Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#5023
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postadilie2003, on 20 octombrie 2014 - 14:10, said:

În vara asta a venit tata acasă cu două inimi roze care arătau exact ca inima de vacă. .. în loc să adunăm semințele le-am mâncat... sper să mai facă rost de semințe.

Eu folosesc procedura 2 in 1. Mananc rosia pastrand, totodata, si samanta. :)
Nici o rosie de soi sanatoasa si gustoasa nu scapa nemulsa de seminte.

#5024
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Megane, si la anu' pui numa seminte cumparate in combinatia aia de la bursa, hai sa ne unim cu totii, sa luam plicul cu emotii :lol::lol:

#5025
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Taci ca si tu esti pe liste la ardei anul asta :)

#5026
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ma sincer ma mai gandesc...sa vad cum rezolv cu rasadnita, daca am unde sa fac niste alea devreme...
Altfel anul asta am avut asa o revelatie...capiati nu mai pun, cumpar..bag picioru in ofilirea vasculara din gradina si in aia mari si frumosi, e mult mai simpku si mai ieftin sa-i cumpar...
Plus ca mai e o treaba, n-au gust...urechi,.hibrizi gen potolac si gasca...se favde ras in fata unui corno di torro sau versiunile mai romanesti...carne subtire, culoare mai palida insa dulceata la toti jmecherii astia care atarna la cantar si incanta ochiul lipseste...
La ce.draci sa mai pun?
Pun asa dr salata si poate 30-40 de.fire de curiozitate, in rest exclusiv iuti..
La anul ma dau la.rosii pe hibrizi jmecheri, gradina mea e pilaf si vrea.ori rezistenti la maxim ori pauza...

#5027
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012

View Postparintele, on 20 octombrie 2014 - 14:55, said:

Megane, si la anu' pui numa seminte cumparate in combinatia aia de la bursa, hai sa ne unim cu totii, sa luam plicul cu emotii :lol::lol:
Si semintele le 'paseaza' lu' 1orgu sa le dea la gainuse!
:)

#5028
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postparintele, on 20 octombrie 2014 - 18:21, said:

n-au gust...urechi,.hibrizi gen potolac si gasca...se favde ras in fata unui corno di torro sau versiunile mai romanesti...

Stiam ca inca n`ai incercat ardei profi. Eu cand am cules potolac si gasca 'putea' a ardei in toata casa de mi`era mila sa`i bag la oala si dulci ca mierea. Cred ca`i doar solul de vina, mai fa ceva amendamente. Soiurile astea se fac de ras in fata hibrizilor cand vine vorba de ardei, la toate capitolele. Nici nu ma mai uit la soiuri.

#5029
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Pot participa si persoane care nu au seminte interesante de oferit? Posted Image

#5030
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ana, ei se organizeaza ca sa puna mana de la mana si sa cumpere seminte de hibrizi profi!
D'astea de se vand la 500-1000 buc/plic si meleoane la pret.
;)

Edited by subway_guru, 20 October 2014 - 20:47.


#5031
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Aaaaa, scuze. Credeam ca se organizeaza un schimb de seminte.

#5032
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Nu-I bai, daca vrei seminte din 'selectie proprie' fara pretentii, Iti pot oferi din ce am recoltat...

#5033
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu as vrea, insa ce sa-ti ofer in schimb??? Ca semintele mele de san marzano, roma, ace si cherry nu cred ca tenteaza pe nimeni...Am si seminte de marbena multumita lui megane :) Oferta mea este saraca din pacate....

Edited by anasstasia, 20 October 2014 - 21:27.


#5034
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Si eu dau din ce am, in special iuti...restul nu am recoltat mare lucru pentru ca la anul am zis ...refacerea parcelelor.
Rid, nu am spus ca am avut eu neaparat, am avut cate ceva dar de compaat am comparat pebtru ca am procesat...o clasa peste.
Stii ca am spus ce spui si tu, de acord, doar ca ny stiu daca ma mai omor eu de vreme ce pot cumpara acelasi drac, inclusiv dpdv al tratamentelor eu cred ca.trebuie sa stau mai prost...am timp sa ma gandesc, poate la ceva foarte rezistent..

#5035
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012

View Postanasstasia, on 20 octombrie 2014 - 21:13, said:

Eu as vrea, insa ce sa-ti ofer in schimb??? Ca semintele mele de san marzano, roma, ace si cherry nu cred ca tenteaza pe nimeni...Am si seminte de marbena multumita lui megane :) Oferta mea este saraca din pacate....
N-am cerut nimanui nimic la schimb, doar sa puna poze pe forum cu rezultatul...
:)
Dar din dar se face rai!

Edited by subway_guru, 20 October 2014 - 22:10.


#5036
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Postatul pozelor este obligatoriu :)
Iti multumesc!

#5037
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Parinte, nu te descuraja ca anul asta a fost cel mai prost an dpdv al controlului bolilor din ce tin eu minte. Si n`are cum sa fie acelasi drq ce`i pe taraba cu ce`i in gradina ta, unde`ai tras ca magaru'. Numa' psihologic si`i de doua ori mai bun ca sa nu mai zic ca ma indoiesc ca gasesti la taraba mai mult de 3 soiuri mari si late :)

#5038
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ana, daca faci o cezariana la cateva fructe cat mai 'storcosite' aduni deindata cateva sute sau mii de semincioare...nu costa nimic, doar un pic de rabdare...
Aranjamentele concrete pe PM...

#5039
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Am facut asta deja cu semintele tomatelor mele. In rest, de la tomatele din comert nu am luat pentru ca ma gandeam ca sunt hibrizi si degeaba le culeg semintele ca ajung F3,4 sau cine stie cat si le cultiv  degeaba... Si la ardei, gogosari, capiati si restul am gandit la fel. Probabil am gresit...

#5040
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Anastasia, poti oricand sa cumperi impreuna cu restul lumii. Cu exceptia catorva colegi de pe aici care pun mii restul au nevoie de 50-100 seminte/fel asa ca se impart plicurile din ce am vazut. Cand tragi linia pretul e chiar decent.
Ai grija in schimb cum iti setezi asteptarile. Hibridul iti ofera productivitate si rezistenta dar cere irigare, palisare, fertilizare, etc, In conditiile in care nu ai grija de el s-ar putea sa iti ofere un rezultat final mai slab decat un soi care fiind mai rustic e ceva mai obisnuit cu neglijenta. Si la capitolul gust......s-a rasdezbatut deja.
Daca gradina ta nu e inca atacata de boli majore care rezista in perene de la un an la altul, daca nu ai sesizat viroze prezente care pot ramane in perene si sa te atace anul viitor si nu ai solul plin de nematozi poate e mai prudent sa mergi pe soiuri inca un timp...Sint si soiuri cu ceva rezistente - ex Rozov Blyan amintit mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate