Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

casa cu mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
duck_dani

duck_dani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.09.2010
Ciao,

Doresc sa imi construiesc anul acesta casa, si nu stiu daca sa merg pe varianta clasica de casa, cu acoperisul in ape, si sa fac parter plus mansarda, sau sa fac casa cubica. Mai mult imi place ideea p+m, dar sunt in Timisoara, si aici vara e foarte cald. Mi-e frica sa nu ma coc in mansarda. Ma gandesc ca o voi izola cat mai bine, dar e suficient sa fac izolatie? Vreau ca la mansarda sa fac un balcon mare spre sud (unde am ca si vecin un parca mare), deci soarele o sa bata prin geamuri in camere. E prea mult ce vreau sa fac sau se poate sa o izolez suficient de bine ca sa fie locuibila si vara. As evita sa pun clima. Doresc sfaturi de la cei ce stau la mansarda, nu doar pareri pur teoretice. Multumesc!
Dani

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postduck_dani, on 6th March 2011, 14:58, said:

Ciao,

... Mi-e frica sa nu ma coc in mansarda. Ma gandesc ca o voi izola cat mai bine, dar e suficient sa fac izolatie?
Dani

Din experienta proprie de 5 ani , daca termoizolatia este facuta corect , nu ai probleme cu temperatura .
NU folosi insa ferestre de mansarda , se transforma in iad indiferent ce jaluzele ai pune .

Edited by motanul13, 06 March 2011 - 16:35.


#3
duck_dani

duck_dani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.09.2010

View Postmotanul13, on 6th March 2011, 16:35, said:

Din experienta proprie de 5 ani , daca termoizolatia este facuta corect , nu ai probleme cu temperatura .
NU folosi insa ferestre de mansarda , se transforma in iad indiferent ce jaluzele ai pune .
Multumesc. Ferestre de mansarda, VLUX sau cum se cheama, as vrea sa pun doar la baia din mansarda si la scari, in dormitoare voi avea geamuri normale, verticale. Crezi ca e ok?
Dani

#4
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Mansarda se poate izola foarte bine, dar asa cum spune si motanul foloseste velux cu retinere. eu am unul montat pe nord si datorita formei acoperisului nu bate soarele pe el direct, dar la alte case unde bate soarele direct este foarte greu de protejat un velux astfel incat sa nu functioneze ca un calorifer.
In rest, construieste mansarda cu incredere.

Edited by septimiu80, 07 March 2011 - 08:20.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
au cei de la velux un soi de oblon care cu care poti sa obturezi vara geamul pe exterior. cred ca e eficient pt a nu intra asa multa caldura vara. are cineva montate respectivele rulouri? e ceva de capul lor?

#6
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postduck_dani, on 6th March 2011, 14:58, said:

Ciao,

Doresc sa imi construiesc anul acesta casa, si nu stiu daca sa merg pe varianta clasica de casa, cu acoperisul in ape, si sa fac parter plus mansarda, sau sa fac casa cubica. Mai mult imi place ideea p+m, dar sunt in Timisoara, si aici vara e foarte cald. Mi-e frica sa nu ma coc in mansarda. Ma gandesc ca o voi izola cat mai bine, dar e suficient sa fac izolatie? Vreau ca la mansarda sa fac un balcon mare spre sud (unde am ca si vecin un parca mare), deci soarele o sa bata prin geamuri in camere. E prea mult ce vreau sa fac sau se poate sa o izolez suficient de bine ca sa fie locuibila si vara. As evita sa pun clima. Doresc sfaturi de la cei ce stau la mansarda, nu doar pareri pur teoretice. Multumesc!
Dani
pentru balcon trebuie sa gasesti o posibilitate de umbrire(o strasina mai lunga,obloane,copaci in fata,etc...) la ferestrele de mansarda jaluzele exterioare,roletele exterioare din lamele de aluminiu sunt scumpe si diferenta de eficienta la soare nu este semnificativa.
Si la urma urmei te poti gandi si invers,lunile de iarna sunt chiar mai numeroase decat cele de vara,cand aportul de soare este chiar binevenit..

#7
priceput

priceput

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.10.2008
trebuie s-o gandesti bine, cum ziceau si cei de mai sus, vezi unde bate soarele mai mult si planifica totul inca din stadiul de proiect.

pe mine nu ma incanta deloc rulourile alea exterioare de la velux. nu merg intotdeauna cu acoperisul si te poti trezi in timp cu ele deteriorate. la fel sta treaba si cu alea interioare. in schimb, am un prieten care la mansarda si-a pus ferestre cu jaluzea integrata de la keylite. jaluzeaua e sigilata intre foile de geam (ceea ce ii ofera protectie sporita) si e reflectorizanta pe exterior (asta inseamna cateva grade bune in minus, pe timp de vara si cateva grade in plus, daca le ridici, iarna). la alea ma gandesc sa apelez si eu, cand o sa vina vorba de mansardare.

#8
duck_dani

duck_dani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.09.2010

View Postpriceput, on 7th March 2011, 12:47, said:

trebuie s-o gandesti bine, cum ziceau si cei de mai sus, vezi unde bate soarele mai mult si planifica totul inca din stadiul de proiect.

pe mine nu ma incanta deloc rulourile alea exterioare de la velux. nu merg intotdeauna cu acoperisul si te poti trezi in timp cu ele deteriorate. la fel sta treaba si cu alea interioare. in schimb, am un prieten care la mansarda si-a pus ferestre cu jaluzea integrata de la keylite. jaluzeaua e sigilata intre foile de geam (ceea ce ii ofera protectie sporita) si e reflectorizanta pe exterior (asta inseamna cateva grade bune in minus, pe timp de vara si cateva grade in plus, daca le ridici, iarna). la alea ma gandesc sa apelez si eu, cand o sa vina vorba de mansardare.
Da, asta incerc sa fac, sa o gandesc cat mai bine din faza de proiectare. Deci pana acum imi dau seama ca nu e bine sa am VLUX pe partea de sud (ceea ce e usor de aplicat in proiectul meu), iar la geamurile de la camerele cu orientare spre sud sa pun jaluzele integrate. Legat de jaluzelele astea, a mai folosit cineva? Mersi so far!

#9
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postpriceput, on 7th March 2011, 12:47, said:

trebuie s-o gandesti bine, cum ziceau si cei de mai sus, vezi unde bate soarele mai mult si planifica totul inca din stadiul de proiect.

pe mine nu ma incanta deloc rulourile alea exterioare de la velux. nu merg intotdeauna cu acoperisul si te poti trezi in timp cu ele deteriorate. la fel sta treaba si cu alea interioare. in schimb, am un prieten care la mansarda si-a pus ferestre cu jaluzea integrata de la keylite. jaluzeaua e sigilata intre foile de geam (ceea ce ii ofera protectie sporita) si e reflectorizanta pe exterior (asta inseamna cateva grade bune in minus, pe timp de vara si cateva grade in plus, daca le ridici, iarna). la alea ma gandesc sa apelez si eu, cand o sa vina vorba de mansardare.
Eu am un prieten care in pachetul de fereastra k.l. a primit  o jaluzea de rezerva si un ciocan cu care sa sparga geamul in caz ca nevestei nu-i place cea din pachet.
Asa am sa le cer si eu daca vreodata imi trece o asemenea tampenie prin cap....

#10
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postbricolator, on 7th March 2011, 18:08, said:

Eu am un prieten care in pachetul de fereastra k.l. a primit  o jaluzea de rezerva si un ciocan cu care sa sparga geamul in caz ca nevestei nu-i place cea din pachet.
Asa am sa le cer si eu daca vreodata imi trece o asemenea tampenie prin cap....

Stai , ca nu am inteles .
Ce vrei sa ceri , ciocanul , nevasta sau jaluzeaua ??? :lol:

#11
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postmotanul13, on 7th March 2011, 18:26, said:

Stai , ca nu am inteles .
Ce vrei sa ceri , ciocanul , nevasta sau jaluzeaua ??? :lol:
Vrei sa repet?in ordine: nevasta,jaluzea,ciocan...in ordine fireasca.

#12
vallentin_

vallentin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.01.2010
bricolator, eu am keylite cu jaluzea integrata si le-a ales tocma nevasta-mea!! hahaha!

n-ai nevoie de ciocan, decat daca vrei sa-l pui la colectie.  :thumbup:

#13
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postvallentin_, on 8th March 2011, 12:15, said:

bricolator, eu am keylite cu jaluzea integrata si le-a ales tocma nevasta-mea!! hahaha!

n-ai nevoie de ciocan, decat daca vrei sa-l pui la colectie.  :thumbup:
bravo! o ai de mult timp?
fereastra,nu nevasta..

#14
vallentin_

vallentin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.01.2010
fereastra imi aduce lumina in casa de vara trecuta, de prin iunie. nevasta inca imi aduce lumina in casa, de cativa anisori.  :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate