Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Masina lovita in parcare, vinovatul nu mi-a dat RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
7bondo7

7bondo7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.11.2008
Am nevoie de ceva sfaturi va rog, cine ma poate ajuta.
Azi mi-a lovit cineva masina in parcare. Eu nu am vazut, nu am auzit, vinovatul a venit la mine si mi-a zis. E lovita portiera din spate. Mi-a zis ca nu are rost sa ne complicam cu asigurarile, sa ma interesez eu cat face si el imi plateste. Fata de usa, cu vopsit, cu montat costa cam 1400 lei. L-am sunat in seara asta si i-am zis si cred ca i s-a parut cam mult, a zis ca vine maine pe la mine sa vorbim.
Mentionez ca nu il cunosc pe vinovat, nu am fost la politie.
Acum am cateva intrebari:
Ce fac maine daca zice ca nu imi da banii sau incearca sa ma amane?
La politie in cat timp pot sa anunt accidentul?
Sunt obligat sa anunt accidentul, chiar daca ma inteleg cu el?
Multumesc anticipat.

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
pai exista si intelegerea amiabila de acum, ideea e ca ala poate nu are rca si de aia a vrut asa
asteapta ziua de maine si vezi cum sta treaba

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
La politie in 24 de ore. Si el are aceeasi obligatie. Daca nu se prezinta, i se trimite citatie de la Politie.
Ai numarul masinii care te-a lovit? Daca nu-l ai, platesti din buzunar!
Daca-l ai, faci ce scriu eu mai jos:
Daca nu are RCA (ceea ce cred), te poti adresa (cu procesul verbal de la Politie si constatarea de daune tot de la politie, la Fondul de Protectie a Victimelor Strazii. Link.
Completezi o cerere, te programeaza la constatare, repari masina si ei iti vor returna banii pe factura (minus 100 euro fransiza). Pe urma recupereaza ei de la vinovat, cu varf si indesat.
Daca are RCA, indiferent cand e facuta, sfatuieste-l sa va intelegeti cand sa mergeti la politie. Daca el nu se prezinta, tu vei primi numai constatarea de daune, fara proces verbal si nu vei putea repara masina(legal)! Procesul verbal se intocmeste celui vinovat, tu primesti o copie.
Vezi sa nu aiba o asigurare naspa, ca ramai cu banii dati si nu-i mai vezi de la asigurator. Procese, avocati, chestii, socoteli.

#4
7bondo7

7bondo7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.11.2008
Da, m-am gandit ca e posibil sa nu aiba, insa pe mine nu ma intereseaza sa ii fac rau, ci sa nu platesc eu. Deci sa inteleg ca nu sunt obligat sa anunt accidentul la politie?
Exista posibilitatea sa nu fie el obligat sa imi plateasca? Ma gandesc sa nu ma amane 48 de ore sa nu anunt la politie si pe urma sa nu mai pot face nimic.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Tu ai citit ce am scris eu?
Pe mine m-a lovit in spate, la trecerea de pietoni si a fugit de la locul accidentului.
M-am dus la politie cu numarul lui in mana, ca-i cazuse pe asfalt.
A doua zi s-a dus si el, cu asigurare facuta cu o ora inainte. Nu ma intereseaza de ce a fugit, daca ramanea poate era mai ieftin acum pentru el.
Eu mi-am luat copia de proces verbal si m-am orit direct la FPVS.
Am masina reparata de 150 de bulioane cu 420 RON! Atat m-a costat reparatia! Restu' l-a dat Fondu'!

#6
7bondo7

7bondo7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.11.2008
Am citit, insa dupa ce am scris :)
Numarul masinii nu-l am, insa am numele lui.
Daca nu ma duc la politie in 24 de ore, el nu mai are nicio obligatie? As vrea sa astept intai sa ma intalnesc cu el, sa vad ce zice (nu vreau sa-i fac probleme ca pana la urma daca nu venea sa-mi zica ca m-a lovit, habar nu aveam cine a facut-o), insa el a zis ca vine la mine dupa ora 16, iar accidentul s-a intamplat azi pe la 13, deci or sa fie peste 24 de ore.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Parerea mea e ca ai luat teapa!
Accidentul a fost provocat de un autoturism condus de acea persoana.
Ce autoturism a condus persoana respectiva? Demonstreaza!
Teapa!
Poate gresesc eu, dar daca eu as fi produs accidentul si masina mea ar avea doar niste zgarieturi pe bara, la fel as proceda! Asta in cazul in care m-ar fi vazut cineva! Altfel, By, by, miss American Pie!
Daca cineva l-a vazut, el are scaparea ca te-a contactat si nu v-ati inteles, tu avand pretentii prea mari.
Asa, n-ai RCA-ul lui, n-ai numarul masinii cu care ai fost lovit, in concluzie n-ai noroc!

Sa dea Dumnezeu sa ma insel!

#8
7bondo7

7bondo7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.11.2008
Totusi, in speranta ca te inseli, si vine maine, ii vad numarul la masina, si imi spune ca imi da banii poimaine. Are cum sa scape dupa o anumita periada de timp, daca nu ma duc in perioada asta la politie?

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Repet, in mod legal, fara un proces verbal de la politie sau un constat amiabil de la asigurari, nu poti repara masina.
Deci: ori te duci la politie si declari accidentul(cu numarul masinii care te-a lovit), ori constat amiabil la asiguratorul(RCA) lui.
Daca iti da banii din mana si tu esti multumit cu asta, te descurci cu reparatia!
Dar e posibil si ca el sa declare la politie ca l-ai accidentat! Nu stii cu cine ai de-a face!

Si eu sper sa ma insel! Pentru binele tau!

#10
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
din moment ce omul a venit sa-ti spuna eu cred ca e de buna credinta si o sa-ti dea rca-ul fara probleme
probabil e un tip care nu a avut de-a face cu accidente si s-a gandit ca iese mai ieftin daca iti plateste reparatia
daca nu are rca parerea mea e ca ar fi indicat sa mergi tu la una din firmele serioase sa-i faci rca din banii tai si declarati accidentul dupa 3-4 zile timp in care nu vei putea folosi masina

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 viceroy56, on 1st February 2011, 22:55, said:

A doua zi s-a dus si el, cu asigurare facuta cu o ora inainte

Si era valabila?

#12
raduo_O

raduo_O

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 15.08.2009

 edy_wheazel, on 2nd February 2011, 00:15, said:

Si era valabila?


Pai daca a declarat accidentu atunci poate sa zica ca lo facut in ziua respectiva.
Mai rar oameni ca ala sa vina la tine la usa :) , deci cred ca no sa iei teapa.

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 raduo_O, on 2nd February 2011, 00:53, said:

Pai daca a declarat accidentu atunci poate sa zica ca lo facut in ziua respectiva.

Pai nu asta-i ideea, la un moment dat cand mi-am facut asigurarea mi-a spus asiguratoru' ca ii valabila "de maine".

#14
7bondo7

7bondo7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.11.2008

 raduo_O, on 2nd February 2011, 00:53, said:

Mai rar oameni ca ala sa vina la tine la usa :) , deci cred ca no sa iei teapa.
:) Intr-adevar, mai rar asa oameni si tocmai din cauza asta nu as vrea sa ii fac probleme ducandu-ma la politie. Insa mi s-a parut schimbat cand i-am zis cat este reparatia, din cauaza asta am apelat la ajutorul vostru.
Pana la urma daca imi face probleme, ma amana cu banii, pot totusi sa ma duc dupa mai mult de 48 de ore la politie?

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
@eddy

Politia da amenda daca la data/ora prezentarii pentru declararea unui accident nu exista o asigurare RCA valabila.
Daca a doua zi ai asigurare valabila, si atunci te duci la Politie, nu iei amenda pentru RCA, iei doar amenda pentru accident.
Cum se descurca cei implicati... nu-i intereseaza la Politie!

@bondo
Te poti duce oricand la Politie, dar declari accidentul cu max. 24 ore inainte de prezentare, daca nu ai alt motiv bine intemeiat de a nu te prezenta in cele 24 ore.
Altfel, cei de la Politie pot refuza constatarea si intocmirea procesului verbal.
Bun, tu declari ca ai fost accidentat ieri la ora 13 de auto SS-22-XDS. Da' daca omu' dovedeste ca ieri la ora 13 era la Iasi? Sau in Bucuresti, dar  la spital, isi punea ghipsul in urma unei cazaturi?

Edited by viceroy56, 02 February 2011 - 08:22.


#16
7bondo7

7bondo7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.11.2008
Am rezolvat problema (sper :) ). A vorbit cel care m-a lovit la un service auto, am lasat masina acolo si au zis ca ma suna in 2-3 zile sa o iau, totul e platit.
Multumesc frumos pentru ajutor si pentru timpul acordat.

#17
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
ti-am zis eu ca nu e tepar
teparii nu incearca sa rezolve, fug din prima

#18
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
facand o paranteza.... astia de la fpvs nu se baga daca ai casco la masina;

Pe mine m-a lovit un zmeu, intr-o intersectie, neacordare de prioritate.. el sus si tare ca are prioritate, am ajuns la politie, iar acolo a aflat si el ca nu mai are RCA valabil....pe procesul verbal de la politie s-a trecut "NU FACE DOVADA" ... cand am sunat la FPVS a 2-a zi, a raspuns una sictirita, careia am explicat frumos tot ce s-a intamplat si ea mi-a zis ca daca am casco la masina nu pot apela la acest fond;
Aiurea ca imi incarca mie rata daunei la anu!

Totusi am apelat pana la urma la CASCO, dar cu regres catre zmeu... si ii las pe astia de la asigurari sa se descurce cu el!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate