Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Adezivul in functie de tipul gresiei?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Ce adeziv se recomanda pentru o gresie portelanata (30X60 cm) la interior? In bai si bucatarie se foloseste un adeziv special?
Azi am auzit pareri diferite de la ..merge orice adeziv, gen Ceresit 9,11...altii sustin C12 care este semiflexibil pentru gresie portelanata...iar extrema cealalta ca trebuie neaparat adeziv flexibil gen C 16..sau superflexibil C 17...

In final eu vreau sa cumpar ceea ce trebuie, fug de cel mai ieftin dar nu vreau nici ceva gen 73 ron sacul (caci am 110 mp de placat cu gresie).

Deci obisnuit sau flexibil..si de ce?  :naughty:
Ce branduri recomandati..sper sa nu fie reclama..
Multumesc!

Edited by AC09, 02 December 2010 - 20:26.


#2
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Pai mai mult conteaza suprafata pe care plachezi la alegerea adezivului. Eu am folosit cm11 pentru suport rigid(caramida tencuita si sapa) si cm17 pentru suport flexibil(gips-carton, osb). Daca iti permiti poi sa folosesti cm17 peste tot,e za best, dar are si pret pe masura.

#3
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
este placare peste sapa.

#4
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
La interior murexinul de 130 mii sacul sau CM9 la 150 ne sta brusc in gat...e prea ieftin probabil...

Eu te sfatuiesc sa folosesti CM17...dormi linistit cu buzunarul gol si cum spune antepostatorul e "za best" dar eu iti dau unul si mai si facut pe reteta veche cu clei de oase strecurat... cade casa si gresia ramane pe pozitie...

Pune omule Murexin sau CM9 linistit ca e interior fara variatii de temperatura sau apa in exces si nu o sa ai probleme. Mesterul decide intre ele functie de ce a mai lucrat - daca iti recomanda altceva in aceeasi gama de pret gen Adeplast iar e ok..nu ai nevoie de cine stie ce adeziv minune pt interior pe sapa...

Edited by belogerer, 02 December 2010 - 23:06.


#5
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Ok merci!
Dar la bai?

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 AC09, on 3rd December 2010, 11:41, said:

Ok merci!
Dar la bai?

Indiferent . CM9 . Fara grija .

#7
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
Din experienta proprie tind sa le dau dreptate celorlalti forumisti care au raspuns ... CM9/CM11 sau echivalentele de la Murexin sint mai mult decit sufieciente pt montatul gresiei pe sapa la interior ...  CM16/17 sint solutii speciale, foarte scumpe dar de calitate incontestabila, pt exterior sau aplicatii deosebite gen piscina/placare soclu exterior/incalzire in pardoseala ...

Poate pt bai. mai ales daca stii ca ai sisteme de dusuri gen tunel cu colectarea apei pe pereti si podea, sau pur si simplu vrei si o hidroizolatie suplimentara ca sa impiedici infiltrarea apei este bine sa te gindesti la solutii gen:
-- hidroizolatie minimala pereti: amorsa CT17 data in 2 straturi ... e suficient ca in combinatie cu faianta/gresia sa nu permita intrarea in pereti nu iti trebuie ceva dedicat  
  hidroizolatie podea si primii 30cm perete de la podea: amorsa CT17 + hidroizolatie CL51 + banda de rost CL152 + hidroizolatie CL51
-- montaj gresie pardoseala si primii 30cm de perete cu adeziv semiflexibil CM12
-- chituire rosturi cu chit hidrofob/impermeabil CE40
-- finisare imbinari perete-pardoseala, perete-perete, perete-tavan, imbinari cu obiecte sanitare cu silicon CS25

Aici ai pagina si link-urile spre produsele si sistemul de hidroizalare descris mai sus ...

Trebuie sa te gindesti bine pt ca sistemul e relativ scump ...
Tu decizi daca vrei ca o protectie suplimentara ... astfel incit sa nu ai probleme de infiltratii mai tirziu ...

In rest insa, cu exceptia bailor, chiar nu merita sa alergi dupa solutii scumpe ... nu vor face nimic in plus comparat cu clasicul CM9/CM11 ...
Daca ai incalzire in pardoseala atunci monteaza cu CM12 si pe coridoare ca sa fii linistita complet... preiei astfel micile dilatari/contractii ale sapei incalzite ..
Stiu insa multe cazuri in care s-a montat si peste IP folosind CM11 si nu au fost probleme in exploatare ...

Spor si asteptam poze si inaugurarea ....


 AC09, on 2nd December 2010, 20:25, said:

Ce adeziv se recomanda pentru o gresie portelanata (30X60 cm) la interior? In bai si bucatarie se foloseste un adeziv special?
Azi am auzit pareri diferite de la ..merge orice adeziv, gen Ceresit 9,11...altii sustin C12 care este semiflexibil pentru gresie portelanata...iar extrema cealalta ca trebuie neaparat adeziv flexibil gen C 16..sau superflexibil C 17...

In final eu vreau sa cumpar ceea ce trebuie, fug de cel mai ieftin dar nu vreau nici ceva gen 73 ron sacul (caci am 110 mp de placat cu gresie).

Deci obisnuit sau flexibil..si de ce?  :naughty:
Ce branduri recomandati..sper sa nu fie reclama..
Multumesc!


#8
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,
Inteleg ca pt exterior se foloseste CM16.
Exista un echivalent de la alt producator?

Thx all,
Dan,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate