Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce se intampla dupa moarte?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
299 replies to this topic

#73
tina21

tina21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.05.2010
Se pare ca nu ne-am lamurit unde plecam dupa moarte, dar gandul ca intr-o zi se intampla, ne face mai buni si mai balanzi.
Cu cativa ani in urma ajung in spital la urgenta, ma simteam ingrozitor de rau de cateva luni.

Din sala de primire urgenta direct in sala de operatie, aveam o tumoare intestinala(...) in fine...si altele.
Cand am deschis prima data ochii nu vedeam mare lucru, doar tavanul alb care parca se apropia si se indeparta. Incercam sa-mi misc capul si nimic, incercam sa-mi misc picioarele si nu puteam, nici macar privirea nu o puteam indrepta in alta parte, am crezut ca sunt moarta. Din jur se auzeau voci ca un ecou, dar nu intelegeam nimic. Cand parca-mi sopteau, cand se indepartau.
Mi-a trecut in acel moment toata viata prin fata ochiilor, ficare clipa si moment de rautate mi-l vedeam, fiecare bucurie si tristete.
Un singur lucru imi doream, doream sa-i spun cuiva sa-mi ingrijesca copilul. Ma rugam sa-mi revin sa pot transmite asta, si apoi nu-mi mai pasa  ce se inatmpla.
M-am trezit a doua zi, si din jur se auzea o voce de barbat care-i spune cuiva ca sunt stabilizata, si ma pot duce in salon. Dupa cateva ore petrecute in salon vine bunica fetitei mele, cum am vazut-o am rugat-o sa aibe grija de copil in cazul in care se intampla ceva. In timp ce eu vorbeam starea mea s-a agravat din nou, si in graba m-au dus pe o traga spre terapie intensiva. Pe drum mi-am zis:" gata acum chiar este untima clipa, am ramas pt ca mi-am dorit sa spun cuiva sa-mi ingrijesca fata, a fost ultima dorinta." Cu ochii in lacrimii stiam ca sunt ultimile mele clipe. Nu a fost asa, in schimb am cunoscut ultimul sentiment pe care-l pot avea.
De atunci uneori ma intreb, unde mergem dupa moarte?

De atunci sunt alt om, mai bun si mai bland, cu mai multa rabdare. Ce este viata de fapt?  O perioada de timp unde suntem lasati sa alegem, sa ne dorim, sa judecam, si sa raspundem apoi pentru faptele nostre.:)


#74
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

De atunci sunt alt om, mai bun si mai bland, cu mai multa rabdare. Ce este viata de fapt? O perioada de timp unde suntem lasati sa alegem, sa ne dorim, sa judecam, si sa raspundem apoi pentru faptele nostre.

Frumos ,dar urmeaza proba ;''Ai tu siguranta vietii vesnice ,esti salvata ?"

#75
tina21

tina21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.05.2010

View Postpamant, on 6th June 2010, 23:45, said:

Frumos ,dar urmeaza proba ;''Ai tu siguranta vietii vesnice ,esti salvata ?"
Cu siguranta Nu. Cine este salvat de aici?...cine-si cunoste dreptul la viata vesnica? Parerea mea este ca NIMENI

#76
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View Posttina21, on 6th June 2010, 23:51, said:

Cu siguranta Nu. Cine este salvat de aici?...cine-si cunoste dreptul la viata vesnica? Parerea mea este ca NIMENI

Ioan 5:24
Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, și crede în Cel ce M-a trimis, are viața veșnică, și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață.

#77
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postpamant, on 7th June 2010, 00:10, said:

Ioan 5:24
Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, și crede în Cel ce M-a trimis, are viața veșnică, și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață.
S-o crezi tu ca ai viata vesnica. Ce-ti imaginezi tu ca o sa faci in viata vesnica de dupa judecata??? :rolleyes:

#78
utfor

utfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 28.05.2010

View Postpamant, on 6th June 2010, 23:35, said:

Pe cine Mă nesocotește și nu primește cuvintele Mele, are cine-l osândi: Cuvântul, pe care l-am vestit Eu, acela îl [u]va osândi în ziua de apoi.

Eu nu am zis ca nu vom fi pedepsiti! Eu am zis ca nu putem sa-l acuzam pe Dumnezeu ca el chinueste pe cineva, findca asta ar insemna ca Dumnezeu este fara mila fata de durerea cuiva si ar fi in contradictie cu toate actiunile sale de a salva omenirea din pacat!


Ce semnificatie are cuvantul Osanda?

OSÂNDÍ,  osândesc,  vb. IV. Tranz. (Pop.) 1.  A condamna, a pedepsi (printr-o sentință judecătorească); a pronunța o sentință de condamnare (împotriva cuiva). ♦ P. ext. A dezaproba, a înfiera, a critica, a judeca. 2. A sili, a obliga; a forța, a constrânge. – Din sl. osonditi.
Sursa: DEX '98

Condamnarea sau pedeapsa o vedem la Apocalipsa 21:8 Dar cât despre fricoși, necredincioși, scârboși, ucigași, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli, și toți mincinoșii, partea lor este în iazul, care arde cu foc și cu pucioasă, adică moartea a doua."

Credeti ca cuvintele iazul, care arde cu foc se refera la Iad?

Sa vedem un exemplu in Biblie unde scrie despre foc și pucioasă:

Geneza 19:24 Atunci Domnul a făcut să ploaie peste Sodoma și peste Gomora pucioasă și foc de la Domnul din cer.

Inteleg din acest verset ca au fost distrusi toti locuitorii oraselor Sodoma și Gomora. Insa despre iazul cu foc, Biblia spune ca arde in continuu:

Apocalipsa 20:10 Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și proorocul mincinos. Și vor fi munciți zi și noapte în vecii vecilor.

Asadar, am facut cercetari si am aflat ca la Iuda 1:7 sunt folosite aceleasi cuvinte pentru Sodoma si Gomora:

Iuda 1:7 Tot așa, Sodoma și Gomora și cetățile dimprejurul lor, care se dăduseră ca și ele la curvie și au poftit după trupul altuia, ne stau înainte ca o pildă suferind pedeapsa unui foc veșnic.

Ati vazut sau ati auzit ca pe pamant exista un loc in care intotdeauna arde focul de la sine?

Cuvintele înainte ca o pildă din Iuda 1:7 ne arata ca Sodoma și Gomora sunt un exemplu pentru noi astazi si ne arata ce viitor am avea daca practicam si noi cea ce au practicat locuitorii oraselor Sodoma și Gomora.

Iazul de foc descris in Apocalipsa, are aceasi semnificatia. Adica, razvratirea diavolului, oamenilor si distrugerea lor, vor fi ca un exemplu pentru toti cei despre care este scris in

Apocalipsa 21:3 Și am auzit un glas tare, care ieșea din scaunul de domnie, și zicea: "Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, și ei vor fi poporul Lui, și Dumnezeu însuși va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.

Chiar si parabola cu Lazar si Bogatul din Luca are o explicatie Biblica!

V-as invita sa mai cititi odata cartea Iov si sa vedeti ca acolo tot l-au acuzat pe Dumnezeu si la sfarsitul cartii o sa vedeti ce le-a zis Dumnezeu despre acuzatiile lor.

#79
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

V-as invita sa mai cititi odata cartea Iov si sa vedeti ca acolo tot l-au acuzat pe Dumnezeu si la sfarsitul cartii o sa vedeti ce le-a zis Dumnezeu despre acuzatiile lor.

Prietene eu nu-L acuz pe Dumnezeu de nimic ,citeste cu atentie posturile mele .Mersi .

#80
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postpamant, on 7th June 2010, 14:31, said:

Prietene eu nu-L acuz pe Dumnezeu de nimic ,citeste cu atentie posturile mele .Mersi .

Quote

QUOTE (pamant @ 7th June 2010, 00:10) *
Ioan 5:24
Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, și crede în Cel ce M-a trimis, are viața veșnică, și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață.

S-o crezi tu ca ai viata vesnica. Ce-ti imaginezi tu ca o sa faci in viata vesnica de dupa judecata???
raspunde plz

#81
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Am raspuns ,dar tu poate dormea-i langa "ursuletul de plus "! :thumbup:

Edited by pamant, 07 June 2010 - 14:00.


#82
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postpamant, on 7th June 2010, 15:00, said:

Am raspuns ,dar tu poate dormea-i langa "ursuletul de plus "! :thumbup:
eu nu vad nimic sau poate ti-a sters moderatorul postu ca m-ai injurat  :rolleyes: .

#83
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View Posterrai, on 7th June 2010, 15:03, said:

eu nu vad nimic sau poate ti-a sters moderatorul postu ca m-ai injurat  :rolleyes: .

Eu nu injur niciodata !Sunt relaxat mereu caci sunt Vesnic ! :thumbup:

Numai Dumnezeul Bibliei cunoaște sfârșitul de la început:Eu sunt Dumnezeu și nu este altul ca Mine! Eu fac cunoscut mai dinainte sfârșitul și, din vremuri străvechi, descopăr lucrurile care încă nu s-au întâmplat (Isaia 46:9-10).

#84
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postpamant, on 7th June 2010, 16:07, said:

Eu nu injur niciodata !Sunt relaxat mereu caci sunt Vesnic ! :thumbup:

Numai Dumnezeul Bibliei cunoaște sfârșitul de la început:Eu sunt Dumnezeu și nu este altul ca Mine! Eu fac cunoscut mai dinainte sfârșitul și, din vremuri străvechi, descopăr lucrurile care încă nu s-au întâmplat (Isaia 46:9-10).
Oh God, dupa 2000 de ani s-a gasit cel care sa arunce prima piatra :D
De cand asteapta crestini acest moment.
Pamant... cand ai de gand sa recunosti ca pe tine te-a trimis d-zeu sa ne explici cum e treaba?  :naughty:
Sa stii ca mesianici au fost multi dar tre sa fi smecher ca sa ramai in istorie...
E trist totusi ca iti propagi ideologia fara idei proprii fara analize ci doar citate pe care nici tu nu le intelegi ci folosesti niste interpretari mai vechi.

Ontopic:
Ce se intampla dupa moarte?
Nu se intampla nimic in afara unei reciclari a materiei si reinceperea unui alt ciclu de viata in ecosistem. :)

#85
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Mie personal nu-mi pasa ce-i dupa moarte, am viata asta si trebuie sa o traiesc cum vreau eu , nu cum vrea biblia, ce-o fi dupa nu conteaza. Oricum, faza cu viata vesnica e depasita, asta ne dorim toti, dar nici acel "dumnezeu" din imaginatia noastra nu n-o poate oferi.

#86
rami

rami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.03.2007
dupa moartea fizica,fiecare va experimenta ce a crezut cu adevarat in timpul vietii.ateii vor disparea complet,hindusii se vor reincarna ,crestinii vor avea o viata vesnica in rai sau in iad(la alegere).si fiecare,dupa religia pe care a crezut-o cu tarie in timpul vietii,isi va afla ,,asterne'' somnul de veci!

asta-i cea mai inspirata idee care mi-a venit de cand ma gandesc la toata chestia asta.

nu incercati sa ma contraziceti,ptr ca stiti ca am dreptate,chiardaca nu recunoasteti asta nici macar fata de voi insiva.

#87
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
dupa moarte te descompui in atomii componenti

#88
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View Postgi_fubar, on 10th June 2010, 15:15, said:

dupa moarte te descompui in atomii componenti
iar constiinta ta se descompune in constiintele atomilor componenti   :) .

#89
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postrami, on 10th June 2010, 12:14, said:

dupa moartea fizica,fiecare va experimenta ce a crezut cu adevarat in timpul vietii.ateii vor disparea complet,hindusii se vor reincarna ,crestinii vor avea o viata vesnica in rai sau in iad(la alegere).si fiecare,dupa religia pe care a crezut-o cu tarie in timpul vietii,isi va afla ,,asterne'' somnul de veci!

asta-i cea mai inspirata idee care mi-a venit de cand ma gandesc la toata chestia asta.

nu incercati sa ma contraziceti,ptr ca stiti ca am dreptate,chiardaca nu recunoasteti asta nici macar fata de voi insiva.

Te contrazic eu.Ceea ce ai zis e o prostie.Adica ateii dispar in timp ce crestinii merg in Rai iar hindusii se reincarneaza.Ma faci sa rad.

#90
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postteo15, on 10th June 2010, 17:09, said:

Te contrazic eu.Ceea ce ai zis e o prostie.Adica ateii dispar in timp ce crestinii merg in Rai iar hindusii se reincarneaza.Ma faci sa rad.

si de ce n-ar putea fi asa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate