Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Este tarziu sa ma apuc de constructia parterului casei mele?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pmm810

pmm810

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2010
De cateva zile, am terminat de turnat placa peste fundatia cu demisol a casei mele si constructorul imi spune ca nu este cazul sa intrerup lucrarea. Vreau sa va pun doua intrebari pentru ca nu stiu cum sa procedez si va rog pe toti cei care aveti ideii sa  imi spuneti parerea voastra.
1. Este bine sa continui ridicarea parterului desi iarna bate la usa?
2. Inainte de a incepe lucrarile la parter, peretii exteriori trebuiesc izolati.
In momentul de fata, peretii exteriori ai fundatiei sunt dezgoliti de pamant. Constructorul urmand ca in zilele urmatoare sa faca hidroizolatia exterioara si apoi sa compacteze pamantul pe langa casa. Problema s-a ivit cand constructorul mi-a spus ca va izola numai portiunea de perete exterior a garajului care urmeaza sa se acopere cu pamant, restul fundatiei nu o va izola pentru ca neavand subsol, zice el ca nu este necesar.
Cei care ati mai facut case, ce stiti despre acest lucru? se izoleaza totul sau ramane ca el, numai pentru garaj.

Va rog sa va spuneti fiecare parerea, pentru ca vine iarna si bineinteles ma costa si o multime de bani pe care nu vreau sa ii arunc.

Astept de la fiecare cate un raspuns,

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postpmm810, on 21st November 2010, 19:41, said:

De cateva zile, am terminat de turnat placa peste fundatia cu demisol a casei mele si constructorul imi spune ca nu este cazul sa intrerup lucrarea. Vreau sa va pun doua intrebari pentru ca nu stiu cum sa procedez si va rog pe toti cei care aveti ideii sa  imi spuneti parerea voastra.
1. Este bine sa continui ridicarea parterului desi iarna bate la usa?
2. Inainte de a incepe lucrarile la parter, peretii exteriori trebuiesc izolati.
In momentul de fata, peretii exteriori ai fundatiei sunt dezgoliti de pamant. Constructorul urmand ca in zilele urmatoare sa faca hidroizolatia exterioara si apoi sa compacteze pamantul pe langa casa. Problema s-a ivit cand constructorul mi-a spus ca va izola numai portiunea de perete exterior a garajului care urmeaza sa se acopere cu pamant, restul fundatiei nu o va izola pentru ca neavand subsol, zice el ca nu este necesar.
Cei care ati mai facut case, ce stiti despre acest lucru? se izoleaza totul sau ramane ca el, numai pentru garaj.

Va rog sa va spuneti fiecare parerea, pentru ca vine iarna si bineinteles ma costa si o multime de bani pe care nu vreau sa ii arunc.

Astept de la fiecare cate un raspuns,

In principiu nu sunt probleme . Atata doar ca , daca se anunta temperaturi apropiate de 0 trebuie sa foloseasca aditivi antiinghet la mortare / betoane .
In privinta hidroizolatiei , ar trebui sa pui niste poze sa vedem despre ce e vorba .

#3
pmm810

pmm810

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2010

View Postmotanul13, on 22nd November 2010, 17:20, said:

In principiu nu sunt probleme . Atata doar ca , daca se anunta temperaturi apropiate de 0 trebuie sa foloseasca aditivi antiinghet la mortare / betoane .
In privinta hidroizolatiei , ar trebui sa pui niste poze sa vedem despre ce e vorba .



Am atasat o poza ca sa vedeti peretii care trebuiesc, zic eu, izolati. Constructorul sustine ca va pune pamantul fara sa izoleze. Va rog mult de tot sa ma ajutati. Aceasta operatiune urmeaza sa se faca in zilele urmatoare.

Attached Files



#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Ce sa izolezi? Termina casa, apoi izolatia.

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postpmm810, on 21st November 2010, 19:41, said:

De cateva zile, am terminat de turnat placa peste fundatia cu demisol a casei mele si constructorul imi spune ca nu este cazul sa intrerup lucrarea. Vreau sa va pun doua intrebari pentru ca nu stiu cum sa procedez si va rog pe toti cei care aveti ideii sa  imi spuneti parerea voastra.
1. Este bine sa continui ridicarea parterului desi iarna bate la usa?
2. Inainte de a incepe lucrarile la parter, peretii exteriori trebuiesc izolati.
In momentul de fata, peretii exteriori ai fundatiei sunt dezgoliti de pamant. Constructorul urmand ca in zilele urmatoare sa faca hidroizolatia exterioara si apoi sa compacteze pamantul pe langa casa. Problema s-a ivit cand constructorul mi-a spus ca va izola numai portiunea de perete exterior a garajului care urmeaza sa se acopere cu pamant, restul fundatiei nu o va izola pentru ca neavand subsol, zice el ca nu este necesar.
Cei care ati mai facut case, ce stiti despre acest lucru? se izoleaza totul sau ramane ca el, numai pentru garaj.

Va rog sa va spuneti fiecare parerea, pentru ca vine iarna si bineinteles ma costa si o multime de bani pe care nu vreau sa ii arunc.




Astept de la fiecare cate un raspuns,


Cum iti spune si Astrul, termina casa, izolezi pe urma.
Eu am inceput intr-un septembrie si de Sarbatori eram cu ea acoperita. Bagi aditivi in betoane si merge pana pe la -5 fara probleme, parca asa tin minte.
Zidaria merge repede, cred ca pui placa peste parter pana de Craciun.
Spor la treaba si vreme buna!

Edited by denky, 23 November 2010 - 09:46.


#6
pmm810

pmm810

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2010

View PostAstrul, on 22nd November 2010, 23:44, said:

Ce sa izolezi? Termina casa, apoi izolatia.


Eu zic ca fundatia trebuie izolata pe exterior ca sa se aduca pamantul la nivel si apoi  sa se traseze scara de la intrare.
Daca nu izolez, toata iarna zapada se va aduna, asa cum se vede in poza, intre pereti si pamantul din jur, mentinand umezeala.  Prin urmare repet intrebarea pe care am adresat-o mai sus. Trebuie izolata fundatia sau nu? concomitent cu izolatia urmeaza sa se ridice si peretii parterului.
Va mai pun o intrebare. Placa peste demisol s-a turnat saptamana trecuta, credeti ca este bine sa se inceapa parterul, nu este prea devreme pentru placa? este sprijinita pe popi metalici pusi foarte des.

Va multumesc

View Postmotanul13, on 22nd November 2010, 17:20, said:

In principiu nu sunt probleme . Atata doar ca , daca se anunta temperaturi apropiate de 0 trebuie sa foloseasca aditivi antiinghet la mortare / betoane .
In privinta hidroizolatiei , ar trebui sa pui niste poze sa vedem despre ce e vorba .


Ai idee cat costa aditivii? Cineva spunea ca statia nu livreaza betonul fara aditivi daca temperatura scade, stii ceva in acest sens?

#7
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postpmm810, on 23rd November 2010, 16:41, said:

Ai idee cat costa aditivii? Cineva spunea ca statia nu livreaza betonul fara aditivi daca temperatura scade, stii ceva in acest sens?

Intradevar , statiile serioase nu livreaza beton neaditivat iarna .
Pretul aditivului este inclus in pretul betonului .

In privinta aditivilor pentru mortar nu mai stiu care sunt preturile , iarna trecuta nu am folosit ( am avut noroc de interioare !!! ). Parca pe la 2 milioane bidonul de 20 - 25 litri era ...

Nu e nici o problema daca lasi hidroizolatia pe mai tarziu , betonul nu se degradeaza asa usor .

Daca placa e sprijinita , no problem , se poate zidi imediat .

Edited by motanul13, 23 November 2010 - 17:53.


#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Bre, ca sa izolezi inseamna ca-ti trebuie caciula pe casa si trotuare. Altfel sunt bani irositi. Polistirenul ala, cand va suge apa, nu va mai ramane nici urma din el.
Si inca odata intreb, ce sa izolezi? Pamantul sa nu raceasca din interiorul fundatiei?

#9
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostAstrul, on 23rd November 2010, 18:06, said:

Bre, ca sa izolezi inseamna ca-ti trebuie caciula pe casa si trotuare. Altfel sunt bani irositi. Polistirenul ala, cand va suge apa, nu va mai ramane nici urma din el.
Si inca odata intreb, ce sa izolezi? Pamantul sa nu raceasca din interiorul fundatiei?

Cred ca vrea sa faca hidroizolatie nu termo .
De fapt la termo nu ii vad rostul ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate