Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Provocare :

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

Poll: Chestionar (50 member(s) have cast votes)

Ati locui intr-un bordei, in pamant ?

  1. Da (28 votes [56.00%])

    Percentage of vote: 56.00%

  2. Nu (22 votes [44.00%])

    Percentage of vote: 44.00%

Vote Guests cannot vote

#1
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
Haideti sa vorbim despre constructia unui bordei in pamant (de ce nu, chiar si o casa).  Despre metode de constructie,  care ar fi cele mai utile unelte,  cum s-o facem foarte eficienta, despre  aerisire/ventilatie,  amenajari,  cum sa fie ieftina si sa satisfaca majoritatea cerintelor,  despre vietuirea in aceste bordeie, ........absolut tot.  Pentru ca asa cum fiecare roman se pricepe la fotbal, femei si masini, probabil asa se pricepe si la a face un bordei  :w00t:

(de la inceput va spun sa nu dati cu parul prea tare...   :P )

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
http://forum.softped...p?showforum=668
Vezi daca nu gasesti subiectul si pe acolo, se vorbeste mult despre "green stuff".

#3
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
astrule, cum ai votat ?

#4
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010
Am lucrat cu ceva timp in urma o perioada in Marea Britanie si acolo in zona in care am lucrat se construia un cartier sau mini carier si la toate casele (duplexuri, vile) trei pereti erau ingropati efectiv in deal (cu toate ca aveau spatiu in partea frontala suficient ).
Am ramas sincer putin mirat , uimit ( ii credeam sincer putin ticniti) si am intrebat intro seara un sef de santier de ce le baga asa in pamant ?
Raspunsul a fost scurt si sec ; " economie la caldura "

#5
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010

View Postdanlucyan, on 22nd February 2011, 23:05, said:

Am lucrat cu ceva timp in urma o perioada in Marea Britanie si acolo in zona in care am lucrat se construia un cartier sau mini carier si la toate casele (duplexuri, vile) trei pereti erau ingropati efectiv in deal (cu toate ca aveau spatiu in partea frontala suficient ).
Am ramas sincer putin mirat , uimit ( ii credeam sincer putin ticniti) si am intrebat intro seara un sef de santier de ce le baga asa in pamant ?
Raspunsul a fost scurt si sec ; " economie la caldura "


corect, mai ales ca rusu-i scump cu gazu'.  dar ceva, tehnologie aplicata, ne poti detalia ? despre confort ?  in fond, asta intereseaza pe toti, cred.

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007

View PostHoarla, on 22nd February 2011, 22:54, said:

astrule, cum ai votat ?
Am votat da, logic! Visul meu e sa traiesc ingropat in pamant. Cald iarna, racoare vara. Cum am spus si pe topicul meu, la tara am o casa in panta, 2 camare sunt aproape 3 sferturi ingropate. Sunt cele mai racoroase vara si cele mai calduroase iarna. N-am hidro si termoizolatie, doar caramida tiganeasca, deci nici d-aia eficienta, si tencuiala. Doar igrasia e o problema din cauze evidente. dar nu e suparator pentru ca se aeriseste mult.
La sotia mea la tara, ne ducem intr-o casa de chirpici, la fel, vara dormi la racoare cum n-ai dormit in viata ta, chiar daca e in mijlocul Baraganului, unde e arsita cea mai mare.

#7
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
stie careva ,   pentru un bordei in pamant trebuie autorizatii si alte prostii d'ale lor ?

iar daca e intr-o padurice, face paduraru' urat daca se incepe fara stirea lui ?

#8
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View PostAstrul, on 22nd February 2011, 23:36, said:

Am votat da, logic! Visul meu e sa traiesc ingropat in pamant. Cald iarna, racoare vara...
..........

Logic!  :coolspeak:

Un vot pozitiv si de la mine...

#9
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
logic-logic , da' nu prea se dau idei/sfaturi .  


intreb aici, deci nusi are obiectul topicului : tabla, este roasa de rozatoare ? de sobolani, de exemplu ?  pt ca din cate stiu, sobolanii rod si-n beton.

#10
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Un bordei din asta as vrea sa-mi fac. in my dreams :naughty:
am votat da

Attached Files


Edited by sith, 25 February 2011 - 12:17.


#11
ilie.

ilie.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 05.07.2007
o semiingropata. spatele casei sa fie in pamant, doar fata casei si ceva din laterale sa fie vizibile.  sa vin de sus de pe deal, cu schiurile, ajung pe acoperisul casei, apoi sar la trambulina.  mdaaaaaaaaahh.......

#12
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Eu cred ca m-am re si ras si para decis sa-mi fac si barlog sub casa. Acolo sigur imi va fi biroul.

#13
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostAstrul, on 27th February 2011, 20:33, said:

Eu cred ca m-am re si ras si para decis sa-mi fac si barlog sub casa. Acolo sigur imi va fi biroul.

Eu mi-am facut , dar nu e birou ! :lol:

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Probabil crama, tot aia e :D

#15
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011
Cam tarziu cu ideea asta .  :bigwhitegrin:

#16
ilie.

ilie.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 05.07.2007
deci sa inteleg ca majoritatea vor o anexa in pamant, si nu un bordei. eu cred ca stiu de ce vor asa : gura lumii .   multi vor sa stea intr-un bordei in pamant, cunosc si avantajele unui asemenea adapost,  dar de gura lumii fac buncare atomice ( din betonul armat).    de parca lumea le-ar plati creditele la banca .

#17
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Eu ma aflu in faza decizionala.....Am aprobarile consoartei,dar lipsa informatiei concrete e o piedica mare,putina informatie pertinenta,sfaturi ioc !
Va fi o casa de vacanta,eventualitate pensie..mica,functionala ,dar in primul rind caut eficienta termica ! La capitolul asta ar fi imbatabila,zic eu!
De as avea cunostintele necesare si nu ar depasi un buget modest m-as incumeta fara nici o ezitare ! Se baga cineva?! :naughty:

#18
ilie.

ilie.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 05.07.2007
stii cine te-ar sfatui ? calugarii de la schituri. sunt care locuiesc in bordeie de pamant  si-ti pot explica cel mai bine cum sta treaba.


ai curaj sa stai aici ?  :naughty:
[ http://www.casamea.ro/usr/thumbs/thumb_600_x_450_2799-501129286rgpxjw-fs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate