Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

termoizolare sub parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
teacher30

teacher30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.12.2010
Salut!
Am achizitionat de curand un imobil care nu are pardoselile termoizolate si as vrea sa le-o adaug. Pe 40mp am parchet laminat si pe 25mp am gresie montata. Izolarea pe zonele cu probleme ma gandeam sa o fac : scoatere parchet si folia, apoi asezare polistiren de 5mm extrudat cu nut si feder urmata de montaj parchet nou, iar la zonele cu gresie asezare acelasi tip de polistiren direct pe gresie urmata de montaj parchet nou. Intrebarile mele erau asa:
1. ce adezivi sa folosesc pt prinderea pe pardoseala a polistirenului in cele 2 cazuri - beton si vechea gresie?
2. daca este nevoie de folii suplimentare si care sunt, ce caracteristici sa aiba?
3. ce polistiren extrudat ati folosit si nu ati avut surprize - ex prabusirea sau ruperea parchetului sub mobila mai grea de tip sifonier, etc?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Edited by teacher30, 11 March 2011 - 08:53.


#2
matga

matga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2011
Poti folosi si o sapa usoara perlitica care este termoizolanta in loc de polistiren.


 teacher30, on 11th March 2011, 08:44, said:

Salut!
Am achizitionat de curand un imobil care nu are pardoselile termoizolate si as vrea sa le-o adaug. Pe 40mp am parchet laminat si pe 25mp am gresie montata. Izolarea pe zonele cu probleme ma gandeam sa o fac : scoatere parchet si folia, apoi asezare polistiren de 5mm extrudat cu nut si feder urmata de montaj parchet nou, iar la zonele cu gresie asezare acelasi tip de polistiren direct pe gresie urmata de montaj parchet nou. Intrebarile mele erau asa:
1. ce adezivi sa folosesc pt prinderea pe pardoseala a polistirenului in cele 2 cazuri - beton si vechea gresie?
2. daca este nevoie de folii suplimentare si care sunt, ce caracteristici sa aiba?
3. ce polistiren extrudat ati folosit si nu ati avut surprize - ex prabusirea sau ruperea parchetului sub mobila mai grea de tip sifonier, etc?

Multumesc anticipat pentru ajutor.


#3
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Una dintre solutii este scos totul, inclusiv sapa daca exista, turnat o sapa gen autonivelanta pt nivelare, polistiren si betonyp sau placocem.
Bub betonyp se pune folia de plastic.
Peste ele parchetul.

#4
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Nu cred că polistirenul singur poate rezista în timp la greutatea mobilei, iar de acest lucru poți să-ți dai seama foarte ușor, pentru că dacă vei apăsa puternic cu degetul pe o placă de polistiren extrudat se va deforma, deci este clar că nu poate rezista la greutatea mobilei. Pentru a putea rezista trebuie ca placa de gresie sau de parchet pe care o ai pe jos să distribuie greutatea uniform și nu doar în punctul de contact cu piciorul unui dulap, de exemplu - ceea ce înseamnă că sub acea placă trebuie să existe o suprafață plană, nedeformabilă.
Din câte am mai văzut eu, mai întâi se nivelează zona unde se va aplica izolația cu o șapă pentru nivelare, apoi se pune polistirenul care se lipește de șapă, apoi se toarnă o nouă șapă pentru rezistență și abia apoi se pune parchet, gresie sau ce mai vrei tu

#5
teacher30

teacher30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.12.2010
rezolvarea a fost foarte simpla mai ales ca nu aveam dupa cum am si spus posibilitatea de asteptat sau bani de turnat sape. s-a introdus, avand in vedere ca pardoselile de drepte erau drepte, extrudat de 8cm si respectiv de 5cm peste tot lipit cu silicon de pardoseli si dupa uscare folia de parchet si parchetul de 8mm. deja s-a simtit o diferenta zdrobitoare intre ceea ce era inainte si acum. nu tu scartieli, nu tu umiditate, nu tu probleme de planeitate si rezista impecabil la mobilier. a dat bunul dzeu si am scapat de primul pas de la termoizolare. vor urma apoi exteriorul si tavanele partea dinspre pod si gata. multumesc pt raspunsurile de aici si numai zile minunate in continuare tuturor. anu se uita de catre cei care mai au situatia asta ca toata lucrarea s-a efectuat si dupa verificarea timp de 3 zile a umiditatii din catre 3 puncte diferite din camera si testele au iesit ok.

Edited by teacher30, 12 April 2011 - 08:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate