Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#775
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
pe ce suprafata se poate cultiva rapita(minim)?ca sa o poti valorifica ca ma gandesc ca n-ai cui sa vinzi recolta de pe 1-2 ha

#776
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Am dat pe 15 mart. 150kg uree, cu ce sa dau acum? Dar pentru"gângãnii"? Nu am nicio infestare,  as  putea folosi foliar? Ce , si in ce dozã. Multumesc, sunt începãtor.

Attached Files



#777
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Insecticid Nurelle 0,400 ml/ha daca nu ai albine daca ai deja albbine dai cu Mospilan sau Mavrick 0,200 ml/ha  fungicid dai cu Pictor 0,500 ml/ha si foliar Folimax bor on 2l/ha . pana acum nu iai dat cu nici un fungicid sau insecticid?

Edited by scaiba, 17 April 2015 - 15:29.
Am eliminat citarea fara sens si am mutat pe lowercase


#778
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Mersi, nu am dat cu nimic.

#779
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Cum stati cu rapita?. Zilele acestea am intrat cu insecticid din nou in ea. Atac masiv de gandac paros, in marginea parcelelor. Am suprafete unde a intrat 3-4 metri si a ras toata floarea. I-am dat 0.4litri de fastac, desi nu stiu daca isi va face efectul. Aveti vreo varianta mai buna?

Attached Files



#780
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
La doza aia cad si avioanele...

#781
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 trottinel, on 28 aprilie 2015 - 22:05, said:

Cum stati cu rapita?. Zilele acestea am intrat cu insecticid din nou in ea. Atac masiv de gandac paros, in marginea parcelelor. Am suprafete unde a intrat 3-4 metri si a ras toata floarea. I-am dat 0.4litri de fastac, desi nu stiu daca isi va face efectul. Aveti vreo varianta mai buna?
Colegu eu in primavara am dat insecticid Nurelle 0,400 ml/ha si fungicid 1 litru de Caramba iar saptamana asta am dat insecticid 0,200 ml mavrik 2f si fungicid 0,5 liti de pictor bineinteles si foliar. Acum sunt cu ochi pe cultura. Astept ploaia. Posted Image

#782
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Sa fiti atenti cu aceste insecticide. Sa nu omorati albinele oamenilor

#783
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 special_murinio, on 01 mai 2015 - 20:36, said:

Sa fiti atenti cu aceste insecticide. Sa nu omorati albinele oamenilor
La mine te referi colegu? Mavrik 2f e special pentru albine!!!

#784
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
rapita mea dupa ultimul tratament cu fungicid pictor insecticid mavrik 2f foliar folimax boron

Attached Files



#785
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Bravo colegu...stupii de albine unde sunt ? :)

#786
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Le duc doru colegule. Ce am doar 8 stupi a adus cineva din comuna. Mulțumesc de apreciere.

#787
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012

 ctlaur, on 01 mai 2015 - 21:20, said:


La mine te referi colegu? Mavrik 2f e special pentru albine!!!
la mine se referea. Eu am in zona 3 persoane care au stupi. Inainte cu o zi i-am anuntat pe toti sa le tina inchise cat timp erbicidez, asa ca nu au fost probleme

#788
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Cum mai stati cu rapita, cei care aveti anul acesta? Intrati cu lipici ai erbicid total in ea sau nu? Care sunt avantajele si dezavantajele. Sau mai bine zis cat de mare e pierderea da nu aplici lipiciul si erbicidul. Eu nu prea am posibilitate sa intru in ea ca e cam mare, si tractorul meu e mic:(

Edited by trottinel, 30 May 2015 - 22:21.


#789
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca ai folosit hibrizi, semanat corect, fertilizare uniforma, n-ai de ce sa-ti faci griji. De ce sa-i dai cu total? Asta o faci doar daca ai plante uscate si inca mai ai si plante verzi, adica cultura neuniforma.Ca sa numai zic ca nu pre amai sunt frunze acum pe planta....
Cat despre lipici...incearca sa recoltezi cat mai repede si n-ai nevoie de el. Cat deranjezi cu intratul in rapita(plante deteriorate) nu castigi cu lipiciul.

Edited by medelin992, 31 May 2015 - 00:21.


#790
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Ziceau cei de unde am luat imputurile, si unde o sa vand rapita, ca daca nu ii aplici erbicidul total, risti sa nu se coaca uniform, si ori vei avea pierderi ca o vei culege prea tarziu( sa lasi silicvele de mai jos sa se usuce, si cele de sus sa se sparga usor la recoltate si sa pierzi mare parte), sau sa o culegi mai repede, dar aici rosti sa o culegi mai umeda, si silicvele din partea de jos inca sa fie mai umede, si sa ai si mult corp strain in ea.  E prima oara cand o cultiv si nu stiu la ce sa ma astept. katlin tu ce zici? Cum procedezi?

#791
daniel0012

daniel0012

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2015
Salutare.
Ma numesc Daniel si sunt din jud.Olt. Asi dori si eu mai multe informatii de la profesionisti in legatura cu infiintarea culturi de rapita. Detin o suprafata de 4 hectare de teren pe care doresc sa le cultiv cu rapita dar nu stiu mare lucru despre tehnologia acestei culturi. Ma intereseaza care sunt lucrarile de infiintare, soiuri ,lucrari de intretinere, tratamente si ingrasamant folosit.
Va multumesc anticipat si va salut !

#792
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Ai suprafata mica... Cu ce o semeni rapita?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate