Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Este vreo problema daca se divulga IMEI-ul unui telefon?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sergiuk2710

sergiuk2710

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2010
Salut. Am si eu o intrebare. In cursul zilei de azi, eu eram plecat in oras si aveam telefoanele lasate acasa. La un moment dat, varul meu vede ca pe unul din telefoanele mele suna cineva cu numar ascuns si ii raspunde. Era un asa zis reprezentant orange, Ovidiu Munteanu, care i-a pus o serie de intrebari gen: SUNTETI TITULARUL ABONAMENTULUI sau DE CAND AVETI ABONAMENTUL sau DORITI SA SCHIMBATI CEVA LA SERVICIILE ORANGE?... si dupa ce varul meu i-a raspuns la aceste intrebari persoana respectiva i-a spus ca a fost un sondaj, alegandu-se 100 de nr de tel aleatoriu si ca in urma sondajului a castigat un premiu simbolic: un telefon Nokia N93 (sau contravaloarea acestuia) si o cartela cu foarte multe minute nationale si internationale si in retea lunar, totul gratis. I-a spus ca pentru a primi telefonul acasa pe data de 30 v-a veni un curier rapid caruia trebuie sa ii spuna un cod secret care nu i-l spune la telefon pentru "siguranta" ci trebuie sa formeze pe telefon in timp ce vorbea cu el *#06# adica tocmai codul de aflare a IMEI-ului. Noroc ca telefonul era un iPhone si in timpul unei alte convorbiri nu iti afiseaza IMEI-ul, decat daca nu te aflii in convorbire. Asa ca i-a spus sa scrie IMEI-ul pe o foaie si ca il suna intr-un minut inapoi pt a-i da mai multe detalii. Noroc ca dupa ce a inchis am ajuns eu acasa si nu l-am mai lasat sa raspunda. Mai mult, persoana i-a spus ca suna cu numar ascuns deoarece apela de pe un calculator. Deci, e posibil ca persoana respectiva sa fi aflat IMEI-ul cand varul meu a format pe telefon *#06# in timp ce vorbea cu el? Si daca l-a aflat, poate sa imi foloseasca numarul de telefon si sa efectueze apeluri folosind numarul meu? Sau telefonul meu poate fi afectat cu ceva daca i-a fost aflat IMEI-ul?

#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
nu cred ca a aflat nimic :)

#3
sergiuk2710

sergiuk2710

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2010
Da, mie mi-era frica sa nu ma trezesc cu facturi cat casa poporului  :)

#4
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Daca intradevar a fost o pacaleala, cred ca tipul stie el ce stie de iti vroia numai IMEI-ul. Ce poate face cu el nu imi pot da seama, dar daca doar asta vroia sigur ii trebuie la ceva.

#5
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
ehh lasa ca la un IPhone sta bine si o factura pe masura :D

#6
sergiuk2710

sergiuk2710

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2010
Pai cand i-a zis varul meu ca nu ii apare IMEI-ul pe ecran, i-a zis sa inchida ca il suna inapoi peste 1 minut... oare ce poate face cu IMEI-ul?

#7
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
daca un telefon e furat , el poate fi blocat / blacklisted pe baza IMEI-ului , poate vroia doar sa cloneze pe un telefon furat un IMEI de Orange :) , pentru garantii, pentru functionare, etc

daca mai suna da-i nr asta :D 27140957 , vezi pe tel corespondenta literelor

Edited by virtualx, 14 July 2010 - 23:05.


#8
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
cu siguranta e vrajeala. adica varu'to ii zicea IMEI, apoi 'consultantul' il mai aburea si il punea sa bata o combinatie ca sa-i incarce lu ala cartela. N93 este un telefon vechi. tocmai o 'vechitura' ai castigat?

Edited by kaytar, 14 July 2010 - 23:05.


#9
n0sp3rat

n0sp3rat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 31.12.2009

 sergiuk2710, on 14th July 2010, 23:47, said:

Salut. Am si eu o intrebare. In cursul zilei de azi, eu eram plecat in oras si aveam telefoanele lasate acasa. La un moment dat, varul meu vede ca pe unul din telefoanele mele suna cineva cu numar ascuns si ii raspunde. Era un asa zis reprezentant orange, Ovidiu Munteanu, care i-a pus o serie de intrebari gen: SUNTETI TITULARUL ABONAMENTULUI sau DE CAND AVETI ABONAMENTUL sau DORITI SA SCHIMBATI CEVA LA SERVICIILE ORANGE?... si dupa ce varul meu i-a raspuns la aceste intrebari persoana respectiva i-a spus ca a fost un sondaj, alegandu-se 100 de nr de tel aleatoriu si ca in urma sondajului a castigat un premiu simbolic: un telefon Nokia N93 (sau contravaloarea acestuia) si o cartela cu foarte multe minute nationale si internationale si in retea lunar, totul gratis. I-a spus ca pentru a primi telefonul acasa pe data de 30 v-a veni un curier rapid caruia trebuie sa ii spuna un cod secret care nu i-l spune la telefon pentru "siguranta" ci trebuie sa formeze pe telefon in timp ce vorbea cu el *#06# adica tocmai codul de aflare a IMEI-ului. Noroc ca telefonul era un iPhone si in timpul unei alte convorbiri nu iti afiseaza IMEI-ul, decat daca nu te aflii in convorbire. Asa ca i-a spus sa scrie IMEI-ul pe o foaie si ca il suna intr-un minut inapoi pt a-i da mai multe detalii. Noroc ca dupa ce a inchis am ajuns eu acasa si nu l-am mai lasat sa raspunda. Mai mult, persoana i-a spus ca suna cu numar ascuns deoarece apela de pe un calculator. Deci, e posibil ca persoana respectiva sa fi aflat IMEI-ul cand varul meu a format pe telefon *#06# in timp ce vorbea cu el? Si daca l-a aflat, poate sa imi foloseasca numarul de telefon si sa efectueze apeluri folosind numarul meu? Sau telefonul meu poate fi afectat cu ceva daca i-a fost aflat IMEI-ul?
Mey, sincer chiar nu avea ce sa faca cu IMEI-ul. Poti verifica un IMEI si aici : http://www.numbering...ysis&sub=imeinr
Ceea ce a facut el, tehnica de social networking era sa creasca increderea interlocutorului in apel. In plus fata de asta, el a vrut sa verifice daca ai posibilitatea de a forma secvente USSD (coduri) pe telefon in timpul convorbirii. Daca aveai posibilitatea asta (mai sunt si nokia 1100 unde inchizi apelul daca vrei sa formezi), atunci urmatorul cod care ti l-ar fi dat cu pretextul ca nu i-ai spus IMEIul corect, era codul de transfer credit. El in final vreoia credit de  la tine. Am detaliat mai demult cum poti afla numerele ascunse. Cine e interesat poate sa imi dea PM. Ideea e ca nu poti afla historical ci doar dupa ce iti spun cum sa faci. deci pe jegos nu il mai prinzi. Dar sunt f multi care suna cu ascuns :)
Remember : NICIODATA agentii call center nu suna in telefonia mobila de pe 'calculator' . Ei folosesc programe cumm ar fi Genesys, Avaya, NatVoip etc, programe ce AFISEAZA identitatea operatorului. Deci NU are cum sa te sune cu ascuns chiar daca ar vrea. Ceea ce zic acum e valabil doar pt operatorii de telefonie. Ca mai sunt call centere care ofera solutii de telemarketing pt diverse companii, e altceva...si suna cu ascuns. Dar din partea operatorilor INTOTDEAUNA se va suna cu nr afisat.
REMEMBER 2 : nici un concurs din Romania nu e conditionat de plata vreunei taxe din partea castigatorului.

#10
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
mai nou se cere IMEI? :)) cand va mai suna, ia intrebati-i ca ce inseamna IMEI?

#11
sergiuk2710

sergiuk2710

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2010

 kaytar, on 15th July 2010, 00:09, said:

mai nou se cere IMEI? :)) cand va mai suna, ia intrebati-i ca ce inseamna IMEI?
El nu a zis IMEI... el a zis ca acel cod care trebuie transmis agentului de curier rapid poate fi aflat doar apeland *#06# si nu poate fi spus prin telefon pentru siguranta... Varul meu nu stia ca este codul IMEI , eu mi-am dat seama cand mi-a spus ce l-a pus sa formeze

Deci nu se intampla nimic nici cu telefonul, nici cu abonamentul, nu?

#12
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
stii ce? bine ca ai ajuns la timp acasa si ... bine ca nu ti-a gasit varul tau buletinul (daca tu esti posesorul abonamentului) ca... era prapad :D

Edited by kaytar, 14 July 2010 - 23:18.


#13
sergiuk2710

sergiuk2710

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2010

 kaytar, on 15th July 2010, 00:17, said:

stii ce? bine ca ai ajuns la timp acasa si ... bine ca nu ti-a gasit varul tau buletinul (daca tu esti posesorul abonamentului) ca... era prapad :D
Da  :D

#14
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
pai mai schimba si ei textul, ca de 5 ani de cand fraieresc lumea, musai si niste schimbari, sa nu se prinda potentialul fraier.... pe langa multe apeluri de genul asta, unul mi-a zis ca s-au schimbat satelitii si eu am ramas pe dinafara, daca vreau sa beneficiez in continuare, sa tastez..... :D cand i-am spus ca eu am abonament gsm ,nu iridium, s-a sucarit,a zis ca din acel moment nu voi mai putea folosi telefonul si a inchis...  :) ce-mi pare rau, ca de fiecare data, eram sunat cand eram in trafic, eram ocupat, n-aveam timp de ei.... mi-ar fi placut sa fiu sunat cand eram acasa si ma plictiseam... :( sa am timp de ei,sa pot face pe prostul... :)

#15
n0sp3rat

n0sp3rat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 31.12.2009

 korsar, on 15th July 2010, 00:35, said:

pai mai schimba si ei textul, ca de 5 ani de cand fraieresc lumea, musai si niste schimbari, sa nu se prinda potentialul fraier.... pe langa multe apeluri de genul asta, unul mi-a zis ca s-au schimbat satelitii si eu am ramas pe dinafara, daca vreau sa beneficiez in continuare, sa tastez..... :D cand i-am spus ca eu am abonament gsm ,nu iridium, s-a sucarit,a zis ca din acel moment nu voi mai putea folosi telefonul si a inchis...  :) ce-mi pare rau, ca de fiecare data, eram sunat cand eram in trafic, eram ocupat, n-aveam timp de ei.... mi-ar fi placut sa fiu sunat cand eram acasa si ma plictiseam... :( sa am timp de ei,sa pot face pe prostul... :)
Repet :

Ceea ce a facut el, tehnica de social networking era sa creasca increderea interlocutorului in apel. In plus fata de asta, el a vrut sa verifice daca ai posibilitatea de a forma secvente USSD (coduri) pe telefon in timpul convorbirii. Daca avea posibilitatea asta (mai sunt si nokia 1100 unde inchizi apelul daca vrei sa formezi), atunci urmatorul cod care  l-ar fi dat cu pretextul ca nu i-a spus IMEIul corect, era codul de transfer credit. El in final vreoia credit de la "victima"

#16
b0se

b0se

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 26.05.2009
E vrajeala ca'n ferentari . Stati linistiti cu ofertele astea fara noima .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate