Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri de cartier?

Dezastru dupa anul 1

HD 4600 vs. GeForce 8600 GT

problema instalare windows
 Nvidia Gainward GTX 460 GS. Merit...

Cine face traducerile la manualel...

Videoclip record

Schimbare procesor
 Retragere cu comisionare cat mai ...

nexus 5

Problema placa de baza sau procesor

Ce OS sa folosesc
 Achizitionare laptop nou

Steam - plata cu cardul

Aplicatie nutritie pentru smartfone

Gary Oldman:"La Oscaruri, dac...
 

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Preluare, scoatere din spatiu locativ

  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
FC72

FC72

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,740
  • Înscris: 06.03.2005
  • ID membru: 31,873

Ma poate ajuta cineva cu legislatia referitoare la conditiile de preluare si scoatere din spatiu locativ a unei sau mai multor persoane fizice cu sa fara contract de inchiriere.
In principiu ma intereseaza cate persoane se pot lua in spatiu, daca exista vreo limitare legala la acest numar, fara contract de inchiriere.Altfel spus cate persoane pot avea domiciliu la un spatiu locativ prin declaratie pe raspundere proprie a proprietarului.
Este important sa vad exact textul legii, eu nu am gasit nimic care sa reglementeze acest aspect.

#2
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,564
  • Înscris: 05.02.2010
  • ID membru: 558,893
  • Locație: in inima copilului meu
Luarea in spatiu este reglementata de Legea 290 din 24 octombrie 2005 , OUG 97/2005 , O.U.G. nr. 83/2006 , Legea nr. 53/2007 , Legea nr. 241/2007 , Legea nr. 252/2007 publicată în MOF nr. 506 din 27/07/2007.

Ordonanță de urgență nr. 97/2005 prevede ca :
Art. 27. - (1) Dovada domiciliului se poate face cu unul dintre următoarele documente:
a) acte încheiate în condițiile de validitate prevăzute de legislația română în vigoare, privind titlul locativ;
B ) declarația scrisă a găzduitorului, persoană fizică sau juridică, de primire în spațiu, însoțită de unul dintre documentele prevăzute la lit. a);
c) declarația pe propria răspundere a solicitantului, însoțită de nota de verificare a polițistului de ordine publică, prin care se certifică existența unui imobil, faptul că solicitantul locuiește efectiv la adresa declarată, pentru persoana fizică ce nu poate prezenta documentele prevăzute la lit. a) și B ); pentru minorii și persoanele fizice puse sub interdicție, declarația se dă și se semnează de către părinți sau de către reprezentanții lor legali;
d) documentul eliberat de primării, din care să rezulte că solicitantul sau, după caz, găzduitorul acestuia figurează înscris în Registrul agricol, pentru mediul rural.
(2) Serviciul public comunitar de evidență a persoanei pe raza căruia se află ultimul domiciliu înscris în actul de identitate al solicitantului este obligat să comunice la cererea cetățenilor români, în termen de două zile lucrătoare, datele referitoare la domiciliile avute în România de către persoana respectivă și orice mențiune privind starea civilă, aflate în evidența acestuia, începând cu data de 1 ianuarie 2000.

Art. 28. - Declarația de primire în spațiu a găzduitorului poate fi dată în fața lucrătorului din cadrul serviciului public comunitar de evidență a persoanelor, a polițistului de siguranță publică, a notarului public ori a funcționarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al României.

Art. 35. - Persoana care găzduiește o altă persoană, în mod neîntrerupt, pe o perioadă mai mare de 30 de zile, cu excepția situațiilor prevăzute la art. 31 alin. (2) lit. a), are obligația de a anunța poliția sau serviciul public comunitar de evidență a persoanelor de la locul unde este situat imobilul .

Deci din punct de vedere juridic, luarea in spatiu este o forma de comodat, adica de inchiriere gratuita a unei locuinte.
Acordul dat de proprietarul spatiului se poate revoca , fiind suficient ca proprietarul imobilului sa dea o declaratie notariala de retragere a acordului ca persoana sa mai locuiasca in spatiul respectiv, si aceasta trebuie depusa la Politie, iar in baza ei si din momentul depunerii ei la Politie, persoana in cauza nu mai este luata in spatiu .

Spre deosebire de cazul contractului de inchiriere, unde chiriasul are drepturi ce izvorasc din faptul ca plateste chirie, persoana luata in spatiu poate fi evacuat de Politie daca, dupa data retragerii acordului refuza sa paraseasca locuinta, intrucat el nu se bucura de dreptul de posesie a apartamentului , asa ca in cazul in care refuza sa paraseasca locuinta , savarseste infractiunea de violare de domiciliu.

Edited by red-rose, 04 May 2011 - 11:53.


#3
FC72

FC72

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,740
  • Înscris: 06.03.2005
  • ID membru: 31,873
Multumesc de raspunsul promt.
Am ramas cu neclaritatea principala: cate persoane pot fi luate in spatiu locativ ? exista vreo limita, vreo normativa ceva?

#4
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,564
  • Înscris: 05.02.2010
  • ID membru: 558,893
  • Locație: in inima copilului meu

View PostFC72, on 4th May 2011, 15:07, said:

Multumesc de raspunsul promt.
Am ramas cu neclaritatea principala: cate persoane pot fi luate in spatiu locativ ? exista vreo limita, vreo normativa ceva?
eu nu am cunostinta de nicio limita, nu stiu sa fie reglementat

#5
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
  • ID membru: 92,480
In lege nu este specificata o limita.

Referitor la evacuarea facuta de politie nu este asa. Aceasta se poate face doar de catre un executor judecatoresc in baza unei hotarari a instantei de judecata.



#6
FC72

FC72

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,740
  • Înscris: 06.03.2005
  • ID membru: 31,873
Exact asa mi-a spus si agentul de politie de la ordine publica, sectoristul din zona dar nu am mare incredere in cunostintele sale legislative.

#7
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,564
  • Înscris: 05.02.2010
  • ID membru: 558,893
  • Locație: in inima copilului meu

View Postryky, on 5th May 2011, 18:31, said:

In lege nu este specificata o limita.

Referitor la evacuarea facuta de politie nu este asa. Aceasta se poate face doar de catre un executor judecatoresc in baza unei hotarari a instantei de judecata.
cu declaratia notariala de scoatere de spatiu locativ se merge la politie

Edited by red-rose, 06 May 2011 - 08:26.


#8
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
  • ID membru: 92,480

View Postred-rose, on 6th May 2011, 09:25, said:

cu declaratia notariala de scoatere de spatiu locativ se merge la politie

Nu-i intereseaza pe politisti declaratia notariala. Din casa doar executorul mai poate scoate pe cineva. Cel putin asa este in Romania.

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users