-1983,chimie anorganica (9) si organica(10),nu mai fii curios ca oricum n ai sa intelegi,reactiile chimice intre hidrocarburi , saruri, hidroxizi ,baze, se combina cu fizica...aici e mai greu,putin ,dar daca vrei poti sa incerci,nu te opreste nimeni,vezi ca fizica e ceva mai dificila,ok!
Am vrut sa i descriu o reparatie,dar fara foto,doar din descrieri e mai...putin elocvent,iar dupa cum ai remarcat ,nu accepta omul,e doar tinar ,nelinistit  si a-toate-stiutor(cratimele sint cu subinteles!),deci inutil sa inteleaga ca nu sintem aici pe vreo baricada,ok!Cind m am referit la scoala,am batut saua sa priceapa ca a trecut prin 12 ani degeaba,eventual inca 5,te formau ca un tinar mai putin agitat si pus pe flame uri,asta daca vrei sa observi!Stiu ca nu ma  inghiti ,e veche si noua treaba,poti sa ma banezi cind doresti,doar aveti puterea asta ,nu!Sau sa mi stergi contul...ca doar deranjez ,inutil,vorbind altfel,cind spun tehnic,concept si precis...ca la calcule vad ca se pricep toti tinerii cu ceva mai multa aroganta si tupeu!O seara buna domnilor,R

Edited by florin71_skoda, 27 May 2015 - 23:14.


#9026
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,985
  • Înscris: 08.01.2010

View Postflorin71_skoda, on 27 mai 2015 - 23:02, said:

Vad ca astazi toti ne batem pe editari, Ba eu, ba Gelu, ba voi ... si ne trezim cu informatie citita diferit Posted Image

Nu va invidiez deloc... este mai rau ca la o gradinita, cu cei din grupa mica....

Edited by csomi, 27 May 2015 - 23:24.


#9027
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,985
  • Înscris: 08.01.2010

View Postbagerajungle, on 27 mai 2015 - 23:10, said:

Chimia de a lX a si putin de  a X a, erau in 1982-1983,chimie anorganica o(9) si organica(10),nu mai fii curios ca oricum n ai sa intelegi,reactii..

Razvane, acum poate nici tie un pic de relax nu iti strica, ia exemplu de la mine, mai pune la incarcat tabletul... no stress!

Edited by csomi, 27 May 2015 - 23:47.


#9028
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu am intrebat si ieri, dar nu s-a grabit nimeni sa raspunda. Asa ca insist...

Sobele astea sunt niste chestii asa simple, de le face fiecare dupa cum il taie capul si din ce pricepe de pe forumuri?! Nu se fac si ele de catre oameni autorizati, in baza la un proiect avizat, ceva...? Daca va ia foc casa din cauza sobei, Doamne fereste, cine raspunde?! Sau mai rau, casa vecinului sau prietenului pe care l-ati ajutat sa isi faca una (ipotetic vorbind)... Eu daca desfac un surub la centrala pe gaze, cand vin aia si o verifica iau ditamai amenda... la sobe am impresia ca fiecare e liber sa experimenteze ce vrea si cand vrea, si Dumnezeu cu mila...

#9029
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postcsomi, on 27 mai 2015 - 23:21, said:

Nu va invidiez deloc... este mai rau ca la o gradinita, cu cei din grupa mica....
Draga domnule ,esti foarte dragut si politicos , eu cred ca nu s-a depasit stadiu de cresa .
Topicul este in acelasi stadiu in care a fost oprit de domnul Gelu .
Cu respect .

#9030
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postbagerajungle, on 27 mai 2015 - 23:10, said:

intre hidrocarburi , saruri, hidroxizi ,baze, se combina cu fizica...

Peste hidrocarburi eu tin minte ca se trecea rapid ca nimeni nu le pricepea. Erau prea complicate.

Sarurile, hidroxizi si bazele ce treaba au cu arderea ?

Care din cele enumerate de tine se combina cu fizica

Edited by florin71_skoda, 28 May 2015 - 09:00.


#9031
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,985
  • Înscris: 08.01.2010

View PostoMariusRO, on 27 mai 2015 - 23:49, said:

Eu am intrebat si ieri, dar nu s-a grabit nimeni sa raspunda. Asa ca insist...

Sobele astea sunt niste chestii asa simple, de le face fiecare dupa cum il taie capul si din ce pricepe de pe forumuri?! Nu se fac si ele de catre oameni autorizati, in baza la un proiect avizat, ceva...? Daca va ia foc casa din cauza sobei, Doamne fereste, cine raspunde?! Sau mai rau, casa vecinului sau prietenului pe care l-ati ajutat sa isi faca una (ipotetic vorbind)... Eu daca desfac un surub la centrala pe gaze, cand vin aia si o verifica iau ditamai amenda... la sobe am impresia ca fiecare e liber sa experimenteze ce vrea si cand vrea, si Dumnezeu cu mila...

In Ungaria si mai spre occident sobele se construiesc doar de sobari calificati  care pot elibera un certificat de performanta, si raspund de lucrarea facuta. Dupa executia acestuia agregatul si cosul trebuie avizat si de cosari teritoriali daca totul este ok si dupa instruirea beneficiarului in cea ce priveste modul de utilizare se poate da in folosinta. Exista si un normativ pt acest domeniu EN 1544.

Edited by csomi, 28 May 2015 - 00:20.


#9032
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postflorin71_skoda, on 27 mai 2015 - 22:50, said:

.... mi se pare ca linia dintre functionare corecta sau incorecta este prea "fina" la "sobele astea ca sa fie si ok .....

In citatul postat la mesajul tau se refera strict la pozele postate de @..., apoi evidentiate de @andreilesan.

Nu stiu daca sunt eu in masura sa raspund la mesajul tau, as da curs celor profesionisti care proiecteaza, calculeaza sau construiesc astfel de sobe.
Din cunostintele mele acumulate pana acum, as sublinia cateva aspecte. La o soba pe lemne, in cazul nostru din zidarie, nu putem vorbi de condensatie, poate de temperaturi coborate la iesirea spre cos, dar nu condensatie. Din ce stiu, termenul de condensatie exista numai la centrale termice pe gaz. Gresesc?
Apoi, in cazul cosurilor de fum cu tiraj natural temperaturile gazelor de evacuare sunt deja stabilite (poza). Temperaturi prea mari au dezavantajul major prin cresterea pericolelor de incendii (si scaderea randamentului termic al sobei), pe cand la temperaturi prea mici se produce mult condens, un condens nedorit atat la cosurilor de fum cat si la generatoarele de caldura - cazul nostru sobele - care pot duce la multe probleme grave.
Daca dorim sa obtinem gazeificare trebuie folosit numai lemnul uscat de esenta tare, exclus rasinoase sau alte derivate gen peleti.
Dpdv al mentenantei, la toate generatoare de caldura curatirea trebuie facuta cel putin o data pe an, la cele cu combustibil solizi se recomanda de doua ori pe an sau ori de cate ori este necesar. Orice corp rece in zona generatorului de caldura produce condens implicit gudron
In privinta functionarii, o soba de zidarie nu poate fi comparata cu un cazan de fonta sau otel. Alte regimuri, alte volume, capacitati de acumulare de caldura diferite.
Nu stiu daca aceste sobe sunt atat de pretentioase cum spui sau reglajul lor trebuie facut atat de fin incat sa obtii randamentul maxim. Tine mai mult de mentalitate, de constiinta celor care le fac si cei care le folosesc. Daca m-as referi la cei care le folosesc ... nu ar incape intr-un singur post.

#9033
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Csomi, sunt absolut sigur ca asa e in Ungaria si nu numai.. dar eu intrebam de Romania. Am impresia ca in domeniul asta aici e inca un fel de Eldorado..Fiecare face ce vrea si cum il taie capul... si dup'aia pe unii mai ghinionisti ii vedem pe la stirile de la ora 5...

#9034
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postcsomi, on 27 mai 2015 - 23:59, said:

I cosul trebuie avizat de cosari teritorial daca totul este ok se poate da in folosinta.
Nu demult spuneam ca nu toata lumea poate cumpara un cos profesional , dar din pacate , chiar si realizat cu cu propriele maini , cineva ar trebui sa avizeze calitatea manoperei si a materialelor.
Eu cand am luat cosul , a venit reprezentant si a supravegheat lucrarea si a dat sfaturi tehnice mesterilor .Nu am fost acasa , dar mi-a spus sotia .Mi s-a parut un lucru grozav .
Asa cum cazanele metalice , nu conteaza tipul ,sunt avizate de cineva , asa ar trebui sa fie si sobele , sunt tot agregate de incalzire.
Dar cine sa le avizeze in afara de sobarii cu experienta de ani de zile care ar trebui sa infiinteze o asociatie legala ???
Dar iesim din topic deja...
Cu stima.

Edited by gi0, 28 May 2015 - 00:19.


#9035
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,985
  • Înscris: 08.01.2010
Posibil sa fie pe cale de iinfintare o astfel de asociatie, daca sunt bine informat, dar nu bag mana in foc...

Edited by csomi, 28 May 2015 - 00:29.


#9036
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Sper sa fie o asociatie formata din oameni cu experienta in domeniu , competenti ,  stiti cum este la noi ,intai ciolanul ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate