Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1142 replies to this topic

#973
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
De curiozitate am intrat si eu pe site sa vad ce si cum, suna bine, traditional taranesc pana in mometul calcului. Pt 2 zile/2 adulti ajungi cu cazarea si 3 mese pe zi la 960 lei. Mie mi se pare ffff mult

#974
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postbarbosa, on 11 aprilie 2016 - 22:30, said:

Nu pot sa pun link de pe telefon, dar cauta pe Google: Ferma de sub Penteleu. Sau mai bine cauta " minicalatorii+ Ferma de sub penteleu.
Suna bine ...dar preturile ...

View Postluciana5, on 12 aprilie 2016 - 12:05, said:

De curiozitate am intrat si eu pe site sa vad ce si cum, suna bine, traditional taranesc pana in mometul calcului. Pt 2 zile/2 adulti ajungi cu cazarea si 3 mese pe zi la 960 lei. Mie mi se pare ffff mult
Enorm . E jecmaneala pe fata . Mai caut ....

#975
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu stiu ce sa spun. Nu ca as fi eu Tiriac, dar nu mi se pare chiar jecmaneala 500 de lei pentru cazare si 3 mese pe zi pentru 2 prsoane. Cu conditia ca ceea ce prezinta aia acolo sa fie real. Mai jecmaneala mi se pare de exemplu sa dai 1000 de lei pe o camera de hotel in Mamaia. Fără mâncare. Daca o sa ajung pe acolo o sa va spun daca merita sau nu.

#976
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Mie nu mi se pare mult deloc. Să nu uităm că sunt 3 mese pe zi. Evident, să fie şi mâncarea ok, şi cred că e, cam aşa e peste tot, de obicei mesele sunt îmbelşugate.


Sănătate şi tcb !

#977
phantom_bride

phantom_bride

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2015

View Postdox900, on 01 aprilie 2016 - 14:42, said:

Va rog puteti sa-mi recomandati o pensiune care sa indeplineasca urmatoarele conditii. Va intereseaza pt. un wk.
- nu mai departe de 2.5h de mers cu masina de Bucuresti
- sa fie child friendly (curte mare, sa se poata juca copii, sa alerge etc)
- sa coste maxim 200 ron/noapte camera (ideal cu mic dejun inclus)
- sa serveasca masa (sa aiba restaurant) sau sa fie locatii unde sa poti manca la mers de cateva minute de cazare
- sa nu fie in orase gen Sinaia, Predeal etc. Sa fie mai retras, in mijlocul naturii, intr-o padurice ceva, mergem cu masina.

Multumesc
Hotel Ruia, Poiana Brasov

#978
vioricaconstantin19

vioricaconstantin19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.08.2016

View PostMar, on 18 martie 2007 - 13:48, said:

cabana voina sucks... badly.
iar drumul este foarte prost, anul trecut in leresti jumatate de drum era santier ( cred ca bagau tevi de gaze) iar din leresti pana la voina e destul de accidentat.

chiar nu stiu ce sa recomand in zona aia pt. cazare... desi peisajul e destul de frumos.. trist.
Buna! Am si eu ceva nelamuriri, As vrea sa merg de la Bucuresti spre zona Bran-Moeciu.dar pe ruta Buc-Pitesti-Campulung.Nu-s hotarata daca vreau in Bran sau Pestera, Magura, Leresti... Care este ordinea acestora din sensul de mers mentionat si daca pot vedea in prima zi Cheile Dambovicioarei, apoi restul. Am doar 3 zile la dispozitie saptamana viitoare. De asemenea recomandari de cazare pensiune + masa in zonele respective.
Multumesc anticipat!

#979
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostOvidiuNS, on 13 aprilie 2016 - 17:10, said:

Mie nu mi se pare mult deloc. Să nu uităm că sunt 3 mese pe zi. Evident, să fie şi mâncarea ok, şi cred că e, cam aşa e peste tot, de obicei mesele sunt îmbelşugate.


Sănătate şi tcb !
Am fost acum 2 sapt in Bucovina. 170 lei/zi pentru 2 pers, cazare+masa(mic dejun+cina). Camera mare, taraneasca, curat, baie in camera. Mancare bio, gatita de gazda. Verdeata, brazi, poienita.
Deci se poate si la alt pret. In conditiile unei alte zone, mult mai ofertanta as spune ca si obiective de vizitat.
Dar din Bucuresti evident ca ajungi mai usor in Buzau decat in Suceava, si asta uneori conteaza.

Oricum, imi pare overpriced la Penteleu.

Edited by nniki, 28 August 2016 - 06:57.


#980
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmihaistoian, on 06 septembrie 2016 - 21:14, said:

... popas la Obarsia Lotrului, unde am savurat un excelent si savuros pastrav prajit ...

Mi-ai trezit amintiri dragi. În luna mai 2007 am mâncat şi eu tot acolo cel mai bun păstrăv prăjit (în sensul de gătit exact cât trebuie). Niciodată nu mănânc păstrăv prăjit, ci doar fript sau făcut la cuptor sau în tigaia non-adezivă. Dar acolo singurul mod posibil să-l gătească a fost în tigaie cu ulei. Aşa că am acceptat. Şi cum spuneam, a fost perfect (gustos, bine făcut, şi totuşi nu prea mult, fiindcă nu se desprindeau coastele de şira spinării - urăsc să se desprindă coastele şi să rămână în carne atunci când desfaci peştele).


Sănătate şi felicitări pentru minivacanţă !

#981
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Că veni vorba. Tot citesc de ani de zile despre celebrul păstrăv de la Obârșia. Unde anume se poate servi Posted Image  dumnealui ? Dacă luăm ca punct 0 intersecția către Voineasa, Petroșani și Sebeș,  merg 100 m către Voineasa și pe dreapta ? Unde scrie Cabana Obârșia Lotrului (că din drum nu prea te îmbia la luat masa acolo) ? Că parcă mai sunt niște coșmelii și pe ramura către Sebeș. M-am întrebat și acum o lună când am trecut pe acolo, dar cum de păstrăvi mai avusesem parte în trecutul apropiat, am preferat carne la ceaun cu mămăligă de la Ștefanu (care s-a mutat ceva mai sus față de cum o știam de la precedenta excursie).

Doar să știu pentru viitor ... dacă nu uit până atunci

Edited by Brainie, 07 September 2016 - 08:15.


#982
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View PostBrainie, on 07 septembrie 2016 - 08:13, said:

Că veni vorba. Tot citesc de ani de zile despre celebrul păstrăv de la Obârșia. Unde anume se poate servi Posted Image  dumnealui ? Dacă luăm ca punct 0 intersecția către Voineasa, Petroșani și Sebeș,  merg 100 m către Voineasa și pe dreapta ? Unde scrie Cabana Obârșia Lotrului (că din drum nu prea te îmbia la luat masa acolo) ? Că parcă mai sunt niște coșmelii și pe ramura către Sebeș. M-am întrebat și acum o lună când am trecut pe acolo, dar cum de păstrăvi mai avusesem parte în trecutul apropiat, am preferat carne la ceaun cu mămăligă de la Ștefanu (care s-a mutat ceva mai sus față de cum o știam de la precedenta excursie).

Doar să știu pentru viitor ... dacă nu uit până atunci
Cand vii dinspre Voineasa este pe partea stanga Cabana Obarsia Lotrului pana in intersectie, in fata sunt niste casute mici pentru cazare, este adevarat ca din drum nu te imbie, dar e doar o impresie gresita, am mancat un pastrav de circa 400 grame absolut delicios, proaspat si cu o carne dulce de te lingeai pe degete atat de mult ca nu mai trebuia sa te speli.

#983
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Da, la Cabana Obârşia Lotrului am mâncat şi eu.


Sănătate şi tcb !

#984
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
Va cer si eu ceva sfaturi de calatorie :
Ma bate gandul sa fac un mic tur in jur de 1 octombrie cu familia(copil 2ani,parinti..) cu plecare din Bucuresti la urmatoarele obiective :
1-Manastirea Prislop
2-Sarmisegetuza
3-Castelul Corvinilor-Hunedoara.
Ne-am gandit la astea 3 obiective pt ca sunt relativ in aceeasi zona mai mult sau mai putin.
Intrebari:
A.Daca plec de sambata de dimineata pana duminica dupa-masa pot "acoperi" cele 3 obiective?Nu sunt genul sa stau 6 ore la un castel dar nici 10 minute.Intelegeti voi...
Daca da,unde sa imi caut o cazare bunicica(a.k.a "baza" de unde sa plec) de 100/120 ron camera sau mai bine chiar un apartament 2 camere<=220-250 ron(neaparat fara probleme cu,curatenie+caldura pt cel mic)?
B.Daca nu ajunge intervalul sambata 14.00-duminica 14.00 si mai e nevoie de o zi de cazare,in caz ca ar ramane timp ar mai fi ceva de vizitat/plimbat in jur ce ar merita?
Astept orice sugestie,sfat,etc
Multumesc !

#985
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pentru cazare cred ca cel mai bine ar fi sa cauti in Hateg.

#986
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View PostAdrianHH, on 09 septembrie 2016 - 12:09, said:

Salutare !
Va cer si eu ceva sfaturi de calatorie :
Ma bate gandul sa fac un mic tur in jur de 1 octombrie cu familia(copil 2ani,parinti..) cu plecare din Bucuresti la urmatoarele obiective :
1-Manastirea Prislop
2-Sarmisegetuza
3-Castelul Corvinilor-Hunedoara.
Ne-am gandit la astea 3 obiective pt ca sunt relativ in aceeasi zona mai mult sau mai putin.
Intrebari:
A.Daca plec de sambata de dimineata pana duminica dupa-masa pot "acoperi" cele 3 obiective?Nu sunt genul sa stau 6 ore la un castel dar nici 10 minute.Intelegeti voi...
Daca da,unde sa imi caut o cazare bunicica(a.k.a "baza" de unde sa plec) de 100/120 ron camera sau mai bine chiar un apartament 2 camere<=220-250 ron(neaparat fara probleme cu,curatenie+caldura pt cel mic)?
B.Daca nu ajunge intervalul sambata 14.00-duminica 14.00 si mai e nevoie de o zi de cazare,in caz ca ar ramane timp ar mai fi ceva de vizitat/plimbat in jur ce ar merita?
Astept orice sugestie,sfat,etc
Multumesc !
Care Sarmizegetusa vrei sa vizitezi, Regia sau Ulpia?
La sfarsit de saptamana Manastirea Prislop este foarte, foarte aglomerata, iar drumul este execrabil si ingust prin Silivasu de Sus, risc de blocaje rutiere

#987
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmihaistoian, on 09 septembrie 2016 - 13:51, said:


La sfarsit de saptamana Manastirea Prislop este foarte, foarte aglomerata, iar drumul este execrabil si ingust prin Silivasu de Sus, risc de blocaje rutiere
Nu este aglomeratie decit de sarbatori .
Vineri sau simbata , s-a stat cel mult 30 de minute la coada . La drum se lucreaza , si chiar daca are o portiune naspa , in santier , este latit si s-a terminat cu blocajele, parcari exista ....

#988
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc pt raspunsuri !
Mi s-au mai recomandat si alte obiective,insa in "drum" ar fi si cetatea Deva.
Sarmisegetuza...ma gandeam initial la Regia,dar avand in vedere ca si Ulpia Traiana nu e departe le pot pune pe amandoua.
Suntem cam "plimbareti" asa ca nu ne e frica de alergatura.Din ce mi s-a mai zis,24h(sambata dupa-masa--duminica dupa masa) ar fi cam la limita pt obiectivele astea dar incercam :)

#989
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View Postmaximg, on 11 septembrie 2016 - 21:32, said:

Nu este aglomeratie decit de sarbatori .
Vineri sau simbata , s-a stat cel mult 30 de minute la coada . La drum se lucreaza , si chiar daca are o portiune naspa , in santier , este latit si s-a terminat cu blocajele, parcari exista ....
Eu m-am referit strict la stradutele inguste din Silivasu de Sus unde abia au loc doua autoturisme unul pe langa celalalt, dar daca intalnesti un tractor cu remorca ori autocar a inceput distractia...

View PostAdrianHH, on 12 septembrie 2016 - 09:20, said:

Multumesc pt raspunsuri !
Mi s-au mai recomandat si alte obiective,insa in "drum" ar fi si cetatea Deva.
Sarmisegetuza...ma gandeam initial la Regia,dar avand in vedere ca si Ulpia Traiana nu e departe le pot pune pe amandoua.
Suntem cam "plimbareti" asa ca nu ne e frica de alergatura.Din ce mi s-a mai zis,24h(sambata dupa-masa--duminica dupa masa) ar fi cam la limita pt obiectivele astea dar incercam Posted Image

Daca vrei si Regia gandeste-te ca ai de facut cel putin 50 km cu masina pana acolo plus returul, pe langa timpul de vizitare, deci vreo trei ore cu totul.
Decat cetatea Deva care nu are nici macar un singur panou de informare mai bine vizitezi Muzeul civilizatiei dacice unde poti vedea destule: bijuterii, bani(kosoni), obiecte si arme specifice dacilor si romanilor, relicve si fragmente de dinozauri, animale, pasari si fluturi din zona, expozitii virtuale si interactive, plus piesa de rezistenta a muzeului, matrita din bronz pentru confectionarea bijuteriilor dacice gasita acum circa trei ani la Regia(este extraordinara).

#990
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmihaistoian, on 12 septembrie 2016 - 10:57, said:

Eu m-am referit strict la stradutele inguste din Silivasu de Sus unde abia au loc doua autoturisme unul pe langa celalalt, dar daca intalnesti un tractor cu remorca ori autocar a inceput distractia...
1. Daca ai ajuns acolo , sa nu ne ferim , mergi la Arsenie Boca ...asa ca eventualul efort sau chin face parte din eforturtul de a ajunge mai aproape de Dumnezeu ...
2. S-a latit totul , doar  ultima curba la 90gr printre case , a ramas mai nasoala ...
3. Acum , daca tie nu-ti place aventura ????
4. Daca vei mai umbla prin zona , pe drumuri secundare , vei gasi sosea prin padure , lata de 1 banda , sau in localitati , unde doua masini incap , daca se chema " tata motors " ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate