Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12745
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postsandy76, on 18 august 2016 - 16:00, said:

Unde functioneaza scoala asta de...sobari? Posted Image

In spatiul virtual...deocamdata Posted Image

View Postflaviuska, on 18 august 2016 - 20:20, said:

Daca va spun ca am avut lucrare (renovat casa) unde din cauza peretilor foarte strambi si multa munca migaloasa am iesit cu 29 lei ziua o sa rada toti de pe forum.  Si totusi unii vor 80 + mancare + bautura....nu face porumbul mai ales daca intra si mistretii in el...

Aceste lucrari se poti clasifica " lucrari de referinta" ...trebuiesc si astfel de experiente in viata unui meserias, vrei nu vrei, asta e... Posted Image

Edited by csomi, 18 August 2016 - 20:50.


#12746
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
Asa e cand lucrezi la prieteni, neamuri, sefi....etc.. am evaluat eu gresit....asta este si nu dau vina pe nimeni..eu sunt singurul vinovat.....dar schimb eu vinilul si sper la anul sa lucrez la ,,rang inalt,, ca de ,,prieteni, neamuri, profitori,etc..,, m-am saturat....Aveti dreptate domnule Csomi cu ,,lucrari de referinta,, si cunosc pe cineva care se ocupa de instalatii si mi-a povestit ca in urma cu cativa ani pe cand era debutant in meserie a patit exact ca mine...acum nici nu sta la discutii ....nici la manopera si nici la calitatea tevilor, fitinguri..etc si are o vorba ,,cumperi teava de marca x si ai service asigurat sau cumperi de unde vrei dar dupa ce am terminat lucrarea sa nu ma cauti ca a plesnit pe undeva,,....experienta in cazul dumnealui isi spune cuvantul....Sanatate la toata lumea si sper ca nu v-am plictisit cu ,,d..ale mele,,

#12747
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostFrom 21 august 2016 - 15:52:

...Posted Image, va rog si eu sa-mi dati un sfat concret la urmatoarea situatie:
1. Se da o casa pe structura de lemn, bine izolata (10 cm vata bazaltica exterior, OSB 15mm,vata bazaltica de interior de 15 cm, OSB de 15mm, rigips. Suprafata casei: 160m (80 mp parter+80 mp etaj).
2. Casa e pregatita pentru centrala pe gaz (tevi trase, 11 calorifere) - dar gazul il voi putea instala abia la anul, pentru ca Romania = birocratie infernala. O sa pun si niste calorifere electrice iarna asta, sau voi folosi un AC inverter.
3. As vrea sa instalez in living un termosemineu pentru aport de caldura + functia estetica "stat la gura semineului si baut un pahar de vin".
Acum intrebarile:
- cum il pot instala astfel incat sa fie sigur? (soclul il pot construi, dar la ce distanta de perete, cum duc afara cosul, avand in vedere ca nu am prevazut din constructie un cos? pot sa folosesc un burlan care sa iasa din perete? cum il izolez termic?)
- cum il pot racorda la sistemul de incalzire al casei (la calorifere), astfel incat, cand vin gazele, sa ramana ca sursa alternativa, dar sa permita instalarea centralei pe gaz?
- ce recomandati avand in vedere ca as avea un buget de max 6000 RON ptr tot (instalare, izolare, etc)
Citesc astfel de mesaje de disperare si ma intristez Posted Image de cum se abordeaza problemele de concept in Romania lui 2016:
Desi beneficiarul a investit intr-un imobil anvelopat peste medie (25cm de termoizolant pe pereti, mai multe detalii nu ni se ofera, dar sa consideram ca si restul elementelor anvelopei sunt tratate corespunzator) - nimeni din echipa de proiectare nu i-a atras atentia ca pe langa angajamentele noastre la nivel unional fata de reducerea consumurilor de energie (in general), mai avem si angajamente privind reducerea consumurilor de combistibili fosili, drept urmare nu a fost prevazut nici macar locul pentru un cos de fum la care s-ar fi putut racorda un agregat care ar consuma biomasa (energie regenerabila). De mai multi ani toate cladirile noi ar trebui sa aiba proiectate sisteme de incalzire compatibile cu diverse surse de generare a caldurii folosind surse regenerabile, ca la "'momentele oportune'" sa se poata trece fara batai de cap doar pe regenerabile.. Insa cine sa promoveze aceste idei, cand ''se considera'" ca daca exista in zona "'sfantu gaz'" - ne-a pus Dumnezeu mana in cap ?!..Posted Image  Romania Trezeste-te !Posted Image

Sau astfel de concluzii ne reprezinta?!

View PostFrom 16 august 2016 - 13:36:

Daca vrei cu lemne trebuie sa-ti placa munca si mizeria.
Si cei de la gaze cunosc astea si speculeaza pe seama lor?Posted Image

Edited by andreilesan, 22 August 2016 - 10:02.


#12748
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
Citesc astfel de mesaje de disperare si ma intristez Posted Image de cum se abordeaza
      Au trecut ani buni  de cind am intrat in contact  virtual  Andrei,De atunci te/am atentionat  ca sa iti mai tai din elanul tau ,ca la noi se schimba lucrurile incet. prca ar fi  batute in cuie ,si ce se face, se face prost si scump. In aceasta arie se pot  discuta si invoca destule, dar se adeveresc bancurile despre moi romanii. Eu cel putin in viziunea mea cind vad harta Romaniei  parca va un MELC.Sttop.

#12749
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbobon, on 22 august 2016 - 12:40, said:

  Au trecut ani buni  de cind am intrat in contact  virtual  Andrei,
Sanatos sa fii @bobon !  Asa este..Posted Image

View Postbobon, on 22 august 2016 - 12:40, said:

De atunci te/am atentionat  ca sa iti mai tai din elanul tau ,
Am mai redus turatiile la motoare, e adevarat si asta Posted Image , si multi colegi se ""plangeau'' o vreme ca ""nu mai e ce a fost odinioara'"..

View Postbobon, on 22 august 2016 - 12:40, said:

..ca la noi se schimba lucrurile incet. prca ar fi  batute in cuie ...
Si totusi - se schimba, poate ca nu chiar asa de repede cum as vrea eu, dar pana la urma - se schimba.. De multe ori am observat ca oamenii mai simpli, care nu au pretentia ca au citit multe carti, sunt mai deschisi sa afle idei noi, decat cei care considera ca au citit suficiente carti si ceea ce li se spune acum - nu era scris in acele carti.. Mai repede se apuca sobarii de teracote sa zideasca sobe in clopote, decat proiectantii sa prevada in toate locuintele noi macar cate un cos de fum pentru biomasa..Posted Image Multi proiectanti nu sunt in stare sa intelega ce legatura este intre Eco-design-ul modern (mentionat in Normele Europene) si Sobele cu lemne.. Nu va spun ca intalnesc ingineri in domeniul constructiilor care nici nu vor sa auda de sobe in casa.. De aici se poate deduce - cu ce '"sobe'" au avut astia "'de furca'"..
Posted Image

#12750
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postandreilesan, on 14 aprilie 2016 - 20:45, said:

[...]


Acum ca o parere.. In aceasta ordine a lucrurilor daca Lumea buna in 2015 au ajuns la case pasive, era oarecum firesc ca in 2020 sa se treaca la case cu consum aproape zero.. Adica daca am o casa de 120 mp pentru care consum anual: 15 kWh/(mp an) x 120 mp = 1800 kWh/an.. Imi zidesc o soba si acei 1800 kWh/an ii obtin arzand  500 kg de biomasa (1800 kWh/an : 4 kWh/kg : 0,9 = 500 kg). Cu alte cuvinte mi-am luat un teren de la vecini de 200 mp si cultiv salcie energetica.. Uite asa am ajuns sa am casa nZEB..Posted Image

Nu e chiar asa cu acest Net0 ;  Net0 de care eu pomenesc de vreo cel putin cinci ani !! Exemplul de mai sus, chiar daca pus in gluma - sper eu! - poate fi luat de bun de careva ...
Net0 se refera la carbon foot print. Adica aolo tre' sa ajungi a zero. Arderea unui combustibil solid nu te ajuta decat d.p.d.v. energetic dar nu si al incadrarii in Net0. E poveste lunga, nu am eu tip acum sa intru in amanunte dar, in mare, am pus puctul pe "i".

#12751
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostDIY, on 24 august 2016 - 01:48, said:

Nu e chiar asa cu acest Net0 ;
Posted Image  Da' cum e ?!

View PostDIY, on 24 august 2016 - 01:48, said:

Net0 de care eu pomenesc de vreo cel putin cinci ani !! Exemplul de mai sus, chiar daca pus in gluma - sper eu! - poate fi luat de bun de careva ...
Si ce ar fi de rau daca ar fi luat acest exemplu de bun ?!

View PostDIY, on 24 august 2016 - 01:48, said:

Net0 se refera la carbon foot print. Adica aolo tre' sa ajungi a zero. Arderea unui combustibil solid nu te ajuta decat d.p.d.v. energetic dar nu si al incadrarii in Net0. E poveste lunga, nu am eu tip acum sa intru in amanunte dar, in mare, am pus puctul pe "i".
Chiar te rog sa mai intri, cand iti faci timp binenteles, sa explici pe aici cum e cu aceasta ""amprenta de carbon'".. Sa deduc de  aici ca arzand biomasa 500 kg/an pentru o locuinta de 120 mp ""afectam"" aceasta amprenta?
Poate ca ai pus punctul pe '"i'", dar facand-o atat de pe scurt - eu nu am inteles mare lucru.. Poate colegii au inteles mai multe, nu stiu..Posted Image
Te astept cu interes.Posted Image

#12752
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
E cam offtopic, dar aici am discutat de-a lungul ultimilor ANI multe,

Cautand niste materiale am gasit o prezentare a BCA-ului, am sters numele sa nu fac publicitate sau contra-publicitate...

Gama de BCA ......... oferă oricărei construcţii o izolare termică superioară faţă de alte materiale de zidărie. Transferul caloric redus duce la conservarea temperaturii în interiorul locuinţei, indiferent de anotimp şi de temperatura exterioară. Folosind BCA-ul ........ îţi vei reduce cheltuielile de întreținere a casei pentru că asigură cea mai bună izolare termică nefiind nevoie de surse exterioare de optimizare a temperaturii (încălzire-iarna și răcire-vara). De asemenea nu trebuie să investiți în materiale suplimentare de termoizolare, folosind doar BCA-ul ......... vă veți asigura cea mai bună izolare termică!

Urat din partea lor....Dar asta e publicitatea, multa dezinformare.... Posted Image

Edited by silenced, 24 August 2016 - 08:44.


#12753
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cand zic "alte materiale de construcție" se referă probabil la betonul armat sau cărămidă plina, astea fiind cam singurele pe care bca-ul le bate la capitolul termoizolare. Așa cum spui, dezinformare și minciuni cât cuprinde.

#12754
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postsandy76, on 07 octombrie 2014 - 16:31, said:

-Caramida antiacida, nu se foloseste la cuptoare, sobe, dupa cum spune si numele in mediu acid.
-Eu am intanlit-o la pavajele dintre rezervoarele de  acid clorhidric, sulfuric, de-astea!

Caramida tip "A" de Tarnaveni, confirm. Am copt niste vinete si dupa o jumatate de ora au crapat toate,
au ramas intregi doar caramizile rosii, clasice.

Attached Files


Edited by Razvan_N, 30 August 2016 - 13:42.


#12755
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
Bine că nu ați folosit-o la vreo sobă că atunci chiar era muncă în zadar, eu chiar am pățit în urmă cu doi ani la o sobă pentru că nu am știut ce ,,hram poartă,, practic nu avea nici o ștanță. De la experiența aceea m-am lecuit să lucrez cu cărămizi fără să le cunosc proveniența și chiar și așa nu mai lucrez cu șamotă din fostul combinat CSR Reșița deoarece nu sunt convins cât o mai duce la câte cicluri de încălzire a fost folosită în oțelărie...

#12756
dumitruemil

dumitruemil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.07.2016
Si in concluzie pentru realizarea unui cuptor de pizza sau paine ce caramida recomandați ?

#12757
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Acum ca toata lumea progresiva din domeniu se orienteaza catre un anumit fel de admisie de aer in camera de ardere  va invit sa vedeti un gratar interesant elaborat de finlandezi pentru sobele pe lemne.Posted Image

P.S. Scuze, dar nu m-a lasat sa-l postez in forma de poza in text, asa ca incerc altfel, iar cine poate sa ma ajute sa-l prezinte in forma de poza, ca si cei de pe telefoane sa poata vedea imaginea, i-as fi recunoscator.Posted Image

Attached Files


Edited by andreilesan, 31 August 2016 - 09:33.


#12758
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Iacata-l
Attached File  Image1.jpg   43.56K   24 downloads

#12759
iordanici

iordanici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2009
Buna ziua,

Am cumparat o casuta veche din Maramures pe care o vom reasambla in Iasi. Are doar 35mp suprafat utila, impartiti in 2 camere nedecomandate (in camera in care se intra de afara am proiectat o mica baie. In camera mai mare vrem sa punem o soba cu plita, urmand ca baia si camera mica (de la intrare) sa le incalzim electric. Am exclus solutia unei centrale electrice sau pe gaz, avand in vedere costurile f mari pt un spatiu atat de mic. Nici varianta unui semineu cu incalzire apa, gen Prity, nu ne-a atras.
Peretii sunt din barne de stejar de 10-12cm, vor fi lutuiti numai interior pe sipci incrusisate de 2.5*2.5cm,  (probabil vara viitoare, caci am depasit cu mult termenele fixate), deci grosimea peretilor va fi de 16-18cm.
Pardoseala va fi cu dusumea de brad de 2.5cm (sub care vom pune polistiren de 5cm, peste placa de beton).
Tavanul e din scandura de stejar cu grinzile 'la vedere', in pod urmand sa punem vata bazaltica sau polistiren, pt izolare termica.
Acoperisul din tabla (probabil tip tigla sau roca), cu leat si contra-leat (aveam de gand sa folosim ca astereala scandurile de la cofrare, dar nu stiu daca mai este nevoie). Ulterior intentionam sa izolam si acoperisul.
Apa calda vom avea de la un boiler instalat in baie, iar vara de la panou solar.
Intrebarea noastra se refera la cosul de fum, pe care cred ca e bine sa il avem macar in vedere, daca nu construit deja cand punem invelitoarea pe casa.
Ne poate da cineva un sfat, avand in vedere ca acesta va sta langa peretele de lemn? Ce fel de cos este necesar pentru soba pe care vrem sa o cumparam? Cei care ne-au vandut casuta aveau un burlan de tabla (acoperisul era tot din tabla). Am primit o oferta pt un cos de fum Leier care ajunge la 600 de euro!  dar ne-ar interesa o solutie mai ieftina, care sa ne ofere totusi siguranta.

#12760
dumitruemil

dumitruemil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.07.2016
Cosul de fum poate fi confecționat din orice tip de caramida.singura conditie este aceea de a l izola cu azbest la trecerea prin acoperis

#12761
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
600 de euro nu sunt multi bani daca te gandesti ca eviti sa iei foc cu tot cu casa, apoi un cos confectionat din orice tip de caramida nu cred ca o sa-l construiesti la fel de bine ca cel amintit, la cel profi ai colector de condens, izolatie buna, racorduri etanse, el este foarte etans, avantajele sunt foarte multe, iar cel constuit din caramida, nu va costa sub 400, deci merita sa risti siguranta casei si buna functionare a sobei pentru doar 200 de euro?

#12762
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 05 septembrie 2016 - 18:40, said:

600 de euro nu sunt multi bani daca te gandesti ca eviti sa iei foc cu tot cu casa, apoi un cos confectionat din orice tip de caramida nu cred ca o sa-l construiesti la fel de bine ca cel amintit, la cel profi ai colector de condens, izolatie buna, racorduri etanse, el este foarte etans, avantajele sunt foarte multe, iar cel constuit din caramida, nu va costa sub 400, deci merita sa risti siguranta casei si buna functionare a sobei pentru doar 200 de euro?
Posted Image Avantaje pot fi multe pentru care le observa, care este invatat sa le vada, sa se foloseasca de ele..Posted Image  Iar daca la noi asta nu se invata - ""trecem pe langa'"..poate si mai rîdem in sinea noastra '"Hm, ce io sunt fraier sa dau sute de euro pe un cos si mii pe o soba !?'"'Posted Image ...Posted Image  "'E grele'"..Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate