Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#559
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Ma poate lamuri si pe mine cineva cu niste chestii din ghidul casa verde plus ?

"d) solicitantul este proprietar al imobilului – teren, pe care se va implementa proiectul
conform prezentului Ghid; "
In 2010 am cumparat cota de 1/3 dintr-o propietate ce contine 1200mp teren + 2 case , in 2014 am inceput construirea unei case noi pe acest teren (cu acordul celor 2 copropietari , declaratie notariala ) , autorizatia pe numele meu , eu unicul beneficiar al constructiei . Acum casa se apropie de a fi terminata , mai am exteriorul (fatada) si ceva interioare .
Pot sa aplic pentru casa verde plus sau trebuie sa fiu doar eu propietar pe teren ?

l) pentru imobilelele deținute în co-proprietate se va depune o declarație notarială,
semnată de toți co-proprietarii referitor la faptul că nu vor depune cerere pentru același imobil,
în original;
Daca autorizatia este doar pe numele meu si sunt unicul beneficiar al constructiei dar copropietar pe teren , am nevoie de aceasta declaratie notariala ?

Edited by ccristyan, 28 July 2016 - 10:40.


#560
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postccristyan, on 28 iulie 2016 - 10:40, said:

Daca autorizatia este doar pe numele meu si sunt unicul beneficiar al constructiei dar copropietar pe teren , am nevoie de aceasta declaratie notariala ?
Uite mai jos date contact de pe MMAP:

Cetățenii și instituțiile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii, în termen de 10 de zile de la data publicării pe site, la Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor – Administrația Fondului pentru Mediu.
Persoana de contact este: doamna Mariana Dumitru, email [email protected], [email protected].

#561
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
I-am intrebat si mi-au dat reply cu ghidurile de finantare :)))

#562
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postccristyan, on 28 iulie 2016 - 10:47, said:

I-am intrebat si mi-au dat reply cu ghidurile de finantare Posted Image))

Sincer sa fiu, nu cred ca stiu nici ei prea multe. Ca idee acum cateva luni, nu s-a scos cazierul judiciar ?

#563
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postccristyan, on 28 iulie 2016 - 10:40, said:

Ma poate lamuri si pe mine cineva cu niste chestii din ghidul casa verde plus ?

"d) solicitantul este proprietar al imobilului – teren, pe care se va implementa proiectul conform prezentului Ghid; "
In 2010 am cumparat cota de 1/3 dintr-o propietate ce contine 1200mp teren + 2 case ... Pot sa aplic pentru casa verde plus sau trebuie sa fiu doar eu propietar pe teren ?

l) pentru imobilele deținute în co-proprietate se va depune o declarație notarială, semnată de toți co-proprietarii referitor la faptul că nu vor depune cerere pentru același imobil, în original;
Daca autorizatia este doar pe numele meu si sunt unicul beneficiar al constructiei dar copropietar pe teren , am nevoie de aceasta declaratie notariala ?
Părerea mea este că da, pentru că în ghid există și imobil-construcție și imobil-teren, iar la punctul l) scrie ''pentru imobilele deținute în co-proprietate''. Dacă era nevoie doar pentru locuințe ar fi trebuit să fie precizat exact așa: pentru imobilele-construcție deținute în co-proprietate.

#564
ygor

ygor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 23.02.2007
Si totusi , a intrebat cineva daca se mai dau bani si pentru centrale pe peleti? Cei de la agentiile teritoriale ar putea sa stie?

#565
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
In ghid nu apar centralele termice pe  combustibil solid ... deci anul acesta nu vor fi , eu mai mult asta asteptam dar in lipsa lor ma duc pe casa verde plus ..

#566
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View PostInsurer, on 28 iulie 2016 - 10:49, said:

Sincer sa fiu, nu cred ca stiu nici ei prea multe. Ca idee acum cateva luni, nu s-a scos cazierul judiciar ?

Am trimis mail la cancelaria primului ministru în legătură cu această problemă pe care am sesizat-o şi eu când am citit ghid-ul... şi pentru că Cioloş, am primit următorul răspuns:

Quote

Buna ziua domnule X,

Multumim mult pentru problemele sesizate. In urma discutiilor cu Ministerul Mediului a rezultat ca programul este in consultare publica inca si ca nu au apucat sa alinieze cerintele cu OUG nr. 41/2016 privind simplificarea procedurilor administrative, dar ca urmeaza sa se faca acest lucru. Orice sesizare privind simplificarea va incurajez sa o transmiteti si la Minister si va fi cu siguranta luata in calcul.

Multumim inca o data,
Andra.

Offtopic:
E prima dată, când ca şi simplu cetăţean al acestei ţări, mă simt băgat în seamă. Deci orice se întâmplă acum acolo sus, e de bine.

Edited by pssst, 01 August 2016 - 10:46.


#567
scrissti

scrissti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2004
Salutare,
stiti cumva in 'Casa Verde Plus' ce este inclus in categoria "sisteme de monitorizare și eficientizare a consumului de energie"?
oare sisteme de panouri fotovoltaice?

#568
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Mai stie cineva -ceva despre avansarea acestui program in acest an?

#569
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Șemineele se încadreză la cazan cu conbustibil lemnos ?

#570
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Unde ai văzut cazan cu combustibil lemnos în ghid ? Anul trecut erau cazane pe combustibil solid dar anul acesta au fost scoase din ghid ...
Poți doar panouri și pompe de căldură .

#571
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În sfârșit s-a publicat ordinul MMAP de aprobare a Ghidului de finanțare pentru Casa verde. A apărut în MO nr. 747 din 26 septembrie:
http://lege5.ro/Grat...area-sistemelor
N-am reușit să-l găsesc acum cu tot cu ghid.

Perioada înscrierilor încă nu se știe. Astea-s sumele:
- până la 3.000 de lei pentru panouri solare nepresurizate
- până la 6.000 de lei pentru panouri solare presurizate
- până la 8.000 de lei pentru pompe de căldură (fără pompe de căldură aer-aer).

Edited by althea, 27 September 2016 - 15:32.


#572
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

Ministerul Mediului Apelor şi Pădurilor anunţă că dosarele de finanţare vor putea fi depuse în perioada 10 - 24 octombrie 2016 la sediile agenţiilor pentru protecţia mediului din judeţele de reşedinţă.
http://www.mediafax....clasic-15749787

#573
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ce inseamna panou presurizat/nepresurizat si cine decide de ce fel este? EU unul nu am vazut vreo definitie in ghid.

#574
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010

View PostM_ierdnA, on 28 septembrie 2016 - 22:53, said:

Ce inseamna panou presurizat/nepresurizat si cine decide de ce fel este? EU unul nu am vazut vreo definitie in ghid.
Presurizate sunt cele fara bazinul de deasupra si care au nevoie de un pufer sau termoboiler pt a putea fi folosite. Pe langa asta mai este nevoie si de o pompa de circulatie intre captator si boiler, ceea ce impreuna cu alte angrenaje il face mai complicat si mai scump. Circuitul nu are contact cu aerul, el se aduce la o anumita presiune interna care trebuie mentinuta pt a functiona.
Cel nepresurizat are bazinul deasupra si este umplut prin presiunea de la retea si preluata apa calda prin cadere naturala. Ca apa sa curga, are un orificiu deasupra care inlocuieste apa cu aerul din mediul inconjurator. Si astea sunt de mai multe tipuri, dar pe scurt asta e diferenta dintre ele.
Cel nepresurizat e mai ecologic decat celalalt, nu vad de ce este subventionat mai putin. E o aiureala asta. Cu 3000 de lei iti pui unul ineficient pt o familie, iar cei 6000 pt presurizate nu-ti ajung pt sistemul complet.

#575
ygor

ygor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 23.02.2007
Stie cineva, pana la urma trebuie sau nu cazier ? Multumesc

#576
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Trebuie.
Pun lista documentelor care trebuie depuse, poate e de folos.

Art. 13: Dosarul de finanţare
(1)Dosarul de finanţare va cuprinde:
a)cerere de finanţare nerambursabilă, conform anexei nr. 2 la prezentul ghid, completată prin tehnoredactare computerizată şi semnată de solicitant, în original;
b)decizia emisă de către autoritatea tutelară competentă teritorial, în copie legalizată, în cazul persoanei puse sub interdicţie sau al persoanei asupra căreia a fost instituită curatela sau tutela potrivit prevederilor legale în vigoare, din care să rezulte că tutorele ori curatorul este expres mandatat să acţioneze şi să încheie acte juridice în cadrul programului, în numele, pe seama şi în interesul persoanei ocrotite;
c)declaraţie pe propria răspundere a solicitantului, conform anexei nr. 3 la prezentul ghid, completată şi semnată de către solicitant, în original;
d)actul de identitate al solicitantului, în copie;
e)actul de identitate al persoanei tutorelui sau curatorului, dacă este cazul, în copie;
f)extras de carte funciară pentru informare nu mai vechi de 30 de zile, valabil la data depunerii cererii de finanţare, care să ateste dreptul de proprietate/coproprietate al solicitantului asupra imobilului-teren şi imobilului-construcţie pe care se implementează sistemul de încălzire, în original, pentru solicitanţii care deţin individual un imobil;
g)documentul eliberat de autoritatea publică locală, care atestă adresa imobilului, în situaţia în care adresa de implementare din cererea de finanţare diferă de cea din extrasul de carte funciară, în original;
h)copia cărţii funciare şi extras de carte funciară individuală; pentru proprietăţi comune, pot fi maximum două unităţi individuale trecute pe aceeaşi carte funciară, care adunate trebuie să fie egale cu 1 (un) întreg;
i)pentru imobilele deţinute în coproprietate se va depune o declaraţie notarială, semnată de toţi coproprietarii, din care să reiasă că pentru imobilul respectiv se va depune o singură cerere de finanţare, precum şi persoana solicitantă, în original;
j)certificat de atestare fiscală privind plata obligaţiilor la bugetul local, emis pe numele solicitantului, valabil la data depunerii dosarului de finanţare, eliberat de către organele competente de pe raza cărora îşi are domiciliul solicitantul, în original;
k)certificat de atestare fiscală privind obligaţiile de plată către bugetul de stat, emis pe numele solicitantului, de către organul teritorial de specialitate al Ministerului Finanţelor Publice, în termen de valabilitate la data depunerii dosarului de finanţare, în original;
l)certificat de cazier judiciar emis pe numele solicitantului, eliberat de către organul teritorial de specialitate al Ministerului Afacerilor Interne, în termen de valabilitate la data depunerii dosarului de acceptare, în original sau copie legalizată;
m)adeverinţă privind existenţa contului bancar al solicitantului finanţării, emisă de o bancă comercială, sau extras de cont;
n)în cazul în care domiciliul solicitantului este diferit de locul de implementare se va depune şi certificat de atestare fiscală privind plata obligaţiilor la bugetul local, emis pe numele solicitantului, în original, valabil la data depunerii dosarului de finanţare, eliberat de către organele competente de pe raza teritorială unde va fi implementat proiectul.
(2)Documentele menţionate la alin. (1) se vor depune în plic pe care se vor completa numele şi adresa completă a solicitantului, titlul programului: "Programul privind instalarea sistemelor de încălzire care utilizează energie regenerabilă, inclusiv înlocuirea sau completarea sistemelor clasice de încălzire, beneficiari persoane fizice", precum şi sesiunea de depunere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate