Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Apple iPad

- - - - -
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#451
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View Postmuc_cel_mic, on 23rd November 2010, 19:34, said:

Pe iPad se poate downloada spre exemplu un fisier de pe rapidshare, fara a fi nevoie de mii de setari si jailbreak ?
Pe iPad se poate creea un folder gen My Documents, in care sa pot transfera fisiere, doc, xls, docx, pdf, rar ?
Exista aplicatii free de editat documente word ?
Ma intereseaza acest device pentru utilizare office, mai mult, in specia editare .doc si vizualizare pdf-uri.

Mergi la site la apple si instaleaza-ti iTunes pe calculator http://www.apple.com/itunes/ . Iti faci un cont (cu nume real pe Romania). Apoi cauti programe pentru productivitate. Uite eu am gasit unul numit chiar "Downloads - Browse, Download, View and Share Files!" (costa 1,59 Euro) care printre altele zice ca face:

Download manager
-Fast downloading speed
-Supports resuming of interrupted downloads reliably
-Live download progress bar and speed indicator

File manager
Full screen document viewer that supports .pdf, .doc, xls, .ppt, .txt, .html and .rtf file formats
Folders support
Move, rename and delete files
Extract rar archives
Unzip zip files
Remember document scroll position

Photo viewer
Audio player
Video player

File sharing
-Supports HTTP and FTP protocols
-Supports iTunes USB File Sharing
-Transfer files to and from computer in Wi-Fi network
-Send files as email attachments (size under 15MB)

Inter-app document interchange
-Other apps can save their files to Downloads app (e.g. Email app can save attachements to Downloads app)
Tested with RapidShare (Free and Premium Zone), Megaupload, Hotfile, Dropbox, Gmail attachement, MobileMe iDisk and many others.

Si mai face si alte chestii pe care nu le mai scriu acum.
---------------------------------------

Deci asta nu editeaza documentele, doar le vezi. Pentru editare documente unul dintre cele mai bune programe este "Documents To Go Premium - Office Suite" (7,99 Euro programul normal si 13,99 Euro programul Premium)

Edit, Create & View Word, Excel & PowerPoint files (including Office 2007/2008/2010)
View PDF, iWork & other files
Acces, use & syng files stored in Google Docs, Dropbox, Box.net, iDisk & SugarSyng
Includes desktop app (Win & Mac) with 2-way file sync (WiFi required)
--------------------------------------
Si mai sunt multe, multe alte programe asemanatoare, unele free. Chiar si Apple a facut "Pages" si "Numbers" care sunt Word-ul si Excel-ul facut special pentru iPad. Sau poti sa folosesti Google Apps pentru iPhone si sa editezi direct documentele pe site-ul Google.
Una dintre cele mai bune aplicatii pentru sincronizat si pastrat fisiere "in the clouds" este Dropbox. Poti sa vezi si documente cu aplicatia pentru iPad, inclusiv pdf-uri. Asta e free. Vezi la https://www.dropbox.com/ . O instalezi pe Windows si pe iPhone.

Edit:
Mi-am amintit, "GoodReader for iPad" iarasi e bun pentru vazut tot felul de documente. (1,59 Euro)

Edit din nou :D
Am mai gasit unul pentru editat, "Office Suite, Flash Browser & PDF Reader with virtual PC - AlwaysOnPC iPhone Edition":

-OpenOffice suite: open, edit, save Word (.doc/x), Excel (.xls/x) and Powerpoint (.ppt/x) files with Full Ms compatibility
-FireFox 3.5.10 with Flash support (no sound and no full motion)
-PDF viewer
-Edit, crop and retouch photos
etc.

Uite-l aici in actiune: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2mMRPrQ4uLU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(15,99 Euro - cam scump, eu zic ca e mai bun Documents to go)

Uite si cum arata Documents To Go: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M7WsXWWG7UI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by walsy, 23 November 2010 - 21:07.


#452
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010
Documents To Go pe site-ul firmei producatoare: http://www.dataviz.c...l?device_id=735

#453
jonnie94

jonnie94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 03.10.2009
Sau mai simplu, folosesti suita office de la Apple (Pages, Numbers etc)

#454
Spikey55

Spikey55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.01.2011
da ipad , nefolositor l-am cumparat l-am tinut 2 saptamani si l-am vandut ... chiar nefolositor .. pur si simplu nu merita mai bine iti iei un iphone:)

#455
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View PostSpikey55, on 18th January 2011, 22:10, said:

da ipad , nefolositor l-am cumparat l-am tinut 2 saptamani si l-am vandut ... chiar nefolositor .. pur si simplu nu merita mai bine iti iei un iphone:)
Adica tu ai cumparat un produs care nu stiai daca o sa-ti foloseasca sau nu? Cum ai facut? Ai intrat asa in magazin si ai zis: Ia uite o chestie patrata colorata! Ia sa cumpar si eu una sa vad la ce-o fi buna! :D

#456
Spikey55

Spikey55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.01.2011

View Postwalsy, on 19th January 2011, 14:29, said:

Adica tu ai cumparat un produs care nu stiai daca o sa-ti foloseasca sau nu? Cum ai facut? Ai intrat asa in magazin si ai zis: Ia uite o chestie patrata colorata! Ia sa cumpar si eu una sa vad la ce-o fi buna! :D

nu l-am cumparat pentru ca am fost curios imi plac produsele de la apple(mai detin un iphone 2g), era ceva nou si plus aveam nevoie de ceva pentru prezentari.. etc in fine... io mi-am zis parerea nu trebuie sa-mi sari in cap

#457
Oana31

Oana31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.07.2008

View PostSpikey55, on 18th January 2011, 23:10, said:

da ipad , nefolositor l-am cumparat l-am tinut 2 saptamani si l-am vandut ... chiar nefolositor .. pur si simplu nu merita mai bine iti iei un iphone:)

Am ajuns la aceeasi concluzie. Am primit una cadou de la fostul sotz, care a primit-o ca bonus de Craciun de la angajator. Noroc ca nu am desigilat-o. Avand si eu la munca vreo doua, m-am jucat cu ele si am dedus ca is cam useless, si am maritat-o pe Amazon. Daca ai un laptop si un iphone, ipad-ul e o alta factura lunara, pentru ceva ce deja ai in telefon sau laptop.

#458
Spikey55

Spikey55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.01.2011

View PostOana31, on 3rd February 2011, 04:24, said:

Am ajuns la aceeasi concluzie. Am primit una cadou de la fostul sotz, care a primit-o ca bonus de Craciun de la angajator. Noroc ca nu am desigilat-o. Avand si eu la munca vreo doua, m-am jucat cu ele si am dedus ca is cam useless, si am maritat-o pe Amazon. Daca ai un laptop si un iphone, ipad-ul e o alta factura lunara, pentru ceva ce deja ai in telefon sau laptop.
stiu la asta ma gandeam si eu ...

#459
mihugl

mihugl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.01.2007
Mi-am luat si eu un apple 3G 16 gb ca nu m-am putut abtine, ma acomodez cam greu, sunt obisnuit cu windows; m-am conectat wireles, zice ca sunt conectat dar internet nu am, poate ma lamureste cineva ce setari ar trebui sa fac, netbookul se conecteaza, pda-ul la fel, apple nu vede net....

#460
alakazamy

alakazamy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.11.2009
Buna seara !
Am cateva intrebari despre Ipod Touch 4th gen . Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie , sau erau alte topicuri despre aceste lucruri , dar eu nu am gasit.
Intentionez sa cumpar acest produs  si am urmatoarele intrebari :

Fara Jailbreak :
1.Pot pune muzica mea din PC in el?
2. Pot pune video-urile ori filmele luate de pe torrenti ?


3. Care este cea mai buna metoda (in parerea voastra ) pentru a face jailbreak pentru acest aparat ? Fie ea si online !
4.Ce pot pierde, pe langa garantie, daca fac jailbreak.?
5.Am acces in continuare la App Store dupa jailbreak?
6.Prezinta sacadari dupa jailbreak?
7.Care sunt cele mai bune metode de conservare a energiei si vietii bateriei?
8.Imi puteti spune pareri personale despre acest aparat ?

#461
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
1 - poti pune muzica ta, dupa ce o importi in in prealabil in libraria iTunes. iYunes este interfata intre calc si ipod, totul se face prin el.
2 - poti pune filme, dupa ce le convertesti la formatul suportat de iPod
3 - daca nu esti sigur ca ai nevoie, mai bine nu fa. Incearca sa vezi daca te lovesti de limitarile sistemului, eu unul nu simt nevoia pe iPhoanele mele.
4 - poti pierde stabilitatea sistemului de operare, si durata de viata a bateriei.
5 - da, ai acces
6 - nu neaparat
7 - folosirea regulata, si incarcarea dupa ce scade sub 15% bateria
8 - aici nu, n-am iPod

#462
alakazamy

alakazamy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.11.2009
Multumesc pentru raspunsuri . Mai am inca o intrebare :
Ce inseamna model MC ori model MB ?

Va rog cei care detineti IPOD TOUCH , sa raspundeti si primelor intrebari , sunt interesat despre acest produs si vreau sa fiu sigur pe ce dau bani.
Multumesc !

#463
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
1. Da. Importi melodiile din pc pe Itunes si apoi alegi ce sa pui pe Ipod
2. Da din nou. Ori le pui direct pe Ipod la Photos (asa faceam inainte, ca nu stiu cum sa le pun la Movies) sau descarci o aplicatie gen VLC si le adaugi tot cu ajutorul programului Itunes.
3. Cu greenpoison, blackrain
4. Nici garantia nu o pierzi
5. Da
6. Depinde ce programe instalezi. Daca instalezi programe ce actioneaza asupra fisierelor de baza, da.
7. Il pui in Airplane mode cand nu ai nevoie de internet, inchizi aplicatiile din multitasking-u lui.
8. Merita fata de Ipod touch 3g. Are in plus display mult mai clar, camera fata/spate, microfon, difuzor mai bun si giroscop daca nu ma insel.

9. Vreau si eu ipod touch 4. Nu faci cinste? :))


Eu am ipod touch 3g asa ca am putin experienta cu ipodurile "taci".

LE: mb is 2nd gen ipod touch
mc is 3rd gen ipod touch

MB/MC tin in mare parte de ipod-ul 2 daca nu ma insel.

Edited by WarpS, 10 May 2011 - 22:39.


#464
catalinux2001

catalinux2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 19.01.2007
Nu pierzi garantia daca faci jailbreak. Din cate stiu, Apple a spus ca e in regula cu ei acum ceva timp.

#465
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Din cate stiu eu, exista o decizie judecatoreasca care spune ca nu este ilegal sa faci jailbreak.

Garantia tot o pierzi, ca asta e politica producatorului.

#466
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postglumetu, on 18th May 2011, 19:12, said:

Din cate stiu eu, exista o decizie judecatoreasca care spune ca nu este ilegal sa faci jailbreak.

Garantia tot o pierzi, ca asta e politica producatorului.

jailbreak-ul este o modificare a softului, contravine licentei si producatorul poate anula garantia daca alege.

s-a discutat aici

Edited by Centris, 18 May 2011 - 21:09.


#467
andru95

andru95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.01.2011

View Postalakazamy, on 9th May 2011, 03:26, said:

Buna seara !
Am cateva intrebari despre Ipod Touch 4th gen . Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie , sau erau alte topicuri despre aceste lucruri , dar eu nu am gasit.
Intentionez sa cumpar acest produs  si am urmatoarele intrebari :

Fara Jailbreak :
1.Pot pune muzica mea din PC in el?
2. Pot pune video-urile ori filmele luate de pe torrenti ?


3. Care este cea mai buna metoda (in parerea voastra ) pentru a face jailbreak pentru acest aparat ? Fie ea si online !
4.Ce pot pierde, pe langa garantie, daca fac jailbreak.?
5.Am acces in continuare la App Store dupa jailbreak?
6.Prezinta sacadari dupa jailbreak?
7.Care sunt cele mai bune metode de conservare a energiei si vietii bateriei?
8.Imi puteti spune pareri personale despre acest aparat ?
La primele doua intrebari, pur si simplu nu vreau sa-ti raspund. e la mintea cocosului
3. si eu am facut jailbreak de pe net, la mine acasa in... 30 de secunde.
4. garantia
5. normal ca ai acces la AppStore. da` ai in Cydia si Installous MII de aplicatii si teme.
6. sincer, depinde ce teme pui si ce icoane combini. mie-mi sacadeaza umpic... adica, se deblocheaza cu o sutime mai greu... si uneori mi se intorc iconitele... dar e din cauza unui program....
7. sa asculti doar muzica pe el  :thumbdown:
8.GENIAL :thumbup:

#468
ifciprian

ifciprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2011
Salut. Cand vine vorba de ipod, iphone sunt paralel. Am un laptop apple si il manuiesc bine. dar cu primele....
vreau sa imi iau un ipod touch 4g. dar am o intrebare. pare banala, dar repet, habar n-am.
cum cumpar aplicatiile de pe app store pentru ipod? ma refer la cele care trebuie platite. cum le platesc lor?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate