Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cine face ca mine, ca mine sa pateasca

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Buna seara,

Sa va spun prostia pe care am facut-o, sa stiti sa va feriti in cazul in care sunteti gata sa picati in aceeasi plasa fiind naivi (sau de-a dreptul imbecili - cazul meu  :thumbup: ). Prin vara trebuia sa se incheie bransarea mea la curent, operatie pe care inca o astept sa inceapa (si in curand intram in iarna). Terenul fiind destul de izolat si departe de strada am platit enorm. Nu am primit chitanta si nici data de executie pe contract, doar o stampila si semnatura cum ca lucrarea a fost achitata integral. Este vorba de o firma mare si "serioasa" cu care au lucrat mai multi in zona si nu mi-am facut probleme la inceput. Muncesc mult (sa fac bani de care altii isi bat joc) si sunt obosit, nu mi-a fost capul la termene si la faptul ca o firma mare si cunoscuta isi poate bate joc in halul asta. La telefon deseori nu raspund, alteori dau termene din burta. Ultima data au venit la fata locului sa mai masoare nu stiu ce rahat si au promis ca gata, saptamana asta rup norma. Povesti.

As dori sa-mi spuneti daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta si daca exista vreo iesire convenabila. Faptul ca nu este termen pe contract poate insemna ca pot face lucrarea linistiti si dupa 50 de ani?  :deadtongue: Este o practica des intalnita asta cu plata 100% in avans la bransamente sau e doar teapa mea, sa ma bucur de ea?  

Multumesc

#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Va trebui sa margi la protectia consumatorilor sa faci o copie si de pe contract. Termenul de executie a unei bransari achitate nu trebuie sa depaseasca 45 de zile pentru rezolvare. Altfel puteti cere si despagubiri pentru neexecutarea lucrarii in termenul stabilit de lege .

#3
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009

 Mr. Grumpy, on 14th October 2010, 21:10, said:

Buna seara,

Sa va spun prostia pe care am facut-o, sa stiti sa va feriti in cazul in care sunteti gata sa picati in aceeasi plasa fiind naivi (sau de-a dreptul imbecili - cazul meu  :thumbup: ). Prin vara trebuia sa se incheie bransarea mea la curent, operatie pe care inca o astept sa inceapa (si in curand intram in iarna). Terenul fiind destul de izolat si departe de strada am platit enorm. Nu am primit chitanta si nici data de executie pe contract, doar o stampila si semnatura cum ca lucrarea a fost achitata integral. Este vorba de o firma mare si "serioasa" cu care au lucrat mai multi in zona si nu mi-am facut probleme la inceput. Muncesc mult (sa fac bani de care altii isi bat joc) si sunt obosit, nu mi-a fost capul la termene si la faptul ca o firma mare si cunoscuta isi poate bate joc in halul asta. La telefon deseori nu raspund, alteori dau termene din burta. Ultima data au venit la fata locului sa mai masoare nu stiu ce rahat si au promis ca gata, saptamana asta rup norma. Povesti.

As dori sa-mi spuneti daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta si daca exista vreo iesire convenabila. Faptul ca nu este termen pe contract poate insemna ca pot face lucrarea linistiti si dupa 50 de ani?  :deadtongue: Este o practica des intalnita asta cu plata 100% in avans la bransamente sau e doar teapa mea, sa ma bucur de ea?  

Multumesc




SI EU SUNT PE CALE SA MI BAG CURENT, A IESIT AVIZUL DE LA ENEL, DIN CAT M AM MINTERESAT NU SE PLATESTE LA FIRMA EXECUTANTA CI LA CASERIA ENEL ....

#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 Mr. Grumpy, on 14th October 2010, 20:10, said:

Buna seara
Este o practica des intalnita asta cu plata 100% in avans la bransamente sau e doar teapa mea, sa ma bucur de ea?  
Multumesc
Se practica.

 Mr. Grumpy, on 14th October 2010, 20:10, said:

Buna seara,
Ultima data au venit la fata locului sa mai masoare nu stiu ce rahat si au promis ca gata, saptamana asta rup norma. Povesti.
Multumesc
E posibil sa -i tina in loc vre-o hartie de la primarie sau de la altcineva.

#5
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Multumesc pentru raspunsuri. Tocmai am primit o noua amanare si simt ca turbez. Daca in noiembrie nu il am pus, merg la OPC.

#6
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
De firme "mari" si "serioase" nu duce lipsa Romania, fii linistit.

#7
Ariadna_

Ariadna_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.09.2010
Am si eu o problema asemanatoare... tot asa pentru bransament am contactat o firma agreata de ENEL care mi-a cerut in avans 5000 ron pentru lucrare si plata avizelor de racordare... e vorba de instalarea a 2 contoare deoarece casa va fi locuita de 2 familii, una la parter si una la etaj. Buuun pana aici, au venit mi-au facut lucrarea. Eu am intrebat de nenumarate ori daca mai am vreo obligatie fata de altcineva, vecini, ENEL, administratorul acestei societati m-a asigurat ca nu. Acum cateva zile au venit niste vecini care mi-au spus ca ei au pus 5 stalpi de electricitate incepand cu stalpul din fata casei mele si ca daca vreau sa ma bransez le datorez 2000 ron pentru ca ei asa au dat (nu mai retin exact de cate case/familii este vorba). Normal ca l-am sunat pe cel de la firma care s-a angajat ca-mi scoate avizele de racordare (pe care dealtfel mi le-a dat in copie) si i-am relatat cele intamplate. El a intors-o "ca la Ploiesti" ca ar fi bine sa platesc sa nu "imi faca probleme vecinii" (ce-o fi insemnand asta, nu am inteles).
Intrebarea mea este: daca avizele au fost obtinute (de racordare), asta nu inseamna ca nu am nicio obligatie fata de vecini? E posibil ca acum, dupa ce depune dosarul de racordare sa am probleme?
Sunt intr-o ceata foarte deasa acum si nu mai stiu ce sa mai cred, oare acest om m-a pacalit si pot sa ma trezesc ca sumele acelea reprezentand taxele catre electrica trebuie sa le platesc eu, si nu el asa cum s-a angajat din banii pe care i-am dat?
va multumesc anticipat pentru orice informatie, cat de mica...

Edited by Ariadna_, 16 October 2010 - 23:55.


#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 Ariadna_, on 16th October 2010, 23:54, said:

oare acest om m-a pacalit si pot sa ma trezesc ca sumele acelea reprezentand taxele catre electrica trebuie sa le platesc eu, si nu el asa cum s-a angajat din banii pe care i-am dat?
va multumesc anticipat pentru orice informatie, cat de mica...
Banuiesc ca ia-ti incredintat direct lucrarea,si in nici un caz nu se apuca sa execute bransamentul fara plata taxelor cuprinse in ATR.
In ceea ce priveste vecinii ,trimiteti-i la plimbare,daca era sa le platiti ceva,acel ceva se regasea in fisa de calcul a tarifului de racordare,era platit la casieria enel,si de la ei isi luau banii.Postati fisa de calcul .

#9
Ariadna_

Ariadna_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.09.2010

 anaki, on 17th October 2010, 10:26, said:

Banuiesc ca ia-ti incredintat direct lucrarea,si in nici un caz nu se apuca sa execute bransamentul fara plata taxelor cuprinse in ATR.
In ceea ce priveste vecinii ,trimiteti-i la plimbare,daca era sa le platiti ceva,acel ceva se regasea in fisa de calcul a tarifului de racordare,era platit la casieria enel,si de la ei isi luau banii.Postati fisa de calcul .



fisa de calcul o voi scana si o voi posta, nu am vazut nimic de genul asta in ea. deci inteleg ca nu mi-ar fi efectuat lucrarea prestatorul daca nu erau taxele integral platite... macar de grija asta am scapat... sa vedem care e treaba cu vecinii, ca ei erau destul de categorici ca vin si "taie firul" daca ne bransam la acel stalp :confuzzled:
multumesc mult pentru raspuns!

editez: am uitat sa specific faptul ca vecinii erau dispusi sa dea declaratie notariala prin care sa-si dea acordul de bransament atunci cand le vom da cei 2000 ron... problema e ca nimeni nu ne-a cerut acordul lor !?!

inca ceva, noi avem lucrarea facuta dar inca nu avem contoarele, am inteles ca acum trebuie sa asteptam ca cei de la Electrica sa verifice lucrarea prestatorului, sa dea avizul de bransament sau racord (nu mi-e prea clar care e diferenta dintre acesti doi termeni), sa incheiem contractul cu electrica si abia atunci ni se monteaza contoarele.

Edited by Ariadna_, 17 October 2010 - 19:00.


#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 Ariadna_, on 17th October 2010, 18:59, said:

.. sa vedem care e treaba cu vecinii, ca ei erau destul de categorici ca vin si "taie firul" daca ne bransam la acel stalp :confuzzled:
Le va trece! :)Daca au nelamuriri trimite-i la enel sa se lamureasca acolo.
Astept fisa si ATR-UL sa le vad.sterge date,adresa etc, si posteaza-le!

#11
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
In ORD 28 se specifica acest lucru si faptul ca cel ce a obtinut avizele trebuie sa achite celui care a pus stalpii . Art 6 si in continuare .

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 GeorgeGeo, on 18th October 2010, 19:41, said:

In ORD 28 se specifica acest lucru si faptul ca cel ce a obtinut avizele trebuie sa achite celui care a pus stalpii . Art 6 si in continuare .
Se scrie ca:
Valoarea acestei compensații se determină de către operatorul de distribuție și se consemnează în avizul tehnic de racordare eliberat noului utilizator;
          (2) Plata compensației se face prin intermediul operatorului de distribuție;

Acest lucru l-am scris si eu,si daca el nu apare in ATR,insemna ca deja au fost despagubiti,de ceilalti utilizatori.

#13
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Din cate stiu eu:
Vecinii pot sa ceara cat vor ei, dar Enel stabileste cat vor lua.
Tu nu platesti nimic vecinilor, tu platesti catre Enel, vecinii isi vor recupera de la Enel.
Daca vecinii vin si taie firul, suni la politie si la Enel si se linistesc.

Nu spun ca e corect sau nu, dar asa e legea.
Sincer, nici mie nu mi-ar conveni sa dau o tona de bani sa pun stalpi pe 1 km de exemplu si apoi sa vina Enel si sa nu imi recuperez edcat o parte din bani, dar nici nu m-as apuca sa cer bani fara o baza legala.
Dar asta is eu, am fost fraier ca nu mi-am facut gard dupa ce am cumparat terenul, si acum in loc sa aiba doar vecinul probleme cu masuratorile, avem amandoi :).

#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 stuiberv, on 19th October 2010, 14:13, said:

Din cate stiu eu:
Vecinii pot sa ceara cat vor ei, dar Enel stabileste cat vor lua.
Tu nu platesti nimic vecinilor, tu platesti catre Enel, vecinii isi vor recupera de la Enel.
Daca vecinii vin si taie firul, suni la politie si la Enel si se linistesc.
Corect.

#15
Ariadna_

Ariadna_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.09.2010
Da, eu nu vreau sa fac nimic ilegal. Problema e ca nu mi se pare corect ca acesti vecini care au pus 5 stalpi incepand cu stalpul din fata casei mele sa-mi ceara despagubire in proportie egala cu contributia lor, care au avut nevoie de 5 stalpi ca sa aiba curent.
In fine, astept acum sa mi se faca bransamentul, contractul de distributie si sa mi se monteze contoarele. Sper sa nu ajung la probleme de genul taiat fire, pentru ca normal, voi chema politia.
In fisa nu apare specificat nimic in afara taxelor catre ENEL, imediat ce am fisa o postez.

multumesc mult pentru sfaturi

Edited by Ariadna_, 19 October 2010 - 18:17.


#16
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Eu sunt in situatia vecinilor. Platesc acum impreuna cu un vecin un post trafo cu tot calabalicul. De recuperat vom recupera cit si cind va dori Maria sa ENEL. Asta nu inseamna ca va trebui sa incerc sa hartiuiesc viitori racordati la lucrare in ideea ca ii voi prosti sa-mi dea bani proportional. Le puteti spune ca ati platit deja cota parte din extinderea de retea si sa mearga la ENEL sa ceara compensatii. Destul de dificil de abordat acesti vecini cu intentii idioate. Fiti convinsa ca domniile lor stiu f. bine de unde pot primi banii dar incearca si ei. Aveti nevoie de tact si rabdare cu noii vecini pentru a nu incepe cu stingul relatiile de vecinatate. Succes!

Edited by Astrul, 24 October 2010 - 22:55.
ATASAMENT STERS LA CERERE


#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 camsonat, on 24th October 2010, 19:29, said:

Eu sunt in situatia vecinilor. Platesc acum impreuna cu un vecin un post trafo cu tot calabalicul. De recuperat vom recupera cit si cind va dori Maria sa ENEL. Asta nu inseamna ca va trebui sa incerc sa hartiuiesc viitori racordati la lucrare in ideea ca ii voi prosti sa-mi dea bani proportional. Le puteti spune ca ati platit deja cota parte din extinderea de retea si sa mearga la ENEL sa ceara compensatii. Destul de dificil de abordat acesti vecini cu intentii idioate. Fiti convinsa ca domniile lor stiu f. bine de unde pot primi banii dar incearca si ei. Aveti nevoie de tact si rabdare cu noii vecini pentru a nu incepe cu stingul relatiile de vecinatate. Succes!
camsonatule,pot sa precizez ceva ,dar ii las pe vecini.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate