Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#505
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se depun încă.

Quote

Ghidurile dedicate noului program "Casa verde plus'' vor fi definitivate la jumătatea lunii mai, potrivit ministrului Mediului.
Nu prea cred că pentru Casa verde ( fără ''plus'', ăla e noutate) vor fi gata mai repede.

Edited by althea, 13 April 2016 - 12:08.


#506
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nu are nimeni nici o noutate ?

#507
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu sunt noutăți.

#508
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
http://www.expunere....uri-solare.html

#509
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nimic nou in articolul acela .

#510
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
Tot asteptam si iar asteptam...... eu am pus panouri fotovoltaice pe banii mei . Intrebarea este : Daca vreau sa ma bransez on-grid se dau bani pentru costurile privind bransarea?

#511
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se decontează însă în ghidul încă în vigoare scrie că doar dacă-s efectuate după semnarea contractului de finanțare.  Dacă deja ai cumpărat panourile eu înțeleg că nu mai poți deconta și costul lor ci doar ce scrie la b și c.

ART. 11
Categorii de cheltuieli eligibile
(1) Sunt considerate cheltuieli eligibile cele efectuate pentru:
a. achiziţia de instalaţii pentru producerea de energie termică, inclusiv instalaţii pentru înlocuirea sau completarea sistemelor clasice de încălzire cu sisteme care utilizează energie regenerabilă;
b. cheltuielile cu montajul şi punerea în funcţiune a sistemului, efectuarea, verificarea probelor şi încercărilor;
c. taxa pe valoarea adăugată (TVA).
(2) Sunt considerate eligibile numai cheltuielile efectuate după semnarea contractului de finanţare nerambursabilă.
http://www.afm.ro/ma...in1274-2011.pdf

#512
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Stie cineva cum era la editiile precedente de Casa Verde cu dosarele? In afara de partea birocratica cu certificat fiscal, carte funciara etc, referitor la partea tehnica ce trebuie depus? Adica trebuie vreo oferta din partea vreunei firme pentru sistemul care se doreste a fi pus in functiune sau ceva in genul asta? Sau pur si simplu spun eu ca vreau panouri solare si fac o lista aproximativa de cheltuieli si zic cati bani vreau?

#513
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă prinzi contract de finanțare tu plătești totul iar apoi cheltuielile se decontează în limita sumei aprobate. Deci nu primești bani în avans.
Uite aici mersul:
http://www.afm.ro/ma..._casa_verde.pdf

#514
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Asta am inteles, dar pentru obtinerea contractului de finantare cum justific o anumita suma pe care o cer? Sau nu cer nici o suma de bani?

#515
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Inițial depui un dosar. Dacă ți se aprobă, sunt plafoane de decontare în funcție de tipul de instalație pe care îl alegi.

Quote


1. Cine poate beneficia de programul Casa Verde, privind instalarea sistemelor de încălzire care utilizează energie regenerabilă?
Solicitantul care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
– este persoana fizică care işi are domiciliul pe teritoriul României;
– este proprietar/coproprietar al imobilului pe/în care se implementează proiectul;
– imobilul trebuie sa nu faca obiectul unui litigiu în curs de soluţionare la instanţele judecătoreşti, vreunei revendicări potrivit unei legi speciale sau dreptului comun, unei proceduri de expropriere pentru cauza de utilitate publică;
– nu are obligaţii restante la bugetul de stat, bugetele locale, conform legislaţiei naţionale în vigoare;
– în activitatea desfăşurată anterior începerii proiectului nu a încălcat dispoziţiile legale privind protecţia mediului şi nu sponsorizează activităţi cu efect negativ asupra mediului.

2. Pentru ce tipuri de instalaţii puteţi să obtineţi finanţare? Care este suma maximă care se acordă pentru fiecare tip de proiect?
– până la 6000 Ron pentru instalaţii de panouri solare;
– până la 8000 Ron pentru instalaţii de pompe de căldură;
– până la 6000 Ron pentru instalaţii de producerea energiei termice cu cazane pe baza de peleţi, brichete, tocătură lemnoasă, precum şi orice fel de resturi şi deşeuri vegetale, agricole, forestiere, silvice.

Citește ce scrie aici:
http://www.alternati...asa-verde-2016/

#516
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Deci, daca mi se accepta dosarul suma aprobata este implicit cea din lege. Eu ma gandeam sa nu fie ceva de genul ca eu spun ca vreau un singur panou solar si ei sa imi spuna ca asta costa x lei (< 6000) si ca imi deconteaza pana acolo si nu mai mult. Sau ca la dosar depun o oferta si ei imi vor deconta in limitele ofertei.

#517
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nu stie nimeni cand apare ghidul ? tot i-am stresat pe facebook dar nu raspunde nimeni ...

#518
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostM_ierdnA, on 26 mai 2016 - 13:28, said:

Deci, daca mi se accepta dosarul suma aprobata este implicit cea din lege.
Depinde cât te costă. Dacă e sub plafon (cu tot cu punerea în funcțiune) primești cât exact ai cheltuit.
Dacă cheltuiești mai mult, ți se decontează numai cât a stabilit legea.

@ccristyan
Ziceau că până la sfârșitul lui mai va fi gata. Poate s-or fi referit la mai 2017 :)

#519
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ok, merci, cred ca am inteles. Eu trag sa fiu sub plafon. Boilerul il am deja, asa ca sper sa nu depasesc, dar depinde un pic... Pot sa lucrez cu orice firma vreau eu sau e ca la rabla?

#520
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se decontează ce cumperi înainte de aprobarea dosarului...

Quote

Autoritatea ... finanţează cheltuieli eligibile efectuate după semnarea contractului de finanţare nerambursabilă.  
Citește ce scrie în link, ți l-am mai pus o dată:
http://www.alternati...asa-verde-2016/

De cumpărat poți de oriunde iar montajul trebuie să ți-l facă o firmă autorizată, care oferă și garanție pentru lucrare.

#521
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Stiu faza cu rambursarea. Nu vreau sa imi plateasca si boilerul. De asta si spuneam, ca daca scot boilerul din socoteala s-ar putea sa ies sub prag, sau pe acolo. Am intrebat deja in diverse locuri si am primit niste oferte cu tot cu montaj si garantie, insa cautand separat pe componente am gasit si preturi mai mici. Multumesc pentru info. Inseamna ca acum nu trebuie sa ma ingrijesc de sistemul in sine ci sa fiu eu in regula cu actele. Sper sa reusesc sa depun pentru cadastru saptamana care vine...

#522
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Rabla am vazut ca a inceput sa se miste. De casa verde tot nu se aude nimic?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate