Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

avize si acorduri

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
DominicDom

DominicDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.02.2006
am folosit functia search nu pot sa zic ca am reusit cu brio.

mi-a fost eliberat un certificat de urbanism si am de luat cateva avize si acorduri privind utilitatile urbane.


-alimentare cu apa
-gaze naturale
-canalizare
-alimentare cu energie electrica
-alimentare cu energie termica
-telefonizare
-salubritate
-avize de comisia tehnica si circulatii PMB
-aviz comisia precoordonare retele edilitare


imi puteti spune daca stiti ce acte imi trebuie si mai ales cel mai important unde sa ma duc.

terenul e intravilan cu toate utilitatile e intre blocuri zona militari.

#2
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
-alimentare cu apa:  la sediul societatii care se ocupa de distribuirea apei   (pret 60 ron - termen 1 luna)
-gaze naturale    la sediul societatii care se ocupa de distribuirea gazelor  (pret 200 ron- termen 1 1/2 luna )
-canalizare idem cu apa si intra in pret  
-alimentare cu energie electrica  la sediul societatii care se ocupa de distribuirea energiei eectrice ( 80 ron / 1 luna)
-alimentare cu energie termica -----//------ ( mie nu mi-a fost necesar...nu stiu...)
-telefonizare ------//------- 30 ron / 3 saptamani
-salubritate -----//------- trebuie sa inchei un contract cu firma de salubrizare
-avize de comisia tehnica si circulatii PMB  moca , cerere primarie astepti ca berila fara pile te rogi la doamne doamne .....comisia se intruneste 1 data pe luna
-aviz comisia precoordonare retele edilitare (n-am idee....trebuie sa te informezi la primarie ...dar cred ca este ceva asemanator comisiei de circulatie....o gaselnita locala....


toate avizele sunt obligatorii si-ti trebuiesc l dosarul pentru obtinerea Autorizatiei  .
Bafta !

#3
home4turbo

home4turbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2010
Buna ziua1

am si eu o nelamurire: am vazut un Certificat de urbanism emis pentru un teren in comuna Berceni, in care pentru emiterea A.C., se cereau urmat. avize:

-alimentare cu apa (primarie)
-alimentare cu energie electrica
-gaze naturale (concesionar)
-salubritate
-canalizare (primarie)

Nu inteleg de ce mi se cere aviz pentru canalizare, atata timp cat nu exista canalizare in com. Berceni?! aceeasi nedumerire o am si pentru alimentare cu apa (credeam ca merge cu put).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Posthome4turbo, on 12th July 2010, 12:46, said:

Buna ziua1

am si eu o nelamurire: am vazut un Certificat de urbanism emis pentru un teren in comuna Berceni, in care pentru emiterea A.C., se cereau urmat. avize:

-alimentare cu apa (primarie)
-alimentare cu energie electrica
-gaze naturale (concesionar)
-salubritate
-canalizare (primarie)
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Prin aceste avize se certifica faptul ca realizarea constructiei tale nu afecteaza aceste sisteme de utilitati(nu sunt pe terenul tau)

#5
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Aveti idee care sunt procedurile si cat costa sa trec contractul de Enel de pe numele vechiului propietar pe numele meu ? Mi-a spus cineva ca ar costa aproximativ 1000 de euro, cat un bransament nou. (o casa batraneasca in comuna fundulea).

#6
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu lucrez în domeniu, dar cred că este vorba de taxe de ordinul a zecilor de ron.

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdaniel21, on 12th July 2010, 20:31, said:

Aveti idee care sunt procedurile si cat costa sa trec contractul de Enel de pe numele vechiului propietar pe numele meu ? Mi-a spus cineva ca ar costa aproximativ 1000 de euro, cat un bransament nou. (o casa batraneasca in comuna fundulea).
Te duci la centru enel cu buletin ,act de proprietate,ultima factura platita de vechiul proprietar,achiti sa fii la zero si te programeaza pt schimbarea contoarului.Costa cateva sute de mii lei vechi,ce mie de euro?
Ala care ti-a spus ..........

#8
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postanaki, on 12th July 2010, 20:37, said:

Te duci la centru enel cu buletin ,act de proprietate,ultima factura platita de vechiul proprietar,achiti sa fii la zero si te programeaza pt schimbarea contoarului.Costa cateva sute de mii lei vechi,ce mie de euro?
Ala care ti-a spus ..........

Faza tare este ca, contuarul a fost schimbat acum 3 saptamani si cum nu a stat nimeni acolo indexul este 1, ar fi chiar penibil sa schimbe contuarul cu unul nou pt index 1.

(vad ca si raduk vorbeste de zeci de milioane de lei vechi - sper sa nu fie cazul).

Edited by daniel21, 12 July 2010 - 20:42.


#9
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postdaniel21, on 12th July 2010, 21:41, said:

[...] (vad ca si raduk vorbeste de zeci de milioane de lei vechi - sper sa nu fie cazul).

View Postraduk, on 12th July 2010, 20:37, said:

[...] cred că este vorba de taxe de ordinul a zecilor de ron.

Edited by raduk, 13 July 2010 - 06:33.


#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Inca o intrebare:

Casa care se afla pe teren va fi demolata in primavara cand ma apuc de constructie, in acest sens este mai bine sa le spun celor de la Enel sa-mi mute contorul pe o baraca de lemn ? Sau sa fac asta atunci cand ma apuc de constructie ? Baraca pe care ar trebuii sa o construiesc trebuie sa indeplineasca anumite conditii?

Edited by daniel21, 13 July 2010 - 07:28.


#11
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.04.2008

View Postdaniel21, on 12th July 2010, 21:41, said:

Faza tare este ca, contuarul a fost schimbat acum 3 saptamani si cum nu a stat nimeni acolo indexul este 1, ar fi chiar penibil sa schimbe contuarul cu unul nou pt index 1.

(vad ca si raduk vorbeste de zeci de milioane de lei vechi - sper sa nu fie cazul).

In 10 iunie 2010 eu am facut o asemenea trecere a contractului de furnizare energie electrica de pe numele vechiului proprietar pe numele meu. Inafara de achitarea consumului de la ultima factura platita de vechiul proprietar si pina la INDEX LA ZI (citirea contorului facuta de mine in ziua aceea), nu mi s-a perceput nici o taxa suplimentara. Nu mi s-a impus nici schimbarea contorului, nici n-a pus problema persoana care a operat modificarile. Mentionez ca nu am avut nici o relatie, nu cunosteam pe nimeni acolo, eram simplu cetatean, nu cred ca mi-au facut vreo favoare.

View Postdaniel21, on 12th July 2010, 21:41, said:

Faza tare este ca, contuarul a fost schimbat acum 3 saptamani si cum nu a stat nimeni acolo indexul este 1, ar fi chiar penibil sa schimbe contuarul cu unul nou pt index 1.

(vad ca si raduk vorbeste de zeci de milioane de lei vechi - sper sa nu fie cazul).

In 10 iunie 2010 eu am facut o asemenea trecere a contractului de furnizare energie electrica de pe numele vechiului proprietar pe numele meu. Inafara de achitarea consumului de la ultima factura platita de vechiul proprietar si pina la INDEX LA ZI (citirea contorului facuta de mine in ziua aceea), nu mi s-a perceput nici o taxa suplimentara. Nu mi s-a impus nici schimbarea contorului, nici n-a pus problema persoana care a operat modificarile. Mentionez ca nu am avut nici o relatie, nu cunosteam pe nimeni acolo, eram simplu cetatean, nu cred ca mi-au facut vreo favoare.

#12
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am fost astazi la Enel (Lehliu) si intreadevar nu ma costat nimic transferul, voi plati o taxa de verificare de 120 Lei (va veni cineva sa verifice contoru).

#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdaniel21, on 14th July 2010, 13:33, said:

Am fost astazi la Enel (Lehliu) si intreadevar nu ma costat nimic transferul, voi plati o taxa de verificare de 120 Lei (va veni cineva sa verifice contoru).
Tot te-a costat,doar ca ei au ales modalitatea de pastra contoarul.

#14
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postdaniel21, on 14th July 2010, 13:33, said:

[...] voi plati o taxa de verificare de 120 Lei [...]
Acum sper că ai realizat ce înseamnă "taxe de ordinul a zecilor de ron".  :peacefingers:

#15
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postanaki, on 14th July 2010, 13:41, said:

Tot te-a costat,doar ca ei au ales modalitatea de pastra contoarul.


Contorul a fost inlocuit acum 3 sapt si are index 1, ar fi chiar o prostie sa-l schimbe.

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdaniel21, on 14th July 2010, 21:17, said:

Contorul a fost inlocuit acum 3 sapt si are index 1, ar fi chiar o prostie sa-l schimbe.
Prostie,nu,dar vei plati taxa aceea  vei avea contractul pe numele tau,si iti va elibera un bon de miscare.
Bine ca ai rezolvat,si nu ai alte probleme.

Edited by anaki, 14 July 2010 - 21:00.


#17
PINKPORTO

PINKPORTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.07.2010

View Postanaki, on 14th July 2010, 21:51, said:

Prostie,nu,dar vei plati taxa aceea  vei avea contractul pe numele tau,si iti va elibera un bon de miscare.
Bine ca ai rezolvat,si nu ai alte probleme.


am nevoie de un aviz de la ISC (printre toate celelalte). ma intereseaza daca stie cineva ce inseamna "planse cu solutiile constructive propuse". ce trebuie sa le dau mai exact?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate