Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#7651
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Acum daca tot am inceput sa-l citesc pe celalalt macar lasa-ma sa-l termin 😉

#7652
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Eu maine fac contestatie, faci cusca la caine cu aviz de la mediu, proiect si autorizatie. Strigator la cer ...
Sunt o gasca de legi care impiedica construirea de sere si solarii
Cum ar fi: Legea 17 cunoscuta ca si legea vanzarii terenurilor agricole, pana am facut reclamatie s-a vandut mai bine de 20% din terenul agricol al tarii
Legea apelor, alta aberatie cu apometrul pe put
Si acum legea constructiilor .... Teoretic Romania e tara cu cele mai "perfecte" legi. Vrei sa iti bagi degetul in nas? Nici o problema, avem lege pentru orice

Edited by mariusares, 28 August 2016 - 22:04.


#7653
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Concret care este articolul care te obliga sa iti iei autorizatie de construire pentru solar/sera ?
Stiam ca in codul fiscal nou, intrat in vigoare anul asta de la 1 ianuarie, serele au fost scoase din categoria constructiilor speciale, deci nu se mai plateste taxa speciala, terenul fiind arabil. Daca te obliga sa iei autorizație de construire , atunci va avea categorie de folosinta  curti constructii !!!!!

#7654
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
anexa nr. 2.
: "3.Anexe gospodaresti
Constructiile cu caracter definitiv sau provizoriu, menite sa adaposteasca activitati specifice, complementare functiunii de locuire, care, prin amplasarea in vecinatatea locuintei, alcatuiesc impreuna cu aceasta o unitate functionala distincta.
In categoria anexelor gospodaresti, de regula in mediul rural, sunt cuprinse: bucatarii de vara, grajduri pentru animale mari, patule, magazii, depozite si altele asemenea, in mod similar, sunt asimilabile notiunii de anexe gospodaresti si garajele, serele, piscinele si altele asemenea."

Articolul 3 alin 1/h definirea si Articolul 3 alin 2
"h) lucrari de constructii cu caracter provizoriu: chioscuri, tonete, cabine, spatii de expunere, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame, copertine si pergole situate pe caile si spatiile publice, anexe gospodaresti, precum si anexele gospodaresti ale exploatatiilor agricole situate in extravilan;
i) cimitire - noi si extinderi.
(2) In vederea simplificarii procedurii de autorizare a executarii lucrarilor de constructii provizorii prevazute la alin. (1) lit. d) , g) si h) , autorizatia de construire se emite in baza documentatiilor tehnice - D.T. cu continut simplificat in raport cu continutul-cadru prevazut in anexa nr. 1."

#7655
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Da. O porcarie !!!
Teoretic,  daca ma iau dupa ce scrie acolo daca fac sera in apropierea locuintei poate fi clasificata ca anexa si imi cer autorizatie !!!!
Daca o fac in camp, adica in extravilan, nu mai e in apropierea locuintei, deci nu mai imi trebuie !!
Pe de alta parte , acolo vorbesc de serä, care potrivit dex-ului inseamna o constructie cu pereti de sticla , daca are folie , nu e sera. Glumesc evident !
Sa fim seriosi, este cineva pe forum, sau stiti pe cineva care are autorizatie de construire pentru solar ?

Edited by gigi72, 28 August 2016 - 22:59.


#7656
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 mariusares, on 28 august 2016 - 22:01, said:

(...) Sunt o gasca de legi care impiedica construirea de sere si solarii (...)

Au mai fost discutii cu acest subiect. Legile sunt multe si vechi (ne putem rezuma la legea 50/1991 si legea 10/1995), dar nu impiedica pe nimeni sa-si construiasca sere si solarii.
Ca rezumat, daca faci un solar pentru familie, nu esti certat cu vecinii si nu curge apa de pe solar direct in curte la ei, nu e cazul sa te stresezi foarte tare, decat daca vrei sa fi perfect legal (sau in alte situatii particulare).
Pe de alta parte, daca iti faci un solar/sera mai serios, mi se pare de bun-simt sa nu sfidezi legile, vecinii si autoritatile.

PS: la Dublin, daca vrei sa-ti faci un solar, cum se procedeaza?...sunt tare curios...

Gigi > : autorizatie trebuie indiferent daca e intravilan sau extravilan. Mai mult, daca e extravilan, autorizatia se solicita la Consiliul Judetean, inclusiv avizul primariei.
Nu e motiv de lauda, eu am autorizatie si sunt convins ca sunt mai multi utilizatori cu sere/solarii (unii probabil intra ocazional pe forum) care au autorizatie de construire. Cea mai mica amenda e acum 20.000 lei, nu se justifica riscul.

Edited by miki74, 29 August 2016 - 00:01.


#7657
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
In Irlanda nu e nici apometru pe fantana, nici autorizatie pe shed-ul din gradina. Anexele intravilane sunt ok atat timp cat nu este modificata fatada. Extravilan faci ce vrei pe terenul tau

#7658
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă nu are fundație sau are statut de construcție provizorie nu îți trebuie autorizație de construire.

#7659
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Din experienta proprie, iti trebuie autorizatie. E adevarat, ca inspectorii primariei nu se prea activeaza la asa ceva, dar daca un vecin gelos pe rosiile tale iti face reclamatie, ei au obligatia ca in 30 de zile sa vina sa faca control si sa constate legalitatea constructiilor. Nu ai autorizatie -> nasol. Tot de obicei, in cazuri din astea, iti dau 6 luni de zile sa te pui in regula cu actele.

Cel putin asta e situatia la Bacau.

#7660
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Din experienta celor cu autorizatie ce costuri ar fi la un solar?

#7661
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 mariusares, on 28 august 2016 - 23:52, said:

In Irlanda nu e nici apometru pe fantana, nici autorizatie pe shed-ul din gradina. Anexele intravilane sunt ok atat timp cat nu este modificata fatada. Extravilan faci ce vrei pe terenul tau

E vorba de anexe/ magazie /sera a caror suprafete insumate sa nu depaseasca 25mp, iar construirea lor fara autorizatie se poate face doar in anumite conditii (amplasare, finisaje identice cu ale casei, inaltime maxima 3 sau 4m,  etc.)
Nici la noi nu o sa te ia nimeni la intrebari pentru asa ceva.

#7662
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Miki, dar daca solarul e pe teren agricol, mai poate fi considerat anexa gospodareasca???...ca asa ar trebui sa iei autorizatie si pentru spalieri, plasa de umbrire sau pentru aracii infipti in pamant...iar legile sunt doar aparent vechi, se tot 'imbogatesc si inaspresc'...inclusiv sanctiunile...
:(

Edited by subway_guru, 29 August 2016 - 11:32.


#7663
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Cine i-a votat pe astia? Ma duc la cioban si ii zic: da 10kg de branza ca sa nu iti mut stana. Cine draq face proiect pt o baraca si 3 bucati de gard la stana?
Si aia se incadreaza in aceasi grila cu solariile...

#7664
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

 decoservicestil, on 29 august 2016 - 07:46, said:

Din experienta celor cu autorizatie ce costuri ar fi la un solar?

La mine numai proiectul a fost 2880. Cand incepi cu OCPI/Topometrist (daca nu ai schitele in regula), deja da cu rest, in cazul meu un rest de 1500 . Toate preturile sunt in RON.
Eu daca tot am scos autorizatie, macar am facut-o sera, chit ca acum e solar (nu am mai avut bani, timp si energie si pentru policarbonat, asa ca momentan am folie pe el, chit ca e gandit pentru policarbonat).  Am proiect de rezistenta, scheme de fundare, tot tacamul. Structura e calculata la incarcarea standard de 250Kgf/mp (in viata mea nu am vazut zapada de 2,5m pe la noi, dar , nah, asta e).
Taxele la stat nu sunt asa mari.

#7665
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
bun, deci ce treaba are 250kg/mp cu 2.5m zapada?

#7666
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011

 gap2007, on 29 august 2016 - 13:15, said:

Structura e calculata la incarcarea standard de 250Kgf/mp (in viata mea nu am vazut zapada de 2,5m pe la noi, dar , nah, asta e).
Taxele la stat nu sunt asa mari.

Tinand cont ca densitatea zapezii e intre 50 si 70 kg/m cub, calculul e supradimensionat.

Edited by florianos, 29 August 2016 - 16:16.


#7667
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
2.5m de zapada am gasit eu pe net. Cica ar fi 100kg/mp.
Dar incarcarea de 250 kg/mp e impusa de lege. Adica proiectantul e fortat sa calculeze asa. Cel putin asa mi-a spus el si asa am gasit ei eu pe net. Ca normativul e aberant... asta e treaba a doua.

Dar poate mai multe detalii ne poate de guru, ca doar asta ii e meseria :).

#7668
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ciudat. Pe aici nimeni nu are autorizatie pentru solarii si nici nu te intreaba de asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate