Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Calitatea in constructii

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
inginerul_beton

inginerul_beton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2011
Buna ziua,

In urma experientelor personale pe care le-am avut cu mai multe serii de constructori am hotarit sa scriu un ghid
pentru cei care se hotarasc sa isi construiasca o casa.

Avind in vedere ca eforturile financiare pentru constructia unei case sint foarte mari acest document isi propune
semnalarea problemelor de cere trebuie sa ne ferim pentru a nu risipi timp, bani si nervi.
Trebuie spus ca in Romania piata constructiilor este infestata de tot felul de persoane care se pretind "constructori"
dar care in realitate nu au nici o pregatire in domeniu. Si (contrar parerii majoritatii) la constructii nu se pricepe oricine.

Evident, astept pareri si idei pentru eventuale imbunatatiri sau moduri in care se poate actiona pentru cresterea
calitatii in constructii.

tags: forumuri constructii, calitatea in constructii, calitatea constructiilor

Attached Files



#2
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Un model de proces verbal care se incheie dupa fiecare etapa a constructiei, daca are cineva. Am inteles ca trebuie incheiat chiar daca executia se face in regie proprie.

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Pai cine cu cine face proces verbal? Habarnistul de beneficiar cu habarnistul de Dorel? Ala-l face RTE-ul, Dirigintele si Proiectantul.

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Astrul, on 1st February 2011, 10:10, said:

Pai cine cu cine face proces verbal? Habarnistul de beneficiar cu habarnistul de Dorel? Ala-l face RTE-ul, Dirigintele si Proiectantul.

Nu fii rau , lasa oamenii sa faca proces-verbal cu ei insusi ! :D

#5
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 motanul13, on 1st February 2011, 12:14, said:

Nu fii rau , lasa oamenii sa faca proces-verbal cu ei insusi ! :D

Nu e frumos sa razi de altii,    :nonobad:  e posibil sa rada altii de tine..
Ei înșiși

Interesanta lectia oferita, dar nu suntem pe aria potrivita.


Edited by Astrul, 06 February 2011 - 16:24.


#6
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Uite așa mai invatam si noi ceva.(limba romana si constructii).
Foarte bun documentul mai ales pentru incepatori.

#7
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010

 Astrul, on 1st February 2011, 10:10, said:

Pai cine cu cine face proces verbal? Habarnistul de beneficiar cu habarnistul de Dorel? Ala-l face RTE-ul, Dirigintele si Proiectantul.
  La mine in proiect scrie cu negru ca dupa anumite etape ale constructiei se incheie un proces verbal de buna executie la care ia parte printre altii si EU , adica habarnistul  beneficiar.
motanul13 Am intrebat daca exista un model tipizat , nu am facut bascalie de nimeni . Nu lucrez in domeniu si nu ma pricep , asa ca am intrebat. Sau nu-i voie? Habarnistul trebuie numai sa plateasca ?

Edited by 1741010, 01 February 2011 - 20:56.


#8
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 inginerul_beton, on 31st January 2011, 20:08, said:

...am hotarit sa scriu un ghid pentru cei care se hotarasc sa isi construiasca o casa...
[ http://yelims5.free.fr/TopOuNul/Super13.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
mi se pare de bun augur ideia acestui topic.

sunt total de acord cu pct.2. sunt fript, rău.
de atunci nu mai doresc să aud de avans. sub nici o formă și către nimeni.
au existat și persoane ce, pe parcursul execuției, m-au îndatorat enorm. e vorba de operatorul elefantului. a manevrat trompa f atent și exact, a controlat debitul jetului la mare meserie. Dacă mi-ar fi pocnit cofrajul în timpul turnării aș fi dat de bucluc.

Ei bine, dacă ar pretins anterior turnării vreo atenție, pe motiv că e f meseriaș, probabil că ajungeam să discutăm în contradictoriu.
După turnare însă, l-am cinstit, poate nu în măsura în care s-a așteptat.
Acum la ceva timp după, când realizez importanța acelei operații, și buclucurile ce ar fi putut să se întâmple, dar nu s-au întâmplat, mă simt incă îndatorat.
Acelui om, oriunde s-ar afla, să-i dea Dumnezeu sănătate.

#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Daca vrei sa-ti faci casa in regie proprie esti obligat cf legii sa-ti angajezi un diriginte si un rte-ist, cu ei impreuna cu proiectantul, si in unele cazuri cu reprezentantul isc-ului faci procesele verbale. dirigintele este cel care in mod normal te reprezinta in fata celorlati, pentru ca premiza este "tu esti habarnist" si el e "omul tau", el iti reprezinta interesele.
procesele verbale sunt tipizate, in mod uzual ti le pune la dispozitie dirigintele.

Edited by septimiu80, 02 February 2011 - 17:12.


#10
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 barbarian, on 1st February 2011, 14:48, said:

Nu e frumos sa razi de altii,    :nonobad:  e posibil sa rada altii de tine..

Chapeau ! ... dar se intampla si la case mai mari !

 1741010, on 1st February 2011, 20:54, said:

motanul13 Am intrebat daca exista un model tipizat , nu am facut bascalie de nimeni . Nu lucrez in domeniu si nu ma pricep , asa ca am intrebat. Sau nu-i voie? Habarnistul trebuie numai sa plateasca ?

Scuze daca te-ai simtit luat peste picior .

Nu mai stie nimeni de gluma in ziua de azi ...

Ti-a raspuns corect septimiu80

Edited by motanul13, 02 February 2011 - 09:34.


#11
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
@motanul13

Nu m-am suparat.Si daca ma supar, trece repede.

@septimiu80
Multumesc pentru raspuns.

#12
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Pai gata? S-au rasuflat deja sfaturile?
Hai, mai departe, ca un inginer ar putea umple 10 pagini de sfaturi utile.
Stai sa ma apuc eu de dat sfaturi pentru constructori. 60% din beneficiari raman fara ei :D

Edited by Astrul, 02 February 2011 - 12:19.


#13
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Astrul, on 2nd February 2011, 12:17, said:

Stai sa ma apuc eu de dat sfaturi pentru constructori. 60% din beneficiari raman fara ei :D

Si tu Brutus ? :w00t:
Vrei sa "dai din casa ?" B)

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Auzi tu Cezar, cumva casa aia de 315 mp e de prin Izvorani, langa COR, nu de alta dar e in vecinatatea mea. Astea-s chestiile interesante.

#15
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Astrul, on 2nd February 2011, 16:07, said:

Auzi tu Cezar, cumva casa aia de 315 mp e de prin Izvorani, langa COR, nu de alta dar e in vecinatatea mea. Astea-s chestiile interesante.

+ un Saint-Bernard in curte !

#16
Antiphonontis

Antiphonontis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2011
Pai umple mai bine 2 pagini de sfaturi utile, asa sa moara de invidie, astrule.
Asa mai toti habarnistii o sa stie pe viitor ce sa ceara sau sa inspecteze sau sa faca. Oricum "sfaturi" le primim doar daca este un interes ascuns...pacat.

#17
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007

 1741010, on 1st February 2011, 20:54, said:

La mine in proiect scrie cu negru ca dupa anumite etape ale constructiei se incheie un proces verbal de buna executie la care ia parte printre altii si EU , adica habarnistul  beneficiar.
motanul13 Am intrebat daca exista un model tipizat , nu am facut bascalie de nimeni . Nu lucrez in domeniu si nu ma pricep , asa ca am intrebat. Sau nu-i voie? Habarnistul trebuie numai sa plateasca ?
Beneficiarul nu are ce sa semneze pe acele procese verbale. Chiar daca scrie negru pe alb "beneficiar". In acel loc demneaza dirigintele de santier, in locul RTE-ului semneaza cel insarcinat cu executia, ori inginerul firmei care se ocupa cu executia, ori un RTE-ist platit pentru asta, si proiectantul. Da, beneficiarul este cel care da banii, el nu semneaza niciun proces verbal pentru ca este degrevat de orice responsabilitate. De aceea exista ceilalti care poarta intreaga responsabilitate in caz de Doamne-Doamne.
In momentul in care faci contract cu un diriginte de santier, acesta se obliga sa te reprezinte in tot procesul de executie.

 Antiphonontis, on 5th February 2011, 16:15, said:

Pai umple mai bine 2 pagini de sfaturi utile, asa sa moara de invidie, astrule.
Asa mai toti habarnistii o sa stie pe viitor ce sa ceara sau sa inspecteze sau sa faca. Oricum "sfaturi" le primim doar daca este un interes ascuns...pacat.
Cu ce folos si pentru cine? Sa le spun constructorilor de cine si de ce sa se fereasca? Suntem pe un forum unde posteaza 99,99% beneficiari.Caci pentru beneficiari tot fac asta de vreo 4 ani incoace. Si de multe ori degeaba.

Edited by Astrul, 06 February 2011 - 16:30.


#18
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Intervin si eu in discutie deoarece aceasi nelamurire am si eu. In situatia in care casa va fi construita in regie proprie, sa zicem, eu si cu unchiu, cumnatu, bunicu etc cum se procedeaza? Trebuie neaparat un diriginte de santier? Cine semneaza din partea constructorilor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate