Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
711 replies to this topic

#379
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postkatlin, on 16 august 2015 - 17:48, said:

Lucerna semanata in august in conditii optime iti va da o coasa in plus anul viitor. Daca aveti conditii optime asta numai voi o stiti.
De ex eu pun anul asta lucerna la sfarsitul lunii dar e la irigat, nu am emotii cu rasarirea.
Daca nu prindeti o ploaie in perioada asta cam o sa pierdeti samanta.
poi am avut semanata in primavara pe sola asta si  nu a iesit ,rara tare  .
acum vreau sa -i dau 100 kg  15 15 15 pe 0,50 ha  ,2-3 discuri ,tavaluc apoi semanat si iar tavaluc .
ploaie se anunta luni si marti vreo 30-40 litri si racire a vremii , la mine vecini au semanat rapita .
eu ma tem sa nu mai  dea iar vreun strop perioada mare ca ...
ce zici ?

#380
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Buna ziua!
Cat este subventia / ha. la lucerna?
Multumesc!

#381
visu69

visu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.02.2014
Ca la orice cultura numai ca este scutita de impozit

View Postpepi20, on 24 august 2015 - 17:52, said:

Buna ziua!
Cat este subventia / ha. la lucerna?
Multumesc!


#382
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Eu cred ca se mai acorda suplimentar 55 e în anumite condiții.Este vorbă de sprijinul cuplat. Bineînțeles la ha.
http://ccibc.ro/cati...ia-pentru-2015/

#383
jan2015

jan2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2014
mai merge sa insamantez lucerna pana la sfarsitul lunii ?

#384
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
nu cred . din ce zona esti ? in conditiile secetei  de acum mai ales ...las-o pe la anul .si eu am vruut sa seman dar daca nu a mai plouat ...

#385
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
a folosit cineva suprainsamantarea la lucerna  cu succes? am o parcela cam rara  ,semanata anul asta si nu stiu ce sa fac ;sa o ar  sau sa o suprainsamantez?  este prinsa si la apia cu plata cuplata si nu mai stiu ce...
i-as da un disc superficial sau boronit si in primavara sa bag semanatoare.

#386
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Ai putea incerca cu o semanatoare cu discuri, fara alte lucrari prealabile. Daca bagi discul inainte nu cred ca mai ramane ceva din cea veche.
As mai incerca varianta suprainsamantarii manuale in mustul zapezii dupa care as face o tavalugire.

Sau daca ai o scula de genul(de la min 2:20 este prezentata varianta cu suprainsamantare):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gq3D066xk1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nicoretro, 25 November 2015 - 19:07.


#387
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Nu merge semanat in lucerna, chiar daca folosesti semanatoare cu discuri.O sufoca si piere, chiar daca incolteste si o vezi. Reinsemantezi de la zero, asa stii una si buna.

#388
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postkatlin, on 10 decembrie 2015 - 13:28, said:

Nu merge semanat in lucerna, chiar daca folosesti semanatoare cu discuri.O sufoca si piere, chiar daca incolteste si o vezi. Reinsemantezi de la zero, asa stii una si buna.
chiar asteptam un raspuns de la tine . deci arat si in primavara ... tot de la zero nu?
ma asteptam  sa zica cineva daca a testat vreo schema de suprainsamantare .

#389
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am testat in fel si chip, ba am insamantat separat si golurile provocate de cuscuta. Esec total.
Ptr. o cultura reusita nu uitati: in primul an lucerna sa nu aiba concurenta cu balariile. Majoritatea le lasa zicand ca mai strange ceva fan din primul an. Total gresit. Strange ceva fan prima coasa si atat, pierde cultura; daca nu o pierde oricum ramane rara.
Sunt si cazuri in care cultura se infiinteaza intr-un teren liber de buruieni si nu mai e necesar atatea erbicide.

#390
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Salut baieti ! Am si eu o intrebare ce amestec de plante furajere sunt mai rentabile pe suprafete mici (productie mare la ha chiar daca au perenitate scazuta) , cu o concentratie de paioase destula cat sa nu fie asa pretentioasa la imbalotat cu balotiera mica , (adica fara infoliere)?Ca am ceva lucerna simpla da ii tare pretentioasa la imbalotat trebuie sa prinzi exact timpul oportun si as vrea anul acesta sa incerc altceva pe o suprafata de 1 ha .Am vazut ca sunt ceva amestecuri de cumparat dar nu explica nimic de productivitate tona/ha sau cosiri sau altceva.Eu as putea sa fac singur amestecul avand pe cineva in apropiere care se ocupa doar cu seminturi !Ce mi-ati recomanda ?

Edited by tractoristindevenire, 08 January 2016 - 16:47.


#391
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
raigras .creste repede si este apreciata de animale

#392
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Posttractoristindevenire, on 08 ianuarie 2016 - 16:47, said:

Salut baieti ! Am si eu o intrebare ce amestec de plante furajere sunt mai rentabile pe suprafete mici (productie mare la ha chiar daca au perenitate scazuta) , cu o concentratie de paioase destula cat sa nu fie asa pretentioasa la imbalotat cu balotiera mica , (adica fara infoliere)?Ca am ceva lucerna simpla da ii tare pretentioasa la imbalotat trebuie sa prinzi exact timpul oportun si as vrea anul acesta sa incerc altceva pe o suprafata de 1 ha .Am vazut ca sunt ceva amestecuri de cumparat dar nu explica nimic de productivitate tona/ha sau cosiri sau altceva.Eu as putea sa fac singur amestecul avand pe cineva in apropiere care se ocupa doar cu seminturi !Ce mi-ati recomanda ?
tot lucerna. ai mai multe avantaje ca na , este regina furajului

#393
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

View Postlucy56, on 08 ianuarie 2016 - 18:53, said:

tot lucerna. ai mai multe avantaje ca na , este regina furajului

O fi ea regina dar e foarte pretentioasa la imbalotat (prea umdeda mucegaieste ;prea uscata se scutura), cand o infoliezi e altceva...

View Postspecial_murinio, on 08 ianuarie 2016 - 18:21, said:

raigras .creste repede si este apreciata de animale

raigras simplu ? din cate am mai citit pe internet se pune o leguminoasa si o paioasa

#394
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
cultura curata de iarba raigras. cred ca merge si amestecata

#395
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cele mai productive amestecuri si cele mai valoroase (unde e acid sau prea umed pt. lucerna) ar fi:
trifoi rosu + golomat ( Dactylis glomerata)
ghizdei(lotus cornyculatus) + timoftica ( Phleum pratense)

Poti folosi si mazariche( Vicia sativa)  in loc de trifoi sau ghizdei. Sau poti face amestecuri mai complexe. Cel mai productiv ramane golomatul si aproape pe acolo e si timoftica.
http://profittool.ro...te_furajere.pdf

Astea daca vrei coasa.

Daca vrei pasune, atunci pui ceva ce este mai rezistent la calcare si regenereaza repede. trifoi alb + lollium perene ( raigras peren) + Poa pratense + Festuca sp.

Edited by rand, 09 January 2016 - 11:19.


#396
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
pune lucerna si prinde momentul optim . bag-o in fanar fara sa o calci la o umiditate mai mare un pic . fa baloti cu umiditate mai mare fara sa strangi balotii de iese apa si daca ai posibilitatea lasa-i pe camp 1 zi 2 . sau stropeste cu inoculant lucerna inainte de imbalotat .sau ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate