Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14144 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7075
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@horia40 gestasul la killitbahir te costa 29 ytl/masina.aici ai programul

#7076
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

 florinbad, on 17 august 2015 - 14:44, said:

Tot aici schimbam si noi de fiecare data când mergem în Turcia. Este un curs foarte bun, pe care n-o sa-l gasesti în interiorul tarii. La Kusadasi te va astepta un curs de 2.80 sau de 2.85.

Vineri in Kusadasi cursul era de 2.93.
Sambata dimineata,la hotelul la care am stat(Kusadasi Golf&Spa),la receptie era afisat un curs de 3.03 lire pt un euro.

Edited by eumorocanosul, 18 August 2015 - 05:25.


#7077
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
daca intru pe noua centura a Izmirului, decat pentru al ocoli, trebuie HGS?
se poate ajunge in Bodrum fara HGS?
multumesc

#7078
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
Centura nu trebuie platita.
Poti ajunge la Bodrum fara HGS.
La iesirea de pe centura virezi dreapta spre aeroport si apoi urmezi traseul spre kusadasi-soke-bodrum.
Vacanta frumoasa.

PS:pentru cei care merg spre kusadasi si doresc HGS.
Pe autostrada izmir-aydin,aproape de exitul spre selcuk,kusadasi exista o benzinarie shell care are hgs de vanzare

Edited by eumorocanosul, 18 August 2015 - 12:04.


#7079
ginette

ginette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.04.2010
La acest Shell se poate alimenta un HGS cu ceva lire?Multumesc

#7080
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
Bineinteles.
Vezi ca este un panou mare cu HGS scris pe el cu vreo cateva sute de metri inainte de statie.
De asemenea in aceeasi statie este si un restaurant burger king.

#7081
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@ph13xlv si @ginette.shellul de pe o3 e imposibil de ratat,e un panou mare cu el.vis a vis este un burger king situat pe o pasarela deasupra autostrazii.hgs se mai poate lua de la ptt belevi-iesirea spre selcuk-kusadasi sau de la germencik-iesirea spre soke-dydim-milas bodrum.cine vrea sa ocoleasca portile de taxare de intrare si sa mearga numai pe express,dupa ce urca pe centura izmirului,dupa al doilea tunel se face dreapta spre cesme.apoi urmariti iesirea de pe autostrada spre havaalimani(aeroport) adnan menderes-gaziemir-torbali-selcuk-kusadasi.mergeti fara hgs si luati apoi de la ptt din statiuni sau deloc daca vreti sa nu mai pierdeti timp.bariere nu sunt nicaieri.oricum de cand a fost inaugurata noua bucata de centura din menemen,fata de anii trecuti mi s-a parut mult mai fluida circulatia in zona izmirului.am trecut si la ora 10 dimineata si la 14 dupa amiaza.

#7082
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Are cineva o idee despre internet in Bodrum?
Nu stiu de care cartela sa-mi iau... si daca tot iau, sa fiu sigur ca functioneaza corect

#7083
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

 floraur, on 18 august 2015 - 16:34, said:

Are cineva o idee despre internet in Bodrum?
Nu stiu de care cartela sa-mi iau... si daca tot iau, sa fiu sigur ca functioneaza corect

Daca doresti sa cumperi o cartela prepaid din Turcia nu prea pot sa iti dau vesti bune.
Se pare ca In Turcia e mai dificil sa cumperi o cartela prepaid daca nu esti rezident acolo.
Am incercat sa cumpar de la Vodafone Turcia(am fost in 3 magazine-2 in kusadasi si unul in edirne) si de la Avea insa neavind domiciliul acolo nu au dorit sa imi vanda.
Singura propunere am primit-o la Vodafone,in unul din magazinele din Kusadasi unde mi s-a propus ca in schimbul a 90 lire sa mi se dea o cartela cu 50 lire credit si cu care
as fi putut avea 6 Giga de net.
Mi s-a parut destul de scump sa dau 30 euro pt 6 giga.
Asa ca am renuntat.
In rest,cam toate hotspoturile wifi sunt cu parola.
Poate reusesti sa gasesti ceva din Romania.(stiu ca Vodafone avea ceva de genul roaming nelimitat Europa pt 3 luni cu operatorii lor preferati).

#7084
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 Tyby, on 22 mai 2015 - 12:00, said:

In perioada Bairam-ului am facut eu vreo 30-40 de km in 7 ore la traversarea Istanbulului. A fost horror! Si mai departe, spre Ankara (si inapoi, 2 zile mai tarziu) a fost crunt.

Datele in TR sunt dureroase (6 EUR / MB - inainte era 8 Posted Image ) sau pachetele Travel Daily Extra (Orange), cu 25 EUR la fiecare 10 MB. In schimb, pentru o perioada de concediu iesi MULT mai ieftin / bine cu un pachet pre-pay. Am luat anul trecut de la Turkcell un modem WiFi cu 5 GB trafic / 3 luni, la 185 TL (approx. 60 EUR, more or less). 130 TL modem + 55 TL pachet date. Aveau si modemuri clasice (USB) mai ieftine (90-100 TL), insa nu merita, diferenta este prea mica fata de autonomia oferita pentru 10-15 EUR in plus de catre un modem WiFi, care poate fi utilizat de maxim 5 device-uri simultan fara batai de cap (laptop, telefoane, tablete etc).

Acum din ce vad un modem USB clasic este 100 TL, iar unul WiFi este 125 TL. NU stati pe ganduri intre cele doua!

Un alt avantaj este ca urmatoarele investitii sunt minime (gen 15 EUR / 4 GB) etc. Iar libertatea pe care o ofera este incomparabila cu restrictiile financiare ale roaming-ului. Inainte de a-mi lua prepaid la ei, foloseam restrictiv roaming-ul de date, si tot ajungeam la costuri de roaming de 150-200 EUR / drum (cateva zile fiecare). Pana mi-am luat inima in dinti si am pierdut cateva ore cu ocol (Kirklareli si Edirne) pentru a face formele necesare (trebuie pasaport inregistrat in baza de date). In Edirne a durat mai mult pana am gasit cele 2 magazine "oficiale" Vodafone si Turkcell in centrul orasului. Apoi vreo 20 de minute hartogaraia si inca vreo jumatate de ora pana s-a activat SIM-ul si am avut internet wireless "fara numar" Posted Image

Atentie la bariera de limba, engleza este rara avis in zona, si trebuie mult calm si rabdare! Posted Image

Pentru cei care intrati pe la Edirne / Hamzabeyli ocolul este minim. Aici aveti locatia exacta a magazinului Turkcell din Edirne:

https://www.google.r...e5db04a71d38e66

Poate va ajuta!

Succes!

PS: am facut toate platile conexe achizitiei cu un card. VISA sau Mastercard, nu mai tin minte exact.

PPS: parcare ok gasiti aici (platita, vreo 2-3 TL / ora, dar este ok), la approx. 5 minute de magazin (mers pe jos, nu se poate ajunge cu masina usor, e zona cvasi-pietonala):

https://www.google.r...2d41.675024!3e2

Super tare postul tau, exact ce aveam nevoie...
Eu folosesc cu succes de doi ani de zile dongle cuplat cu un powerbank, 10 utilizatori au internet nonstop toata ziua... Nasol este ca peste tot gasesti numai petarde de vanzatori, habar nu au de apn, user, parole de retea, nimic. Daca nu esti bine pregatit de acasa, esti mancat... stai langa dongle si mori cu el in mana, pentru ca nu stii cum sa editezi profilul. La Londra am luat O2 si n-am reusit sa ies din magazin cu setarile corecte, pentru ca astia au setari diferite pentru dongle si altele pentru tablete... aiurea insa asa este. A doua zi dupa ce le-am gasit, am trecut prin fata magazinului si le-am zis ca au o problema si livreaza profilul gresit, nici atunci nu m-au crezut.

Lasa-mi tu te rog datele de pentru profil Turkcell sau da-mi un link care are date bune, te rog!

 eumorocanosul, on 18 august 2015 - 17:59, said:

Daca doresti sa cumperi o cartela prepaid din Turcia nu prea pot sa iti dau vesti bune.
Se pare ca In Turcia e mai dificil sa cumperi o cartela prepaid daca nu esti rezident acolo.
Am incercat sa cumpar de la Vodafone Turcia(am fost in 3 magazine-2 in kusadasi si unul in edirne) si de la Avea insa neavind domiciliul acolo nu au dorit sa imi vanda.
Singura propunere am primit-o la Vodafone,in unul din magazinele din Kusadasi unde mi s-a propus ca in schimbul a 90 lire sa mi se dea o cartela cu 50 lire credit si cu care
as fi putut avea 6 Giga de net.
Mi s-a parut destul de scump sa dau 30 euro pt 6 giga.
Asa ca am renuntat.
In rest,cam toate hotspoturile wifi sunt cu parola.
Poate reusesti sa gasesti ceva din Romania.(stiu ca Vodafone avea ceva de genul roaming nelimitat Europa pt 3 luni cu operatorii lor preferati).

uite ca se poate!

sincer,
30 de euro nu e chiar asa de scump, incearca roming, cum spunea si @tyby si vezi unde ajungi
Imi convine, pentru ca stau doua saptamani acolo si suntem zece insi. Platesc numai eu, dar o fac cu placere pentru tot grupul Posted Image
insa totusi cred ca la Turkcell, ma descurc cu 15e pentru 4GB, apoi mai incarc prin aplicatia mobila... de regula topup-ul este mult mai ieftin.

Edited by floraur, 18 August 2015 - 18:14.


#7085
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
Eu am un abonament la vodafone cu 500 mega in roaming si dupa consumarea lor cu 3 euro pe zi pot consuma din cei 5 giga national.
Asa ca am preferat varianta asta.
Am iesit in 15 euro pt o saptamina.

#7086
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Eu in Bodrum , ca si in celelalte statiuni am folosit netul  hotelului in incinta lui.
Iar cand  ieseam la o terasa ceream passul  si toti l-au dat fara probleme

#7087
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Floraur, nu am informatiile respective, din pacate, si nu am nici modemurile la indemana. Insa pot spune ca atat cel de Vodafone TR, cat si cel de Turkcell au venit configurate corect, nu a trebuit sa fac eu nimic pe partea asta.

 eumorocanosul, on 18 august 2015 - 18:59, said:

Eu am un abonament la vodafone cu 500 mega in roaming si dupa consumarea lor cu 3 euro pe zi pot consuma din cei 5 giga national.
Asa ca am preferat varianta asta.
Am iesit in 15 euro pt o saptamina.

Aveti grija la ofertele de roaming de date de la operatorii din RO, de multe ori se aplica pachetul de date doar pentru EU si, eventual, zona 1 INT, iar TR nu face parte din niciuna.

#7088
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Salve, acum imi dau seama ca daca l-ai luat in pachet, nu te-a mai durut capul de profil, corect!
Setarile sunt pe net, le-am gasit, dupa ce o sa le probez probabil ca le voi pune pe forum.

Eu nu gasesc in a sta tot timpul dupa parola ospatarului, este o chestiune buna...
Apoi toata lumea stie ca la hotel este wireless peste tot, mai putin acolo unde ai nevoie de el.
500mb este ok pentru o persoana, mai greu pentru zece... Eu folosesc internetul si pentru VoIp, sun la tarife mici si mi-a folosit peste tot pe unde am fost.

M-am hotarat sa impart drumul spre Bodrum intr-o excursie, asa ca ma vom opri in prima seara in Burgas, apoi a doua zi dimineata vom conduce pana la Troia, unde ne vom opri pentru a doua noapte. Abia a treia zi vom ajunge la Bodrum. La intoarcere conducem pana la Istambul, unde stam trei nopti si abia dupa aia acasa... daca nu cumva ne mai oprim o noapte prin Bulgaria :) concediu de puturosi!

#7089
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

 Tyby, on 18 august 2015 - 20:41, said:

Floraur, nu am informatiile respective, din pacate, si nu am nici modemurile la indemana. Insa pot spune ca atat cel de Vodafone TR, cat si cel de Turkcell au venit configurate corect, nu a trebuit sa fac eu nimic pe partea asta.



Aveti grija la ofertele de roaming de date de la operatorii din RO, de multe ori se aplica pachetul de date doar pentru EU si, eventual, zona 1 INT, iar TR nu face parte din niciuna.

Vodafone include Turcia in acelasi pachet cu EU.
Asta in conditiile in care folosesti in Turcia operatorul favorit Vodafone Turcia.

 floraur, on 18 august 2015 - 22:50, said:

Salve, acum imi dau seama ca daca l-ai luat in pachet, nu te-a mai durut capul de profil, corect!
Setarile sunt pe net, le-am gasit, dupa ce o sa le probez probabil ca le voi pune pe forum.

Eu nu gasesc in a sta tot timpul dupa parola ospatarului, este o chestiune buna...
Apoi toata lumea stie ca la hotel este wireless peste tot, mai putin acolo unde ai nevoie de el.
500mb este ok pentru o persoana, mai greu pentru zece... Eu folosesc internetul si pentru VoIp, sun la tarife mici si mi-a folosit peste tot pe unde am fost.

M-am hotarat sa impart drumul spre Bodrum intr-o excursie, asa ca ma vom opri in prima seara in Burgas, apoi a doua zi dimineata vom conduce pana la Troia, unde ne vom opri pentru a doua noapte. Abia a treia zi vom ajunge la Bodrum. La intoarcere conducem pana la Istambul, unde stam trei nopti si abia dupa aia acasa... daca nu cumva ne mai oprim o noapte prin Bulgaria Posted Image concediu de puturosi!

Per total am folosit vreo 2.5 giga.
Am facut hotspot pe telefonul meu si astfel toata familia(4 persoane) a avut net.

#7090
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Nu e o solutie cu hotspot, se duce bateria de la telefon instantaneu...

La bulgari am dat 10lei pentru 2GB sim valabil 7 zile Telenor
In Londra am platit 10GBP pentru 2GB sim valabil 30 de zile O2
La Dubai am platit 40e pentru 5GB    Etisalat
La Madrid 25E aici nu mai tin minte, insa cred ca am platit vreo 25E pentru 2GB Vodafone
La Atena 25E 3GB OTE parca...
Italia nu mai tin minte exact, dar cred ca am dat 25e pentru 5GB, Wind

Peste tot cu Dongle si o baterie externa, legate impreuna si aruncate in rucsac. Asta este cea mai buna solutie pentru date, nu ai cum sa platesti mai putin, nici pe telefon cu roaming si nici pe wireless nu merita...

#7091
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Vreo 7,2X € (fara TVA, adica 9 €, de fapt) am platit pt 8 zile prin Grecia si Bulgaria, "Roaming pe zi", adica net + convorbiri, scazute din ce am inclus in abonament, contra a 1,5 € (TVA inclus) pe zi, doar in zilele in care suni / intri pe net.  Se pare ca doua zile n-am folosit telefonul.  :)

Este valabila optiunea si-n Turcia, daca ramai (cu roamingul) in aceeasi retea rosie.  Adica sa-ti selectezi manual reteaua, ca sa nu-ti "sara" in alta.

#7092
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Parca subiectul topic-ului este cu masina , spre Turcia, nu cu telefonul in roaming. Nu zic ca nu sunt informarii utile, dar puteti face topic separat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate