Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

hidro+termoizolare casa terasata

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
homecinema

homecinema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.09.2008
Buna ziua
Tocmai am finalizat constructia la rosu a casei si trebuie sa fac hidro si termoizolatia. casa este terasata pe toata suprafata.
Solutia spre care inclin este hidroizolarea cu membrana EPDM, care din cate am cercetat are cele mai bune proprietati si caracteristici dintre materialele gasite.
Acum vrea sa ma ajutati in urmatoarea privinta : am doua variante de montaj si nu stiu care ar fi mai buna (fiabila) :
1.-bariera de vapori + strat difuzie
   -polistiren extrudat de 10 cm
   -sapa termoizolanta (are in compozitie granule de polistiren) prin care dau si panta spre pluviale (care sunt trase prin casa)
   -membrana EPDM
   -strat geotextil
   -pietris (sau poate o sapa semiuda cu dale)

In a doua varianata sapa ar fi direct pe placa si polistirenul peste, in rest aceleasi etape.

Va rog sa ma ajutati cu opiniile voastre vis-a-vis de cele doua variante si chiar de solutia aleasa.
Multumesc

#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
sunt curios cine si ce raspunde :-). Caut si eu aceeasi solutie.

#3
giliscarlat

giliscarlat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2010
Si eu sunt interesat de un eventual raspuns

#4
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Posthomecinema, on 22nd July 2010, 14:37, said:

Buna ziua
Tocmai am finalizat constructia la rosu a casei si trebuie sa fac hidro si termoizolatia. casa este terasata pe toata suprafata.
Solutia spre care inclin este hidroizolarea cu membrana EPDM, care din cate am cercetat are cele mai bune proprietati si caracteristici dintre materialele gasite.
Acum vrea sa ma ajutati in urmatoarea privinta : am doua variante de montaj si nu stiu care ar fi mai buna (fiabila) :
1.-bariera de vapori + strat difuzie
   -polistiren extrudat de 10 cm
   -sapa termoizolanta (are in compozitie granule de polistiren) prin care dau si panta spre pluviale (care sunt trase prin casa)
   -membrana EPDM
   -strat geotextil
   -pietris (sau poate o sapa semiuda cu dale)

In a doua varianata sapa ar fi direct pe placa si polistirenul peste, in rest aceleasi etape.

Va rog sa ma ajutati cu opiniile voastre vis-a-vis de cele doua variante si chiar de solutia aleasa.
Multumesc
In functie de ce doresti(terasa circulabila,terasa verde,etc) ordinea straturilor poate varia.
Nu vad ce rol ar avea stratul de geotextil,asta se foloseste doar pentru a preveni contaminarea solului....

si acum comentarii:
var 1:bariera de vapori (poate lipsi,daca temperaturile si continutul de vapori sunt mici sub placa)
         polistiren(termoizolatie)
         strat de difuzie-compensare a presinii vaporilor
         hidroizolatie
         strat de protectie hidroizolatie contra strapungerii accidentale,cum ar fi membrana cu crampoane(la noi se foloseste mai mult la fundatii)
         pietris sau dupa caz pat de nisip si dale

In mare chiar varianta aleasa de tine,dar fara geotextil.
varianta 2
polistirenul fiind in sine o bariera de vapori sapa ar ramane tot timpul umeda,fara posibilitatea de a evapora apa in exces.Nu recomand
exista si o varianta 3
se numeste stratificare inversa(indirecta)se foloseste mai mult in cazul teraselor verzi intensive si arata cam asa

Placa
sapa de panta
hidroizolatie
(strat protector impotriva radacinilor)
termoizolatie
(strat filtrant)
(strat permeabil pt retentia apei)
(strat filtrant)
pietris sau (strat vegetal) dupa caz sau strat suport pentru dale

#5
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Solutia de a termoizola-hidroizola un acoperis terasa este spuma poliuretanica rigida,,de inalta densitate,, cu densitate de 50% peste care se aplica o membrana poliuretanica lichida cu elasticitatte 400% mai multe detalii tehnice si de pret gasiti pe ,,goagle,, :confuzzled:  succes. :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate