Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

ce inseamna TDI

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Literele rosii sint in functie de puterea motoarelor si de firme din grupul VAG :
-Pt golf 4 :
TDI = 90 Cp
TDI, cu i rosu = 110 Cp
TDI cu DI rosu = 116 sau 130 Cp
TDI, toate rosii =150 Cp
-la Polo:
TDI ( I rosu ) = 75CP
TDI ( D + I rosu ) = 100CP
TDI toate rosii = 130 Cp
-La Passat :
TDI = 90 Cp
TDI, cu un I rosul = 110 Cp normal, 100 Cp PD, 116 Cp PD, V6 163 Cp
TDI, cu DI rosul = 130 Cp
-Pt Audi A 4
TDI normal=90 Cp, 100 Cp,115 Cp si V6 163 Cp
TDI cu I rosu =130 Cp si V6 180 Cp
-Scoda octavia 1
TDI =90 Cp, I rosu=110 Cp, DI rosu, 130 Cp
-Skoda octavia 2
TDI, 105 Cp,I rosu=140 Cp
Oricum, literele difera in functie de model si de vechimea masinii, in timp sau mai razgindit.
Alti proprietari si-au pus ei alte litere sa se dea mari.

#20
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003

 MAK, on Jun 9 2006, 23:18, said:

Literele rosii sint in functie de puterea motoarelor si de firme din grupul VAG :
-Pt golf 4 :
TDI = 90 Cp
TDI, cu i rosu = 110 Cp
TDI cu DI rosu = 116 sau 130 Cp
TDI, toate rosii =150 Cp
-la Polo:
TDI ( I rosu ) = 75CP
TDI ( D + I rosu ) = 100CP
TDI toate rosii = 130 Cp
-La Passat :
TDI = 90 Cp
TDI, cu un I rosul = 110 Cp normal, 100 Cp PD, 116 Cp PD, V6 163 Cp
TDI, cu DI rosul = 130 Cp

-Pt Audi A 4
TDI normal=90 Cp, 100 Cp,115 Cp si V6 163 Cp
TDI cu I rosu =130 Cp si V6 180 Cp
-Scoda octavia 1
TDI =90 Cp, I rosu=110 Cp, DI rosu, 130 Cp
-Skoda octavia 2
TDI, 105 Cp,I rosu=140 Cp
Oricum, literele difera in functie de model si de vechimea masinii, in timp sau mai razgindit.
Alti proprietari si-au pus ei alte litere sa se dea mari.

Am vazut la Passat ce avea 116CP si avea DI rosu. Nu era pus de fandoseala , asa era din fabrica, deci ori erau beti aia, ori informatile de mai sus nu sunt corecte 100%.
Un mecanic mi-a spus cum ca cele cu DI rosu, ar avea racire individala pe fiecare cilindru. Nu pot confirma informatia , oricum e o ipoteza.

#21
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Da, motorul de 1,9 si 130 caluti a aparut pe la jumatatea lui 2001, pina atunci pe Passat era D si I rosu la motorul de 116 Cp.
Nemtii au zapacit aceste culori in functie de cilindree, putere si an de fabricatie.

#22
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 Furia-Rosie-Turbo, on May 14 2006, 00:18, said:

TDI reprezinta numele primei generatii de motoare diesel cu injectie directa de la Volkswagen. Chestia aia cu I ul rosu e doar o chestie de marketing! A si daca vrea cineva sa stie exista si TDI cu I sau DI de culoare verde si albastru!(verde in special pegama de utilitare LT, Caddy Transporter).

De acord. Si eu tot asa stiam

TDI = Turbo diesel injectie

Dar sunt amator.  :D

#23
exelero

exelero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.07.2006
Intr-adevar un D sau un I colorat inseamna ceva CP in plus pentru un motor cu aceiasi CC. Dar trebuie aflat ce sta in spatele acestui lucru. Daca e TDI nu inseamna neaparat ca are 140 CP. Depinde si de cmc. Ce are in plus pentru a avea mai multi cai? Un chip, alti parametri in computerul de bord, alt sistem de injectie....etc, etc, etc...

#24
bacad06

bacad06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.08.2006
am Passat din 2002 si motor AVB. am 101 CP si pe motor am DI rosu. eu stiu ca in cazul meu am posibilitatea sal fac de 130 CP prin montarea unui cip de putere. pt mine asta inseamna DI rosu.

#25
freelanceSHOCK

freelanceSHOCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.05.2006
[ http://www.bancnote.ro/motoare%20VW.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
muri_sergio

muri_sergio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.10.2006
Culorile cu care sunt scrise TDI vin de la tipul injectiei care il foloseste masina respectica, asta pentru VW.

Daca TDI e cu alb atunci e vorba despre injectie simpla de mototrina cu injectoare (binenteles cu turbina dar nu

despre asta se discuta).

Daca TDI cu I rosu atunci nu stiu exact care e tipul de injectie.....  :D

Daca TDI e cu DI rosu atunci este injectie cu "POMPE DUSSE" (un sistem de injectie mai avansat)

Ceea ce ati spus voi despre caii putere NO COMMENT dar e normal ca un tip de injectie mai avansat sa furnizeze o mai mare putere motorului

#27
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
[quote name='muri_sergio' date='Oct 27 2006, 10:09' post='2035658']
Culorile cu care sunt scrise TDI vin de la tipul injectiei care il foloseste masina respectica, asta pentru VW.

Daca TDI e cu alb atunci e vorba despre injectie simpla de mototrina cu injectoare (binenteles cu turbina dar nu

despre asta se discuta).

[/quote]
Si cum e cu TDI albe de 140 CP ?

[/quote]
Daca TDI cu I rosu atunci nu stiu exact care e tipul de injectie.....  :D

Daca TDI e cu DI rosu atunci este injectie cu "POMPE DUSSE" (un sistem de injectie mai avansat)
[/i]
[/quote]
Sunt sigur ca vor fi si cu DI rosu cu common rail deci tipul de injectie nu are nici o legatura cu culorile astea.

[/quote]
Ceea ce ati spus voi despre caii putere NO COMMENT dar e normal ca un tip de injectie mai avansat sa furnizeze o mai mare putere motorului
[/quote]
Pai...nu e nici asta, exista 1.9 fara pompe duse de 110 cp si 1.9 PD de 101 cp

Edited by Mig VWFan, 27 October 2006 - 16:17.


#28
hasu

hasu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.05.2007
Buna Mak. Am cumparat si eu un Audi A 4 din 2002,tdi normal cu 101 C.P. Imi poti spune si mie la cat am cuplul maxim si cu ce viteza si turatie trebuie sa merg pentru a avea grija de motor. Am o carte dar este in germana si nu inteleg nimic. Multu mult...

#29
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005

 rolo, on Jun 13 2006, 09:45, said:

TDI = Turbo diesel injectie
Dar sunt amator.  :D

Turbocharged Direct Injection  

asta inseamna  :D

#30
diesel_power

diesel_power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 04.09.2006
E relativ ce inseamna TDI, ar putea veni si de la Turbo Diesel Injection. Ar mai putea veni si de la Turbo Diesel Intercooler, ca doar diesel fara injectie nu exista. Mai de mult la VW existau TD care erau cu injectie indirecta si fara intercooler din cate stiu eu. Deci cred ca e mai putin important ce inseamna TDI, mai mult important este sa stim ceea ce este sub capota.

#31
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Pe un Lupo cati cai inseamna TDI cu D si I rosu?? Am ramas tampit de cum fugea masina aia, si mai era condusa si de o pasarica..

#32
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Nu cred ca Lupo avea TDI mai mare decat 1.4 de 75

#33
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Eu am avut un arosa TDI de 1.4 75 CP, dar n-avea nimic rosu..
Duminica pe autostrada era un Lupo cu Dsi I rosu, si se ducea incredibil de bine si de tare pana pe la 160.. Nu avea cum sa aiba 75CP masina aia..

#34
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Wikipedia confirma ca cel mai tare TDI de pe Lupo e ala de 75. Dar traim in Romania, nu exclude posibilitatea sa fi fost un benzinar cu sigla de TDI in spate.

#35
radu_2k

radu_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.12.2006
Culoarea literelor de pe spatele diesel-urilor produse de VAG difera si in functie de dotari. O prietena are o Bora din 2005 TDI 90 CP, la fel ca TDI (adica cea fara litere rosii). Iar I-ul rosu este pt ca masina are un nivel superior de dotari (ESP...) fatza de cea fara litere rosii. Cel putin asa au zis cei de la VW.

#36
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007
actele vorbesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate