Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Purcel bolnav

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
coco29

coco29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.11.2013

 Daniel_Florici, on 22 noiembrie 2013 - 15:37, said:

ce greutate au momentan?

in jur de 50-55

#20
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ca fapt divers, fara sa fiu medic veterinar... Cand spui ca purceii au avut probleme de la trifoi verde in exces si in acerlasi timp spui ca le-ai facut ivermectina si ca pare sa fie mai bine datorita acestui tratament...ar trebui macar sa consulti un medic veterinar data viitoare si sa intrebi pentru ca ceva nu se leaga.
Ori e vorba de o diaree cauzata de hrana improprie, adica trifoi verde in exces, si pentru asta se trateaza diareea, ori discutam de paraziti si atunci are sens si ajuta ivermectina aia...
E posibil sa fie si parazitati si afectati de alimentatia incorecta DAR cand tie iti mor pe capete si crezi ca e de vina hrana, nu cred ca e bine sa te apuci sa bagi in ei ivomec..o fi el bun si o rezolva multe belele DAR e si toxic si unui animal in siferinta, probabil si deshidratat din cauza diareii samd...nu te apuci sa-i faci otrava pt paraziti pentru ca il pui in cap si mai rau.
Dupa mintea mea intai tratezi cauza cu cea mai mare probabilitate de a purta vina, redresezi animalul si abia apoi cand l-ai stabilizat deparazitezi sau faci si alte tratamente...

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Exista la purcei o situatie grava in parazitoze, care se numeste generic "ascarizi pe canalul coledoc". Nu intotdeauna acestia se afla acolo, dar produc ocluzii intestinale cu exitus in cateva ore. Tratarea de urgenta a intregului efectiv cu un vermifug duce la evitarea raspandirii cazurilor letale la ceilalti, care mai mult ca sigur sunt "burdusiti" cu ascarizi, dar inca nu s-a suprapus ocluzia.

#22
daris2004

daris2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.12.2013

 horia66, on 24 noiembrie 2013 - 22:17, said:

Exista la purcei o situatie grava in parazitoze, care se numeste generic "ascarizi pe canalul coledoc". Nu intotdeauna acestia se afla acolo, dar produc ocluzii intestinale cu exitus in cateva ore. Tratarea de urgenta a intregului efectiv cu un vermifug duce la evitarea raspandirii cazurilor letale la ceilalti, care mai mult ca sigur sunt "burdusiti" cu ascarizi, dar inca nu s-a suprapus ocluzia.
De la ce varsta la purcei se recomanda deparazitarea interna si la ce interval se repeta? Multumesc

#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Deparazitarea interna / externa se face la scroafe la intrarea in maternitate, sau in gospodarii, cu cca. 20 de zile inainte de fatare. Purceii se deparaziteaza prima data dupa intarcare. Daca intretinerea lor e igienica, deparazitarile se pot repeta dupa 6 luni. Daca nu e igienica, ar trebui sa se faca trimestrial.

#24
amo_et_ura

amo_et_ura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2009
Buna Seara!
Am si eu un vier vietnamez si de 2 zile e iintr-o stare letargica ,are parul usor ridicat si nu mananca acum 4 zile a fost pus in cusca separat cu o scrofita pana atunci era bine de cand l-am mutat cu scrofa batrana e in starea asta,mentionez ca nu i-am schimbat nici alimentatia de pana acum!
I-am administrat azi dimineata 3 ml de penstrep,si in seara asta 4 ml de vitaflash,!Ma puteti lumina in vreo directie  va rog , daca va spune cv descrierea mea!?

#25
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
L-a batut, nu l-a lasat sa manance, l-a tinut afara in frig ( scrofita la care a fost)? Ma indoiesc :).
Par zburlit = poate fi si de frig, hipoglicemie, nervi (pe perioade scurte, desigur), dar poate fi si febra...ati verificat acest aspect? ( temperatura rectala)
De respirat, cum respira? Mai " din burta"? ( ma gandesc ca nu toate congestiile pulmonare, sau pleuritele, pe vremea asta rece, incep neaparat cu tuse )
Pete rosii, ceva, sau urechi vinete ( daca porcul e negru, s-ar putea sa arata putin atipic aceste aspecte, sau chiar sa nu se observe de la distanta, trebuie examinat cu atentie de aproape)? Verificati si culoarea mucoaselor, dar din nou tineti cont de culoarea lor naturala :)
Din pacate bantuie atat rujetul cat si pesta porcina :(; primul se trateaza cu antibiotice ( penstrep, amoxi), cealalta, din pacate, nu :(
Orice ar fi, tineti-l la caldura, nu frig, mancare calda, aromata, chiar si apa mai calduta, etc...
( si niste dexa si pneumoguard m-as risca sa zic ca n-are ce rau sa ii faca, orice ar fi, dar daca dr nu ii face, pesemne ori ca n-are, ori ii e frica sa va incarce nota de plata, ori...nu stiu care sunt " protocoalele standard" pe teren)
Chiar nu stiu ce metode de terapie intensiva se pot aplica la porc, daca se poate face perfuzie iv ca la alte specii, cred ca ar fi o treaba buna...

#26
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 delores, on 24 noiembrie 2014 - 16:08, said:

Chiar nu stiu ce metode de terapie intensiva se pot aplica la porc, daca se poate face perfuzie iv ca la alte specii, cred ca ar fi o treaba buna...
La porc se pot face foarte bine i.p. (intra-peritoneale). Pur si simplu se inteapa abdomenul, undeva cat mai aproape de linia alba si se introduce acul lent, doar cat sa treaca de peritoneu (se apreciaza din ochi, in functie de cate de mare e si cat de gros e peretele abdominal). Intestinele se dau singure la o parte din calea acului. Eu faceam asa la dispensar calciu, magneziu, glucoza, rehidratari etc. Daca se poate tine in brate de proprietar, cel mai bine sa fie tinut de picioarele din spate (mai sus de jarete, sa nu-i rupa vreun picior), cu capul in jos si burta inspre doctor. Tot in aceeasi pozitie, la purceii cu enterite care si vomita, faceam clisme inalte (adica cu volum mare) cu oxitetra.

#27
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Dupa ce se dezinfecteaza bine cu tinct de iod/betadina, presupun :)
Poti sa-i bagi cativa litri, daca e mare ?
( si daca nu are congestie pulmonara, ar fi ideal )

#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ii bagi si cativa litri, dar lent si in reprize repetate cam la 30 min. Trebuie atentie sa fie si o solutie normotona. O reglezi cu ser fiziologic / apa distilata in functie de solutia de baza. Daca e hipertona deshidrateaza organele invecinate, iar daca e hipotona produce edeme.

Dezinfectia se face in mod normal, ca la orice injectie - dai o data cu badijonul cu iod. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate