Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Probleme Pozitionare Antena DIGI

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
kote_alex

kote_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.05.2007
Am reusit sa o indrept spre satelit , am semanl 98 % si quality 80% , problema apare
in momentul cand fac scan the satellite , imi gaseste peste 1400 de posturi pe frecvente
diferite fata de cele digi , ex 12687 H 27500 , 12525 H 27500  , etc .
Trebuie sa fac niste setari din receiverul Hyundai ?
Mentionez ca am doar un Single LNB Digiline , de 0.2 db si farfurie de 85 / 70 cm

Multumesc mult ,
si ma scuzati ca sunt cam noob .

Alex.

#2
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
Ai prins poate HOT BIRD  :lol:

#3
kondratov

kondratov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 13.07.2009
vezi ca e pe hotbird sau astra! thor e mai la drepta putin si o idee inclina antena in jos de la elevatie! hai ca o sa reusesti! :thumbup:

#4
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View Postkote_alex, on 29th April 2011, 17:17, said:

Am reusit sa o indrept spre satelit , am semanl 98 % si quality 80% , problema apare
in momentul cand fac scan the satellite , imi gaseste peste 1400 de posturi pe frecvente
diferite fata de cele digi , ex 12687 H 27500 , 12525 H 27500  , etc .
Trebuie sa fac niste setari din receiverul Hyundai ?
Mentionez ca am doar un Single LNB Digiline , de 0.2 db si farfurie de 85 / 70 cm

Multumesc mult ,
si ma scuzati ca sunt cam noob .

Alex.

Felicitari, te-ai agatat de Thor. :D L-am luat si eu, sunt si canale romanesti pe acolo.

#5
kote_alex

kote_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.05.2007
wow ... hotbird ? :D
inseamna ca mai am putin ... in dreapta si ceva mai jos  .

as mai vrea sa va intreb ceva ... ca sa fiu sigur ca fac bine ...
LNB-ul se invarte anti-clockwise cum stai in spatele antenei ? 16.13 grade

Hai ca mai ies pe balcon , chiar daca ploua :)

#6
kondratov

kondratov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 13.07.2009
cum stai din spat il pui la ora 17 (privit din fata ca un cadran de ceas!)

#7
Adrycom

Adrycom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.03.2011
Daca prinzi pe 11623 V /27500. TVR Romania si pe 11200 V /27500 Pro TV International inseamna ca esti pe HOTBIRD 13*

Ca sa prinzi Intelsatul trebuie sa faci urmatoarele operatiuni ;;;
Umbla la Antena si coboara inclinatia antenei (ELEVATIA)  dupa aia de pe Hotbird 13* o muti spre dreapta ...
Intra in Meniu la Instalare - Setarea Antenei si iti apare   Nivel ..Calitate.. lasi asa si roteste antena f incet spre dreapta (in mod empiric aproximativ o palma )pana incepe sa creasaca nivelul si calitatea tebuie sa ajungi la 1*/V aceasta treaba este migaloasa si cere putin efort .Dupa ce gasesti semnal faci un acord fin Elevatie -Azimut pana ajungi la semnal maxim
Dupa ce prinzi semnalul umbli la Receptor intra in Meniul Principal -Instalare si ii dai o Revenire la Setarile din fabrica in acest fel stergi totul ..Apoi intra la Scanare si scanezi intreaga retea DIGI (Intelsat 1002 ) sunt in jur de 212 canale

Succes.....

#8
kote_alex

kote_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.05.2007
Evrika ... am reusit...
intradevar era Hotbird 6 .... am mutat mai la dreapta si mai jos cu 3 grade :D

multumesc mult de tot pt ajutor  !!!

#9
C0sticka

C0sticka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2011
Felicitări!
Câteva observații:
  • nu Hotbird 6, ci Hotbird simplu (de fapt 6,8 și 9, acolo sunt 3 sateliți practic în același loc pe cer, de asta și prindeai așa multe canale, e unul din sateliții cu cele mai multe frecvențe).
  • satelitul cu Digi e nu la 3 grade mai jos, ci la vreo 5, 32 față de 37 la Hotbird ... asta în București, și e aproximativ valabil în orice loc din Romănia (apropo și acolo sunt de fapt 3 sateliți, Thor 5,6 și Intelsat 1002, dar unele frecvențe au semnal numai în țările scandinave, de asta nu se prind aici așa multe programe ca pe Hotbird... nici o pierdere, oricum  majoritatea sunt codate)
Pentru a vedea exact direcția unui satelit, pentru cine mai are nevoie, http://www.antenesat...info/?satfinder. Îți vezi casa pe Google Maps și direcția exactă a satelitului.

Dacă la început ai prins alt satelit, mergi la lyngsat și îți dai seama ce satelit e, după programele pe care le-ai prins. După care te întorci la site-ul cu harta și cauți azimutul și unghiul de elavație pentru satelitul pe care l-ai prins. Vezi care e diferența de elevație și azimut față de ce îți trebuia să prinzi, și știi exact unde trebuie să mergi mai departe.

#10
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,032
  • Înscris: 20.12.2007
Bine punctat @C0sticka , insa as mai face cateva precizari :
Intelsat 10-02 - Thor 5/6  la 0.8-1 west  poate fi receptionat integral in Romania cu antene de 1.5m in sud si 1m in nordul tarii(inclusiv toate canalele scandinave )
La o scanare completa , inclusiv dvb-s2/hd avem cca 860 canale pe 0.8-1west , comparativ cu 2100 pentru 13 est .
HotBird@13est este lider in numarul de canale receptionabile la o singura pozitie orbitala in Europa.
Intelsat 10-02 - Thor 5/6 ramane pentru romani cel mai atractiv satelit : avem 2 mari operatori dth aici : digi si upc/focussat la care mai putem adauga si focussat Moldova .
Toate cele bune !

#11
octavian699

octavian699

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.03.2007
Salut la toti. Sunt afon in domeniu si  am nevoie de putin ajutor.
Am facut un abonament la Digi SatelitT, am luat doar receiverul HDT si cartela, vreau sa le iau cu mine in Germania si sa le montez acolo, pe bloc este o antena parabolica colectiva si vreau sa incerc sa vad daca merge cu "ea"... adica sa imi montez receiverul meu la iesire si sa vad daca am noroc si este orientata antena respectiva pe intelsat 1w, daca nu, o sa imi cumpar eu de acolo tot ce este necesar pt. receptie. Acum vine intrebarea despre problema pe care nu o cunosc eu.
    Cartela nu este inca activata "sau cel putin asa cred, nu stiu", daca ajung in Germania, dupa ce reusesc sa pun tot "sa instalez", pot sa activez cartela de acolo daca nu este activata? sau trebuie sa o activez din Romania ca sa mearga in Germania? multumesc

#12
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
cartela poti sa o activezi si din Germania, online pe site-ul RCS sau telefonic prin apel la 031 400 4000, in cazul in care suni din Germania o sa platesti tariful pt o convorbire internationala pe fix :)

#13
octavian699

octavian699

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.03.2007

View Postcatalinman, on 2nd July 2011, 14:01, said:

cartela poti sa o activezi si din Germania, online pe site-ul RCS sau telefonic prin apel la 031 400 4000, in cazul in care suni din Germania o sa platesti tariful pt o convorbire internationala pe fix :)
nu este o problema tariful, problema este ca nu stiu daca este legal sa le scot din tara fara sa ii anunt, si daca o sa imi mearga acolo. Si inca ceva, ca sa se poata activa cartela, trebuie neaparat sa fie deja sistemul instalat? sau doar este un proces prin care ii da drumul la cartela?

#14
satyca

satyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 13.10.2008

View Postoctavian699, on 2nd July 2011, 13:53, said:

Salut la toti. Sunt afon in domeniu si  am nevoie de putin ajutor.
Am facut un abonament la Digi SatelitT, am luat doar receiverul HDT si cartela, vreau sa le iau cu mine in Germania si sa le montez acolo, pe bloc este o antena parabolica colectiva si vreau sa incerc sa vad daca merge cu "ea"... adica sa imi montez receiverul meu la iesire si sa vad daca am noroc si este orientata antena respectiva pe intelsat 1w, daca nu, o sa imi cumpar eu de acolo tot ce este necesar pt. receptie. Acum vine intrebarea despre problema pe care nu o cunosc eu.
    Cartela nu este inca activata "sau cel putin asa cred, nu stiu", daca ajung in Germania, dupa ce reusesc sa pun tot "sa instalez", pot sa activez cartela de acolo daca nu este activata? sau trebuie sa o activez din Romania ca sa mearga in Germania? multumesc

Ce inseamna receiver HDT?
Din cite stiu nu au HD pe satelit si nici receptoare.
Citeva amanunte te rog.

#15
octavian699

octavian699

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.03.2007

View Postsatyca, on 2nd July 2011, 14:12, said:

Ce inseamna receiver HDT?
Din cite stiu nu au HD pe satelit si nici receptoare.
Citeva amanunte te rog.

Este un receiver luat de la ei... HDT Hyundai Digital Technology, nu cred ca este High Definition, doar ca asa se numeste el, are intradevar DVB MPEG-2 ca decodare si cam atat din ce stiu eu.

#16
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
cred ca este vorba de dth dar in limba germana poate se spune hdt
Antena comuna in germania nu are cum sa fie pozitionata pe 1°v(intelsat) mai degraba pe 13° sau pe 19° est.
Inainte de toate prinde satelitul,sa ai semnal, dupa care da pe tvr1 (chiar daca nu este cartela activata)dupa care pe internet o poti activa(descrierea este mai sus)

#17
octavian699

octavian699

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.03.2007

View Postamami, on 2nd July 2011, 14:24, said:

cred ca este vorba de dth dar in limba germana poate se spune hdt
Antena comuna in germania nu are cum sa fie pozitionata pe 1°v(intelsat) mai degraba pe 13° sau pe 19° est.
Inainte de toate prinde satelitul,sa ai semnal, dupa care da pe tvr1 (chiar daca nu este cartela activata)dupa care pe internet o poti activa(descrierea este mai sus)
multumesc pentru raspuns, o sa revin cu detalii saptamana viitoare cand ajung in Germania si va spun ce am reusit sa fac, sau ce nu :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate