Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cos de fum inox DIY

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dali

dali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2007
Salutari,

Ma aflu in faza in care trebuie sa rezolv problema cosului de fum. Cosul va fi pentru un semineu cu lemne. Semineul nu va fi folosit ca sursa de caldura si probabil nu foarte frecvent, deci va avea un rol strict estetic.
Majoritatea focarelor la care m-am uitat (fiind destul de lungi >85 cm) necesita un cos de 25 cm. Lungimea cosului ar fi de aprox 6m. Am cerut o oferta de la Schiedel pentru sistem de samota dar pretul mi s-a parut extrem de mare (mai ales pentru varianta de 25 dar si varianta de 20). Sistemul de la Schiedel este foarte istet insa nu mi-l permit in acest moment, drept pentru care m-am hotarat sa imi fac singur cosul din inox (asta pentru ca am acces la inox, sudura in argon, etc.).

Planul ar fi sa fac un cos compus din toua tuburi concentrice de inox izolate cu vata minerala bazaltica. Tubul interior cu diametrul de 25 si tubul exterior cu diametrul de 30-35. Tubul interior va avea grosime de 1.5 mm iar cel exterior grosime de 0.5 mm. Portiunile vor fi sudate intre ele cu argon (aceiasi rezistenta la temperatura ca inoxul).

M-ar interesa parerile voastre despre acest proiect si am cateva intrebari la care as aprecia raspunsul vostru. Mentionez ca nu imi permit un cos schiedel, sau sisteme echivalente ca pret, deci as aprecia mult sfatul celor care vand si/sau monteaza acest sistem, dar nu sunt un potential client.  

Din ce am vazut si citit aici un cos trebuie sa aiba ca accesorii:
- cel putin o usa de vizitare/curatare,
- un colector de condens(in partea de jos) unde se aduna si se scurge condensul,
- un racord la 45 de grade pentru semineu (in care intra un racord flexibil)
- o placa de acoperire in partea de sus
- o palarie pentru ploaie in partea de sus
- clapeta de explozie ?
- deflector ?

Cateva intrebari:
- Ce alte accesorii ar fi necesare?
- Ce rol are clapeta de explozie? Inteleg ca este ceva legat de explozii :) dar cum ne ajuta ea?
- Sunt necesare grile de aerisire pentru acest cos la baza lui?
- Care este rolul acelui deflector? Este o componenta necesara?
- Imi propun sa imbrac acest cos in rigips, eventual cu un strat aditional de vata minerala in jurul cosului. Este necesara acest strat suplimentar?
- Avand in vedere ca semineul va fi pe lemn, exista problema condensului acid care ar ataca metalul ? Din ce am citit aici se aplica in cazul gazelor, dar nu mi-a fost foarte clar.
- Exista vreo contraindicatie pentru o grosime de 1.5 mm pentru tubul interior, fata de cei 0.4-0.6 cat au tuburile Schiedel de exemplu?
- Daca exista printre voi cineva cu un semineu pe lemne, puteti confirma sau infirma faptul ca incep sa miroasa urat dupa o perioada?
- E vreo problema daca picuratorul este legat la canalizare?

Va multumesc pentru sfaturi.

p.s. imi cer scuze daca am incalcat vreo regula sau am postat gresit.

#2
dali

dali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2007
Nimeni?

#3
clia

clia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 02.06.2010
Uitati-va pe postul meu. Eu fac asa ceva acum.

#4
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Am facut un cos cam asa cum vrei tu sa il realizezi.Pot sa-ti spun ca cea ce vrei tu sa faci este solutia ce mai buna ,care imbina calitatea cu pretul.Presupun ca va fi exterior casei.Eu am ales solutia constructiva expusa de tine,numai ca am folosit ,am avut la indemana,materiale mai ,,grele", adica teava interioara este de 21 cm diametrul interior,grosime in carne de 0,5 cm,vata minerala pentru izolatie,si o tubulatura di tabla galvanizata de 1 mm pe exterior.Cosul deserveste o centrala pe lemne.I-am facut o usa de vizitare-curatare sub nivelul legaturii intre cos si centrala,si un alt spatiu de vizitare la baza cosului pentru evcuarea eventualelor reziduri ce rezulta de la curatarea cosului.
Cel mai greu a fost cu ridicarea segmentelor la inaltime si sudarea lor de pe schela.Timpul alocat lucrarii a fost de 2 zile pline pentru 4 persoane.
La solutia cu inox-inox  m-an gandit si eu , dar ma costa mai scump,trebuia sa cumpar foile de inox,sudura in argon nu era o problema,dar este mult mai usoara ridicarea lui.Teava si tubulatura pe care leam folosit eu au fost din niste ,,casari" de fier vechi,asa ca am mers pe varianta mai grea la ridicare, dar f.ieftina la materiale.Inaltime totala 8,20m,cost total pana in 200 lei(inclusiv vopseaua exterioara).
Cu orice alte amanunte stau la dispozitie.

#5
dali

dali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc pentru raspunsuri Corsa si Clia.

@corsa:
Cosul va fi pe interior. Din diverse motive tehnice nu pot sa il pun pe exterior.
Foarte ieftina solutia ta !! Eu am costuri de aprox 500 EUR cu inox 316L (la sfatul lui Clia) gros de 1.5 mm pt tubul interior, si 0.5 mm la cel exterior (inox 304).

@clia:
Multumesc. Inspirat de thread-ul tau am luat 316L pentru interior tubul interior.


Ca accesorii sigur o sa ii fac o usa de vizitare (sub racord), un colector de condens la baza si o palarie.

- Ce alte "accesorii" ati mai facut?
- Cum ati imbracat cosul pe acoperis? (la mine iese prin acoperis)
- Ce face acel "deflector" (din sistemul Schiedel de ex). Aveti idee? Este necesar?
- Sunt necesare grile de aerisire avand in vedere ca sunt doua tuburi izolate cu vata minerala?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate