Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2791
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Daca debitul este suficient si  nivelul apei este stabil nu mai este cazul sa umbli la adancimea de montare a pompei. Nivelul apei devine stabil la cca.  doua ore de functionare al pompei, daca debitul acesteia este mai mic fata de cel al forajului.

#2792
pradonas

pradonas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2008
Buna ziua,
  In 2011 am forat un put in Craiova, zona Metro la adancimea de 55m, forajul s-a efectuat cu namol la diametrul de 300mmm.
tevile folosite au fost albastre de 140mm, cu filtre intre 35-40 si respectiv 45-50m, intre 50-55m fiind montata teava de decantare cu capatul
taiat si strans la cald.valorile acestea sunt notate de mine, de la ei nu am primit fisa forajului  S-a bagat margaritar dar nu mai stiu cantitatea si dimensiunea.
  La punerea in functie dupa denisispare si utilizarea unei submersibile a constructorlui apa a devenit curata  si un debit de minim 2,5mc/s.
Exploatarea din 2011 pana in prezent am facut-o cu o pompa cu vibratii ruseasca de putere mica ( 200W), la adncimea de 42m, intre filtre. Pompa pe care am mai
reparat-o de vreo doua ori, iarna nu am folosit-o deoarece nu stau in acea locatie.
Problemele aparute:
1. debitul a scazut de anul trecut si am presupus ca pompa nu iar mai functiona corespunzator sau putul s-a nisipat;
2. in primavara am scos pompa si am masurat cu o sfoara cu greutate in capat nivelurile si surpriza: nivelul apei era la 40m iar greutatea s-a oprit
pe fund la 45m.  Deci primele filtre 35-40m practic nu mai dadeau apa si cele de jos 45-50 ereau nisipate !?!?
3. fantanarul cu care am facut forajul din primavara pana acum  s-a eschivat si m-a tot amanat sa vina sa facem denisiparea si sa punem un diagnostic, in prezent
nici nu mai raspunde la telefon. ( atentie cu cine lucrati si ce garantii va ofera)
4. saptamana trecuta am gasit o echipa de fantanari care executa un put in zona si care a venit cu o pompa mamut sa facem denisisparea: lucrarea a durat cam 4 ore, ajuata
initial de apa de la un vecin. Dupa 4 ore apa a fost curata, fara nisip, un pic laptoasa dar au zis ca se va limpezi definitiv dupa folosirea unei pompe submersibile. Problema
care a aparut: pompa mamut nu a putut sa coboare sub 50m Debitul  estimat de ei "vizual"  ar fi acum de 1mc/h, nu au avut o submersibila sa masoare exact.
5. am facut din nou masuratori si nivelul apei dupa denisipare a ramas la 40m iar greutatea a coborat pana la acesti 50m, deci prima intrebare: de ce nu am ajuns la 55m cat ar trebui
sa aibe fantana. Un prim raspuns (personal)  ar fi ca in exploatare am mai "pierdut" cateva masoane cu care am imbracat pompa cu vibratii, masoane confectionate din furtun care sa se fi oprit in
holtsuruburile de la centroni inferiori ( asta e o ipoteza dar greu de verificat). Alt raspuns ar fi ca cei care au facut fantana nu au tubat pana la 55m!!!
6. de ce a scazut in timp asa mult nivelul apei astfel incat filtrele de la 35-40 au ramas " pe uscat"?
7. problematic  in momentul de fata este alegerea pompei, adica  o submersibila ca sa functioneze sub debitul putului ( o mare necunoscuta). Dupa cum am citit pe o pagina de internet
foarte bine documentata debitul se poate calcula prin punerea in functie cu o pompa si un robinet, plecand de la o valoare redusa pana la un maxim la care apa inca  se mai limpezeste.
Dar tot trebuie sa aleg aceasta pompa, si parca nu al lua una mai slaba, si apoi sa vad ca debitul putului mai creste si ar permite o exploatare cu o pompa mai puternica ( diferenta de pret
nu este mai mare de 10% pentru doua variante Pedrollo).  Prefer sa utilizez pompa in regim de hidrofor fata de vas tampon de acumulare deoarece vreau sa ud si gradina.

Multumes anticipat pentru raspunsuri.

#2793
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
de ce nu am ajuns la 55m cat ar trebui
-pentru ca :1-ori nu are 55m,2-pompa mamut nu a golit si diferenta de 5m care este plina cu nisip.
S-a eliberat doar zona fantelor si..atit,acei 5m nu au fante ,este lasat pentru decantare,acolo se poate elibera doar cu presiune de aer(un "barbotaj") daca cu siguranta are 55m toata coloana.
primele filtre 35-40m practic nu mai dadeau apa
pentru ca nu mai exista apa la nivelul ala ,probabil seceta isi spune cuvintul

#2794
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Buna seara!

Am nevoie de o recomandare pt saparea unui put in Cluj. Daca stiti pe cineva serios si profesionist multumesc anticipat.

#2795
pradonas

pradonas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2008
Multumesc pentru raspunsuri XTH.

  Astazi am mai facut un experiment: am legat o greutate ( un ciocan, fara coada) de o sfoara (subtire) si am vrut
sa verific din nou nivelurile. Nivelul apei a mai crescut cu maxim 0,5m,  dar poate sa fie si eroare, fata de nodul legat
pe sfoara in determinarile de saptamana trecuta. Dupa mai multe balansari pe verticala  ciocanul a reusit sa treaca
de cota de 50 cu cel putin un metru  ( la fel comparativ cu nodul de data trecuta) dar cand am vrut sa-l ridic s-a blocat
la acel nivel de 50m. Am mai incercat  cu mai multe balansari sa-l ridic dar fara rezultate si fara sa fortez foarte mult
deoarece riscam sa rup sfoara ( destul de subtire !!) .
   Concluzia pesonala:  ceva blocheaza tubul pe interior la 50m , la finalul filtrului. Greutataea pompei mamut nu a reusit sa
sa coboare sub acest nivel sau mute acel obstacol in jos. Probabil la denisipare s-a curatat si un metru din zona ultimului tub, decantorul.
   Acum am si un ciocan in fantana pe care nu stiu cum sa-l mai scot. La telefon cel care mi-a facut denisiparea mi-a recomandat
sa-l las agatat in sfoara, sa nu incerc sa-o fortez deaorece se poate rupe si nu se stie ce se intampla cu ea dupa ce o sa
intre in functie pompa. Oricum la un moment dat aceasta sfoara se va reteza de la atata stat in apa!

Intrebari: se poate incerca cu o ancora desfundarea mecanica a putului, sau este riscant pentru tubulatura? Exista in zona Olteniei
o firma care sa faca un control cu camera video?

Pana la urma pot sa las totul asa cum este si in continuare sa rezolv problema cu determinarea debitului maxim si respectiv alegerea pompei.

Numai bine la toti membrii softpedia!

#2796
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postpradonas, on 08 august 2016 - 21:29, said:

Pana la urma pot sa las totul asa cum este si in continuare sa rezolv problema cu determinarea debitului maxim si respectiv alegerea pompei.
Numai bine la toti membrii softpedia!
Cea mai inteleapta decizie, dar atentie la metoda de determinare a debitului.

#2797
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Buna ziua.Am si eu o intrebare vis-a-vis de alimentarea a doua case cu apa (eu impreuna cu un vecin),situate in zona Bascov,Arges.Apa curenta avem de buna calitate de la regia de apa,insa uneori,vara,nu avem circa o saptamana.Intrebarea mea este cum sa procedam-sa facem un put de mare adancime,sau sa facem o fantana mai adanca?Apa nu tinem neaparat sa fie potabila,menajera e ok.O vom folosi doar ca solutie de avarie (o saptamana pe an) pentru spalat, tras apa la wc si la udatul gazonului,curtile noastre insumate avand vreo 900 mp.Multumesc anticipat

#2798
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cea mai ieftina solutie in cazul tau este sa ai un vas de 1000 litri pentru situatii de stricta necesitate din care sa tragi cu o pompa cu debit redus sau hidrofor, asta daca perioada critica nu depaseste o saptamana.

Edited by corsica, 09 August 2016 - 19:02.


#2799
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Corsica,merci de raspuns,insa vroiam sa te intreb daca nu e ok totusi o fantana sapata la aprox 30 m pentru irigatia gazonului si plantelor.Un foraj de mare adancime m-am gandit ca e cam mult pentru cazul asta.Gresesc?

#2800
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Este ok o fantana sapata dar adancimea este in functie de straturile de apa din zona, te poti interesa la vecini. Asa am si eu, pentru locuinta folosesc apa de la retea (aici platesc si canalizarea) si pentru udat gazonul si gradina folosesc panza freatica subterana.

#2801
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014
Corsica, am și eu o întrebare. De ce nu folosești apa din puț și pentru locuință? Am văzut aceasta soluție la mai multi oameni.

#2802
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Din cauza ca apa nu este potabila in totalitate, asta in urma unor analize de laborator. Cu toate ca localitatea mea are canalizare de ani buni, mai putin de jumatate din locuitori sunt racordati, restul au haznale, nici macar fose septice.  Totul se rezuma la saracie si lipsa de educatie.

#2803
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014
Am inteles. Mai ales saracia duce la asa ceva. Oricum, poate mai important ar fi de spus ca, canalizarea lipseste cu desavarsire din extrem de multe comune/localitati din Romania :(
Alta intrebare. O instalatie de purificat/facut apa potabila, de capacitate mica, gen, pt o casa cu 4 persoane, este asa scumpa pt a fi achizitionata?

#2804
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Multi vor incerca sa-ti vanda asa ceva, dar eu iti spun ca nu exista nicio instalatie care sa faca din apa cu probleme apa potabila.
Orice sursa de apa, acum cred ca ne referim la cea subterana, trebuie sa fie potabila si pentru asta trebuie sa indeplineasca anumiti parametri fizico - chimici - bacteriologici si suplimentar, obligati de lege, trebuie dezinfectata, cea mai frecventa solutie este cea cu clor, in limita stabilita de lege, adica 0,50 mg/litru.

#2805
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Exista filtre cu osmoza inversa,filtreaza chiar si sarea dizolvata in apa.

#2806
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006
Am citit cit am putut din acest forum plus linkuri (trebuie sa am lectia facuta inainte sa ma apuc de put ca nu se stie Posted Image dar inca nu am inteles clar in ce zona se pune submersibila.
Mai sus de filtru sau mai jos?

In desene citeodata e deasupra, citeodata e sub filtre alte desene arata in dreptul filtrelor (lol)
Stiu ca in dreptul lor clar nu!

Logica imi zice ca nici sub filtre pt ca acolo e zona de decantare.
Deci prin excludere ramine deasupra, dar nu sint sigur, nefiind inginer nu pot sti ce alti factori mai sint prin put Posted Image.
Si eventual la ce adincime de luciul apei (nivelul hidrodinamic cred ).

merci
ps
scuze, am pustat unde nu trebuie, trebuia la pompe/hidrofoare

Edited by kriss13, 23 August 2016 - 18:30.


#2807
popey1971

popey1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.05.2015
Pompa se instaleaza cel putin cu 2 metri mai sus fata de filtre dar tipul de pompa debitul pompei , debitul putului si amplasarea  trebuie trecute in fisa de foraj .
Din pacate majoritatea putarilor nu elibereaza asa ceva , sau in zona mea nici nu au auzit de asa ceva ,
Mare atentie , putul este o gaura care costa ceva banuti si putarul ia banii si pleaca . fisa forajulul este de fapt certificatul care atesta caracteristicile putului.
Aceasta trebuie pastrata timp indelungat , de obicei cu actele casei.
in caz de intretinere , cel care vine sa faca denisiparea , tre sa stie ce are acolo nu sa lucreze orbeste , ca la fel iese treaba.

#2808
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006
Au fost putari buni, stiau ce sa faca si de ce, au facut fisa putului, cu toate straturile ,ce era si la ce adnicimi, au pus controri, cuart, teava albastra ,fante de 0,5 din fabrica, etc
Ca sa fiu scurt, put 42m, intre 40-42 argila (acolo e decantorul) 40-38, pinza de apa unde e si cuartul de 2,5m(a 3 a pinza) 38-34 argila (dopul de ciment e pe la 37 si are xam 1,5 m, restul umplutura argila iar mai sus de atit alte straturi (nu le mai pun, irelevante).
Denisipare ok, intro ora era deja spre limpede, bagat pompa lor la 22m in 30 minute apa cristal.
hidrostatic 14, hidrodunamic aprox 18, nu au determinat debitul dar vecinii zic ca e xam 2,5 l/s.
Debitul il pot determina si eu cu pompa mea prin masuratori succesive .
Am luat pompa sa las 1 sapt sa scot apa non stop (am inteles ca face bine putului)
Am luat pompa wtx 2460-95 pt ca vroiam sa fac vas de expansiune ,la 25m adincime am cam 3 bari plus 3 vasul de expansiune=6bari echivalent 60m la care pompa da din grafic 1,5 mc/h = 5,4 l/s, mult peste debitul teoretic de 2,5 l/s)
Dar ma orientez spre variatorul de turatie (convertizor) SIRIO ENTRY 230 V .pt alte avantaje (instalatie compacta, camin doar de 50x50x50 cm prefabricat, scap de vas expansiune, preoatat etc, menajez pompa, consum mai mic de energie etc)
Sper sa fi bine la analize (vecinii le duc odata pe an si in afara de ceva duritate e potabila).
Forumul asta e de aur apropo :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate