Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#20395
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mi se pare pustiu fara un animalut in casa. Din copilarie am avut tot felul de oratanii in casa. Pesti, vrabii, soparle, o broasca (raioasa), pisici. Sivreo 2 perusi fugiti de la stapani. Dar nu i-am tinut, nu am avut colivie, i-am dat celor care aveau asa ceva in dotare. Maica-mea se jura ca nu mai primeste nici o pisica in casa, dar ceda pana la urma, si ei i se parea casa pustie :). Mai mureau orataniile, dar asta nu m-a descurajat in a adopta altele.

Perusii mai scapa pe geam daca sunt lasati liberi prin casa. Dar libertatea lor e de scurta durata uneori. Se imbolnavesc, sunt prinsi de pisici, mor de foame...

#20396
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Naoto, on 09 aprilie 2015 - 16:53, said:

Pollux, tare mult m-a afectat.

imi pare rau ca a murit.
nu cred ca trebuie sa te invinovatesti pentru asta.
de cele mai multe ori nu poti spune de ce a murit un perus. sunt fiinte firave si misterioase (ascund bine orice boala pana in faza terminala).
mai ales in cazul tau, daca zici ca a petrecut o noapte in ploaie atunci lucrurile mi se par clare... si nu cred ca putea face nimeni altceva pentru acel perus.
(ca fapt divers, am citit in mediul lor natural, cei sanatosi ii ataca cu ciocurile pe cei bolnavi pana in omoara pentru ca orice "nesimetrie" in stol este un pericol pentru toti membri stolului.)

eu am pierdut 4 perusi pana acum, din care 3 au cazut prada unei boli pe care nici medicul veterinar nu prea a identificat-o ca lumea.

dar cred ca trebuie tratati ca ceea ce sunt: creaturi muritoare - animalute. deci nu ai de ce sa te intristezi mai mult decat este cazul...

daca iti iei altii nu trebuie sa te gandesti ca l-ai inlocuit pe cel pe care l-ai pierdut ci pur si simplu ca ti-ai luat altii si te bucuri de ei, nu este o relatie de substitutie.

Edited by Pollux, 14 April 2015 - 16:04.


#20397
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Buna seara,

Cred ca va mai amintiti de noi Posted Image  Bubulina noastra nu si-a schimbat comportamentul. La fel, NU iese din colivie decat daca o scot eu....iar daca este afara chiar de i-ar fi foame tot nu intra. Inca nu stiu de ce. Nu ciripeste aproape deloc, rar dimineata daca aude ceva vrabiute chicotind pe afara. Mi se pare din ce in ce mai babuta ca sa zic asa.....sta cat e ziua de lunga pe acelasi bat in colivie,stana de piatra...cand si cand coboara sa manance. Mar si morcov nu mai mananca iar. A avut o perioada cand manca,acum...iarasi deloc,stau pana se stafidesc. Ma asteptam ca dupa acomodare sa fie mai vioaie,sa ciripeasca,sa iasa din cusca. Vine pe deget,dar nu ma incalzeste cu nimic... o credeam mai iubareata Posted Image  Nici nu simt ca este in casa....sunt in cautarea unui puiut! Sper sa gasesc o crescatorie pt ca in pet-shop nu mai vreau sa intru...zilele trecute m-am speriat ce am vazut; se batusera,erau fara pene,chei.....trist!

Oare-si va mai schimba comportamentul de acum inainte sau slabe sperante?

P.S: Era sa uit: mai mereu sta cu coada in jos cand este afara din cusca. Am pozat-o sa vedeti exact...poate fi speriata asa...intr-una??

http://i1238.photobu...zpsrqugczai.jpg

Edited by Andreia01, 05 May 2015 - 19:03.


#20398
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Poate asta este personalitatea ei, mai linistita. Femelele in general nu sunt asa de galagioase cum sunt masculii.Acum este si perioada naparlirii si s-ar putea sa nu se simta tocmai in largul ei.
Fiind femela, tot ce se poate sa se apropie de maturitate si sa fac un out sau mai multe.
Perusii sunt voarte variati ca personalitate, iti mai repet asta. Am o cunostinta care are o femela terorista, e iubareata pana la incurcat in par, dar in acelasi timp darama tot ce se poate, jucarele, pahare, papiote, lucruri mai pe marimea ei si mai usoare, nimic nu-I scapa.O are de sase luni si tot spera ca trece de la joaca copilareasca si se mai linisteste...dar pana acum nimici vorba.
Eu zic ca daca nu are alte manifestari de boala sa nu te ingrijorezi si sa continui sa interactionezi cu ea...adu-i jucarele si joaca si tu cu ele ca sa o faci curioasa, daca totusi nu reactioneaza cumpara-i partener.

#20399
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Andreia01, on 05 mai 2015 - 18:56, said:

Buna seara,

P.S: Era sa uit: mai mereu sta cu coada in jos cand este afara din cusca. Am pozat-o sa vedeti exact...poate fi speriata asa...intr-una??

http://i1238.photobu...zpsrqugczai.jpg

o duduie singura este nefericita.
cumpara-i un cocos.

#20400
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Ea e ft sociabila Posted Image doar ca e ft cuminte,ma asteptam sa ciripeasca,sa zboare ca nebuna peste tot prin casa Posted Image) Eu o iubesc si asa fix cum este ea, doar ma gandeam ca va veni ea singura la noi dupa o perioada. Sta la mangaiat, la "chinuit" (are grija baietelul meu s-o ciufuleasca zilnic...nu spune nimic micuta).

Azi-maine merg sa cumpar alti fratiori,m-am gandit sa mai iau 2. Pe unul dintre ei il astept, inca nu i-au crescut penele in totalitate si nu se descurca,abia a inceput sa manance, inca nu stiu ce este. Celalalt tot  puiut as vrea sa fie, merg la o doamna ce are crescatorie sa vedem ce gasesc.

Cand vor fi 3, cum credeti ca s-ar impaca mai bine? O fetita deja am, ceilalti ce ar trebuie sa fie,ce parere aveti?

Edited by Andreia01, 07 May 2015 - 12:37.


#20401
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Andreia01, on 07 mai 2015 - 12:34, said:

Ea e ft sociabila Posted Image doar ca e ft cuminte,ma asteptam sa ciripeasca,sa zboare ca nebuna peste tot prin casa Posted Image) Eu o iubesc si asa fix cum este ea, doar ma gandeam ca va veni ea singura la noi dupa o perioada. Sta la mangaiat, la "chinuit" (are grija baietelul meu s-o ciufuleasca zilnic...nu spune nimic micuta).

Azi-maine merg sa cumpar alti fratiori,m-am gandit sa mai iau 2. Pe unul dintre ei il astept, inca nu i-au crescut penele in totalitate si nu se descurca,abia a inceput sa manance, inca nu stiu ce este. Celalalt tot  puiut as vrea sa fie, merg la o doamna ce are crescatorie sa vedem ce gasesc.

Cand vor fi 3, cum credeti ca s-ar impaca mai bine? O fetita deja am, ceilalti ce ar trebuie sa fie,ce parere aveti?


din cate am mai citit, nu este bine sa ai 3 perusi. pentru ca 2 dintre ei se vor imperechea, iar al 3-lea ramane nefericit.
si oricum duduile sunt teritorialiste si o sa fie rele intre ele.
daca tot luati, mai bine luati 3, ca sa aveti 4 - 2 perechi. unde sunt 3, mai este loc si de al 4-lea. Posted Image

exista un grup pe Facebook: Budgie breeding, health and care. https://www.facebook...788898/?fref=ts
este moderat chiar de o doamna din australia, care are o crescatorie mare de perusi.

gasesti o gramada de informatii interesante acolo, si daca pui intrebari ti se raspunde prompt.

Edited by Pollux, 07 May 2015 - 15:50.


#20402
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Andreia, femelele nu sunt galagioase, partea de galagie si scandal este atribuita masculilor...cand sa-ti iei ai sa vezi ca o sa regreti diminetile linistite cu scartaitul fetitei. :)

#20403
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Setris nu ma speria Posted Image)) Vreau putina atmosfera,dar nici sa ma trezesc la 5:30 odata cu soarele Posted Image) Va dau de veste cand intru in posesia puiutului, sper sa fie prieteni, sa nu-l respinga Bubulina...dar la cat de blanda este nu cred sa-l bata Posted Image

Pollux decat 4 mai bine 2 Posted Image)) ii iau perusul pe care-l astept de la doamna, sper sa fie baiete!!. Momentan arata asa Posted Image

http://i1238.photobu...zpsxh64wyiv.jpg

Ce credeti ca este?

Edited by Andreia01, 07 May 2015 - 21:32.


#20404
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Andreia01, on 07 mai 2015 - 21:31, said:

Setris nu ma speria Posted Image)) Vreau putina atmosfera,dar nici sa ma trezesc la 5:30 odata cu soarele Posted Image) Va dau de veste cand intru in posesia puiutului, sper sa fie prieteni, sa nu-l respinga Bubulina...dar la cat de blanda este nu cred sa-l bata Posted Image

Pollux decat 4 mai bine 2 Posted Image)) ii iau perusul pe care-l astept de la doamna, sper sa fie baiete!!. Momentan arata asa Posted Image

http://i1238.photobu...zpsxh64wyiv.jpg

Ce credeti ca este?

de ce este asa jumulit?

#20405
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Pai este un puiut mic, are 1 luna aproape de cand a iesit din ou. Ii cresc penele...e jumulit intr-adevar :)))

Bubulina a primit casuta noua si-si asteapta cumintica fratiorul/surioara...mi-as dori mult sa fie baietel. Eu nu ma pricep,nu stiu ce ar fi,de aceea v-am intrebat pe voi.
Astazi am pozat-o pe dansa mai aproape...zau mie imi pare ca are mai mult de 1 an. Sau poate pt ca naparleste are mocuta asta de babuta :)))

http://i1238.photobu...zpsle3wu6jc.jpg
http://i1238.photobu...zpsz0gmyyrs.jpg

#20406
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Pollux ce spui de duduia mea? :)) Cred ca s-a indragostit Posted Image ....iata ca i-am luat cocos :)) Aveai dreptate ca nu e alintata si ea de cinevaPosted Image

http://i1238.photobu...zpskbni9ff2.jpg

P.S: Cred ca s-a schimbat ceva, inainte puteam pune URL-ul pozei si aparea direct. Acum nu mai vrea...doar link direct pot pune

#20407
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Andreia, sincera sa fiu mie nu-mi place cum arata puiul. Un pui de o luna are toti fulgii intacti pe el, crede-ma eu l-am crescut pe al meu de la doua saptamani si stiu cum ar rebui sa arate. Puiul din poza ta ori a fost abuzat, , jumulit de parinti, ori sufera de naparlire franceza si nu se va imbraca niciodata. In ambele cazuri iti recomand sa nu-l iei, in primul caz pt. ca la randul lui isi va jumulii puii sau chiar pe el, iar in al doile-a caz pt. ca este o boala incurabila. Mai vino cu poze mai clare.

Uite-aici poze cu puiul meu la doua si la patru saptamani, nu se vad locuri goale  cu piele, ci puf si tuleie, iar la 4 saptamani toate tuleiele sunt desfacute si el e complet imbracat, doar codita nu este la lungimea maxima.
Cand mai pui poze apasa pe "more reply options "

Attached Files


Edited by setris, 10 May 2015 - 20:24.


#20408
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Si , Andreia, desi imi este mila de bietul sufletel, nu o sa faci decat sa te atasezi de el si apoi sa patimesti. Nu stiu cine este aceasta"doamna" dar ce face ea nu este corect si etic, ar fi trebuit sa-ti spuna si sa te informeze ce s-a intamplat cu puiul acesta.

#20409
Andreia01

Andreia01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2015
Nu l-am luat inca. Ce ma bucur ca mi-ai spus!! Nu mi-a spus nimic...a spus ca e in crestere :( :( Doamna e la Rosiori.
Azi am luat un alt baietel..va spuneam despre cel din crescatorie. Are 6 luni. V-am atasat un link cu poza sa-i vedeti impreuna. Foarte bine s-au inteles din prima. Tot de azi vrea sa se si imperecheze baiatul..sau cum sa ma exprim :))) dar Bubulina nu-l lasa inca sa "se urce" pe ea :))....cam cand ar trebui cuib? Sau altfel trebuia sa intreb...el e suficient de matur la 6 luni pt imperechere sau mai asteptam? Mi-ar placea s-o vad pe Bubulina in postura de mamica :)

Setris puiutul tau a fost superbbb micut!!

Edited by Andreia01, 10 May 2015 - 21:20.


#20410
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Scuze, nu am vazut ultima poza. E perfect daca l-a acceptat din prima, cuib ii va trebui doar atunci cand ai sa observe ca va sta la "calcat". Dca sta in doua saptamani apar si outele.. Frumos cavalerul , el albastru si ea alba, vor avea puiti frumosi.

... si mocutul meu este frumos si acum, are doi ani si sase luni ! Posted Image il iubesc maxim, desi dimineata la prima raza vine exact pe urechea mea si caraie de ma scola din morti.

Attached Files



#20411
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Andreia01, on 10 mai 2015 - 10:47, said:

Pollux ce spui de duduia mea? Posted Image) Cred ca s-a indragostit Posted Image ....iata ca i-am luat cocos Posted Image) Aveai dreptate ca nu e alintata si ea de cinevaPosted Image

http://i1238.photobu...zpskbni9ff2.jpg

P.S: Cred ca s-a schimbat ceva, inainte puteam pune URL-ul pozei si aparea direct. Acum nu mai vrea...doar link direct pot pune

foarte frumos. ma bucur ca se inteleg.

#20412
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
gainile mele la pascut :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1qJjpcInvWY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate