Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#829
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postdanutz_2009, on 27th December 2011, 22:00, said:

Atat de mult timp ti-a luat sa inveti agricultura de pe youtube?

Una peste alta agricultura nu se invata de pe net!
Una peste alta in agricultura se cere experienta, care se capata greu...cu sudoare...cu
strangeri din dinti....cu maini murdare, etc.

Numai bine!
Ai foarte mare dreptate, am vazut si eu. Problema mea e ca trebuie sa citesc 5 pagini ca sa gasesc ceva informatie utila. Toata lumea posteaza.

Edited by dinpoplaca, 27 December 2011 - 21:22.


#830
ewy01

ewy01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2012
buna ziua am un teren de 360mp si as dori sa construiesc un solar sau mai multe daca e posibil puteti sa-mi dati mai multe informatii ? vreau sa fac o camera frig ,un birou  si un  loc de depozitare pe acest teren si cred ca pe 250mp care  mi-ar ramane sa construiesc solarele .vreau sa le fac din fier si acoperite cu policarbonat sa se deschida partea de sus pentru aerisire si lateralele  daca e nevoie ,cu sistem de picatura .astra ar fi prima antrebare .pamantul este parloaga acum doar niste gunoaie cum sal pregatesc in prealabil?

#831
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Pe 250m trebuie sa cultivi altfel de ''ierburi'' ca sa merite investitia in birou,camera frigorifica si alte avioane.

#832
MihaiOrasan

MihaiOrasan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2012
Buna , ce ma sfatuiti sa cultiv intr-un solar de 40mp,anul trecut am incercat fori(petuni si muscati) si nu au iesit cinestie ce, asi incerca si anul asta . Ma ajutati cu niste sfaturi practice.

#833
cristimaluselu

cristimaluselu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2012
Salutare si La multi ani ;
anul asta vreau sa "sparg gheata" cu un solar; initial vroiam sa iau unul de la S.T. (din comoditate) insa m-am gandit si la o varianta din lemn.
Merita facut un solar din lemn ? sau ...dai un ban si stai in fata ?
Problema este si de timp,,, deja am luat semintele  :naughty: mai ales ca am gasit Pontica si Inima de bou.

Si in alta ordine, terenul l-am luat anul asta, pe el este semanat grau si cred ca "putin fertilizat/ierbicidat/etc" pe mine ma intereseaza o cultura cat mai "curata" pentru legume - ceva sfaturi pentru pregatirea terenului ?
multumesc anticipat

#834
Nicotina

Nicotina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.01.2011
Salutare  sunt nou si eu in acest domeniu ..  si am zisa sa incerc sa vad ceo iesi.

Si cum zice colegul .cristimaluselu. eu as zice ca merge si din lemn facut..  nu este durabil ca unul din metal, dar na este mai ieftin si mai usor de facut.
Eu am terminat unul acum 1 saptamana . este micut are 9 lungime si 6 latime ..   nu este  foarte reusit  dar pentru inceput sa zicem ca este cat de cat acceptabil . Mare investitie nu a fost pentru ca am mai avut materiale prin curte si nu a fost nevoie sa le cumpar pe majoritatea.

http://imageshack.us...5012012777.jpg/


Dar acum mam ambitionat si am zis sa mai fac unul ...   asta sa fie putin mai mare o sa aiba in jur de 21 m lungime . si 7 latime.
La acesta o sa coste putin mai mult  ca o sa cumpar toate materialele.
o sa revin cu poze dupa ce o sa-l termin.

Si mai am si o intrebare la cei in cunostinta de cauza (Trebuiau plantate rasaduri pana acum, sau de acum incolo se planteaza?)

Edited by Nicotina, 11 January 2012 - 20:14.


#835
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Eu nu l-as face din lemn pentru ca lemnul rezista foarte putin. Sunt tevi galvanizate pe care le poti indoi sa faci semicerc din ele. Solarul l-as  sapa cel putin un metru in pamant, ca sa fie mai cald iarna.

#836
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdinpoplaca, on 11th January 2012, 20:14, said:

Eu nu l-as face din lemn pentru ca lemnul rezista foarte putin. Sunt tevi galvanizate pe care le poti indoi sa faci semicerc din ele. Solarul l-as  sapa cel putin un metru in pamant, ca sa fie mai cald iarna.

Si cum elimini excesul de apa la 1 metru sub pamant?

#837
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
De ce trebuie neaparat sa ai exces de apa la -1m? daca panza freatica este mult mai jos?.. de unde?

View Postdinpoplaca, on 11th January 2012, 20:14, said:

Solarul l-as  sapa cel putin un metru in pamant, ca sa fie mai cald iarna.
Ai ceva date? cu cat creste temperatura? cu cat scade luminozitatea? functie de adancime... aerul cald are totusi prostul obicei de a se ridica

#838
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
In cluj erau niste sere construite asa de pe vremea lui ceausescu la 1 metru sub pamant, dar profesional cu sticla si scelet metalic. Apa nu e o problema, mai ales ca plantele tale au nevoie de apa. pamantul ofera masa termala; ziua apsoarbe caldura iar noaptea o da inapoi. De asemenea vara caldura e apsorbita in pamantul din jurul serei pe mai mare distanta sub pamant si e inmagazinata pana iarna.

Edited by dinpoplaca, 11 January 2012 - 20:58.


#839
Nicotina

Nicotina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.01.2011
Am citit si mam interesat de solarele in pamant ...  am inteles ca sunt mult mai calduroase fata de cele la suprafata pamantului ..
Dar  este o localitate langa mine la vre-o 80 km ... si acolo numai la suprafata sunt solarele...  nu este om sa nu aiba un solar cat de mic in curte ...  si nu sau vaietat sa nu aiba productie...  dar poate mai mult ca sigur  cele sapate cel putin 1 metru in pamant  sunt mult mai profitabile .
Dar ca sa faci asa ceva trebuie ceva finante ...
Dar pana o sa facem noi solare in pamant mai dureaza .... asa ca o sa incercam sa le tinem in picioare pe astea care le avem si poate pe viitoarele...

Edited by Nicotina, 11 January 2012 - 21:18.


#840
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostNicotina, on 11th January 2012, 21:10, said:

Am citit si mam interesat de solarele in pamant ...  am inteles ca sunt mult mai calduroase fata de cele la suprafata pamantului ..
Unde si ce ai citit? dpdv al fizicii nu vad cum ar fi posibil.

#841
Nicotina

Nicotina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.01.2011
http://admin.incont....nt-sau-gaz.html

uite un video este mai intelegator

#842
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Despre cazul respectiv s-a mai discutat, eu as fi vrut sa vad rezultate.

http://forum.softped...t...t=0&start=0

#843
cristimaluselu

cristimaluselu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2012
Corect, sa vedem rezultatele acestui solar "chinezesc" ; ma rog, majoritatea au argumentat ca este un mare esec. vom vedea.

Din curiozitate am pus pe hartie o sera din metal cu sticla/policarbonat (6 x 9 m ) , facuta in regie (dupa model comunist); costurile materialelor de acoperire au iesit la 6700 ron, fara sistemul de incalzire/irigare/etc.
sigur vor mai fi costuri suplimentare, insa este o prima strigare.  :naughty:
Voi ce spuneti ? merita ?

Avantajele policarbonatului fata de sticla ar fi greutatea si costul/mp
Policarbonat a folosit cineva pentru solar/sera ? cum se comporta in timp ?

#844
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Valeu cu banii aia mananci de la solarul vecinului cativa ani buni si te mai si uti la el cum curata buruieni,cara gunoi,etc,etc...

#845
agriady

agriady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.03.2011
VAND STRUCTURA SOLAR DIN LEMN( SALCAM + BRAD} EXECUTATA ANUL TRECUT, Acoperita cu folie de cea mai buna calitate, dimensiuni 7.5x35 m. XXXXXXX

Attached Files



#846
manu8388

manu8388

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009

View Postagriady, on 14th January 2012, 10:45, said:

VAND STRUCTURA SOLAR DIN LEMN( SALCAM + BRAD} EXECUTATA ANUL TRECUT, Acoperita cu folie de cea mai buna calitate, dimensiuni 7.5x35 m. XXXXXXXXX



deja te-ai plictisit de plivit?

Edited by scaiba, 04 March 2013 - 23:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate