Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#3241
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Eu as alege 140 in primul rand pt ca are sistemul Smart Start (135 nu are)...Apoi 140 e ceva mai puternic si consumul ceva mai mic (cel putin per kWh).
http://www.husqvarna...pare-chainsaws/

Edited by SYL, 29 August 2014 - 08:33.


#3242
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Salut, de ce lemnele uscate se taie mult mai greu decat cele mai verzi,stie careva?

#3243
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
E lemnul mai tare!

#3244
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Salut baieti , am si eu o intrebare, mi s-a adus la cunostiinta ca daca umblu pe la drujba pot diminua cosmul de benzina (pentru ca a dreq drujba are un consum de zici cai avion,mentionez ca am o drujbita VOINIC editia 2014,marca romaneasca,deci...), dar aici vine si intrebarea mea ,nu o sa-i reduc considerabil puterea la motor? pls daca stie careva HEEELP!!

#3245
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Intrebare de baraj: cu aproximatie, cam dupa cate rezervoare de benzina ascutiti lantul ?

#3246
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Da poti dar atentie daca umbli acolo trebuie sa reglezi si aerul, eu zic ca mai bine mergi cu ea la cineva care se pricepe ca se poate mai mult sa strici decat sa repari.Consumul de benzina poate sa fie si din alte motive, sina uzata, lant uzat sau neascutit si nu numai

#3247
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Syl depinde de de ce fel de lemne tai(curate  sau pline de pamant, uscate sau verzi).
De regula eu il ascut in momentul in care trebuie sa aplic presiune pe drujba. Daca lantul e ascutit cum trebuie nu trebuie aplicata presiune.Am ascutit lant si dupa un rezervor dar si dupa 3 rezervoare.
Usernamenotfound da cat consuma frate?Verifica in primul rand ce a zis UnyKat.Drujba ta e  chinezeasca-atea au un consum mai maricel de combustibil.In urma sunt postate cateva tutoriale despre reglajul carburatorului.Pune un video su putem sa ne dam cu parerea.

#3248
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Neatza! consuma app 1l si ceva la 1 metru de lemne,mentionez ca lemnele au fost uscate,iar lantul il ascut cam tot la 2-3 rezervoare. nu ma prea pricep eu la drujbe si consumul lor, dar totusi cred ca are un consum exagerat. Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi !!!

#3249
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Da este un pic cam mare dar tinand cont ca drujba ta este chinezeasca asta e , eu zic sa o lasi asa mai bine sa ai cu ce iti face treaba. Asteptam un video sa auda si urechile noastre cum merge .

#3250
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Dacă se pricepe careva imi spune si mie ,pierd garantia daca umblu la reglaje sa-i modific consumul? multumesc mult !!!

#3251
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Pai daca e in garantie de ce te mai chinui, mergi la ei si explica ce probleme ai si iti regleaza ei consumul, dar daca e luata din bazar ma indoiesc sa aiba si service .

#3252
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
E luata de la Bricostore,o sa merg la ei.ms pentru sfat!

#3253
oZi_Bz

oZi_Bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2013
Salutare, detin o H346xp care a venit echipata din fabrica cu lama de 38 cm pas 325" si canal de 1,5 mm. As dori sa-i pun o lama tot de 38 cm Oregon (folosita f. putin) dar cu canal de 1,3 mm si nu stiu daca trebuie schimbata cumva si rotita de lant? Rotita de lant prezinta ceva uzuri dar nu pronuntate daca as pune lama si lant de 1,3 mm as uza mai rapid rotita?  A doua problema ar fi ca am un bidon de ulei Husqvarna xp (am  consumat din el cam 600 ml intr-un an)care are termen de garantie 2 ani si care a expirat pe 02 aug 2014 as dori sa stiu daca mai pot folosi acest ulei sau risc sa gripez motorul? Eu zic ca ar merge sa-l folosesc 2-3 luni peste term de garantie.A folosit cineva acest ulei? >> http://www.interfors...-50321.html   >>>      .Vad ca scrie ca ar fi sintetic si produs in Germania sau sa folosesc >>>http://www.scule-hus...p-100ml-6032663 as cumpara cateva flacoane de 100 ml sa nu mai cumpar la 1L si sa raman cu el. Acest aditiv ajuta cu ceva? http://www.scule-hus...ri-6032522  . La calitatea benzinei din RO l-as folosi macar 1 data pe an.

Edited by oZi_Bz, 31 August 2014 - 16:25.


#3254
Titi_Prosop

Titi_Prosop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2011
Salut! Am primit o drujba (sh) de la Ruris de 41cmc si 1.4kW zic ei. Drujba merge aproape bine, dar cand am dat toba de esapament jos am observat ca pistonul are cateva zgarieturi. Probabil fostul proprietar nu a folosit un amestec corespunzator de ulei cu benzina. Stiu ca-calul de capatat nu se cauta in gura, dar as vrea sa o pot folosi la taiat lemne pentru foc o data pe an iar in rest pe langa casa. As schimba pistonul cu segmenti si cilindrul dar as dori sa stiu daca pot pune unul putin mai mare, de exemplu de 45 sau chiar de 52-54cmc pentru un pic de putere extra? A facut cineva asemenea modificari? Diferenta de bani banui ca e infima, dar daca pentru cativa lei extra as castiga oarece putere, de ce nu?

#3255
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

 dolmarfan, on 31 august 2014 - 08:32, said:

Syl depinde de de ce fel de lemne tai(curate  sau pline de pamant, uscate sau verzi).
De regula eu il ascut in momentul in care trebuie sa aplic presiune pe drujba. Daca lantul e ascutit cum trebuie nu trebuie aplicata presiune.Am ascutit lant si dupa un rezervor dar si dupa 3 rezervoare.

Aha, deci nu e prea devreme dupa 3 rezervoare...La drujba noua de mi-am luat-o prin primavara (Husqvarna 455 Rancher) am m-am apucat ieri sa tai niste lemne, dar am vazut ca nu prea mai taie lantul si a trebuit sa il ascut, desi am taiat cam 3 rezevoare de benzina de cand am cumparat-o...

PS. @oZi_Bz  Supertare promotia de la Husqvarna 545 de la site-ul postat de tine. http://www.scule-hus...-3-4-cp-4648112
...recunosc ca am ramas cu gandul la acest model (sau 550 AutoTune) desi lumea zicea ca nu merita cu AutoTune, ca mai rau te complici...

#3256
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Titi prosop.Poze cu pistonul sa vedem cat e de zgariat.
OziBz .Aditivul ala nu are ce strica.Mama ce promotie la H 545.Pentru cine vrea motofierastrau acum -cea mai buna afacere!

#3257
Titi_Prosop

Titi_Prosop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2011

 dolmarfan, on 01 septembrie 2014 - 06:00, said:

Titi prosop.Poze cu pistonul sa vedem cat e de zgariat.
Din pacate doar in week-end ajung la tara unde e si drujba sa-i pot face poze. As vrea ca pana atunci sa iau cilindru si piston si daca se poate sa il fac putin mai mare. Am vazut pe dincolo ca se poarta si la drujbe mai de firma "big bore conversion". Sa zicem ca al meu arata mai bine putin decat acesta din imagine:
[ http://www.forestryforum.com/gallery/albums/userpics/14341/IMG_5503.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3258
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Salutare, stie careva se poate reduce consumul de ulei de lant la drujba,pentru ca am o drujba(chineazsca cei drept) dar consuma 1 rezervor de ulei la un de benzina,cred totusi ca e cam mult!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate