Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Populare si furajare crap

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
vororadu

vororadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.01.2007
Buna ziua !! Am concesionat de curind un iaz cu o suprafata de 50 ha luciu apa cu o adincime intre 1 si 4 metri ..in urma unor verificari gen navod,sonar ..am constatat ca mai este peste cit exact nu stiu si nici nu voi putea sti vreodata deoarece ,acest iaz nu a fost ,si nici nu poate fi golit  datorita asezari sale ...am rugamintea pentru cei  care au cunostinte temeinice in acest domeniu,, sa ma ajute cu  anumite informatii sau chiar sa ma corecteze acolo unde este cazul ..Nu sint chiar in necunostinta de cauza in acest domeniu dar ,,recunosc ca mereu este cite ceva de invatat ...Intentionez sa populez in luna martie acest iaz cu aproximativ 10 tone puiet de o vara respectiv crap cu o greutate cuprinsa intre 100 si 150 de grame asa sustine inginerul de la ferma din  care intentionez sa cumpar acest puiet si,,sustine dumnealui in vara 2 cu furajare naturala fara extrudate adica 3 kg.furaj per kg peste va ajunge la o greutate de 2....2,3 kg bucata ..retine-ti ! de la 100...150 grame bucata intr-un an de zile ..eu unu-l sint sceptic ..insa dumnealui spune ca pune pariu pe acest lucru este posibil asa ceva ??  Si ar mai fi o intrebare ...care dintre cereale ar fi cel mai indicat a se folosi pentru furajarea pestelui ? Puteti indica chiar si retete !! multumesc mult !! pentru orice informatie ..

#2
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Nu prea ai nimerit aria, în Poiana lui Iocan se discutã politicã. Încearcã mai bine aici sau aici. Uite aici un topic piscicol.

Mult succes, subiectul ºi activitatea sunt interesante.

PS: Ãsta e cel mai inteligent topic din Poianã pentru ultimele 6 luni cel puþin. :) Dacã s-ar apuca lumea pe aici sã discute creºterea peºtelui in loc de politicã þara asta ar ajunge undeva.

#3
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
uite de asta e buna o arie agricola...
tre sa cauti pe toate subforumurile ca sa gasesti ceva legat de agricultura.

 Dihorul Razboinic, on 18th December 2009, 18:40, said:

Nu prea ai nimerit aria, în Poiana lui Iocan se discutã politicã. Încearcã mai bine aici sau aici. Uite aici un topic piscicol.

Mult succes, subiectul ºi activitatea sunt interesante.

PS: Ãsta e cel mai inteligent topic din Poianã pentru ultimele 6 luni cel puþin. :) Dacã s-ar apuca lumea pe aici sã discute creºterea peºtelui in loc de politicã þara asta ar ajunge undeva.


#4
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Asa este, chiar trebuie o arie agricola pe un forum care se respecta , asa cum este Sofpedia. Pacat ca nu sunt respectati si membrii, cei care au ridicat acest forum. Am facut un sondaj dar a fost sabotat cand s-a observat ca ia o turnura favorabila infiintarii ariei!
Este o situatie care poate fi raportata si la situatia actuala a tarii. Ajung unii mari, cu putere si nu ii mai intereseaza de cei care i-au ajutat sa ajunga unde sunt!

Ca sa revin la subiect, cred ca mai bine lasi aici topicul pt ca tine mai mult de afaceri decat de Poiana.
Ne spui si noua care au fost termenii si costurile concesionarii?

Edited by kos_funny, 19 December 2009 - 09:50.


#5
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
acuma serios... afaceri cu iazuri si pesti la PET WORLD ?
numa google poate gasi asa ceva.
off topic

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 kos_funny, on 19th December 2009, 09:49, said:

Asa este, chiar trebuie o arie agricola pe un forum care se respecta , asa cum este Sofpedia. Pacat ca nu sunt respectati si membrii, cei care au ridicat acest forum. Am facut un sondaj dar a fost sabotat cand s-a observat ca ia o turnura favorabila infiintarii ariei!
Este o situatie care poate fi raportata si la situatia actuala a tarii. Ajung unii mari, cu putere si nu ii mai intereseaza de cei care i-au ajutat sa ajunga unde sunt!

Ca sa revin la subiect, cred ca mai bine lasi aici topicul pt ca tine mai mult de afaceri decat de Poiana.
Ne spui si noua care au fost termenii si costurile concesionarii?


lasand la o parte jalnicele aprecieri, mincinoase de altfel, am repus problema in discutie la admini, poate fac blestemata aia de arie si va duceti toti acolo si ma scutiti cu aere d-astea cu romania la nivel inalt si softpedia.
iti acorzi prea multa importanta, nu te ambala. nu te-a sabotat nimeni, doar ca aria aia nu avea ce sa caute.
DAR, poate de data asta adminii se vor razgandi si vom trai in pace toti pana la adanci batraneti.
si asta pentru ca, avand ceva banuieli legata de cum gandesti, am solicitat ca aria sa nu fie pe money and business.

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 spare-me, on 19th December 2009, 10:47, said:

... am repus problema in discutie la admini, poate fac blestemata aia de arie ...
...
... poate de data asta adminii se vor razgandi si vom trai in pace toti pana la adanci batraneti.
... am solicitat ca aria sa nu fie pe money and business.

Hip, hip, Ura !

Spare-me e cel mai tare moderator de pe Softpedia !  :first:

Saru'ma^na si multumim nenea Spare-me ... :clapping:  :cheers:  :hug:

#8
gxglus

gxglus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.01.2006
Salut.
In conditiile date, acest lucru NU ESTE POSIBIL. Se poate obtine intr-adevar acest spor in greutate dar numai in bazine special amenajate cu un control strict al parametrilor apei si furajelor administrate, etc. Exista pe piata cateva lucrari foarte bune in domeniu. Daca doreti mai multe detalii ma puteti contacta pe privat.
Ps nu incerc sa va vand nimic, am avut acum doi ani in administrare un luciu de apa, atat. Va asigur ca lucrurile sunt muuuult mai complicate decat par la prima vedere.

#9
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 vororadu, on 18th December 2009, 16:29, said:

Buna ziua !! Am concesionat de curind un iaz cu o suprafata de 50 ha luciu apa cu o adincime intre 1 si 4 metri ..in urma unor verificari gen navod,sonar ..am constatat ca mai este peste cit exact nu stiu si nici nu voi putea sti vreodata deoarece ,acest iaz nu a fost ,si nici nu poate fi golit  datorita asezari sale ...am rugamintea pentru cei  care au cunostinte temeinice in acest domeniu,, sa ma ajute cu  anumite informatii sau chiar sa ma corecteze acolo unde este cazul ..Nu sint chiar in necunostinta de cauza in acest domeniu dar ,,recunosc ca mereu este cite ceva de invatat ...Intentionez sa populez in luna martie acest iaz cu aproximativ 10 tone puiet de o vara respectiv crap cu o greutate cuprinsa intre 100 si 150 de grame asa sustine inginerul de la ferma din  care intentionez sa cumpar acest puiet si,,sustine dumnealui in vara 2 cu furajare naturala fara extrudate adica 3 kg.furaj per kg peste va ajunge la o greutate de 2....2,3 kg bucata ..retine-ti ! de la 100...150 grame bucata intr-un an de zile ..eu unu-l sint sceptic ..insa dumnealui spune ca pune pariu pe acest lucru este posibil asa ceva ??  Si ar mai fi o intrebare ...care dintre cereale ar fi cel mai indicat a se folosi pentru furajarea pestelui ? Puteti indica chiar si retete !! multumesc mult !! pentru orice informatie ..

Maine il scot, asa ca ia-l. :)

#10
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007

 vororadu, on 18th December 2009, 16:29, said:

Intentionez sa populez in luna martie acest iaz cu aproximativ 10 tone puiet de o vara respectiv crap cu o greutate cuprinsa intre 100 si 150 de grame asa sustine inginerul de la ferma din  care intentionez sa cumpar acest puiet si,,sustine dumnealui in vara 2 cu furajare naturala fara extrudate adica 3 kg.furaj per kg peste va ajunge la o greutate de 2....2,3 kg bucata ..retine-ti ! de la 100...150 grame bucata intr-un an de zile ..eu unu-l sint sceptic ..insa dumnealui spune ca pune pariu pe acest lucru este posibil asa ceva ??  Si ar mai fi o intrebare ...care dintre cereale ar fi cel mai indicat a se folosi pentru furajarea pestelui ? Puteti indica chiar si retete !! multumesc mult !! pentru orice informatie ..

Cunosc o ferma in Slovenia care inca din primul an ajunge si la exemplare de crap de 4 kg, popularea facandu-se cu vara intai in luna martie. Secretul consta in intensivizarea metabolismului pestilor prin aerare artificiala si furajare la discretie cu furaj granulat de compozitie optimizata (nu cu cereale). Prin aerarea zonei de fund, se antreneaza materiile organice depuse, care oxidandu-se, contribuie la fertilizarea apei si dezvoltarea fitoplanctonului, amorsandu-se tot lantul trofic. In fiecare an, dupa recoltarea pestelui helesteul se seaca, si in anul urmator se alimenteza cu apa proaspata, iar in timpul cresterii pestelui nu se introduce apa in helesteu. Tehnologia e foarte performanta, dar si foarte riscanta, din cauza densitatii mari de populare.

#11
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 fitness4mind, on 21st December 2009, 15:36, said:

Cunosc o ferma in Slovenia care inca din primul an ajunge si la exemplare de crap de 4 kg, popularea facandu-se cu vara intai in luna martie. Secretul consta in intensivizarea metabolismului pestilor prin aerare artificiala si furajare la discretie cu furaj granulat de compozitie optimizata (nu cu cereale). Prin aerarea zonei de fund, se antreneaza materiile organice depuse, care oxidandu-se, contribuie la fertilizarea apei si dezvoltarea fitoplanctonului, amorsandu-se tot lantul trofic. In fiecare an, dupa recoltarea pestelui helesteul se seaca, si in anul urmator se alimenteza cu apa proaspata, iar in timpul cresterii pestelui nu se introduce apa in helesteu. Tehnologia e foarte performanta, dar si foarte riscanta, din cauza densitatii mari de populare.

In Romania stii vreo ferma similara?

#12
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007

 Akomar, on 21st December 2009, 17:52, said:

In Romania stii vreo ferma similara?
Din pacate din ceea ce stiu, pana acum nu s-a aplicat la noi tehnica asta. E adevarat ca e costisitoare si riscanta, dar daca s-ar lua in considerare de catre cei care implementeaza proiectele din cadrul FEP, poate am vedea si la noi asa ceva, pe suprafete minime s-ar obtine productivitati insemnate. Exact asta s-a subliniat de proprietar, pentru a se controla strict parametrii apei, suprafata unui helesteu sau iaz nu trebuie sa depaseasca aprox. 1 hectar. Ferma din Slovenia are cateva iazuri in cascada, izolate complet intre ele, care primavara se umplu dintr-un parau care dupa umplere e deviat. Cred ca s-ar putea aplica si la helestee, alimentarea cu apa facandu-se prin sistemul de calugare si stavilare.

#13
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 fitness4mind, on 21st December 2009, 19:20, said:

E adevarat ca e costisitoare si riscanta

Care parte este cea mai costisitoare? Sau mai bine, cum se impart costurile?
- constructia bazinului - cat costa, trebuie ceva specific, gen beton special, etc
- utilaje aerare - cat costa, ceva link-uri cum arata si cine le produce
- populare cu puiet - cat, de unde
- furajare - retete, pret, cantitati
- alte costuri - energie, forta de munca, transport - cat (cel putin procentual cat reprezinta fiecare)

Am trecut asa grosso modo, sunt convins ca am mai omis amanunte, mai zi-ne si noua  :kisstogether:

#14
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007

 Akomar, on 21st December 2009, 23:12, said:

Care parte este cea mai costisitoare? Sau mai bine, cum se impart costurile?
- constructia bazinului - cat costa, trebuie ceva specific, gen beton special, etc
- utilaje aerare - cat costa, ceva link-uri cum arata si cine le produce
- populare cu puiet - cat, de unde
- furajare - retete, pret, cantitati
- alte costuri - energie, forta de munca, transport - cat (cel putin procentual cat reprezinta fiecare)

Am trecut asa grosso modo, sunt convins ca am mai omis amanunte, mai zi-ne si noua  :kisstogether:
Mon cher, poti intra pe saiturile pescarilor, acolo sunt sigur ca vei primi raspunsuri mai multe, basca ceva mai competente.
Domnul Petru Burian, o autoritate in materie, poate fi gasit, de exemplu, pe forumul asociatiei Pescar Club 21 si intotdeauna a fost dispus sa ofere sfaturi si consultanta. Poti lua legatura, tot acolo, cu domnul Fetes Eugen, domnia sa avand, pana nu demult, un lac in concesiune.
Sunt o gramada de aspecte ce trebuiesc analizate, respectiv zona in care-i lacul, ce populatie de peste ai acum in balta, respectiv speciile, temperatura apei, aerarea, chestii-socoteli.

#15
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 PeterPan 42, on 22nd December 2009, 05:52, said:

Mon cher, poti intra pe saiturile pescarilor, acolo sunt sigur ca vei primi raspunsuri mai multe, basca ceva mai competente.
Domnul Petru Burian, o autoritate in materie, poate fi gasit, de exemplu, pe forumul asociatiei Pescar Club 21 si intotdeauna a fost dispus sa ofere sfaturi si consultanta. Poti lua legatura, tot acolo, cu domnul Fetes Eugen, domnia sa avand, pana nu demult, un lac in concesiune.
Sunt o gramada de aspecte ce trebuiesc analizate, respectiv zona in care-i lacul, ce populatie de peste ai acum in balta, respectiv speciile, temperatura apei, aerarea, chestii-socoteli.

Mon cher "chestii socoteli", daca domnul X "A AVUT" pana nu demult un lac in concesiune dar nu il mai are, da-mi voie sa pun la indoiala neste chestii socoteli. La fel si "autoritatea in materie" , autoritate unde, pe un forum de pescari?  Scuza-ma eu nu am nimic cu nimeni, pe oamenii aia nici macar nu ii cunosc, nu am auzit de ei in viata mea si sunt si convins ca nici nu voi mai auzi dar pe mine ma intriga cum ne luam noi romanii niste repere de valori de iti sta mintea in loc. Adica nimeni nu ia ca model un profesor universitar de exemplu care preda piscicultura, un inginer piscicol cu zeci de ani de practica in spate, un cercetator in domeniul asta, etc...
Fac pariu cu tine ca numai pe aria asta sunt cativa oameni capabili sa-ti vorbeasca de piscicultura si sa intre in amanunte pe care tu nu le gasesti cu google, deci in concluzie trebuie sa iti refuz invitatia de a intra pe "saiturile pescarilor" ...mon-cher...

#16
gxglus

gxglus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.01.2006

 Akomar, on 22nd December 2009, 11:52, said:

Mon cher "chestii socoteli", daca domnul X "A AVUT" pana nu demult un lac in concesiune dar nu il mai are, da-mi voie sa pun la indoiala neste chestii socoteli. La fel si "autoritatea in materie" , autoritate unde, pe un forum de pescari?  Scuza-ma eu nu am nimic cu nimeni, pe oamenii aia nici macar nu ii cunosc, nu am auzit de ei in viata mea si sunt si convins ca nici nu voi mai auzi dar pe mine ma intriga cum ne luam noi romanii niste repere de valori de iti sta mintea in loc. Adica nimeni nu ia ca model un profesor universitar de exemplu care preda piscicultura, un inginer piscicol cu zeci de ani de practica in spate, un cercetator in domeniul asta, etc...
Fac pariu cu tine ca numai pe aria asta sunt cativa oameni capabili sa-ti vorbeasca de piscicultura si sa intre in amanunte pe care tu nu le gasesti cu google, deci in concluzie trebuie sa iti refuz invitatia de a intra pe "saiturile pescarilor" ...mon-cher...
O informatie in plus nu strica niciodata.Succesul nu se atinge doar urmand un anumit pattern castigator, ci cunoscand greselile celor dinaintea ta.

#17
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 gxglus, on 22nd December 2009, 10:49, said:

O informatie in plus nu strica niciodata.Succesul nu se atinge doar urmand un anumit pattern castigator, ci cunoscand greselile celor dinaintea ta.

Exista situatii cand toti cei dinaintea ta au gresit! Cunoscandu-le greselile nu te ajuta cu nimic, poate cel mult sa perseverezi si tu in greseala. Cunoscand insa informatie dintr-o sursa pertinenta, ar putea in schimb inclina balanta in favoarea ta. Parerea mea...

#18
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Crapul in sistem intensiv creste aproximativ 600-700 gr intr-un an.In lacuri salbatice cresterea este de aproximativ 300 gr / an si o capacitate de 700 bucati / hectar natural.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate