Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2269
sna

sna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.06.2014
Buna seara, doresc sa ma sfatuiti doresc sa infiintez o plantatie de nuci 6,3 ha (630 pomi) in camp unde nu am curent sau sursa de apa decat din foraj. Doresc sa ud de 6 ori pe an cu aproximativ 20 L la pom (13000 L la o udare). Ma gandesc sa forez o pompa din plastic cu diametrul de 1 tol pentru scos la mana si o nufa pt. a lega o mtopompa. Panza freatica e de la 5 la 8m primul strat ( salcie) iar urmatorul la 18 m dar e deja strat cu apa rosie (fier). Ma gandesc la un butoi de 200 L in care sa scot apa sa ud cu galeata iar apoi sa-l mut, un furtun de 3/4 de 200m pentru umplere cu o motopompa RURIS PP50 care refuleaza orizontal la 200m aprox 600L/min.  Intrebari:1) la ce adincime trebuie sa forez in situatia cand scot odata 200L apa, 2) pe sait http://www.ruris.ro/...pompe/pp30.html e trecut diametru prindere furtun 2 toli pot lega furtun de 3/4. Nu doresc sa irig prin inundare. Va multumesc.

#2270
gginno

gginno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2012
Am si eu o intrebare
    Ce pompe de noroi se folosesc la forajele hidraulice rotative, unde se gasesc si cat costa?
Am facut si eu o instalatie montata pe o camioneta Aro BV, actionata hidraulic cu hidromotoare de motorul camionetei. Instalatia este bijuterie, usor de folosit, insa dupa 50 metri sapati probleme! Pompa de apa(o pompa centrifugala cu presetupa care trage pe 3 tooli si refuleaza pe 1.1/2) nu mai  baga apa cum trebuie si de aici dopuri, blocaje etc Am avut noroc cu forta foarte mare pe care o am la troliul de ridicarre, alttfeel ppierdeam coloana, sapa...

#2271
iuliandor

iuliandor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.05.2009
dupa ce te folosesti de "nenea google" si te sperii un pic de preturi, incearca sa-ti construiesti una dintr-un bloc motor vechi, de dacia 1300, actionata de-un motor electric.

#2272
unmihai

unmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.04.2014
Salutari baieti.

Ajutati-ma, va rog, si pe mine cu niste pareri.
Am facut un put in Moara Vlasiei (langa Bucuresti) de 30 de cm diametru cu tuburi de beton, adancime 29 de metri (prima panza freatica era pe la 12-15 metri) cu un nene din comuna pe bani putini (100 lei/metru). Ca si in cazul unei alte persoane (niste pagini inainte pe forum), nu cred ca mi-a bagat vreun fel de filtre, ci doar teava peste teava.

Putul e facut in mai si de-atunci trag din el cam 2 ori pe pe saptamana cand ma duc sa-mi ud gradina (gradinar de weekend). Problema mea este ca dupa 2-3 galeti sau cateva minute de scos apa din put, apa devine tulbure (fara nisip vizibil, suspensie f. fina in apa).

Ce-ar trebui sa fac ca sa pot avea apa clara, buna de baut? Inca nu l-am abordat pe putarul care mi-a facut lucratura.

#2273
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Trebuie sa faci un put calumea.
teoretic poate si asta sa se limpezeasca, tragi din el pana te plictisesti, poate, poate, se formeaza un filtru natural. La fel teoretic, e posibil sa se infunde de tot.
Oricum un put trebuie folosit ca sa fie ok, adica sa tragi apa din el cat mai des, constant si in cantitati semnificative.
Cu 40-50% mai mult faceai un put cum ar trebui facut...acuma daca se dovedeste ca asta e cu probleme, o sa mai dai banii odata.

#2274
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postsna, on 19 august 2014 - 21:04, said:

Buna seara, doresc sa ma sfatuiti doresc sa infiintez o plantatie de nuci 6,3 ha (630 pomi) in camp unde nu am curent sau sursa de apa decat din foraj. Doresc sa ud de 6 ori pe an cu aproximativ 20 L la pom (13000 L la o udare). Ma gandesc sa forez o pompa din plastic cu diametrul de 1 tol pentru scos la mana si o nufa pt. a lega o mtopompa. Panza freatica e de la 5 la 8m primul strat ( salcie) iar urmatorul la 18 m dar e deja strat cu apa rosie (fier). Ma gandesc la un butoi de 200 L in care sa scot apa sa ud cu galeata iar apoi sa-l mut, un furtun de 3/4 de 200m pentru umplere cu o motopompa RURIS PP50 care refuleaza orizontal la 200m aprox 600L/min.  Intrebari:1) la ce adincime trebuie sa forez in situatia cand scot odata 200L apa, 2) pe sait http://www.ruris.ro/...pompe/pp30.html e trecut diametru prindere furtun 2 toli pot lega furtun de 3/4. Nu doresc sa irig prin inundare. Va multumesc.

Eu știu că nucul nu va trăi prea mult dacă prima pânză freatică o ai între 5 și 8 m !,are nevoie de minim 9 metri fără apă,dar mă rog poate între timp au apărut soiuri care se pot adapta la umiditate excesivă !Posted Image

#2275
armypal

armypal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.02.2008
O oferta pt adâncirea unui put de 21 m spre a treia pânza de apa in Corbeanca. Prin vecini s-a găsit apa potabilă pe la 50 m. Puțul actual este tubat cu teava portocalie. Multumesc anticipat si astept PM

#2276
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010

View Postgginno, on 23 august 2014 - 07:50, said:

Am si eu o intrebare
Ce pompe de noroi se folosesc la forajele hidraulice rotative, unde se gasesc si cat costa?
Am facut si eu o instalatie montata pe o camioneta Aro BV, actionata hidraulic cu hidromotoare de motorul camionetei. Instalatia este bijuterie, usor de folosit, insa dupa 50 metri sapati probleme! Pompa de apa(o pompa centrifugala cu presetupa care trage pe 3 tooli si refuleaza pe 1.1/2) nu mai  baga apa cum trebuie si de aici dopuri, blocaje etc Am avut noroc cu forta foarte mare pe care o am la troliul de ridicarre, alttfeel ppierdeam coloana, sapa...



salutare, ceva poze? trebuie sa fie tare interesanta..

#2277
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postarmypal, on 27 august 2014 - 09:58, said:

O oferta pt adâncirea unui put de 21 m spre a treia pânza de apa in Corbeanca. Prin vecini s-a găsit apa potabilă pe la 50 m. Puțul actual este tubat cu teava portocalie. Multumesc anticipat si astept PM
Sa fiu atent la cum sapa si la izolarea panzei la care ai putul...trebuie teoretic sa scazi 2 diametre , unul ca sa izolezi prima panza, sa treci de ea, al doilea.sa mergi pana la urmatoarea. Rubul efectiv.va fi si mai mic, trebuie margaritar deci fata de uktima sapa trebuie cam 10 cm minim mai mic..
Daca tu nu ai acum macar un 320 tehnic wu cred ca e.cam dificil SAU sapa sa iti ia banii dar nu iti izoleaza panza actuala, adica apa contaminata, sau nu iti baga destul margaritar jos, adica minim 5 cm de jur imorejurul tevii...
Chiar la 320 cred ca nu ai cum sa iesi mai geos de 140 final...
Deci ofertele ca.ofertele dar atentie la ce.au de facut ca risti sa mai dai niste bani si sa fie mai rau decat acum...infundat, apa proasta, o tragi mai de jos decat acum deci pompa mai scumpa, dai o caciula de bani samd...
Ia in considerare altul, de la zero, pe termen lung e posibil sa iesi mai ieftin


#2278
armypal

armypal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.02.2008
Multumesc

Actualul put este de 160. O veste buna după ce am fost la santier este ca se pare ca au fost ieri cei de la Primărie, care au demarat un proiect de introducere apa potabilă si canalizare, si ar fi marcat locurile pt căminele de apa. Pot sa-l păstrez oare puțul pt udat grădina daca am nitrați de vreo 4 ori peste limita?

#2279
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Uda linistit, de adancit nici nu se oune problema..poti foosi linistit apa si ca apa menajera si pwntru irigat...bun, o fi plina de nitriti, crezi ca aia care produc legume pe care tu le cumperi fac macar analiza apei? Nici gand apa di. Straturile superioare e peste tot aproape la fel de toxica, a doua cel putin, la prima variatiile sunt mai mari..si 95% din puturi sunt la prima, oamenii o beau si totusi nu mor pe capete.. nu spun ca e buna, dimpotriva, spun doar ca nu e cazul sa ne panicam si sa nu spalam sau irigam cu astfel de apa.
De baut, pe cat posibil, trebuie filtrata pt ca si asa inhalam si bagam in noi toate mizeriile.

#2280
unmihai

unmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.04.2014

View Postparintele, on 25 august 2014 - 08:43, said:

Trebuie sa faci un put calumea.
teoretic poate si asta sa se limpezeasca, tragi din el pana te plictisesti, poate, poate, se formeaza un filtru natural. La fel teoretic, e posibil sa se infunde de tot.
Oricum un put trebuie folosit ca sa fie ok, adica sa tragi apa din el cat mai des, constant si in cantitati semnificative.
Cu 40-50% mai mult faceai un put cum ar trebui facut...acuma daca se dovedeste ca asta e cu probleme, o sa mai dai banii odata.


View Postparintele, on 25 august 2014 - 08:43, said:

Trebuie sa faci un put calumea.
teoretic poate si asta sa se limpezeasca, tragi din el pana te plictisesti, poate, poate, se formeaza un filtru natural. La fel teoretic, e posibil sa se infunde de tot.
Oricum un put trebuie folosit ca sa fie ok, adica sa tragi apa din el cat mai des, constant si in cantitati semnificative.
Cu 40-50% mai mult faceai un put cum ar trebui facut...acuma daca se dovedeste ca asta e cu probleme, o sa mai dai banii odata.

Mersi de parere. Asta mi-e clar acu, da' nu mai am ce sa fac decat sa remediez situatia prezenta.Asa ca de la varianta zero costuri (tras din put pana sperand ca se curata singur), ce variante intermediare mai am pana la varianta cea mai scumpa (facut put nou)? :)

#2281
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010
buna seara

as dori si eu sa sap un put ,dar in zona unde locuiesc nu este canalizare si majoritatea vecinilor folosesc  fose septice
as avea cumva probleme cu apa adica cumva apa ce iese din fosele lor se poate infiltra in panza freatica?
multumesc

#2282
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Evident. Prima panza e praf, posibil si a doua, daca nu de la fose de la ingrasamintele din camp...

View Postunmihai, on 28 august 2014 - 11:49, said:





Mersi de parere. Asta mi-e clar acu, da' nu mai am ce sa fac decat sa remediez situatia prezenta.Asa ca de la varianta zero costuri (tras din put pana sperand ca se curata singur), ce variante intermediare mai am pana la varianta cea mai scumpa (facut put nou)? :)
Trage apa din el pana te plictisesti...denisipezi cu un compresor...iar tragi cu pompa...se va limpezi la un moment dat...sau nu....altceva nu prea ai ce face...

#2283
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010

View PostDarstel, on 07 martie 2013 - 11:32, said:

Pretul/m , este determinat de mai multi factori:
-zona(tipul solului)
-adancime
-tip de tubaj(tuburi de beton,teava pvc albastra sau portocalie)
-conditionare debit
In primul rand spuneti localitatea in care doriti forajul, poate va pot ajuta cu informatii despre duritatea apei din straturile de adancime.

zona cozia  rm valcea as dori sa sap un put
multumesc

#2284
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postsna, on 19 august 2014 - 21:04, said:

Buna seara, doresc sa ma sfatuiti doresc sa infiintez o plantatie de nuci 6,3 ha (630 pomi) in camp unde nu am curent sau sursa de apa decat din foraj. Doresc sa ud de 6 ori pe an cu aproximativ 20 L la pom (13000 L la o udare). Ma gandesc sa forez o pompa din plastic cu diametrul de 1 tol pentru scos la mana si o nufa pt. a lega o mtopompa. Panza freatica e de la 5 la 8m primul strat ( salcie) iar urmatorul la 18 m dar e deja strat cu apa rosie (fier). Ma gandesc la un butoi de 200 L in care sa scot apa sa ud cu galeata iar apoi sa-l mut, un furtun de 3/4 de 200m pentru umplere cu o motopompa RURIS PP50 care refuleaza orizontal la 200m aprox 600L/min.  Intrebari:1) la ce adincime trebuie sa forez in situatia cand scot odata 200L apa, 2) pe sait http://www.ruris.ro/...pompe/pp30.html e trecut diametru prindere furtun 2 toli pot lega furtun de 3/4. Nu doresc sa irig prin inundare. Va multumesc.
- Ca sa tragi cu motopompa adancimea maxima este 9 metri.
-Daca folosesti diametre mai mici decat are pompa nu se intampla nimic deosebit, doar scade debitul, in loc de 600l/mjn o sa ai mai putin, vezi tu cat!
-Eu am tras cu o motopompa de 2 toli de pe o teava de 1 1/4 si arunca pe un furtun de 1 1/2, consum mai mic de benzina, asta la prima constatare ca nu am stat sa fac calcule exacte! Posted Image

#2285
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
Salut - din intamplare m-am intalnit cu fostul proprietar al casei mele, casa care este in familie de peste 50 de ani. Din vorba in vorba mi-a zis ca a avut o fantana in curte pe care a astupat-o..dar nu mai stie exact locatia - mi-a indicat o zona de 15-20 m2. As fi interesat sa stiu cum pot sa descopar unde este fara a sapa toata zona, mai ales ca nu stiu nici la ce adancime se poate gasi...

multumesc.

#2286
buntom

buntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 11.02.2011
poate merge ca in filme cu vergele:
[ http://chinesehoroscop-e.com/Images/water-dowsing-rods.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar ai grija sa nu prinzi fantome Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate