Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Fostii proprietari nu vor sa se mute. Ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
madoi

madoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.09.2009

 rapture, on 15th January 2012, 23:10, said:

Inca un aspect ar fi ca sotia lui are un picior amputat de la genunchi dar acum sa fim seriosi, cate persoane cu handicap locomotoriu nu lucreaza, fac sport etc?! Dansa nu lucreaza pe motiv ca este "amputata". Din cate stiu nici el. Se multumeste sa spuna replica: "Nu pot, am sotia amputata!" Va rog sa ma credeti ca i-am crezut si noi si i-am compatimit dar gata, ne-a ajuns.
  
   As vrea sa procedez si eu cu forta ca sa zic asa dar oamenii nu sunt obiectivi de cele mai multe ori si parca prevad ca tot noi, cumparatorii de buna credinta, vom fi vazuti rau ca dam afara (in strada) niste oameni necajiti care stau cu zecile mele de mii de E in banca. Probabil pe asta si mizeaza cand zic ca or sa cheme televiziunile. Am impresia ca ei chiar isi doresc tiganie + massmedia ca sa-i compatimeasca lumea. Toata treaba asta imi aduce aminte de un episod din Larry David in care desi este manat de sentimente nobile, in functie de lumina de sub care este privit apare in diverse ipostaze nedemne. Asa si noi, am dat banii dar tot noi vom fi cei priviti stramb ca dam o "amputata" afara din casa noastra.
  Asta este si motivul pentru care inclin spre o rezolvare legala cu un Executor Judecatoresc. M-am mai gandit sa le tai lumina, cablu, gaze si apa iar in final sa scot usa si geamurile....  
   Maine la prima ora ma duc sa discut cu politistul de proximitate poate reuseste el sa-i faca sa plece caci oficial politia nu ii poate scoate afara din casa decat prin executare silita impreuna cu un executor judecatoresc. Tot maine dupa ce merg la politie ma duc si la un birou de executori sa depun cerere de executare silita a fostilor proprietari (sper ca in aceeasi zi sa le si aduca in vedere ca trebuie sa paraseasca apartamentul). Maine trec si contractul de electricitate pe numele meu si depun cerere de intrerupere temporara. Acelasi lucru si pentru cablu. Sper sa iasa ceva din toate astea.

Eu am o problema oarecum similara, dar nu niste chiriasi al caror contract a expirat de aproape 3 luni si care la fel, refuza sa elibereze apartamentul, si nici nu mai platesc nimic.
Experienta mea este foarte trista. M-am adresat executorului judecatoresc facand dovada ca e vorba de un contract expirat. Executorul a trimis o somatie oficiala ca au 5 zile la indemana sa plece, dupa care a depus o cerere la instanta ca sa primeasca incuviintarea de executare silita. Instanta mi-a respins cererea ca neindemeiata, argumentand ca un contract de inchiriere oficial inregistrat la administratia financiara, nu reprezinta titlu executoriu decat pentru neplata chiriei, nu si pentru evacuare.
Am redepus o cerere noua, in care am invocat articolul din Noul Cod civil care spune ca un contract de inchiriere este titlu executoriu pentru eliberarea apartamentului la expirarea contractului. Mentionez ca cererea a fost facuta de un avocat... Instanta mi-a respins pentru a doua oara cererea, la fel, ca neintemeiata. Astept motivatia instantei.

In disperare de cauza, am depus la politie o sesizare ca patru persoane locuiesc ilegal si abuziv la mine in casa, neavand nici un fel de acte care sa le dea dreptul sa locuiasca acolo... Abia mi-au primit hartia, mi-au explicat ca ei nu au ce sa faca in situatia asta, ca cel mult pot sa ii legitimeze, dar cam atat...

Atunci am incercat faza cu lumina. Am depus luni o cerere la ENEL pentru deconectarea temporara...costa 70 de Ron deconectarea, si tot 70 reconectarea, deci m-am gandit ca nu e scump si cine ar fi nebun sa stea fara lumina... Marti a venit echipa de le ENEL...s-a certat cu indivizii ca nu i-au lasat sa intre in casa... Asa ca baietii de la ENEL au deconectat de la tabloul electric, dupa ce m-au sunat in preababil...
Astazi am trecut pe acolo... au lumina bine mersi... probabil s-au reconectat ilegal de la panou...

Atunci cand e vorba de persoane de rea credinta, e dificil... Varianta evacuarii cu forta se pare ca a fost aplicata de multi, insa ea comporta niste riscuri... Adica in multe situatii tot proprietarii s-au trezit cu procese pentru ca respectivii chiriasi au afirmat ca le-au fost deteriorate bunurile la evacuare, sau ca aveau bunuri de pret pe care proprietarul le-a furat, sau inclusiv au facut scandal mare sa fie auziti de vezini, pe urma si-au dat cativa pumni intre ei si s-au dus la IML si si-au scot certificat ca au fost batuti de proprietar...

Daca nu aveti unde sa locuiti si acest apartament este singura dumneavoastra proprietate, va sugerez sa incercati cu ordonanta prezidentiala de evacuare. Ati putea avea o sansa sa rezolvati relativ repede. Oricum, din experienta mea va sugerez sa nu va duceti dumneavoastra direct la executor, ci sa va angajati un avocat care sa va reprezinte interesele si sa verifice ce acte depune executorul si ce cereri face catre instanta...

Mult succes

 cspot, on 15th January 2012, 23:13, said:

Cred ca exagerezi putin.

Nu exagereaza deloc. Numai cei care se confrunta cu asa ceva, inteleg ca dreptul de proprietate in tara asta nu e respectat. Si nu e normal ca singura solutie pentru astfel de probleme sa fie sa-ti faci dreptate singur...

 Digix, on 16th January 2012, 00:22, said:

Cred că rasistu are cea mai mare dreptate. Nu le mai da timp de incendiere, de gândire sau de sinucidere. Ia-i ca din oală. brusc și deodată. Dacă cheamă poliția, presa, etc, le spui că au vrut să intre peste tine în casă și ți-ai chemat prietenii să te ajute!

Cam cum poate sa afirme ca fostii proprietari au vrut sa intre peste el in casa, cand in casa sunt bunurile fostilor? Toti uita ca in situatii din astea nu oamenii sunt problema cu care se va confrunta cel care incearca sa intre in posesia casei, ci bunurile celor care refuza sa plece...

Daca ii scoate pe ei din casa si schimba yala, ramane cu lucrurile lor acolo si va fi acuzat de sechestrare de bunuri...

Daca le scoate cu prietenii lucrurile in strada, risca sa fie acuzat de deteriorare de bucuri, furt, si posibil agresiune... daca mai ai la mijloc si o persoana cu handicap apare presa, apar serviciile sociale, etc...

 geutz, on 24th January 2012, 19:32, said:

Vad ca nimeni nu a raspuns la o intrebare din primul post:



Daca textul scris cu rosu exista in contractul semnat, asta nu-i da dreptul omului sa apeleze direct la executor, fara sa se mai ajunga in instanta?

Executorul tot trebuie sa trimita o somatie oficiala, pe urma sa depuna o cerere la instanta prin care sa solicite incuviintarea executarii silite. In mod normal, termenul e de maxim doua saptamani. Dupa asta mai dureaza cam doua saptamani pana cand primeste executorul incheierea de la instanta. Ceea ce e interesant, apropos de cei care afirmau pe aici ca se duce executorul si-i ia ca din oala, este ca si cu hartia in mana, executorul este obligat sa-i notifice si sa le mentioneze data la care va veni, impreuna cu politia, sa-i evacueze.

Asa cum scrie in contract, nu ar trebui sa fie nici o problema si instanta sa dea incuviintarea de executare. Deci, teoretic si perfect legal, cam in doua luni ii puteti scoate din casa. Dar costa cam in jur de 4000 Ron. Si va trebuie un executor bun, ca sa va puteti recupera si banii pentru perioada in care ati fost lipsit de utilizarea bunului.


 Mocebon, on 24th May 2012, 17:59, said:

La momentul actual politia ii poate aresta fara probleme, ei au ocupat abuziv locuinta altcuiva.
Tu esti proprietar cu acte in regula.


Ia incercati sa vorbiti cu politia. Mie mi-au explicat ca nu au in atributii nici macar sa-i legitimeze pe fosti mei chiriasi, care stau la mine in casa abuziv de aproape 3 luni. Nu au nici macar mutatie acolo, ce sa vorbim de domiciliu. Politistul mi-a explicat ca ei au atributii sa intervina doar daca intrarea in apartament s-a facut prin efractie... Altfel, este o problema de respectare a clauzelor unor contracte civile si sa ma adresez instantei.

Deci nu mai veniti cu idei din astea, cu arestat, etc... Da, e ocupare abuziva a locuintei, poate fi invocata chiar tulburarea de posesie, care e infractiune si se pedepseste cu inchisoare, insa procesul dureaza ani de zile.

#56
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 madoi, on 26th May 2012, 23:33, said:

Experienta mea este foarte trista.

Si ar trebui sa fie invatatura de minte tuturor ca sa nu mai faca contracte, caz in care ii poti scoate pentru intrarea prin efractie. Singura exceptie de la regula pe care o cunosc e o firma ce are un numar mare de apartamente date in chirie si se cunoaste cu politistii/executorii/judecatorii, caz in care lucrurile merg ca unse - mai concret, apare un echipaj cu experienta format din lacatus-executor-politisti si ii scot pe sus, ba chiar le mai da si doua pentru ca "agreseaza organul de politie". Un simplu cetatean nu are nici o sansa, pentru ca instantele sunt in general favorabile chiriasilor, indiferent ce fac sau ce nu fac.

Edited by AMDG, 28 May 2012 - 09:36.


#57
mihaelas

mihaelas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2006
"Nu pot, am sotia amputata!"


Imi cer scuze, este cea mai TAREEEE replica ever!!!!

#58
madoi

madoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.09.2009

 AMDG, on 28th May 2012, 10:32, said:

Si ar trebui sa fie invatatura de minte tuturor ca sa nu mai faca contracte, caz in care ii poti scoate pentru intrarea prin efractie. Singura exceptie de la regula pe care o cunosc e o firma ce are un numar mare de apartamente date in chirie si se cunoaste cu politistii/executorii/judecatorii, caz in care lucrurile merg ca unse - mai concret, apare un echipaj cu experienta format din lacatus-executor-politisti si ii scot pe sus, ba chiar le mai da si doua pentru ca "agreseaza organul de politie". Un simplu cetatean nu are nici o sansa, pentru ca instantele sunt in general favorabile chiriasilor, indiferent ce fac sau ce nu fac.

Glumiti... adica lipsa contractului nu schimba situatia, ba chiar o complica... Pentru ca nu prea poate proprietarul sa explice cum naiba au intrat unii cu lucruri cu tot la el in casa, si el nu mai are acolo nici macar o pereche de chiloti... Iar daca blocul are si interfon, cam cum explica proprietarul de ce unii care i-au intrat prin efractie, au si cartele de la interfon, etc...Se alege el cu ancheta pentru evaziune fiscala, iar pentru chiriasi tot trebuie proces in evacuare pentru lipsa titlului.

#59
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 madoi, on 28th May 2012, 10:50, said:

Pentru ca nu prea poate proprietarul sa explice cum naiba au intrat unii cu lucruri cu tot la el in casa, si el nu mai are acolo nici macar o pereche de chiloti...

Foarte simplu - ca si englezii ce pleaca in concediu si se trezesc cu o familie de minoritari in casa la intoarcere, cu care evident nu erau in relatii contractuale  :rolleyes:

#60
madoi

madoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.09.2009
Ati reusit sa-i dati afara? A mers politistul de poximitate sa-i intrebe de sanatate?

#61
besliu

besliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2012
Buna ziua,

In sfarsit au eliberat apartamentul dar ieri seara am primit notificare de la gaze ca nu si au platit gazele aproape 600 lei , astazi trebuie sa ma duc sa vad ce pot rezolva sa nu imi inchida gazele dar sigur va trebui sa achit datoria , sigur nici la enel nu si au achitat .
Nu imi vine sa cred peste ce oameni am putut sa dau.

#62
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Contractele de la utilitati le aveai trecute pe numele tau sau erau pe numele lor? Daca erau pe numele lor, poate ai o sansa cu asta.

#63
besliu

besliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2012

 aladdin2k, on 30th May 2012, 09:54, said:

Contractele de la utilitati le aveai trecute pe numele tau sau erau pe numele lor? Daca erau pe numele lor, poate ai o sansa cu asta.
NU erau trecute pe numele meu .

#64
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Uite aici o speta asemanatoare. In mod normal nu achiti o factura care nu e pe numele tau.

#65
besliu

besliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2012

 aladdin2k, on 30th May 2012, 11:08, said:

Uite aici o speta asemanatoare. In mod normal nu achiti o factura care nu e pe numele tau.

Am fost la gaze , nu am rezolvat nimic au zis ca nu ii intereseaza o sa opreasca furnizarea vineri , datoria fiind de 720 lei , sa ii dau in judecata pe fostii proprietari , pai timp pierdut , bani iarasi pierduti ............................ sa vedem la enel.

#66
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
din pacate pentru tine am citit abia acuma, aveai de facut un singur lucru care ii obliga sa se mute instant:
sa le platesti cu aceeasi moneda, chiar mai rau.
ei avand apartament te mutai frumos in apartamentul lor si le faceai aceeasi tiganie, in afara de asta nu aveai nici contract cum ai avut pe apartamentul tau si la incercarea de a te da afara le faceai plangere penala ca ti-au luat mii de euro chirie in avans fara contract si acuma vor sa te evacueze, pe langa asta ca razbunare le devastai complet apartamentul la plecare deoarece in lipsa contractului nu se preciza nicaieri ca trebuie sa il predai fara probleme.
ce ar mai fi putut sa faca amputatii aia?

Oricum bine ca ti l-ai recuperat si bafta la platit datoriile.

#67
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Citez ultimul post de dincolo:

Quote

Daca va aflati vreodata intr-o situatie ca aceasta singura solutie este de a trimite o cerere la Bucuresti.Multumesc Domnului ca in situatia mea totul sa rezolvat si ca pot dormi linistita.Daca fostii proprietari va lasa cu datorii, NU le achitati voi pentru ca se poate rezolva si in alte moduri.Companiile care disttribuie trebuie sa-i dea in judecata pe fostii proprietari pentru a-si recupera datoriil.Nu achitati facturi care nu sunt pe numele vostru.
Chiar daca ramai o perioada fara gaze, suma nu e chiar asa mica pentru a o ignora. Mai incearca, normal ar trebui sa se spele gazele cu ei pe cap, ce treaba ai tu cu datoriile altora? Eventual ameninta-i cu OPC daca nu vor sa-ti faca contract. Tu pe ce baza sa-i dai pe fostii in judecata? Ca ai platit gazele in locul lor? Da' ce, te-au obligat ei?
Normal ca aia de la gaze ti-au dat raspunsul care le convine, de ce sa se complice ei cand poate sa le faca altcineva treaba?

Edited by aladdin2k, 30 May 2012 - 18:13.


#68
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
chiar daca ti-au vandut apartamentul contractul cu distrigaz este pe numele lor cat timp nu l-au reziliat, fiid obligati sa-si plateasca datoriile. Inclusiv tu, daca nu ti se face contract desi sunt obligati, esti indreptatit sa folosesti gazul si sa nu platesti nimic.
daca vin sa ti-l taie pentru neplata ei de fapt taie gazul de pe numele fostului proprietar si n-au decat sa se descurce in instanta cu el, in schimb odata ce se elibereaza teava sunt OBLIGATI sa faca contractul pe numele tau, in caz contrar, pe langa OPC poti sa-i si dai in judecata pentru refuz de a ti se permite accesul la utilitati.

Du-te in prima faza si fa cerere in scris si sa ti se dea tot in scris refuzul de deschidere pentru noul proprietar, nu doar asa pe vorbe.

#69
Uncle_Leo

Uncle_Leo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 214
  • Înscris: 27.01.2010
Deci e "noaptea mintii", vorba lui Badea. Eu nu pot sa concep ca in tara asta sa nu poti sa-i dai afara pe niste nemernici DIN APARTAMENTUL TAU.
E ceva de toata jena si de tot rahatul. Numai la noi se poate asa ceva. :bandit:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate