Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

probleme Velux

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dumo79

dumo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.09.2007
salut.

am un apartament la mansarda unei constructii.

in urma din camere am o fereastra velux model GZL S08-1054 (asa scrie pe geam). Fereatra este montata de 3 ani. in aceasta iarna mi se umezeste peretele chiar in colt. atasez niste poze pentru a putea intelege mai bine.

Imi puteti da cateva sfaturi ?


Multumesc

Attached Files



#2
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 dumo79, on 28th December 2010, 12:19, said:

salut.

am un apartament la mansarda unei constructii.

in urma din camere am o fereastra velux model GZL S08-1054 (asa scrie pe geam). Fereatra este montata de 3 ani. in aceasta iarna mi se umezeste peretele chiar in colt. atasez niste poze pentru a putea intelege mai bine.

Imi puteti da cateva sfaturi ?

Urma de umezeala pare a fi de condens,dar dupa culoare nu este tocmai recenta.
Cauze pot fi cateva(nu multe)
1 Incalzirea ocazionala a camerei,unde este montata fereastra,incalzire ce provoaca condensarea vaporilor existenti in camera neincalzita,atunci cand se incepe incalzirea
2 Lipsa termoizolatiei si a foliei anticondens sub rama metalica de etansare a ferestrei ce permite condensare pe fundul ramei si curgerea inauntru.
3 cea mai plauzibila daca pana acum nu s-a intamplat: umplerea canalului de pe rama metalica ce conduce apa cu frunze sau gheata,nepermitand evacuarea apei din jurul ferestrei,inghetarea ei urmata de dezghetare si reinghetare in sus de data asta,patrunderea ghetii prin straturile de etansare si topirea ghetii in contact cu caldura de dinauntru....

Multumesc


#3
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
foarte, FOARTE nasoală problemă. Tb DE URGENȚĂ să cauți să remediezi infiltrația. Altminteri, intreaga fereastră va fi compromisă, iremediabil.

cred că infiltrația provine din exterior. mai exact, acele șorțuri laterale sunt deranjate, iar drenajul apei intră cumva pe sub ele.
pt asta drebuie să indepărtezi toată zăpada, perimetral. așteaptă o zi însorită să se zvinte locul. apoi, înarmat cu 2-3 tuburi de silicon (rezistent la UV), încerci să astupi fără economie, în profunzime, acele șorțuri, începând chiar de sus. aceasta ar fi o soluție de compromis.
o reparație responsabilă ar presupune să desfaci tabla/țigla de jur-împrejur, să cercetezi locul și să identifici sursa infiltrației. repari punând silicon (eventual dublezi șorțurile), apoi acoperi la loc.

#4
slynder80

slynder80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.07.2009
sau cheama pe cineva de la velux...

#5
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
sunt edificat. impregnarea aceea se află în partea de sus, latura mai inaltă. deci este clar o infiltrație.
dacă ar fi provenit de la condens ar fi trebuit să se afle în partea orizontală, jos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate