Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cazanul meu de tuica e gaurit...

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006
Buna ziua,

     Am un cazan de tuica de arama si de la o vreme au aparut niste gaurele il peretele lui,asezate uniform ca o banda aproape de fundul acestuia.Cu siguranta ca banda respectiva a fost cu gauri initial si constructorul a facut "economie" lipind peste el alta intacta.Care s-a ros in timp si au aparut orificiile acelea...Ca sa nu mai caut eu cortorari care oricum sant greu de gasit,oare există vreo solutie termorezistenta ca sa le umplu?Fara ciocan de lipit,ca nu ma pricep.

#2
registermagister

registermagister

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 227
  • Înscris: 04.08.2011
astupa-le cu gainatz... o sa iasa tuica mai tare si este super.

#3
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... lasand gluma la o parte din postul de mai sus poti repara zona afectata cu solutie epoxy gen poxilina, dar nu stiu daca este de durata, cositorul este sensibil rau la temperaturi (iti trebuie un aliaj de lipire Sn-Pb cu mai mult Pb in el sa-i ridice temperatura de topire sau un aliaj Sn-Cu)... de obicei reparatiile la cazane se fac cu cupru aplicat la rece peste zona afectata prin tehnologii stiute doar de tiganii ulucari adica batut cu ciocanul pana te saturi, bei o cana cu apa si te apuci iar de batut... dar nu oricum pentru ca eu am incercat de cateva ori si rezultatul nu a fost un vas care tine apa ci mai degraba o strecuratoare...

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
iei pasta decapanta eventual care contine deja aliajul de lipire, perie de sarma, aliaj de lipit si o lampa cu gaz (arzator) si procedezi dupa tehnologia simpla a lipirii tevilor de cupru

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu ai nici o solutie, altul nou. Cine le fabrica le face asa intentionat pentru a avea clienti. Orice solutie de a le lipi nu va merge. Vei descoperi incet, incet o alta gaurica mereu.

#6
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006
Mulțumesc tuturor,mai puțin pentru găinaț.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate