Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#3169
sosow

sosow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2007
Si ptr ca in acest oras nu prea am ce sa ''probez'', astazi am ajuns si la saltconfort, saltelele expuse cu folii pe ele, asa ca nu m-am putut tolani , m-am asezat pe o margine si sunt tari, vanzatori care iti spun doar ca au 4 ani garantie si atat, asa ca excllus, deci am ales cateva modele, eu avand 105 kg iar sotia 55, caut o saltea medie, asa ca va rog, in gama asta de pret ~ 800 lei + care ar fi mai ok:
1. salteaua samba de la lem's -  http://www.lemet.ro/...le.html  am probat-o, m-am simtit bine, dar e fabricata in china si are doar doi ani garantie, nu se stie ce si cate arcuri are.
2. http://drimus.ro/sal...200.html  vad ca e mai ok, are si un strat suplimentar care sper sa ofere confort, + o garantie mai mare.
3. http://www.green-fut...black-line.html - vad ca e cu arcuri independente
4. http://www.geladi.ro...e/premier-plus/


Multumesc si astept sfaturile/parerile/recomandarile voastre.

Edited by sosow, 13 July 2015 - 17:59.


#3170
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007
Din moment ce am primit un mesaj in care am fost rugat sa mentionez parerile mele despre salteaua achizitionata acum aproape 2 ani, si anume Natupalm Deluxe, m-am gandit sa postez si aici, poate ajuta pe cineva care e curios despre aceasta.

Nu am observat niciun fel de deformare si nu am sesizat niciunfel de schimbare de comportament al spumei pe parcursul perioadei. Deformarile ar fi usor de identificat, dar nu pot sa garantez ca spuma se simte 100% la fel ca in prima zi deoarece nu as fi observat diferente. Daca o sa ajung pe la Mobexpert o sa ma asez si pe una de-acolo ca sa vad daca sesizez vreo diferenta, dar sincer ma indoiesc.
Prietena zice ca salteaua e obiectul ei preferat din casa, si inca mentioneaza cat de mult ii place din cand in cand. Nu glumesc, lucreaza mult si cand ajunge acasa se tranteste in pat de obicei. Posted Image

Deci momentan nu am nimic de comentat. As cumpara aceeasi saltea fara sa ma gandesc de doua ori.

Ce nu recomand de la natupalm sunt pernele. Am cumparat una, model "Traditional", dar este prea tare pentru mine, si stau cu gatul stramb (capul fiind mai sus decat restul corpului, si nu-mi place). Am ajuns pana la urma sa cumpar una de la Dormeo cu gel (Perna Clasica 40x60 cm Memosan Cool), de care sunt foarte multumit. Vara e mai racoroasa decat asternuturile din cauza gelului. Singura problema e ca trebuie spalata din cand in cand, daca transpirati in timpul somnului, pentru ca incepe sa miroasa dupa cateva luni. Dar nu e complicat procesul, de uscat se usuca ceva mai greu.

Edited by TehCube, 18 July 2015 - 23:24.


#3171
madarmat

madarmat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.03.2004
Buna ziua,

Luand hotararea ca avem nevoie de o saltea noua si buna, am inceput testarea prin diverse magazine. Bugetul stabilit: 3000 lei. Bineinteles, prima data am mers la Ikea unde am "probat" ce aveau expus. Eu am ceva probleme cu zona lombara, prietenul doreste ceva confortabil.
Ne-a placut Matrand ( are un strat de spuma cu memorie si un strat generos de latex, husa detasabila, 5 zone confort),la pretul de 1499 lei. Am mers si la Mobexpert  Baneasa insa acolo nu am gasit nimic impresionabil in acel moment. Am hotarat sa incepem cautarile pe internet si asa am descoperit acest topic. Dupa ce am citit fiecare post din cele 177 de pagini, am plecat iar in cautarea saltelei perfecte cu un bagaj nou de cunostinte.
Am vizitat:
Kika - oferta mare de saltele. Cele Revaro nu mai exista in oferta lor. Acolo am am gasit o saltea pe care m-am simtit foarte bine, pe numele ei Equinox (un strat de 3 cm de spuma de memorie - 60kg/m3 si 15 de spuma poliuretanica,  husa cu fermoar lavabila COOLMAX, inaltime 20 cm). Ca duritate, era 3 din 4. Prietenul dorea ceva mai moale si ii placea alta din gama lor. Consilierii si-au facut treaba si ne-au dat toate informatiile pe care le-am dorit. Am stat pe saltele cat am dorit noi. Are 10 ani garantie. Transportul costa 150 lei cu firma lor sau 30 lei - poti folosi Transitul lor sa transporti salteaua apoi il aduci inapoi. O varianta foarte buna cea de-a doua pentru cei care au masini mai mici si nu le pot transporta.
salteleonline. ro - am vizitat showroom-ul de langa Marriot. Aveau expuse cam 20 de saltele. Consilierul care ne-a insotit ne-a aratat 3 modele care se pretau la cerintele noastre si parea destul de bine pregatit. A mai dat cu bata in balta de cateva ori, dar noi deja avand invatate multe lucruri de pe acest forum, ne-am dat seama. Aici ne-a placut salteaua Fitness Memory 4M cu (husa EVOLUTION, detasabila cu fermoar, husa de protectie saltea din bumbac 100%, strat MemoryFoam cu densitatea de 65 DNS si grosimea de 4cm, strat de ortocel cu densitatea de 30 kg/mc si grosimea de 4cm, placa de fibra de nuca de cocos cu densitatea de 100kg/mc si grosimea de 1cm, strat de ortocel cu densitatea de 30 kg/mc si grosimea de 4cm, placa de fibra de nuca de cocos cu densitatea de 100kg/mc si grosimea de 1cm, strat de ortocel cu densitatea de 30 kg/mc si grosimea de 4cm). Totusi, preferam Equinox. Garantie 10 ani. Transport gratuit.
Dedeman - oferta mare de saltele, doar 2 expuse, insa din punct de vedere calitativ este jale. Consilierul era un baiat care se ocupa de mai multe raioane si care cauta informatii pe site-ul lor, insa nici la asta nu se descurca prea bine. Nu pot da detalii legate de garantie sau transport deoarece nu am stat suficient de mult incat sa ne intereseze.
Dormeo - am probat 3 saltele, nici una nu mi s-a parut stralucita, iar ca si calitate-pret (majoritatea celor pe care le-am probat fiind in jur de 1500 lei), nu merita. Poate la jumatate de pret sa fie o alegere buna. O faza amuzanta a fost promotia pe care o aveau in weekendul acela - o saltea care avea 50% reducere ( de la vreo 2000 lei) insa care nu putea fi probata in nici un showroom. Trebuia sa o iei pe nevazute. Asa era promotia. Ne-am amuzat teribil. Parca dadeau si 2 perne cadou! Garantia era de 15 ani.
Green Future - am fost in showroom-ul din Militari. Aveau expuse 8 saltele. Am probat vreo 3. Cea mai ok a fost una la 3600 lei, Nature Bambus (5 cm de poliuretan Inteligent Latex HD, 7 cm de poliuretan super elastic Green Form High Density, 8 cm de Poliuretan Indeformabil, 3 cm de Poliuretan super elastic, Green Therm Memory HD, husa din tricot cu fibră de bambus și un matlaseu din vată de bambus, grosimea saltelei 25 cm). Doamna de acolo s-a descurcat destul de bine insa se straduia foarte tare sa convina sa se faca comanda cat mai repede deoarece in luna august fabrica este inchisa deoarece toti angajatii sunt in concediu. Garantia pentru nucleu si forma 7 ani iar pentru husa exterioara 1,5 ani. Transport gratuit.
JYSK - aveau un model interesant, F70, cu o reducere de 50% de la 2500 lei, insa nu mai exista in stoc pe 160x200 cm. In rest, nimic care sa atraga atentia.
Hone and Design Mall din Ghencea - multe modele, ieftine si foarte proaste. Nici macar nu le poti proba cum trebuie deoarece sunt acoperite in folie.
Lem's - Am probat toate saltelele pe care le aveau - vreo 5 la numar, insa unele erau prea tari, altele prea moi. Preturile erau pana in 2000 lei.
Somproduct - am probat vreo 2 saltele deoarece magazinul era destul de aglomerat. Nu ne-au placut. Preturile cam mari pentru calitatea oferita (pentru ceea ce am probat noi).
Am revenit si la Mobexpert, insa magazinul din Militari. Am vrut sa probam si mult laudata NatuPalm. Ne-am asezat  pe Deluxe si nu prea am mai vrut sa ne ridicam, dar a trebuit deoarece era ora 21 si inchideau. Nu mai pun descrierea acesteia deoarece s-a discutat despre ea suficient.

In acest moment, ne-am decis sa achizitionam Natupalm Deluxe. Diseara mergem sa mai stam pe ea vreo ora sa ne convingem 100%. O sa incercam iar si Supreme (desi ni s-a parut mai moale si asta nu ne place).

O intrebare am: daca  vreau sa schimb husa saltelei, de unde pot achizitiona alta? Este indicat sa se faca acest lucru? Mi s-a parut putin cam calduroasa (de felul meu sunt mai rea de caldura) insa si atunci cand o sa o duc la curatatorie o sa am nevoie de alta de schimb. Doar nu o sa dorm pe burete.
M-ar interesa ceva care sa lase pielea sa respire, gen Coolmax, Tencel sau alte fibre de genul acesta.
Husa de la NatuPalm cum se spala? La cate grade? Se duce la spalatorie? Nu am reusit sa gasesc nimic pe internet iar doamna de la Mobexpert mi s-a parut picata din luna.

Multumesc!

O zi cat mai racoroasa sa aveti!

Edited by madarmat, 21 July 2015 - 14:03.


#3172
Cupi22

Cupi22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.11.2008
Posted Image
Buna seara,

Am decis ca e timpul sa-mi schimb salteaua, care are ceva ani la bord, si am tot cautat zilele astea pe internet si am dat de X modele la X preturi de m-am zapacit de cap Posted Image

Am citit cateva pagini si as avea nevoie de ajutorul vostru. O sa va dau cateva detalii ca sa fie mai usor, iar daca mai e nevoie de ceva doar intrebati.

- Inaltime / kg: 178cm, 65kg
- dorm pe o parte (90%), in functie de noapte ori pe stanga ori pe dreapta (nu stiu daca are importanta)
- probleme cu coloana: am coloana in forma de S, cu probleme mai mari de lordoza (zona lombara) si inceput/mediu cifoza . Lucrez la calculator atat la servici cat si acasa si nu tot timpul am o statura adecvata.
- conditiile in camera: iarna racoare/frig iar vara foarte cald. soarele imi bate-n geam toata ziua. Din ce am inteles temperatura poate influneta unele saltele.
- dimensiune saltea: 140x200

Din ce am citit pe net si am discutat cu diversi 'experti' din magazine, mi s-a recomandat saltea cu spuma memory de duritate medie...pentru ca s-ar mula dupa forma mea si probleme cu spatele nu se vor acentua.

Dupa ce m-am uitat pe net am gasit urmatoarele variante, din care nu ma prea pot decide (P.S. buget max ~1000ron, toate saltele de mai jos sunt la reducere, iar din toate siturile pe care le-am verificat aici pareau cel mai ok preturile):

Saltea novo memory 12+2 - 627ron
Saltea novo memory 12+3 - 724ron
Saltea confort memory 14+4 - 998ron
Saltea novo memory aquagel airfresh 14+5 - 1018ron

Initial vroiam sa o cumpar pe cea la 627ron cu 2cm de spuma, dar din ce am citit pe aici 2-3cm de spuma sunt degeaba. Aveam un buget de ~750ron pentru saltea + protectie dar am mai plusat un pic ca sa cumpar ceva mai de calitate.
Pe langa saltele as dori si o recomandare de perna. La fel ca la saltele si aici am gasit o gramada de modele , N materiale etc. Nu vreau sa fie nici cea mai ieftina dar nici prea scumpa.

Multumesc mult.

Edited by Cupi22, 22 July 2015 - 00:39.


#3173
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 14.11.2005
Cel mai bun sfat care se poate da ar fi: Du-te si le probeaza. Senzatia care ti-o ofera o saltea nu poate fi descrisa foarte precis. Zic si eu...

#3174
flopo2004

flopo2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.08.2006
Buna ziua, caut și eu de ceva timp o plasa de arcuri pentru a inlocui plasa de la o canapea. Are cineva idee daca gasesc in Bucuresti asa ceva? Multumesc anticipat.

#3175
gabytzull

gabytzull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.08.2008
As vrea sa var cer parerea despre acest model de saltea:
http://www.rudh.com/pmatratze.asp
Documentatia care este in germana se poate vedea aici:
http://www.rudh.com/... 16.07.2014.pdf
Multumesc

#3176
sosow

sosow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2007
Despre acest  producator si despre aceste saltele stie cineva ceva, e vreun posesor de saltea achizitionata de aici?

http://www.saltele.r...rortopedic.html

#3177
sosow

sosow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2007
Mai intreb despre o saltea, de fapt mai multe, despre saltelele de la Bellona stie cineva ceva, au o descriere destul de sumara si o garantie de doi ani, astazi m-am tolanit pe una la un magazin al lor(doar un model aveau) si m-am simtit ok, pretul cam piperat-1595 lei, acesta e modelul: http://www.e-monalis...a-bodyform.html

#3178
mitulescu

mitulescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.07.2015

View PostLentilutza, on 29 iulie 2015 - 15:17, said:



Eu ti-as recomanda acest produs http://www.imexgrup....-memory-one-p11
Salut!
Eu mi-am achizitionat de curand o saltea basic memory touch, o gasesti aici: http://www.somproduc...l-14-2-cm.html. Partea buna e ca am primit si doua perne memory cadou. Am fost foarte multumita si chiar o recomand, pentru ca la fel ca voi, am cautat destul de mult inainte sa fac o investitie de tipul asta in casa. Momentan sunt in cautarea unei huse de protectie, deoarece am o fetita mica si uneori mai doarme cu noi. Ceva sugestii?

#3179
tetea

tetea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.05.2005
Eu am luat husa impermeabila de la ikea, aproximativ 70-90 lei, în funcție de dimensiune. O am de puțin timp și nu pot sa spun prea multe.

#3180
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Incep prin a spune ca mi-am facut cont mai mult pentru a posta in acest topic.

Dupa ce am citit mai bine de 100 de pagini, din pacate nu am ramas cu mare branza in cap, vreau sa schimb salteaua si nu stiu ce sa aleg (firma, tip, etc.). Imi trebuie o saltea medie putin spre ferma. Nu ma intereseasa cele cu memory foam sau cu baza din spuma poliuretanica (eventual doar cele cu extract de soia, asta daca am inteles bine ca exista).

Cel mai mult ma incanta cele cu latex, arcuri impachetate sau ceva de la Pikolin cu ceva bloc de arcuri, parca. Am fost la Lem's de am incercat cateva dar singura cu care m-am putut 'impaca' cat de cat, a fost 9 zone confort (parca) dar tot cu memory foam si pur simplu nu e pe gustul meu.

Am gasit pe net de la Previ, arcuri impachetate cu strat de Latex natural, din Latex de la Gommagomma, si saltea Pikolin cu arc continu. Ca pret, cea mai accesibila e cea de la Previ si sa fiu sincer e prima varianta, pare ok pe hartie, plus ca nu o tin mai mult de 5-6 ani.

Ceva pareri, indrumari? Merci.

Edited by froome, 06 August 2015 - 21:38.


#3181
tetea

tetea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.05.2005
Încearcă și Diamond Hard de la Mobexpert cu arcuri impachetate...

#3182
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Multumesc pentru raspunsuri.

tetea, o sa merg sa incerc si pe cele de la mobexpert (diamond hard) dar garantia de 2 ani si detaliile putine ma face sa fiu un pic reticient, dar totusi sunt o varianta daca o a gasesc ceva in care sa ma simt bine.

Lentilutza, acum am o astfel ds saltea, nu a fost rea, chiar buna pot spune dar prea se simt miscarile celuilalt partener de 'somn' :).

#3183
andrei83

andrei83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.12.2002
De la Mobexpert nu as mai lua, am o saltea de 5 ani cu arcuri impachetate si pur si simplu se lasa inspre mijloc, ca o palnie. Nici eu, nici sotia nu depasim 80 Kg fiecare. Trebuie schimbata, nu mai pot dormi pe ea.

#3184
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Oare intre Previ King Latex 7 zone si Geladi Premium Pocket, care e mai ok? Nu prea am vazut multa lume sa le foloseasca si de aia intreb. Ca si date tehnice sunt apropiate. La cea de la Previ am vazut ca are un strat de feltru pe o parte, deci e posibil sa fie un pic mai ferma.

#3185
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am și eu nevoie de ajutor. Acum ceva timp am schimbat patul (care era vechi de pe timpul lui Ceaușescu din acela cu recamier) deoarece salteaua se rupsese, arcurile ieșiseră etc. Vreau să zic că am maladie Lobstein și mă simțeam foarte bine în acel pat. Din cauza bolii picioarele sunt strambe și nu prea pot să stau de exemplu întins pe spate fără să îmi pun ceva sub picioare deoarece am un gol între genunche și pat. Pe acel pat mă simțeam excepțional, puteam să stau și întins nefiind nevoie să mai pun ceva sub picioare. Cum am zis am schimbat patul (salteaua veche era din aceea cu arcuri clasice prinse pe lemn, doar cu o față). Toată lumea m-a bătut atunci la cap să iau saltea ortopedică, că e cea mai bună, că etc. Din prima seară când m-am pus pe ea am simțit că nu este în regulă. Foarte tare, nu puteam să stau întins fără ceva sub picioare, și efectiv de abia mă deplasam prin el, să ajung de exemplu la margine sprijinindu-mă în mâini. În cel vechi mă deplasam cu ușurință. Nu mai zic de dureri de spate și de senzația de înțepeneală când mă scol dimineața. De un timp a făcut și niște cute, practic când te pui în ea face niște cute, valuri adică vreți care sunt deranjante mai ales la spate. De ceva timp am și niște dureri lombare care se ameliorează ziua până la punctul în care simt că parcă nu mai am nimic dar peste noapte, după un somn în acest pat, mă scol înțepenit și cu o durere groaznică de spate. Acum m-am sculat deoarece efectiv simțeam că am înțepenit de tot și aveam crampe musculare. Îmi morțesc și mâinile de la acest pat de tare ce e (se presează pe nerv, în funcție de cum stau). Ce saltea îmi recomandați și mie? Efectiv nu știu ce să cumpăr.

Edited by gerbil, 10 August 2015 - 07:22.


#3186
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Gerbil, ce buget ai? Exista posibilitatea sa testezi saltele? Indiferent de recomandari, ar fi bine sa testezi inainte.
Ai incercat vreodata un pat in genul celor ajustabile, de spital (la somiera reglabila ma refer). Cred ca exista somiere de genul si electrice si manuale (stiu sigur ca Mobexpert are vreo 2 variante si cred ca si Ikea). Ma gandesc ca te-ar ajuta sa o ridici putin la picioare.
Saltele cu memory foam ai incercat?

Edited by LittleJo, 10 August 2015 - 08:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate