Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#793
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Am inceput recoltatul

Attached Files



#794
daniel0012

daniel0012

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2015

View Postspecial_murinio, on 20 iunie 2015 - 15:30, said:

Ai suprafata mica... Cu ce o semeni rapita?
Sal
Nu detin utilaje agricole si nu ma pricep la semanatori .
Doresc informatii de la voi cei care aveti experienta .
Suprafata de teren pe care o detin este mult mai mare dar vreau sa vad  daca este profitabila si daca se dezvolta bine pe terenurile din vestul jutetului Olt
Va multumesc si va salut!

#795
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009

View Posttrottinel, on 23 iunie 2015 - 05:58, said:

Am inceput recoltatul

Ai dat cu lipici sa u nu ? :D

#796
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Nu, nu am avut utilaj cu care sa pot intra in ea

#797
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View Posttrottinel, on 23 iunie 2015 - 12:06, said:

Nu, nu am avut utilaj cu care sa pot intra in ea
Ce hibrid colegu? Cât iese? Umiditate? Preț?

#798
daniel0012

daniel0012

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2015

View Postdaniel0012, on 20 iunie 2015 - 14:58, said:

Salutare.
Ma numesc Daniel si sunt din jud.Olt. Asi dori si eu mai multe informatii de la profesionisti in legatura cu infiintarea culturi de rapita. Detin o suprafata de 4 hectare de teren pe care doresc sa le cultiv cu rapita dar nu stiu mare lucru despre tehnologia acestei culturi. Ma intereseaza care sunt lucrarile de infiintare, soiuri ,lucrari de intretinere, tratamente si ingrasamant folosit.
Va multumesc anticipat si va salut !

Observ ca nu doriti sa ma ajutati!!    
Facem altfel:
Suprafata pe care o detin nu a mai  fost cultivata de doi ani si este plina de buruieni ma sfatuiti sa o ar, si dupa acea sei dau cu ierbicid total sau cum se procedeaza?

#799
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Nu poti sa pui rapita in parloaga...
Citeste mai intai topicul de la capat si revino cu intrebari.

#800
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Dai un total lasa sa isi faca efectul  apoi arat la rapita trebuie suprafete mari de la 10 h compact

#801
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010

View Postdaniel0012, on 24 iunie 2015 - 09:46, said:


Observ ca nu doriti sa ma ajutati!!
Facem altfel:
Suprafata pe care o detin nu a mai  fost cultivata de doi ani si este plina de buruieni ma sfatuiti sa o ar, si dupa acea sei dau cu ierbicid total sau cum se procedeaza?

De ce rapita si nu alte culturi mai "accesibile"?

#802
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012

View Postdaniel0012, on 24 iunie 2015 - 09:46, said:



Observ ca nu doriti sa ma ajutati!!    
Facem altfel:
Suprafata pe care o detin nu a mai  fost cultivata de doi ani si este plina de buruieni ma sfatuiti sa o ar, si dupa acea sei dau cu ierbicid total sau cum se procedeaza?
facem altfel. Te sfatuiesc sa pui porumb, dupa aceea grau peste doi ani, si in al3lea an dupa ce mai prinzi experienta pui rapita. Sau varianta doi pui grau la toamna, dupa care anul viitor mergi pe rapita. Nu te baga la avioane din prima. Dupa ce inveti sa "te dai pe trotineta, poti sa incerci si bicicleta". Un sfat prietenesc

View Postctlaur, on 23 iunie 2015 - 12:20, said:


Ce hibrid colegu? Cât iese? Umiditate? Preț?
deocamdata am recoltat o parte din w14, si 200cl de la pionner. Am o medie de 2900kg/ha, umiditate 8-11%. Pret la baza 1400. Deocamdata o depozitez, nu o vand. Se putea si mai bine, dar cred ca am pierdere la combina, nu am adaptor pe masa, doar cutit lateral. Am si terenuri in care am depasit 3200kg. Mai am de recoltat 10ha. Aici e mai frumoasa, si sper sa depasesc media de 2900, sa ajung macar la un 3.000

#803
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
La parloage(chiar si de 2 ani) nu recomand porumb doar daca sunt alte considerente  sociale-geografice.
Dai acum cu total, doza maxima, lasa-l sa-si faca efectul si pune grau de toamna cu densitate ceva mai mare sa sufoce buruienile.

#804
patrutm

patrutm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.10.2013

View Posttrottinel, on 24 iunie 2015 - 15:00, said:

facem altfel. Te sfatuiesc sa pui porumb, dupa aceea grau peste doi ani, si in al3lea an dupa ce mai prinzi experienta pui rapita. Sau varianta doi pui grau la toamna, dupa care anul viitor mergi pe rapita. Nu te baga la avioane din prima. Dupa ce inveti sa "te dai pe trotineta, poti sa incerci si bicicleta". Un sfat prietenesc

deocamdata am recoltat o parte din w14, si 200cl de la pionner. Am o medie de 2900kg/ha, umiditate 8-11%. Pret la baza 1400. Deocamdata o depozitez, nu o vand. Se putea si mai bine, dar cred ca am pierdere la combina, nu am adaptor pe masa, doar cutit lateral. Am si terenuri in care am depasit 3200kg. Mai am de recoltat 10ha. Aici e mai frumoasa, si sper sa depasesc media de 2900, sa ajung macar la un 3.000
Ai grija mare cu depozitarea, daca e peste 8.5-9 umiditate sa nu se incinte.Anul asta merita tinuta ceva timp dupa recoltare.
In Mehedinti  ofera 1600 luata din camp si abia a inceput treieratul.

#805
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012

View Postpatrutm, on 24 iunie 2015 - 21:16, said:


Ai grija mare cu depozitarea, daca e peste 8.5-9 umiditate sa nu se incinte.Anul asta merita tinuta ceva timp dupa recoltare.
In Mehedinti  ofera 1600 luata din camp si abia a inceput treieratul.
crezi ca la 11% ar fi problema de depozitare? Am fost si astazi si am intors-o cu cupa de cateva ori, si deocamdata nu da semne ca ar avea probleme

#806
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Eu de fiecare data am recoltat-o cu 10-11% si pe platforma fara sa o vantur, dupa 1-2 saptamani am vandut-o cu 8%. Pierdea umiditatea.

#807
daniel0012

daniel0012

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2015

View PostInsane_, on 24 iunie 2015 - 14:25, said:

De ce rapita si nu alte culturi mai "accesibile"?
Cred ca am profit daca pun rapita.

Va multumesc pentru indrumari  si o sa tin cont de sfaturile fiecaruia.

#808
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Ca sa semeni rapita ca si cultura verde ca sa o incorporezi in sol in martie ce densitate ar trebui sa folosesc? cate kg/ha? cat azot economisesc pentru viitoarea cultura?
pot sa o imprastii cu MA-ul pe aratura si sa dau cu discul dupa?

#809
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012

View Postdaniel0012, on 28 iunie 2015 - 17:37, said:


Cred ca am profit daca pun rapita.

Va multumesc pentru indrumari  si o sa tin cont de sfaturile fiecaruia.
hai sa iti spun cum sta treaba, si dupa aceea faci ce vrei. Am avut o parcela care o lucre doar de doi ani. Inainte a fost 10 ani parloaga. Acum 2 ani am semanat grau, productie 4 tone(destul de multumitoare pt primul an). Anul acesta am semanat rapita, productie aprox 1,3-1,5 tone/ha in conditiile in care in terenuri lucrate am avut media de 3 tone/ha. Nu te astepta in primii 3 ani la minuni din agricultura. Astepta-te sa mergi chiar pe zero profit, sau mai rau, sa aduci bani de acasa

A crescut pretul si in vest. 1600 ron/tona. Prin alte parti cum e?

Edited by trottinel, 01 July 2015 - 07:14.


#810
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
1,731 la constanta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate