Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#6031
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
La noi cand discutam de sobe, toata lumea se gandeste la teracota afumata in jurul usii, cu care te culcai la 26*C si te trezeai la 17 ...

Cand spun de sobe in care rar se face focul de 2 ori pe zi lumea se uita la mine ...

#6032
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postparintele, on 12 septembrie 2014 - 11:55, said:

  Pentru altii nu am de gand sa fac dar sigur eu mai fac o casa si aia va fi gandita de la bun inceput in jurul unei sobe..
Cand te hotarasti  - sa-mi spui, ca as avea ceva sa-ti arat, ma refer la un proiect, "'in jurul sobei".. Dar e unul micut (cca 40mp utili), doar Parter, pentru o familie de 2 persoane, dar interesant dupa parerea mea.. Are Bucatarie, Baie, Dormitor si Living toate 4 incalzite de la o singura soba.Posted Image

#6033
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
La noi casele de tara sunt mici, cu camere cat baia de abia ai loc sa intorci capul....sobele sunt in consecinta, ieftine, relativ, facute din materiale proaste si de mesteri mai degraba prosti, care copiaza acelasi lucru mecanic si adesea prost...
Saracie si mizerie, cu alte cuvinte...
Evident ca omul de azi cand isi face casa nu vrea sa mai auda de carat.mizeria in casa, afumat, tarait cenusa de colo colo, caldura neomogena si sculat de 5 ori pe noape sa bagi pe foc...la asta participa si casele, mizerabile si ele dpdv al termoizolatiei...

Cand oamenii isi permit insa mental si luxul de aavea un foc deschis sau nu in casa, cu lemne curate si fara fum si mizerie, adica doar partea frumoasa a povestii, se gandesc la seminee..cand mai fac un pas si isi permit sa se gandeasca la caldura si frumusetea data de.materiale naturale, traditionale, placute, gen lemn natur sau alte cele, si mai au si ocazia sa vada la x sau y o soba eficienta, economica si care arata si bine , rustic in acelasi timp, nu o teracota imputita si stramba, lucrata prost pe.deasupra...atunci eu fac pariu ca nu multi vor mai stramba din nas...

Firesc e sa iti placa nu betonul, gresia de figuri, palul care arata a platic si radiatoarele albe ...dar saracia, prejudecatile si lipsa educatiei ii fac pe cei mai multi sa fie reticenti...
Cu timpul insa, cu evolutia pe toate planurile, inclusic mterial, cei mai multi se vor intoarce la rustic, traditional, cald...iar soba e unul din lucrurile alea care pot aduce, si intr-o casa moderna, cu materiale moderne de finisaj, un aer placut, confortabil...
Sobele sunt azi pentru bogati, nicidecum apanajul saraciei...



#6034
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postparintele, on 12 septembrie 2014 - 12:28, said:

La noi casele de tara sunt mici, .
In mare parte, pot spune, ca sunt deacord cu cele mentionate de d-ta..Posted Image


View Postparintele, on 12 septembrie 2014 - 12:28, said:

Sobele sunt azi pentru bogati, nicidecum apanajul saraciei...
Am fost in luna august in Basarabia sa-mi aduc familia din vacanta de la bunici si am reusit sa ma intalnesc cu colegul nostru de acolo @Teoart (Tudor Burac), care va transmite calde salutari.. Discutand cu dansul am retinut ca in Basarabia este o cerere constanta la sobele de zidarie, mai mult decat atat si-a marit echipa, caci nu face fata solicitarilor.. dar in afara de dansul mai sunt o gramada, @avro e si el in foc continuu..
In acest context, oare a "'imbogatit"' romanul de peste Prut (cu un salariu mediu pe economie echivalent a 500 ROL)? Sau au basarabenii mai multe paduri si e ieftin lemnul de foc (cum se incerca sa se ofere o parere pe aici, candva)? Posted Image

Daca numaram sobele de zidarie montate anul acesta de colegii de pe forum in Romania si le comparam cu numarul sobelor montate in aceeas perioada numai de cei doi colegi din Basarabia, ma tem ca ei au mai multe.. Deci, cine ""o duce mai greu""?

Vreau sau nu, dar din nou ajung la mentalitate..

Edited by andreilesan, 12 September 2014 - 13:20.


#6035
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postcsomi, on 12 septembrie 2014 - 11:22, said:

Sobele de teracote sau sobele cu pereti si finisaje ceramice se dimensioneaza dupa necesarul termic ce trebuie asigurat. Se pot dimensiona astfel incat ciclul de redare al caldurii acumulate sa fie intre 8-24 de ore...la un ciclu de redare de 8 ore insemna alimentrea de 3x /24 de ore.
Grosimile peretilor ceramici cu finisaje, in aceste caz poate fi  cca 5-8 cm
Sa luam un exemplu o soba de 4kW cu 5 fumuri verticale in serie... calculata cu ciclu de redare de 8 ore si tot de aceasi putere dar cu ciclul de redare dublu de 16 ore...

        Sa traiesti  Csomi. Frumos....frumos. Putere convectie, dar de cee nu ai dat si puterea focarului ? Pe mine pina la urma nu ma  intereseaza foarte mult dar asa.... .Pai iata cum este baieti.Nimeni nu mi-a cerut sa-i captusesc teracota cu samota, sobinca  ci au vrut sa simta caldura cit mai repede. Nu m-au lasat nici sa bag in lacasul cahlelor asa ceva cu toate ca unii au avut  asa ceva au farimat teracota si au spus ca nu i-a dat caldura de la samote .In zona mea focarul se captuseste cu caramida,sapota de 6,4 sau  3,2 cm Intoarcerea cam tot la fel. Facind focarul  la o soba de 2/3/7   45/67/186 cm  de 22,52,/36(50)  la fiecare rind bag  5 samote. In general la o teracota bag 30 samote.  Daca ma intind la mai multe, se uita la mine ca la un alienat mintal.  Fumurile -in zona lor se introduce in cahle  tiglas solzi sau sobinca nicidecum  samota.   Am multe cazuri cind ii aduc acasa  si le arat  fotografii cu sobe rusesti aduse pe forum de mai multi dar cel mai   si mai a fost Ciobi Marin. Bine, am si teracote in  hard , si le arat pe toate.  Cind vad sobele de zidarie ramin incintati dar spun ca nu sunt de noi. Cind lucrez le povestesc cum se  procedeaza iar daca am  cu schimbator  nici nu discuta daca nu il bag in  focar. Le arat poze de la colocii internaltionale, Cuznetov, Cernov care  o fi, ramin stupefiati cind vad cita samota  consuma aia  fata de noi.  Ii las praf cu  filmuletele  cu  sobele facute la muzeu -arta- mai cu sema cea cu vulturul, Cind le spun de pret ,spun.. adevarul ca merita, apoi ...In cit timp cizeleaza el astfel de monument? Nu stiu nici eu. An ing. pensionar ce a lucrat la  Iasi cind a vazut filmuletele nu ii mai venea sa mai plece,,domnule este posibil sa se faca asa ceva din caramida?  eu la astea m-as uita  cind sunt obosit numai ca sa  ma linistesc psihic.  Am incercat  cu fumurile s a le fac captusite barem cu tigla,, nici pomeneala. In vara am facut una de caramida  pe cant 7 cm  plus gresie  si adeziv sa fie 9 cm. Astept rezultatul  .Am facut un clopot  pe linga focar, apoi sus.

   Cum  ti-am mai spus Andrei  la noi este grele sa se schimbe conceptia, Si daca le demonstrezi ca ai dreptate tot nu te  accepta.

A
Soba cu ciclul de redare de 8 ore:

Focar: dimens.33x33X51 (suprafata 1089cm2) , incarcatura maxima 9,8 kg lemn(umid. 17%)
Captusirea primelor 3 fumuri se recomanda a se face cu samota de 3 cm grosime, dupa care se scade la 2 cm spre racordul de cos.

Soba cu redare de 16 ore :

Focar: dimensiune 41,5 x41,5 x67cm (suprafata 1722cm2) incarcatura maxima 19,7 kg lemn (umid.17%)
Captusirea primelor fumuri 2 fumuri se face cu samota de 6,4 cm grosime dupa care se scade progresiv la grosimi de 4-3 cm

Consumul de lemn anual estimat in ambele cazuri este acelasi... 2200 kg/ an

Sper sa se inteleaga unde sunt diferentele...Posted Image

View Postbobon, on 12 septembrie 2014 - 13:31, said:


  Nu stiu  cum de am reusit  sa scriu intercalat in  mesajul lui Csomi mai sus.

Edited by bobon, 12 September 2014 - 13:39.


#6036
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
"Si daca le demonstrezi ca ai dreptate tot nu te  accepta."
Mia placut...sa ne traiesti D-le Bobo
(cand apasati pe citeaza,incepeti sa scrieti dupa "quote"

Edited by ciobimar, 12 September 2014 - 13:55.


#6037
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Saracia e cauza mentalitatilor si doar partial cauza pentru care la noi nu se fac sobe d'astea.
Acolo genul.asta de soba e la el acasa, aici nu ai unde.vedea una...ma refer la omul simplu, nu la softpedist. La noi prima cauza e mentalitata care vine din saracia generatiilor trecute.

De ce la noi e mai degraba pt bogati?
Pai te intreb pe.tine cat costa manopera.la o asemenea soba la noi si cam cat per total, una medie ca si complexitate, marime samd...
Cred ca multicel fata de 5-6 milioane cat e o teracota janghinoasa facuta de sobarul satului ...
Cine are bani si de manopera si.de.materiale face un calcul si concluzioneaza...decat sa bag hardughia in casa si sa ma manjesc cu lemne si fum, apai de banii aia ii fwt o centrala le lemne si sunt boier, ca la bloc, ca aia e civilizatie...
Abia dupa ce omul.vrea mai mult decat la bloc si vede la altii isi a seama ca o soba misto poate fi centrul casei si nu o utilitate pe care o pitesti undeva pe acolo printr-o anexa pt a face cald...

  Tot ce spun e ca la noi e inca normal sa fie asa, maiavem de evoluat pana sa intelegem si sa ne placa astfel.de.treburi...

Iti mai dau un exemplu, ca tot construiesc...romanul mai are pna cad sa apreieze o grnda.de.stejar veche si noduroasa , plina de gauri negre de.cuie samd...trece si el de la paianta la faianta mizerabila, de la pamant pe jos ori "linoleu" la jegul ala de laminat, carton presat...pe tavanul de lemn pune "rigips" ca asa e boiereste...
Englezul care a fumat demult porcariile moderne se intoarce la stejar recuperat de 50 lire metrul si dusumea.aidoma care costa de 5 ori cat una noua de lemn masiv...
Pai nu e usor sa arzi etapele...e bine, in opinia mea, si ca aunt oameni care fac pr astea putine, e macar un inceput...
Astia suntem, doar timpul le drege pe toate...



#6038
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbobon, on 12 septembrie 2014 - 13:38, said:

  ...Nimeni nu mi-a cerut sa-i captusesc teracota cu samota, sobinca  ci au vrut sa simta caldura cit mai repede. Nu m-au lasat nici sa bag in lacasul cahlelor asa ceva cu toate ca unii au avut  asa ceva au farimat teracota si au spus ca nu i-a dat caldura de la samote .In zona mea focarul se captuseste cu caramida,sapota de 6,4 sau  3,2 cm Intoarcerea cam tot la fel. Facind focarul  la o soba de 2/3/7   45/67/186 cm  de 22,52,/36(50)  la fiecare rind bag  5 samote. In general la o teracota bag 30 samote.  Daca ma intind la mai multe, se uita la mine ca la un alienat mintal.
Posted Image Stiu, imi e cunoscuta situatia.. dar in acelas timp imi fac si eu o parere.. Se zice ca poti sa-ti faci o parere nu dupa ""cum"' rade omul, ci dupa  ""la ce"" rade acesta..

View Postbobon, on 12 septembrie 2014 - 13:38, said:

  Am multe cazuri cind ii aduc acasa  si le arat  fotografii cu sobe rusesti aduse pe forum de mai multi dar cel mai   si mai a fost Ciobi Marin. Bine, am si teracote in  hard , si le arat pe toate.  Cind vad sobele de zidarie ramin incintati dar spun ca nu sunt de noi. Cind lucrez le povestesc cum se  procedeaza iar daca am  cu schimbator  nici nu discuta daca nu il bag in  focar. Le arat poze de la colocii internaltionale, Cuznetov, Cernov care  o fi, ramin stupefiati cind vad cita samota  consuma aia  fata de noi.  Ii las praf cu  filmuletele  cu  sobele facute la muzeu -arta- mai cu sema cea cu vulturul, Cind le spun de pret ,spun.. adevarul ca merita, apoi ...In cit timp cizeleaza el astfel de monument? Nu stiu nici eu. Un ing. pensionar ce a lucrat la  Iasi cind a vazut filmuletele nu ii mai venea sa mai plece,,domnule este posibil sa se faca asa ceva din caramida?  eu la astea m-as uita  cind sunt obosit numai ca sa  ma linistesc psihic.  Am incercat  cu fumurile s a le fac captusite barem cu tigla,, nici pomeneala. In vara am facut una de caramida  pe cant 7 cm  plus gresie  si adeziv sa fie 9 cm. Astept rezultatul  .Am facut un clopot  pe linga focar, apoi sus.

   Cum  ti-am mai spus Andrei  la noi este grele sa se schimbe conceptia, Si daca le demonstrezi ca ai dreptate tot nu te  accepta.
@bobon si fara a tine cont de citatul matale aveai tot respectul meu, acum, ce sa zic, "'e greu"' - Dar nu si imposibil ! Si esti un exemplu pentru noi, caci la anii d-tale ai preferat sa promovezi lucrari deosebite, apoi, cei care suntem mai ""din-coace"" sa ne plangem de oboseala nu pica deloc bine. Posted Image

Edited by andreilesan, 12 September 2014 - 14:46.


#6039
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postparintele, on 12 septembrie 2014 - 13:49, said:

Saracia e cauza mentalitatilor si doar partial cauza pentru care la noi nu se fac sobe d'astea.
.. La noi prima cauza e mentalitata care vine din saracia generatiilor trecute.
...
Pai nu e usor sa arzi etapele...e bine, in opinia mea, si ca sunt oameni care fac pr astea putine, e macar un inceput...
Astia suntem, doar timpul le drege pe toate...
Din nou nu pot sa nu-ti dau dreptate, chiar ti-am dat si un like, dar... zici de saracie.. Si atunci unde se gandesc cei ce se apuca sa construiasca locuinte de sute de metri patrati? Pe cate paturi poate dormi un om in acelas timp? Eu daca am 50 kEuro, mai mult de 50 mp nu ma incumet sa ma apuc sa construiesc si te asigur ca imi ajunge si de soba care va fi obligatoriu la loc de cinste si imi va salva confortul indiferent de ca vor veni la guvernare rosii, galbenii sau albastrii.. Unde se arunca cetatenii nostri sa construiasca sute de metri? Zici ca de la generatiile trecute ni se trage? Posted Image  Daca te uiti prin documente vei constata ca inainte, in sate erau mai toate casele la fel cu maxim 2-3 incaperi, exeptie facand doar cele boieresti dar si acestea erau doar vre-o cateva.. Uite-te cate santiere sunt care nu se pot finaliza si astea nu sunt incepute pana in 1989Posted Image .. De ce oare?

Edited by andreilesan, 12 September 2014 - 15:19.


#6040
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Tocmai de aia, ca dormeau toti claie peste gramada, ca erau saraci si n-aveau de nici unele.
Acum, cand omul se apuca de o casa, vrea spatiu...cu ce.ik termina, cu ce il incalzeste, cine face curat de 2 ori pe an in casoi...la aia nu se gandest, vede ek, ce e favut e bun facut, daca vreodata ii trebuie inca.o camera sa stea si ala micu impreuna.cu el, cu nevasta si copil?
Daca te uiti.atent.la.casele facute denprin 60-70, chiar la tara de taranii tineri in debutul comunismului, caseme au deja 2-3 camere plus inca una in care stau ei, olus eventual o bucatarie de vara de 2 camere, una pt odihna...
Incet incet copii au plecat la oras, camerele alea 2-3 sunt goale sau mai rau, oamenii acum batranei s-au mutat in alea 2 ce formeazabucataria de vara..e mica, cheltuieeli mici, au o soba cu plita si se incalzeste repede toata...nici camera aia din casa in care statau ei nu o mai folosesc...
Batranii astia se duc si casele altadata mari.si socotote se darama...sau vine unul.din.nepoti si darama tot ca sa faca alta...cu centrala, baie si hidrofor...

Cum.ziceam, complexul asta legat de spatiu cine din saracia alora batrani si la noi din ingheauiala de la bloc...la fel cum boala.sa.cumperi ca dem3ntul orice sa umpli cosul la market , de parca ai manca cu 10 guri, vine din foame...
Au trecut 25 de ani de la revolutie si romanul tot umple.cosul ca dementul. Si camara de.muraturi si varza care primavara se arunca in proportie de 60-70%

Astia suntem, traumele asta ne-au facut ce suntem...
Trebuie generatii sa se destupe mintea si sa ne.relaxam ca natie...timp in care nici restul lumii nu sta pe loc...

#6041
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postbobon, on 12 septembrie 2014 - 13:38, said:

Sa traiesti  Csomi. Frumos....frumos. Putere convectie, dar de cee nu ai dat si puterea focarului ? Pe mine pina la urma nu ma  intereseaza foarte mult dar asa.... .Pai iata cum este baieti.Nimeni nu mi-a cerut sa-i captusesc teracota cu samota, sobinca  ci au vrut sa simta caldura cit mai repede. Nu m-au lasat nici sa bag in lacasul cahlelor asa ceva cu toate ca unii au avut  asa ceva au farimat teracota si au spus ca nu i-a dat caldura de la samote .In zona mea focarul se captuseste cu caramida,sapota de 6,4 sau  3,2 cm Intoarcerea cam tot la fel. Facind focarul  la o soba de 2/3/7   45/67/186 cm  de 22,52,/36(50)  la fiecare rind bag  5 samote. In general la o teracota bag 30 samote.  Daca ma intind la mai multe, se uita la mine ca la un alienat mintal.  Fumurile -in zona lor se introduce in cahle  tiglas solzi sau sobinca nicidecum  samota.  

Salutare dl-e Bobo.

Puterea focarului o poate calcula cine a citit ceva de pe aici sau de prin alte parti...in cazul cand vorbim de ardere intensiva la o durata de 1,5 -2 ore, avem  cantitate de combuistibil care se arde in aceasta unitate de timp,se poate estima un randament global intre un 75-90% si astfel va rezulta puterea termica al focarului...
Poate nu ma-m exprimat  bine la cand am spus "captuseala" m-am referit la stratul de perete ce se afla la interior in contact direct gazele din care formeaza canalele proriu zise, in afara de peretele finisat din cahle sau alt material ceramic.
Ca "vreau sa simnta caldura  cat mai repede" si aceasta este o pretentie...dar  sunt tot mai multi care doresc sa simnta caldura cat mai mult timp intre doua focuri ...la un comfort termic cat mai placut...si acesta este o pretentie ce poate fi satisfacuta Posted Image

" Nu m-au lasat nici sa bag in lacasul cahlelor asa ceva cu toate ca unii au avut  asa ceva au farimat teracota si au spus ca nu i-a dat caldura de la samote"
-Hai sa fim mai seriosi la astfel de declaratii...am avaut cazuri asemanatoare in care am fost consultat pt astfel de "probleme" ...in majoritatea cazurilor sa dovedit ca utilizatorul nu stie sa faca un foc "sanatos"...Nu a primit instructiunile corespunzatoare din partea sobarului sau nu a studiat intructiunile scrise despre modul de utilizare ale agregatului.

Eu daca bag  cca 800 kg de samota intro soba, lumea parca se uita cu mai mult respect la mine...dar binenteles aceasta masa de acumulare costa ceva mai mult...
Si in zona noastra se mai fac sobe usoare ...si mai usor accesibile la pret.
Pe vremuri am lucrat la fabrica de teracota Bistrita mi-au trecut prin mana cateva mii de cahle atat facute la presa pt uz "intern" cat si cele facute manual pt "export germania", trageau diferit si la cantar...
Am vazut pe vremea aceea de ce pretentii (de calitate) aveau nevoie nemtii sau ceilalti occidentali, sau prezenta cu produsele si sobe la un targ international , si ce calitate "se impunea" pietei interne la preturi foarte accesibile, in afara catorva exceptii...
Cahlele pt export si pt "exceptii",  la marginile de "contact" erau fasonate cu masina de taiat cu doua discuri diamantate paralele cu racire pe apa cu marcarea liniei de taiere cu laser, cu prinderea cahlelor prin prese pneumatice comandate automat, etc...si toate aceste lucruri se intamplau 1986, cu 28 ani in urma...Posted Image

Edited by csomi, 12 September 2014 - 23:38.


#6042
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcsomi, on 12 septembrie 2014 - 23:12, said:

Poate nu ma-m exprimat  bine la cand am spus "captuseala" m-am referit la stratul de perete ce se afla la interior in contact direct gazele din care formeaza canalele proriu zise, in afara de peretele finisat din cahle sau alt material ceramic.

La ceva de genul acesta mam referit...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kPbprpfQGVY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 13 September 2014 - 00:00.


#6043
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postcsomi, on 12 septembrie 2014 - 23:58, said:

La ceva de genul acesta mam referit...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kPbprpfQGVY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salut domnule Csomi.  Sunt de acord ca sau spus mai multe, dar  ai uitat sa spui timpul  de ardere  pentru a calcula puterea. nu este problema. Pe aici  vor  sa se incalzeasca repede dar sa si tina mult. Mai adaug ca nu  fac  nici sibare ,(decit cazuri rare).Ca vorbeai de  de fabrica din Bistrita  pentru export: am facut doua teracote de Sibiu ,albe, fasonate si date cu smalt peste fasonare. A fost o " PLACERE"  sa fac teracotele, diferente intre placi  de pina la 6 mm  fiind nevoit sa le tai cu polizorul  ca nu mergea cu cutitul iar cu piatra de polizor manual nu merge fiind cea mai dura teracota din tara. ,cu turatie de 13000 nici cu diamantatul nu o tai decit boshul .Repspectivul  venind din Anglia a cumparat fara sa stie considerind ca pretul pe masura are si calitate asemenea dar  nu este asa. Pretul 1,5  fata de cea normala, calitate aceeasi ba mai rea pentru ca in loc sa o cioplec cu cutitul  in 3 ore  am taiat cu polizorul "  ALA"   cam jumatate, si a mai fost si teracota pe colt. frumos nu. ?!
  Cit despre filmuletul cu  teracota   il stiu de aproape 2 ani, l-am tot vazut, Imi place cum aprinde tigarea pentru  verificarea cosului (din teava de irigatie ca la noi,)

Edited by bobon, 13 September 2014 - 05:45.


#6044
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postcsomi, on 12 septembrie 2014 - 23:58, said:

La ceva de genul acesta mam referit...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kPbprpfQGVY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc frumos D-le Csomi ca ati redat din nou acest film,parca l-ati mai pus si pe la seminee...si eu l-am mai vazut ,chiar am dat si pe la rusi de el ,era pus in discutie ,dar nu prea i-am dat importanta..
De dimineata cand l-am gasit din nou pus de D-v ,l-am urmarit de cateva ori..
Mia placut admisia de aer .si usa ..
Aerul este adus din exterior,are un reglaj ,pana sa intre in usa ..usa foarte interesanta  ,de fapt cadrul usii permite distribuirea aerului pe diferite inaltimi, ca la bifocare ,dar aici e doar in zona usii , asigura arderea si sa mentina geamul curat...interesant

#6045
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postbobon, on 13 septembrie 2014 - 05:43, said:

Salut domnule Csomi.  Sunt de acord ca sau spus mai multe, dar  ai uitat sa spui timpul  de ardere  pentru a calcula puterea. nu este problema.

Dl-e Bobo, binenteles ca nu este o problema pt ca am mentionat si timpul de ardere...Posted Image
Calitatea proatsa al unui material nu se "oglindeste" prin  punerea mai greoaie in opera sau fasonare...un multe cazuri un material ceramic de foarte buna calitate se taie mai greoi cu scule uzule (pe uscat) decat cele de calitate mai slaba.

Edited by csomi, 13 September 2014 - 10:43.


#6046
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Iar ma bag...tot ca musca...
Degeaba e mateialul bun daca placile sunt strambe ca dracii, tot proaste sunt...nu ca alea facute din pamant de pe sant ars ar fi bune...

Lasa ca am luat eu alta ceramica, gresie..ea scumpa rau, luata la reduceri, o ciudatenie a magazinului cu peicina, aducea de test cate un palet..
Abateri dimensionale de pana la 5 mm , abateri mici de planeitate dar erau...
Mi-am rugat moartea cu ea...si tot nu a iesit perfect, bine, dupa tori care au vazut-o e superbisima dar eu care stiu ca sunt rostuti de 2 mm abatere ca dim vad numai defectele...
Altfel ca matrrial, grosime, coating...avion gresia...

E buna? Nu, nu mai montez desi mai am pt anexa centralei, bag picioarele in ea...chem.mestrr sa scap eu de chin, nu, oricum ala nu sta sa masoare 4 laturi la fiecare placa si sa le aleaga...o pune mai prost ca mine..

Prost e.prost indiferent ca.e.materialul, cota sau coatingul...ca sa fie buna trebuie sa aiba toate atributele..


#6047
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcsomi, on 12 septembrie 2014 - 23:58, said:

La ceva de genul acesta mam referit...
Sa traiti domnule Csomi.
O intrebare ca va pricepeti mai bine la sistemul "fumuri".
Din cate vad, exact inainte de a da play la filmuletul postat de dvs, in partea de sus a randului de fumuri exista un orificiu care comunica intre "fumul 1" si "fumul 2".
Acela are rolul de a nu permite acumularea de gaze sau este un fel de cale directa pentru amorsarea cosului?
Pun si o poza pentru a intelege mai bine la ce ma refer.

Attached Files



#6048
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcheluakame, on 13 septembrie 2014 - 17:28, said:

....
Din cate vad, exact inainte de a da play la filmuletul postat de dvs, in partea de sus a randului de fumuri exista un orificiu care comunica intre "fumul 1" si "fumul 2".
Acela are rolul de a nu permite acumularea de gaze sau este un fel de cale directa pentru amorsarea cosului?
Pun si o poza pentru a intelege mai bine la ce ma refer.
Si pt una si pt alta...Posted Image

Edited by csomi, 13 September 2014 - 18:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate