Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Hidroizolare fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
SonyQ

SonyQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2006
Buna tuturor
Am inceput constructia unei case cu DEMISOL si sunt la faza de turnare centura peste fundatie.
Intrucat fundatia e nearmata, si pentru a exista priza intre ea si zidul de beton al demisolului, am ales sa facem hidroizolatia orizontala peste centura. Dar pentru ca prin centura ies barele de fier beton ale stalpisorilor si niste U-uri de fi 6, hidroizolatia va trebui sa fie fluida/cauciucata, pentru a ase putea aplica printre fier. In plus va trebui sa aiba continuitate cu membrana orizontala de sub pardoseala si cu membrana bituminoasa verticala din exterior, deci sa fie compatibile intre ele pt etanseitate.
Va rog sa ma sfatuiti ce materiale sa folosesc de la producatorii cunoscuti (Sika, Pluvitec,  Arcon, Apla).
Am facut o schita mai jos (cea cu rosu e in discutie)

Attached File  hidroizolare_demisol.jpg   47.75K   180 downloads

#2
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Solutia pe care ai gandit-o nu e indicata pt ca vi creea un rost intre 2 turnari.
Presupun ca si peretii demisolului ii vei turna tot din beton si atunci, aplicand membrana in felul asta, vei avea rost intre talpa si diafragma.
Membrana lipita pe ... pamant nu e o solutie, tocmai pt ca nu poate fi lipita ci doar intinsa.

In mod normal, la fundatiile de tip radier se toarna initial o "sapa" din beton pe care se aplica membrana, membrana apoi se toarna radierul.
Foloseste la peretii demisolului un beton impermeabil si aplica hidroizolatia la placa sub sapa, pe interior.

#3
SonyQ

SonyQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2006

 lifestyle2000, on 25th October 2010, 12:15, said:

Solutia pe care ai gandit-o nu e indicata pt ca vi creea un rost intre 2 turnari.
Presupun ca si peretii demisolului ii vei turna tot din beton si atunci, aplicand membrana in felul asta, vei avea rost intre talpa si diafragma.
Membrana lipita pe ... pamant nu e o solutie, tocmai pt ca nu poate fi lipita ci doar intinsa.

In mod normal, la fundatiile de tip radier se toarna initial o "sapa" din beton pe care se aplica membrana, membrana apoi se toarna radierul.
Foloseste la peretii demisolului un beton impermeabil si aplica hidroizolatia la placa sub sapa, pe interior.

Mersi de raspuns. Nu eu singur am gandit solutia asta, ci impreuna cu proiectantul si dirigintele, in locul celei de a hidroizola fundatia, care mie cel putin mi se pare nepotrivita (nu exista priza intre fundatie si peretii demisolului). Personal chiar nu vad de ce nu ar fi indicata, rostul acela nu influenteaza structura pt ca exista continuitate prin stalpisori si niste U-uri care s-au adaugat la fiecare etrier, si vor iesi prin centura.

Dar intre tim am gasit solutia cea mai OK. Torn in aceasta centura beton impermeabil. Am vorbit cu furnizorul de betoane (e multinational, nu unul no name) si mi-au spus ca au beton C12 reteta speciala impermeabil.

Membrana nu va fi lipita pe pamant, scuze nu am detaliat schema. Va fi si strat balast si suport hidroizolatie - care nu stiu sincer ce sa fie, constructorul a zis o sapa subtire (nu e suficient o folie de polietilena peste balastru?)

Dar sfatul pe care il vreau este legat de ce materiale/producator sa folosesc la toata hidroizolatia?

Iata schema completata:

Attached File  HIDROdemis.jpg   87.22K   152 downloads

#4
SonyQ

SonyQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2006
Am turnat centura cu beton impermeabil P8. Totusi ma gandesc sa fac si hidroizolatia orizontala (cea cu rosu). cu Sika Top Seal 107 (bicomponent). Ce parere aveti?
Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate