Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#523
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Multumesc pt calcule...Cred ca in primavara am sa experimentez si eu     aceasta cultura din seminte, dar semenate direct, gandul de a face rasaduri ma cam sperie... Pana atunci, toamna asta bag in pamant cam 130 kg de arpagic pt ceapa verde...
Ceapa verde din seminte are cerinte mai mare de lumina decat cea din arpagic ?

#524
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru semanat direct probabil ca ti-ar trebui samanta drajata...plus atentie la adancimea de semanare, samanta trebuie 'ingropata' doar superficial, max 0,5cm.
La suprafete mici lucrul cu rasad e chiar placut, la suprafete mari devine sigur o durere de cap...si de spate!
;)
In ce priveste lumina, e clar ca mai multa=mai bine, dar se descurca si la semiumbra, doar ca se dezvolta mai incet din ce am observat, dar mai ales vara pe arsita parca are totusi avantaj...
Oricum ar fi, apa nu trebuie sa lipseasca.
Bafta!
P.S.
De ce nu faci ca pyxysh?...mai intai o proba pe o suprafata mica...dupa care...vezi tu!
Cu semanatul direct cum ai de gand sa procedezi?
La noi putina lume cultiva ceaclama, dar cei care fac asta sunt profesionisti...
De exemplu, stiu de la pretenarul meu de la Ciproma ca avea un singur 'client serios' pentru ceapa bunching...

Edited by subway_guru, 01 November 2015 - 01:47.


#525
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Eu cultiv doar pt ceapa verde si la fel ca colegul Pyxysh cultiv ca un hoby iar desfacerea o fac direct la taraba cateva zile pe saptamana...oricum o sa fac o proba pe o suprafata mica, deoarece marea parte din teren e deza ocupata cu arpagic acum... o sa revin cu poze si pareri...
Unde as putea gasi samanta drajata ?


#526
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Eu am riscat si am semanat direct seminte, 20 cm intre randuri, 6-8 cm intre plante cu o semanatoare modificata de mine la o adamcime de maxim 2 cm, dar avand sectiile fixe, a variat adancimea pe razor( 6 randuri) intre 0 - 2 cm, a depins de planeitatea terenului, la 2 cm abatere im trebuia boloboc
Problema mea este ca am semanat pe 16 septembrie in camp deschis 1 ha si abia acum a inceput sa rasara foarte putin, inainte am pus in casa la germinare si a rasarit intr- o saptamana 80%. A mai cultivat cineva ceapa din samanta?



#527
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

View Postsubway_guru, on 01 noiembrie 2015 - 01:30, said:

Pentru semanat direct probabil ca ti-ar trebui samanta drajata...
Sau, pentru suprafețe mici, o semănătoare manuală bob cu bob. Sunt foarte bune.

#528
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Cultura cepei (linkuri externe)
* 12-08-2014 Cultura cepei prin semănat direct
* 31-03-2015 Varietăți de ceapă recomandate de specialiștii de la Agrosel
* 12-04-2015 Cum se cultivă ceapa în sticle de plastic…pe pervaz
* 13-11-2015 Ceapa cultivată pentru frunze: o cultură profitabilă pe suprafețe mici
* Tehnologia culturii cepei

View PostOctavian_A, on 01 noiembrie 2015 - 09:32, said:

Sau, pentru suprafețe mici, o semănătoare manuală bob cu bob. Sunt foarte bune.

21 dec. 2012  Semănătoare universală de precizie pentru legume (bob cu bob) (video)

#529
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Am aflat care este distribuitorul semănătorii.

#530
R0BERT

R0BERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 13.11.2007
Pentru hobby nu vad rostul cultivarii cepei din samanta. Calitatea acesteia e inferioara celei din arpagic. E mai lemnoasa si in acelasi timp mai apoasa (ciudat, stiu!), la dezghet se comporta aproximativ ca si cartoful fata de cea din arpagic care nu-si schimba caracteristicile. Nu in ultimul rand e mai usor de intretinut pentru hobbysti.

Cred ca ceapa din samanta a aparut pentru cultivatorii mari, sarind o etapa: samanta-arpagic.

#531
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Si riscul de 'fusti', pe asta nu l-ai pus la socoteala?...dar virusii si nematozii si n'spe boli inevitabile la inmultirea vegetativa???
Cam 'simplista' asa-zisa 'analiza'...de secol XI...daca mai bagi un X la secol...se cam schimba treaba!
;)

Edited by subway_guru, 03 December 2015 - 20:39.


#532
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Productii mari obtii doar la ceapa din samanta si se cauta mai bine la piata

#533
R0BERT

R0BERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 13.11.2007
Nu sunt de acord ca.i mai cautata. E mai vanduta avand pretul mai mic. Pentru o gospodarie sa.si faca ceapa proprie n.as recomanda decat arpagic.

Pentru afacere merge si din arpagic dar din samanta se fac bani mai bine. Nu se compara investitia in arpagic cu cea in samanta pentru plantare, cantitatea recoltata din samanta e peste cea dib arpagic... Depinde insa si cat de bine stapanesti buruienile in principal si tehnologia culturii in general.

Edited by R0BERT, 04 December 2015 - 20:36.


#534
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Asa e, ceaclamaua e mult mai pretentioasa.

#535
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Cat de pretentioasa e ceapa la apa ?

Caut solutii pentru un teren usor mai nisipos unde vara exista o perioada fara apa daca nu ploua . Nu stiu daca ar merita sa incerc ceva( ceapa, radacinoase..) sau sa ma las pagubas pana voi fora sau voi face o fantana.

Edited by Achimitom04, 05 December 2015 - 10:16.


#536
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Lasate pagubas ...ceapa din samanta fara apa nu am vazut...de arpagic da .

#537
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pe 'scurt inainte' treaba e cam asa:
Ceapa are un sistem radicular superficial, din aceasta cauza nu face fata nici la seceta si nici la concurenta cu buruiana.
In faza de crestere vegetativa, apa din abundenta e o necesitate...
Cand ajunge in faza de bulb complet format are nevoie de uscaciune, altfel o napadesc boliciunile...vorbim aici strict de ceapa de 'cepe' nu de altceva...

Edited by subway_guru, 05 December 2015 - 19:17.


#538
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Silesax, sa iteleg ca din arpagic ar merge cu apa la inceput si sa sufere putin de sete spre sfarsitul lui iunie-iulie ?

Guru, nu stiu in cat timp isi formeaza bulbul complet ....la inceput am apa acolo. Dovada ca am pus pastai si am cules cam 2 maini pana a dat seceta....si nu le-am pus devreme , ba din contra, cam tarziu....sfarsitul lui mai si apoi tot la 2 saptamani. Am cules din toate, udate doar la inceput de vre-o 2 ori.   
Dar nici nu as baga bani doar sa ma aflu in treaba. Ideea e urmatoarea: daca e seceta de aia spurcata, raman la mila ploii cam o luna jumate . Asta in perioada de mijloc. Varza  de tomana de exemplu pusa mai tarziu nu s-a mai facut decat sporadic,ici-colo. In schimb pastai- si ardei  arsi de soare- am cules.

Deci nelamurirea mea este in continuare: merita sa pun ceva acolo au ba? Posibil sa am la vara fonduri de o fantana,posibil sa nu am...

Desi topicul este despre ceapa, am in vedere si alte culturi care sa aduca cat de cat profit, altfel vorbim degeaba :)

Edited by Achimitom04, 05 December 2015 - 21:31.


#539
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pune fasole...nu merita sa pui acolo legume ,radacinoase pentru ca pur si simplu trebuie sa ai apa....de fapt daca ai bani poti incerca. sa pui primavara devreme pastirnac si il scoti acum.am fost zilele trecute la braila si am vazut un legumicultor care scotea cu oameni pastirnacul de pe un teren neirigat. si sa stii ca si anul trecut a avut in aceiasi sola patrunjel si pastirnac pe teren neirigat.
la noi nu pune nimeni fara apa.
dar acel fermier pune.
dar sa stii ca el are putere financiara ca are o ferma de legume cu citeva sute de ha.si ma gandesc ca merge la risc.
o avea hibrid de pastirnac mai rezistent la seceta?!,nu stiu

#540
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ma gindesc sa iau un plic de seminte de ceapa de legatura hibrid japonez si unu din care a cultivat colegu de pe topic sa fac rasad la sfrisitu lui ianuarie si in martie sa il plantez in gradina urmind sa il vand in aprilie odata cu spanacu la piata...oare oi face ceva banuti ...sau sa stau dracu linistit?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate